320 találat a(z) családi adókedvezmény cimkére

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi adókedvezménnyel kapcsolatban lenne kérdésem. Kétgyermekes családról van szó, ahol az idősebb gyermek 2018 júniusában felsőoktatási szakképzésben szerzett szakképesítést. Eddig a létszámba beszámítottuk. Jelentkezett főiskolára, melyet sikeres felvételi esetén szeptembertől kezd el. Ha sikeres lesz a felvételi, akkor 2018. júliustól a létszámba ismét beszámítható, vagy mivel a szakképesítése már megvan, így a létszámba már nem számítható be, és csak egy gyermek után jár a családi kedvezmény? Köszönöm válaszukat.

Fontos tudni a korhatár előtti ellátottak családi kedvezményéhez Cikk

A korhatár előtti ellátásban, illetve szolgálati járandóságban részesülők által igénybe vehető családi adókedvezmény érvényesítéséhez szükséges igazolásokra vonatkoztató tájékoztatót tett közzé a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

A vállalkozói terhek csökkentését és a családi kedvezmény növelését ígéri a pénzügyminiszter Cikk

A kormány a jövő évre 1,8 százalékos államháztartási hiánnyal számol és tovább csökkenő államadóssággal, amely a ciklus végére hatvan százalék alá süllyedhet – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a Magyar Hírlapnak adott interjújában, amely a lap szombati számában jelent meg.

Külföldi állampolgárnak jár-e családi adókedvezmény? Kérdés

Ebben a témában már kérdeztem, de konkrétan azt szeretném kérdezni, hogy azzal az indokkal törvényesen megtagadhatja-e a NAV ügyintézője az adókedvezmény igénybevételét, hogy van két koszovói munkavállaló, akik tartózkodási és munkavállalási engedéllyel rendelkeznek, csak Magyarországon van jövedelmük, gyerekeik rendelkeznek adókártyával, családi pótlékot Koszovóban nem kapnak, mert ott nincs. Az ügyintéző ahhoz köti az adókedvezmény igénybevételét, hogy igényeljenek Magyarországon családi pótlékot, és ha megkapják, akkor majd a 2018-as adóbevallásban igényelhetnek családi adókedvezményt attól a hónaptól, amikor megkapják. Szerintem az adókedvezmény igénybevételének csak az a feltétele, hogy az éves jövedelem legalább 75 százalékát itt kapja, és a családok támogatásáról szóló törvény megfelelő alkalmazásával a családi pótlékra való jogosultsága megállapítható lenne. Az szja-törvény 1/A §, valamint a 29/B § (5) bekezdése alapján véleményem szerint jogosan kérik a családi adókedvezményt, és szerintem nem kötelesek családi pótlékot igényelni. A gyerekek életkoruk 2 és 13 év közöttiek, iskolába járnak, eltartottak, az apa csak Magyarországon rendelkezik jövedelemmel, a feleség nem dolgozik. Elegendő-e, hogy igazolni tudják a jogosultságukat a törvény értelmében, vagy kötelező a MÁK-hoz kérelmet beadni? Szerintem a családi pótlék és az adókedvezmény két külön téma és idézem a 29. § (5) bekezdését: eltartottként az a gyerek vehető igénybe, akit a cs.pótlék megállapításánál figyelembe lehetne venni.

Magyarországon dolgozó külföldi állampolgár családi adókedvezménye Kérdés

Külföldi állampolgár több mint 2 éve Magyarországon dolgozik, itt is lakik. Tartózkodási engedéllyel rendelkezik munkavállalás céljából. Családja Koszovóban él, két gyermeke van, 4, illetve 6 évesek. Feleségével közös háztartásban él, szabadnapokon vagy, ha szabadságon van, és, ha teheti, hazajár. A gyerekek után Koszovóban nem kap családi pótlékot, mivel ott nincs ilyen támogatás, adókedvezményt se vesz igénybe a feleség se, mert nem dolgozik. Magyarországon a gyerekek megkapták az adókártyájukat. Jól értelmezem, hogy a férj részére jár a családi adókedvezmény, mivel a jövedelme 100 százalékban Magyarországról származik, és a gyerekek megfelelnek annak a kritériumnak, hogy jogosultak lennének koruknál fogva családi pótlékra. Valamint, utánuk a másik államban ugyanezen időszak alatt nem jogosultak semmilyen kedvezményre. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Ungár Győzőné

Családi adókedvezmény – eltartott fogalma Kérdés

Tisztelt Szakértő! A családi adókedvezmény igénybe vételénél az eltartotti létszám számításánál figyelembe vehető az az egyetemista, aki korábban első osztatlan képzésben vett részt, de azt fél év után abbahagyta és most első alapszakra jár? A törvény első osztatlan és első alapszakról beszél, ami ebben az esetben teljesül. Üdv.: PA

Családi adókedvezmény lemondott gyerek után Kérdés

Tisztelt Szakértő, segítségét kérem egy családi kedvezmény igénybe vétele kapcsán. Ügyfelem úgy szeretne családi kedvezményt igénybe venni gyermeke után, hogy az édesanyával házas- vagy élettársi viszonyban nem volt, a gyereket nevére nem vette, a bíróságon a gyerekkel kapcsolatban minden jogáról lemondott, azóta havi tartásdíjat fizet a gyerek után. Helyesen értelmezzük-e a jogszabályokat, hogy ügyfelem ezzel a gyermekkel kapcsolatban családi kedvezmény érvényesítésére nem jogosult, és ha megteszi, akkor 200 százalékos bírság mellett kötelezik az igénybe vett kedvezmény visszafizetésére? A NAV-nál tett személyes látogatása során arra buzdították, hogy igényelje meg a családi kedvezményt önellenőrzéssel öt évre visszamenőleg, mert erre jogosult. Köszönettel

Négy gyermeket egyedül nevelő szülő szja-kedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy édesanya, aki négy gyermekét egyedül neveli, mind a négy gyermek után megkapja az emelt összegű családi pótlékot. A 2017-es szja-bevallásában mennyi adó- és járulékkedvezményt érvényesíthet utólag, ha 2017-ben 12 hónapon keresztül a garantált bérminimum volt az szja alapja? Tehát 161 000 Ft * 12 hó = 1 932 000 Ft Számításom megerősítésében kérném segítségét! Válaszát előre is köszönöm!

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Már számtalanszor megválaszoltak családi adókedvezménnyel kapcsolatos kérdéseket, de ehhez hasonlóval, amit most fel szeretnék tenni önöknek, még ezidáig nem találkoztam. Tehát a kérdésem: Apukának két gyermeke van, akik közül a 2 évesre szeretné igénybe venni apuka a csalási adókedvezményt. A nagyobb gyermek és a 2 éves gyermek anyukája nem azonos. A családi adókedvezény nilyatkozat II. rovatát egy teljesen ismeretlen, XY-né írt alá, úgy, hogy nem húzta alá, hogy házastárs vagy élettársként jogosult a nyilatkozat kitöltésére. Az első kérdésem, hogy ilyen esetben hogy kell eljárni a nyilatkozattal? Figyelembe vehetem vagy sem? A két éves gyermekről lakcímkártyám sincs, hogy legalább azt megtudjam, hogy az apával egy háztartásban él-e. Véhetőleg a családi pótlékot a gyermek után az édesanya kapja és nem az édesanya írta alá a családi kedvezmény nyilatkozatot, hanem egy másik személy, a fent írt XY-né. Segítségüket köszönöm.

Családi adókedvezmény – felváltva gondozott gyermek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, segítsen eligazodni egy számomra bonyolult adózási problémában! Adott egy mozaikcsalád, közös lakcím. Anyuka: két saját gyerek, apuka: egy felváltva gondozott gyerek, közös nincs. Év közben nem érvényesítettek családi kedvezményt. A felváltva gondozott gyerek után az anyuka kapja a családi pótlékot, és igénybe veszi az egy gyerekre járó családi kedvezményt, illetve magasabb összegű családi pótlékot érvényesít. Az a kérdésem, hogy a felváltva gondozott gyermek beleszámít az apukánál kedvezményezett eltartottnak, így a 3 gyerek utáni magasabb összegű családi kedvezményt érvényesítheti év végén az adóbevallásában, ha egy éve szerepel az új párjával az Élettársi Kapcsolatok Nyilvántartásában, és fele-fele arányban gondoskodik a kisgyerekről (felváltva gondozott gyermek)? Számszerűsítve: Felváltva gondozott gyerek után anyuka kapja a havi 10 000 Ft-ot, Felváltva gondozott gyerek után és a másik két gondozott gyerek után (a másik családban) az apuka érvényesít év végén: 2x 33 000 Ft-ot. Köszönettel: N. Ildikó

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két gyermekünk van, sem házastársak sem pedig bejegyzett élettársak nem vagyunk. A családi pótlékot az anya kapja. Kérdésem: az apa évközben igénybe veheti-e a családi adókedvezményt? Van lehetősége év végén is igénybe venni? Ha igen, hogyan? Köszönettel.

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közös háztartásban élő családban, ahol az anyának van két vér szerinti gyermeke, ebből egy közös az együtt élő élettársával. A szülők nincsenek megházasodva és nem bejegyzett élettársak. Mindkét szülő egy-egy gyermek után érvényesítené a családi adókedvezményt. Az anya nyilván jogosult a két gyermek után járó magasabb összegű adóalapcsökkentő kedvezményre, mivel mindkét gyermek a sajátja. Az apa esetében mi a helyzet? Ő mekkora családi adóalapkedvezmény igénybevételére lesz jogosult? Az egy gyermekeseknek járó kedvezményre, vagy őt is megilleti a 2 gyermek után járó?

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy ha a dolgozó az adóelőleg-nyilatkozatán a közös érvényesítést jelöli meg (négy kedvezményezett eltartottból csak kettőre kéri ő a kedvezményt, a másik kettőre a férje kéri), akkor a munkáltatónak a 1808-as bevalláson az érvényesítés módja sorban megosztáskódot kell választania? Előre is köszönöm válaszát.

Élettárs családi adókedvezménye és pótszabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakra kérném szíves válaszukat: Anyukának négy saját gyermeke van (születési évek: 2001, 2003, 2005, 2008). Mindegyik után jogosult családi pótlékra. Közös háztartásban él élettársával (anyukával és annak négy gyermekével), akivel nincs közös gyermekük. Nincsenek bejegyezve az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába. Az a kérdésem, hogy ebben az esetben az élettárs (nem a vér szerinti apuka) jogosult-e az anyuka saját gyermekeire tekintettel családi adókedvezményre és pótszabadságra? Köszönettel várom válaszukat.

Családi adókedvezmény 2. Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Családi adókedvezmény utólagos érvényesítésével kapcsolatban szeretném állásfoglalásukat kérni. Élettársakról van szó, akik jelenleg is külön lakcímen vannak bejelentve, de természetben egy lakásban élnek. 2015-ben terhességre való tekintettel jogosultak az első gyermek után a családi adókedvezmény igénybevételére. Az anyának nem volt annyi jövedelme, hogy igénybe vegye a teljes adókedvezményt. Megoszthatja e az édesanya a családi adókedvezményt az élettársával? Ugyanez a kérdésem a 2016-os adóévre, ahol az édesanya első gyermeke és a második magzatára tekintettel jogosult a családi adókedvezményre, szintén megoszthatja e az édesapával, aki az élettársa is egyben a magzat utáni adókedvezményt? A gyerekek közösek. A magzatra tekintettel, ha csak az édesanya tudja igénybe venni a kedvezményt, lehet-e úgy beállítani, hogy megosztással, az édesanyánál kettő kedvezményezettel számolok, és az édesapa élettársnál egy gyermekkel (megszületett gyermek)? Köszönöm: Balogné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink