46 találat a(z) biztosítási idő cimkére

Új szabályok a táppénz megállapításában Cikk

A táppénzre vonatkozó szabályok folyamatosan változnak. Az elmúlt pár évben módosultak a táppénzjogosultságra, a táppénzfolyósítás idejére, az ügyintézésre, a táppénz megállapítására és a jogalap nélkül felvett táppénz visszakövetelésére vonatkozó szabályok és határidők.

Nyugdíjszámítás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyik ügyfelünknek 2,5 éve van, hogy elérje a nyugdíjkorhatárt. Jelenleg tiszteletdíjat kap 45 ezer forint összegben. Sajnos ez nem éri el a minimálbért. Az ügyfélnek az a megérzése, hogy ez az alacsony összeg annyira lerontja az átlagjövedelmét, hogy inkább lemondana a tiszteletdíjról, és elkezdené fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot maga után, hogy ez az időszak ne számítson biztosításban töltött időnek, és így ne rontsa az átlagjövedelmét. Helyes az ügyfél megérzése?!

Kivételes rokkantsági ellátás jön azoknak, akiknek nincs elég biztosítási idejük Cikk

Kivételes rokkantsági ellátásban részesülhetnének a jövőben azok a súlyosan egészségkárosodott személyek, akik hosszú ideje tartó betegségük miatt, vagy más méltányolható okból nem tudták megszerezni az ellátáshoz szükséges előzetes biztosítási időt, de rendelkeznek az előírt biztosítási idő legalább felével – derül ki a Magyarország 2018. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló törvénymódosítási javaslatcsomagból, amelyet tegnap este terjesztett a parlament elé Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

Tb-ellátások egy hónap munkaviszony után? Így lehetséges Cikk

Noha a tanulmányaikat júniusban befejezett pályakezdők munkaviszonya szerencsésebb esetben több hónapos, gyakran merül fel kérdésként, hogy egyhavi munkaviszony, pontosabban biztosításban töltött idő milyen juttatásokhoz, ellátásokhoz elég.

Csedre, gyedre való jogosultság párhuzamos munkaviszonyok esetén Kérdés

Tisztelt Radics Zsuzsanna! Azzal a kérdéssel fordulok a tb-szakértő asszonyhoz, hogy ha a szülés idején az egyik munkaviszonyomban rendelkezem 365 nap biztosítási jogviszonnyal, a másikban még nem (kb. 185 nap meglesz), de van előtte 180 nap nappali tagozatos hallgatói jogviszonyom, akkor figyelembe veszik-e a csed, gyed megállapításánál mindkét munkaviszonyomból származó jövedelmemet? Előre köszönöm válaszát.

Jogellenes kirúgás: ezt kell tudni a megítélt juttatás tb-terheiről Cikk

A (volt) munkáltatóval szemben munkaügyi pert nyerni mindenképpen elégtétel a „kirúgott” dolgozó számára, és akkor még nem is szóltunk az így megítélt elmaradt munkabérről vagy kártérítésről. Hogy a társadalombiztosítási ellátások és kötelezettségek szempontjából mit jelent a megítélt díjazás, az elsősorban attól függ, hogy egészen pontosan milyen címen tartotta azt jogosnak a bíróság, illetve mikor történt a munkaviszony jogellenes megszüntetése.

Egészségkárosodottak tb-ellátásának feltételei Cikk

Milyen mértékű egészségkárosodás, előzetes biztosítási idő és más egyéb feltétel esetén kapható társadalombiztosítási ellátás? Ismertetjük.

Rokkantsági ellátáshoz szükséges biztosítási idő vásárlása Kérdés

A rokkantságot 75 százalékban megállapította a bizottság, a magánszemély viszont nem kap járadékot, mert a 3 éven belüli szükséges jogviszonyból 4 hónap hiányzik. Vásárolható-e biztosítási jogviszony megállapodás alapján, hogy kapjon ellátást?

Táppénz, biztosítási idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő gondom van. A férjemet 2015. 11. 16-án baleset érte, azóta táppénzen van. 2016. 05. 19-én kaptunk egy levelet, hogy 2016. 04. 04-étől a táppénzkérelmet elutasítják a következőkért: "Tekintettel arra, hogy az Ön biztosítási jogviszonya 2015. 07. 08-án, keresőképtelensége 2015. 11. 16-án kezdődött, 0 nap előzmény figyelembevételével, 131 nap biztosítási idő alapján a jogosultsága 2016. 04. 03-án lejárt, így hivatalunk a rendelkező részben foglaltak szerint határozott." A férjem előző munka viszonya 2015. 05. 31-ével szűnt meg, és az új munkahelyére 2015. 07. 08-ával lett bejelentve. 1. Szeretném kérdezni, hogy akkor nincs mit tenni, és el kell ezt fogadnunk? A férjem még mindig lábadozik, hosszú a felépülés, mivel gerinctöréssel operálták. Még nem tudni, mikor fog tudni dolgozni, illetve amit csinált, azt tudja-e majd folytatni! 2. Ha el kell fogadnunk, és nem kap táppénzt tovább, akkor április 04-től a mai napig azt hogyan rendezzük, mert a cégnél, ahol dolgozik, a könyvelő nem tudja, mert közölte, hogy ő nem tb-ügyintéző. Köszönöm a segítségét előre is. Üdvözlettel.

Rehabilitációs járadék ápolási díj után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy személy megváltozott munkaképességűek ellátására adott be kérvényt, amit a hatóság elutasított. Az egészségi állapota ugyan 20 százalékos, de a hatóság az elmúlt 15 évre 0 nap biztosítási időt tart nyilván. Az illető az elmúlt 30 évben súlyosan fogyatékos fiát ápolva kiemelt ápolási díjban részesült, mellette munkaviszonya nem volt. Jogos-e, hogy a hatóság az ápolási díj időszakát nem tekinti biztosítási időnek? Válaszát előre is köszönjük!

Gyed igénylésének lehetősége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az a kérdésem, hogy, ha a dolgozó munkaviszonya a 180 napot elérte, de a 360 napot nem, és közben terhes lett, milyen ellátást tud igénybe venni? Nem ment táppénzre, viszont a csedet nem tudta megigényelni. Csak a gyest tudja igényben venni ilyen esetben? Van-e lehetőség rá, hogy visszajönne dolgozni, és amikor megvan a 360 nap munkaviszonya, elindíthatja a gyedet? Vagy a 360 nap munkaviszonyt a szülés előtt kell vizsgálni? A jogszabályváltozások adnak-e ilyen esetben valami előnyt neki? Ha esetleg kérheti a gyedet, akkor munka mellett kérhetné, vagy elég, ha a 360 nap munkaviszonya megvan, és utána igényli az ellátást, de nem dolgozik mellette? Várom válaszukat.

Tgyás, táppénz, gyes Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozás egyik dolgozója, aki 2014 novemberében létesített munkaviszonyt az érintett vállalkozással, várandós, a gyermeke születését 2015. július végére várja (az orvosi dokumentumok alapján). A vállalkozás részéről egyértelműnek tűnt, hogy a vállalkozás a dolgozó részére a szülés várható időpontját megelőző 28 nappal kiadja a szülési szabadságot, és kitölti a foglalkoztatói igazoló lapot, hogy kezdeményezze a tgyás igénylését. A dolgozó azonban közölte, hogy eme munkaviszonyát megelőzően nem rendelkezett munkaviszonnyal, a munkanélküli hivatalnál sem jelentkezett le, iskolába nem járt. Erősen kérdésessé vált, vajon van-e 365 nap biztosítási jogviszonya. Ha nem rendelkezik 365 nap biztosítási jogviszonnyal, kaphat-e tgyást? Pontosan milyen időszakokat vesznek figyelembe a tgyás meghatározásánál (például csak a Tbj 5. § (1)…). Ha nem jogosult tgyásra, akkor milyen ellátásban részesülhet? Kaphat-e a szülési szabadság ideje alatt táppénzt? Ha igen, milyen feltételekkel (például csak akkor, ha valamilyen szövődmény következtében megbetegszik vagy ő, vagy gyermeke?...) Gondolom, a szülési szabadság mindenképpen megilleti, de akkor milyen ellátást fog kapni ez idő alatt? Válaszukat előre is köszönöm!

Amerikában szeretne dolgozni? Itt az új szociális egyezmény az USA-val Cikk

Szociális biztonsági egyezményben rögzítette Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok, hogy a két ország állampolgárainak a másik államban történő munkavégzés esetén hol kell megfizetniük a társadalombiztosítási közterheket, s milyen szabályok vonatkoznak az egészségügyi, illetve a nyugdíjellátásokra.

25 év alatti szocho-kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 25 év alatti munkavállalókhoz kapcsolódó szocho-kedvezmény érvényesíthető abban az esetben, ha a munkavállalónak nincs 180 napi biztosítási jogviszonya, de nem hoz róla igazolást? A 14,5 százalékos kedvezményre gondolok [462/B § (3)]? Én azt mondanám, hogy két verzió van. Vagy nincs 180 nap biztosítás, és hoz igazolást [462/B § (2)], akkor lehet a kedvezőbbet, vagy van 180 napi biztosítás, nem kell igazolás [462/B.§ (3)], és a 14,5 százalékos kedvezményt lehet érvényesíteni. Az egyértelmű, hogy az igazolás hiányában a 27 százalékos kedvezmény nem érvényesíthető. De számomra nem egyértelmű, illetve nem olvasható ki egyértelműen a törvényből, hogy a 14,5 százalék viszont érvényesíthető. A törvény 462/B § (3) bekezdése a (2) bekezdésben foglaltak nem teljesülése esetén említi a 14,5 százalékot. Ott azonban csak az van, hogy ha legfeljebb 180 napja van, és nem ott hivatkozik a szükséges igazolásra. Vagyis a nem teljesülés a legfeljebb 180 napra vonatkozik szigorúan véve, és nem az igazolásra. Emiatt dilemmázok azon, hogy lehet-e érvényesíteni 14,5 százalékot, ha nincs 180 napja?! Mielőbbi segítő válaszukat előre is köszönöm.

Terhességi-gyermekágyi segély napi összege Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mennyi lesz a terhességi-gyermekágyi segélye annak a kismamának, aki a szülést megelőzően nem rendelkezik 180 napi jövedelemmel, nincs 180 napi folyamatos biztosítási ideje? 2014. január 20-tól van munkaviszonya, a bruttó keresete 170 ezer forint, a szülés várható időpontja 2014. március 30. A szülést megelőző két éven belül 365 nap biztosítási idővel rendelkezik. Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felügyelőbizottsági tagok jelentése a NAV felé

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Gyed külföldi jogviszony után

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink