469 találat a(z) családi kedvezmény cimkére

Bér- és családikedvezmény-kalkulátor 2015 (I.) Közös érvényesítés nélkül – fogalomtár Cikk

Bér- és családikedvezmény-kalkulátor 2015 (I.) Közös érvényesítés nélkül – használati útmutató Cikk

Családi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi adókedvezménnyel kapcsolatban kérném szíves segítségét. Az apának 1, anyának 2 saját gyermeke van, és a párnak van egy közös gyermeke. Tehát összesen 4 gyermek, és nincsenek összeházasodva. Egész évre az adókedvezmény 9 900 000 forint lenne, de május-augusztus hónap között külön éltek, és az anya megigényelte az egyedülálló családi pótlékot. A kérdésem az lenne, hogy helyes-e az a számítás, miszerint az apa (01-04. hó között 4*206 250 majd 09-12. hó között 4*206 250, míg 05-08. hó között 1*62 500 családi kedvezményre jogosult, azaz összesen: 6 850 000 forintra. Míg az anya 01-04. hó között 4*206 250, 09-12. hó között 4*206 250, és az egyedülállósága alatt (május-augusztus között 4 hó) 3*206 250, azaz 9 075 000 forintra. Előre is köszönöm a válaszát. Üdvözlettel.

Katás egyéni vállalkozó családi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy katás főállású egyéni vállalkozó tud-e érvényesíteni családi kedvezményt a 2014-es évre az szja-bevallásban? Második kérdés, hogy a katás főállású egyéni vállalkozó 2014. év folyamán betegállományban volt és táppénzt kapott, amelyből levonták az szja-előleget, erről meg is érkezett az igazolás. Visszaigényelhetem-e a 1453-as bevallásban a levont szja összegét? Várom mielőbbi válaszát!

Szja-visszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás tagja 2014. évben a havi jövedelméből (társas vállalkozói kivét) nem kérte a családi kedvezmény érvényesítését. A kft. gazdasági helyzetéből adódóan nem tudta befizetni az adóhatóság felé a levont járulékokat, adókat. Az ügyvezető a 2014. évi szja-bevallásában szeretné érvényesíteni a családi kedvezményt, mely által szja-t igényelhetne vissza. Megteheti-e ezt annak ellenére, hogy a tulajdonában lévő kft.-től származott jövedelme csak az adott időszakban, és tudatában van annak, hogy a munkabéréből levont szja-t nem fizette be a kft.? Köszönettel: Novák Produkt Kft

Családi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy dolgozó,aki két munkahelyen dolgozik, mindkettőnél napi 4-4 órában. Egy gyermeke van. Van-e lehetőség arra,hogy mindkét munkahelyén figyelembe vegyék az adóelőleg megállapitásánál - megosztva - a neki járó családi kedvezményt? És mi a helyzet akkor, ha két gyermeke van? Megteheti-e, hogy az egyik munkahelyén az egyik gyermekre, a másik munkahelyén pedig a másik gyermekére tekintettel veszi igénybe a családi kedvezményt év közben az adóelőleg levonásakor? Tisztelettel várom válaszát.

Bérszámfejtés Kérdés

Tisztelt cím! Segítségét szeretném kérni abban, hogy 101 500 forintos keresetből mennyi a nettó munkabére annak a munkavállalónak akinek 4 kiskorú gyermeke van. A házastárs is dolgozik az ő keresete is 101 500 forint, így megosztással veszik igénybe a családi adókedvezményt. Kérem egy példán levezetni szíveskedjen. Várom válaszát.

Családi adókedvezmény elszámolása az adóbevallásban. Kérdés

Kedves Szakértő! A következő esetben kérném a segítségét. Adóbevallást kell készítenem egy házaspárnak, két közös gyerek van. A családi pótlékot az anya kapja. 2014. évre úgy nyilatkozott a munkáltatójának, hogy ő kívánja igénybe venni a családi kedvezményt. 2014. évre a feleség jövedelemigazolása: munkaviszonyból származó jövedelem 982.245 Ft volt. Szja-levonás nem volt, de a családi járulékkedvezménnyel kapcsolatos tájékoztatás alapján az év közben érvényesített családi járulékkedvezmény összege: 81.458,-Ft. A férjnek 2014. évben 1.744.549 Ft jövedelme volt. Mindketten önállóan adják majd be az adóbevallást. Azt szeretném kérdezni, hogy utólag, mivel a férj jövedelme előző évekhez képest jelentősen megnőtt és így kettőjük jövedelméből a két gyerek után járó családi adókedvezményt igénybe lehetne venni az szja-ból, és nem lenne szükség járulékkedvezményre, meg lehet-e osztani úgy a kedvezményt, hogy a feleség a maximumot, azaz 982.245x16%=157.159 Ft adókedvezményt vehet igénybe, és a maradékot a férj az adóbevallásában érvényesítheti-e? A feleségnél a munkáltatónál elszámolt járulékkedvezményt ebben az esetben kötelező-e érvényesíteni, vagy önellenőrzést kell készíteni, és az összeget visszafizetve a férj igényelheti-e, mivel a rendelet értelmében először a szja-ból kell igénybe venni a kedvezményt, és ha van még lehetőség, akkor lehet csak a járulékokból igénybe venni. Miután ez már kész tény, ilyenkor mi a teendő? Hogy kell megosztani a kedvezményt?

Love story adónézetből Cikk

Mitévő legyen a szerelmespár, ha gyümölcsöt érlel a szerelem? Bármilyen furcsa, ez adókérdés is lehet.

Előbb jut a pénzéhez, ha nem feledkezik meg erről Cikk

Aki nem utólag szeretné megkapni 2015-ben a rendszeres jövedelmének adóját, járulékait csökkentő családi kedvezményt, még az első kifizetés számfejtését megelőzően nyilatkoznia kell arról, hogy a kifizető a járandóság adóelőlegének, járulékainak megállapításánál vegye figyelembe ezt a kedvezményt. Mire figyeljenek az érintettek?

Családi (járulék-) kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem a segítségét. Adott egy házaspár 3 gyermekkel. A feleségnek azt tanácsoltam, hogy ne kérje a gyermekek után járó adókedvezményt, mert a munkaadó "sajátos" bérelszámolása miatt,az ő nettó fizetése nem lenne magasabb, a munkáltató "nyelné le" a kedvezményt. Inkább majd az éves bevallásban érvényesítse. A férjnek normál bejelentett bére van. Viszont jól tudom-e, hogy a férj úgy nem kérhet járulékkedvezményt, amíg mindketten ki nem merítették az szja-kedvezményt? Lehet, hogy tévedek, ez ügyben kérem szépen a segítségét. Köszönettel Vágner Emília

Nőhet a nettója, ha ezt teszi Cikk

Ezekben a hetekben várják a munkáltatók, hogy alkalmazottaik nyilatkozzanak arról, milyen kedvezményekkel csökken idén a személyi jövedelemadójuk. Ennek megfelelően kapják ugyanis már januári bérüket a dolgozók, ha a hó végéig pontosan kitöltik a munkahelyükön kapott nyomtatványokat – figyelmeztet közleményében a NAV.

Családi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény 29. § (1b) pontja szerint "Ha az adott jogosultsági hónap után járó családi kedvezményre egy magánszemély jogosult, az őt megillető családi kedvezményt – adóbevallásban, munkáltatói adómegállapításban – megoszthatja a vele közös háztartásban élő, jogosultnak nem minősülő házastársával, élettársával, ideértve azt az esetet is, ha a családi kedvezményt a jogosult egyáltalán nem tudja érvényesíteni." Egy katás egyéni vállalkozó a vele nem bejegyzett élettársi kapcsolatban álló társától vár gyermeket. A magzat fogantatásának 91. napjától érvényesítheti-e a családi kedvezményt a terhes nő élettársa, tekintettel arra, hogy a katás egyéni vállalkozó a családi kedvezményt nem tudja érvényesíteni? Szeretném válaszát kérni továbbá arra is, hogy családi kedvezményre jogosult, ingatlant nem kifizetőnek, hanem egy magánszemélynek bérbe adó magánszemély érvényesítheti-e a családi kedvezményt az ingatlan-bérbeadásából származó jövedelme csökkentésével? Válaszát előre is köszönöm.

Családi kedvezmény igénybevétele 2014 Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló 2014. június közepétől dolgozik a cégnél. Családi kedvezményt belépésekor nem kért, most érdeklődött az összegéről, igénybevételéről. Elvált, két kisgyermeke van: 4 és 7 évesek. A kisebbik állandó lakcíme máshol van, a volt házastárssal hivatalosan közös a gyermekek felügyelete, gyerektartást és családi pótlékot kap. Nincs információnk arról, hogy a volt házastárs igénybe vesz-e kedvezményt. A kérdésem az lenne, hogy mekkora összegű kedvezményt vehet igénybe, és hány gyerek után? Milyen feltételekkel? Valamint nyilatkoztathatja-e a volt házastársát, hogy a maximális kedvezményt ő kapja meg? Milyen lehetőségek vannak az utólagos visszaigénylésre? Válaszukat előre is köszönöm.

Szja-bevallás 14M30-as nyomtatvány kitöltése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy a 14M30-as nyomtatvány családi kedvezmény érvényesítésénél, ahol havonta kell kitölteni, a társas vállalkozónak melyik havi bért kell figyelembe venni? A nyugdíjjárulék az a bruttó bér, vagyis 100 %, a egészségbiztosításnál (4 %,3 %) pedig 1,5 %-kal növelt a járulék alapja. A megállapított járulék összege – az már a csökkentett összeggel – kell figyelembe venni? Ha lehetőség van rá, kérhetném, hogy példán keresztül lehessen látni. Ez a14M30-01 LAP. Igaz, hogy ez egy tájékoztató. Köszönettel: Margit

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlan áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink