92 találat a(z) borravaló cimkére
Kirúgható-e a pincér, ha nem teszi a közös kasszába a borravalót? Cikk
Vendéglátóhelyen az a gyakorlat, hogy a pincérek a borravalót a közös kasszába gyűjtik, amit egyenlő részben szétosztanak a műszak végén. Egyik dolgozónál többször felmerült a gyanú, hogy a kapott borravalót zsebre vágta, és nem tette be a közös kasszába. Emiatt a többiek is egyre bizalmatlanabbak vele szemben, a csapatszellemet egyértelműen mérgezi. Azt szeretném megtudni, hogy ilyen esetben rendkívüli felmondással élhet-e a munkáltató? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Azonnali hatályú felmondás, ha a pincér saját zsebre dolgozik Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vendéglátóhelyen az a gyakorlat, hogy a pincérek a borravalót a közös kasszába gyűjtik, melyet szétosztanak műszak végén egyenlő részben. Egyik kollégánál többször felmerült, hogy a kapott borravalót zsebre vágta és nem tette a közös kasszába. Emiatt a többi dolgozó is egyre bizalmatlanabb vele szemben, a csapatszellemet egyértelműen mérgezi. Azt szeretném megtudni, hogy ilyen esetben rendkívüli felmondással élhet-e a munkáltató?
Felszolgálási díj zsebbe, közös kasszára vagy számlára Cikk
Az éttermi számlán külön feltüntetett szervizdíj alapján kifizetendő felszolgálási díj módjára van-e valami törvényi előírás? Kaphatják-e azt az abban részesülők havonta összevontan? Utalással megoldható-e a kifizetés vagy csak készpénzben lehet? Olvasónk kérdéseire Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
SZÉP kártyával, bankkártyával borravaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét abban, hogy ha egy étteremben SZÉP kártyával vagy bankkártyával fizet a vendég az elfogyasztott étel és ital után, a fizetendő összeg 8000 Ft és a vendég kérésére 9000 Ft kerül levonásra a kártyájáról, az 1000 Ft különbözet kettős könyvvitelben hogyan könyvelendő, ha nincs külön szervízdíj feltüntetve a számlán és a vendég a pincérnek adná? Ő hogyan kapja meg? Köszönöm a segítséget.
Borravaló, szervizdíj: különbségek adózásban, papírmunkában Cikk
A borravalóval kapcsolatos adózási és adminisztrációs munkákról érdeklődött olvasónk. Kérdéseire Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.
Borravaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vendéglátó egységben gyakran előfordul, hogy a vendég bankkártyával egyenlíti ki a fogyasztás ellenértékét. Ezzel kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy a kapott borravaló összegét áfa és számvitel szempontjából hogyan kell kezelni, könyvelni? Utólag a kapott borravaló összegét be kell ütni a pénztárgépbe? 18 vagy 27 százalékos áfakulccsal? A kft. a kapott borravaló összegét bérjövedelemként a hónap végén kifizeti az alkalmazottnak. Belső nyilvántartást kell vezetni ezen kifizetendő összegekről? Válaszukat köszönöm!
Borravaló Kérdés
Kedves Adózóna! Olvastam a borravalóról szóló cikket. A kérdésem arra vonatkozna, hogy a 15 százalék felső határ honnan vehető ki a felszolgálási díj esetén, mert az említett GKM rendeletből ez a százalékos felső érték évek óta eltűnt. Esetleg máshol került szabályozásra? A cikk írójának még ajánlanám, hogy "borravaló bankkártyával" kérdést is dolgozza ki, mert szerintem egyre gyakrabban merül fel az életben ez a helyzet. Saját következtetésünk és NAV-egyeztetések eredményeképpen arra a következtetésre jutottunk, hogy nem osztja a készpénzes borravaló sorsát. Üdvözlettel Nagy Péter
Borravaló vagy felszolgálási díj? Ezért nem mindegy, mit fizet a vevő Cikk
Különös adózási és társadalombiztosítási szabályok vonatkoznak a borravalóból, illetve felszolgálási díjból szerzett jövedelemre.
Borravaló közterhei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik könyvelt cégünknél vendéglátásban dolgozó munkavállalók borravalót kapnak a közös kasszából, azaz a vendégek bankkártyával fizetnek borravalót, amelyet a hónap végén kioszt a munkáltató a dolgozóknak. Ebben az esetben a borravaló összege bérként adózik, a munkáltató közterhei rárakódnak a bruttó borravalóra? 22 százalék szociális hozzájárulási adó és 1,5 százalék szakképzési hozzájárulás terheli? Azaz, ha a vendég ad 1000 forint borravalót, kártyával fizetve, a munkavállaló ebből az összegből 665 forintot kap meg nettóban, a munkáltatójának pedig meg kell fizetnie a 22% (220 forint) szociális hozzájárulási adót és a 1,5 százalék (15 forint) szakképzési hozzájárulást, avagy az 1000 forint lesz az összes költség, 810 forint (1000/1,235) lesz a bruttó borravaló és 538 forint a nettó borravaló? Válaszát előre is köszönöm: Farkas Angelika
Borravaló áfa 2 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm előző válaszát! Segítségét szeretném kérni abban, hogy hogyan kell a gazdasági esemény könyvelését elvégezni, hogy a borravaló a helyére kerüljön, abban az esetben, amikor a vendég bankkártyával fizeti a számláját és borravalót ad, és a borravalóval növelt összeg érkezik meg a bankszámlánkra.
Borravaló áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni egy vendéglátóegységgel kapcsolatban. Az étteremben a bankkártyás fizetés esetében a borravalót hogyan kell elszámolnom? A számla végösszegén felül kerül külön sorba a banki elszámoló bizonylaton. Ebben az esetben kell-e áfát fizetni utána? Tudomásom szerint nem kerül szétosztásra a dolgozók között. Kérem, hogy azt is írja meg nekem, hogy ha mégis szétosztják, akkor hogyan kell az áfafizetési kötelezettséget megállapítani?
Borravaló Kérdés
Egy kávézóban az alkalmazottak borravalót kapnak néha a vendégektől. A borravaló felosztásra kerül munkanap végén az alkalmazottak között. Erről kell-e nyilvántartást vezetni? A borravalót hol célszerű gyűjteni például pénztárgép mellett vagy külön, egy pénzkazettában? Az szja-törvény 1. számú mellékletének 4.21 pontja alapján adómentes az összeg. A Tbj. 26 paragrafusának (7) bekezdése szerint 15 százalékos nyugdíjjárulék fizethető utána. Jól értelmezzük, hogy nem kell fizetnie az alkalmazottnak, csak önkéntesen fizethet? Válaszukat előre is köszönjük.
Pincérnek borravaló Kérdés
Tisztelt Szakértők! Segítséget kérek egy felmerült probléma kapcsán, hogy mi a helyes eljárás az ügyfél részéről? Egy vendéglátó egységben bankkártyával fizetnek 3200 Ft-ot és a vendég a kártyáról 3500 Ft lehúzását engedélyezi a pincér részére. Az étterem ebben az esetben a különbözetet utólag a pénztárgépbe beüti, hogy egyező legyen a könyvelése, és a bevétel is egyezzen. Helyesen jár-e el ebben az esetben, illetve ha nem lehet-e más módon adószakmai megitélés szerint eljárni, illetve ez esetben van-e rá mód, hogy nem bérjellegű juttatásként fizesse ki a munkáltató a munkavállaló pincérnek a borravalót? Adózás szempontjából a munkáltatót terheli-e a borravaló szempontjából kötelezettség, vagy csak a magánszemély pincér munkavállaló köteles az adóbevallásában szerepeltetni a kapott borravalót? Még nem volt az ügyfélkörömbe ilyen eset, igy segítségüket, iránymutatásukat kérem a helyes eljáráshoz. Köszönettel: Kövesdi Anita KÖSZ Kft.
Borravaló, szervizdíj – akkor és most Cikk
Év végén az ünnepek alatt még az is megfordul valamilyen vendéglátóhelyen, akinek ez év közben egyébként nem jellemző szokása. Természetesen a cechet megtoldjuk a borravalóval… Az alábbiakban ennek kultúrtörténetét járjuk körbe, rendhagyó módon adótippek nélkül.
Borravaló adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy magánszemély ad borravalót egy másik magánszemélynek, az hogyan adózik? Például: egy cica vagy egy másik háziállat felügyeletéért – amely megbízás egyébként ingyenes – a gazdi, hogy valahogy meghálálja a ráfordított időt, borravalót ad a magánszemélynek. Esetleg mire kellene/lenne érdemes odafigyelni, ha egy ilyen jogviszony létrejön? Ilyen megbízást a magánszemély (diák, nyugdíjas) egy évben többször kaphat? Köszönöm szépen!