898 találat a(z) bevétel cimkére
Katából evába
Kérdés
Egy 2015-ben kisadózó egyéni vállalkozó 2016. 01. 01-től az evát választja. (Egy egyszemélyes kft.-ben pedig egyedüli tulajdonos is). 1. kérdés Hogyan minősíthető az a számla, amelyet még kisadózóként állított ki – nem készpénzes –, a teljesítés időpontja is kisadózói időszakra szól még, de a pénzügyi teljesítés már az evás időszakra fog esni? Hogyan adózik? Valamint hogyan alakul az áfakötelezettsége, miután áfakörbe általános feltételekkel régebben bejeletkezett? Azaz kell-e neki áfát bevallania és fizetnie a 2016-os pénzügyi teljesítésű számlák után vagy sem, hiszen a számla kiállítási és teljesítési időszaka az áfás kisadózói működés idejére esik, viszont a pénzt már, mint evás egyéni vállalkozó kapta meg? (A 2015-ös teljesítési időpont és 2015. december 31-e között még nincs 45 napos különbözet.) 2. kérdés Mint evás kft.-tagnak, valamint evás egyéni vállalkozónak hogyan alakul a társadalombiztosítása, és mit kell tenni annak érdekében (bejelentések, bevallások stb.)?
Termőföld-értékesítés
Kérdés
Őstermelő termőföldet értékesít. A vételár felét 2014. évben vételárelőlegként megkapta. Ezt az összeget nem vallotta be 2014-ben. Az adásvételi szerződés elkészült 2015-ben. A kifüggesztés után utalja a vevő a fennmaradó összeg 25 százalékát még 2015-ben, és a fennmaradó összeget a földhivatali benyújtáskor 2016-ban. Mikor, mennyi összeget vallok be? Jól gondolom, hogy 2016. évi bevétel lesz az egész összeg? A 2014. évi előleg és a 2015. évi 25 százalék is csak 2016. évi bevétel lesz?
Közhasznú egyesület
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy közhasznú egyesület, melynek főtevékenysége kulturális tevékenység (néptánc, amatőr színjátszó előadás, sport és tánccsoport tevékenység). Más bejelentett tevékenysége nincs. Az egyesület a helyi művelődési házban működik, de a művelődési ház nem az egyesület tulajdona, hanem az önkormányzaté. A fenntartási költség is az önkormányzatot terheli. Az egyesület a működésért nem fizet bérleti díjat. Ugyanez az egyesület belépő jegyet árusít farsangi bálra, szilveszteri bulira, de ezekhez a rendezvényekhez kapcsolódó költsége a számlák alapján csak a zeneszolgáltatás, az étkezés nem. Az egyesület bérleti díjat szed be különböző összejövetelek bonyolításáért, alkalmi árusoktól. Kérdésem az, hogy ez a bevétel és a belépő jegyek árusításából származó bevétel az egyesület szempontjából milyen bevételnek minősül?
Szerencsét hoztak az adóellenőrök
Cikk
Az egyik fővárosi piac online pénztárgépeinek adatai szerint mintegy hetvenhárom százalékkal ugrott meg a forgalom azon a napon, amikor a NAV revizorai a helyszínen tartózkodtak. A NAV tapasztalatai szerint a bevételek legalizálása a szabályos beszerzésekre is ösztönzően hat.
Pénztárgép és bankkártyás beütés nem egyezik
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiskereskedelmi tevékenységet folytató - naplófőkönyvet vezető - egyéni vállalkozó a pénztárgépen kívül bankkártyás terminállal is rendelkezik. A bankkártyás vásárlások összege a pénztárgép pénztárjelentésében külön szerepel. Arra szeretnék választ kapni, hogy mi a teendő abban az esetben, ha eltérés van a pénztárgépbe beütött bankkártyás bevétel és a bankkártyás terminál napi záróösszege között. A pénztárgépbe tévesen 980 forint lett beütve, pedig a bankkártyás vásárlás összege 890 forint volt. Elég erről csak egy feljegyzést készíteni, s árbevételként csak a ténylegesen kifizetett összeget szerepeltetni, annak ellenére, hogy a NAV-nál az online pénztárgépen keresztül a nagyobb összeg szerepel? Hiszen tényleges pénzmozgás nem történt, ami alapot adna a naplófőkönyvben - s így az éves elszámolásnál az eredményben - való szerepeltetésben. Ha ez nem lehetséges vagy nem érdemes eltérni a NAV-nál megjelent árbevételtől, akkor azt hogyan kell lekönyvelni? Úgy, mintha a különbözetet készpénzben kapta volna meg? Köszönettel várom válaszát!
Kata és a Google
Kérdés
Tisztelet Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó - alanyi mentes - akinek nincs közösségi adószáma, most jelezte, hogy minden hónapban van a Google-tól bevétele. (Egy internet felületet bérel és arra érkezett kattintások utáni bevétel). Szeretném a tanácsát kérni, hogyan járunk el helyesen. Köszönettel: Gál Ágnes
Bevétel elszámolási időszak
Kérdés
2014. évben egy kft. áfával értékesítette ingatlanát, mely már nem minősült újépítésűnek, illetve a cég nem választotta az általános áfaszabályok alkalmazását erre az esetre. A tévedésre 2015. évben került sor, ekkor eladó és vevő megállapodtak, hogy nem változtatják meg a vételárat, tehát az eladónál jelentkező áfatöbblet bevételtöbbletként jelentkezik eladónál 2015-ben. Kérdéseim: - melyik év társasági adóalapját növeli ez a többlet, - árbevétel vagy egyéb bevétel többlet keletkezik-e az eladónál?
Eva
Kérdés
Ha egy bt.-nek 2014-ben csak tárgyi eszköz értékesítésből származott bevétele (az eredménykimutatásban az egyéb bevételek között szerepel) és 2015-ben már van értékesítés nettó ár árbevéte is. Egyéb feltételeknek megfelel, akkor 2016-tól választhatja-e az evaadózási formát?, Válaszukat előre is köszönöm.
Ezt tegye, ha a NAV túlbecsülte jövedelmét, cége bevételét
Cikk
Gyakori, hogy a NAV becsléssel állapítja meg a magánszemély jövedelmét, illetve a cég bevételét. Ez súlyos bírsággal járhat, ezért nem árt tudni, mit tehet az adózó, ha a valóságtól elrugaszkodott adatokkal szembesül.
Áfa-visszaigénylés
Kérdés
Egy kft. magánszemélytől házat bérel. A házra napelemes rendszert telepíttetett, bemutatás céljára hasznosítja. Ezen tevékenységéből árbevétele nem származik. Kérdés: a napelem-telepítésről kiállított számlában szereplő áfa visszaigényelhető-e? Más építkezés nem folyik a házon, nem építésiengedély-köteles. Tisztelettel: Önadózó Kft
Őstermelők adóbevallása: így csökkenthető a bevétel
Cikk
A 1453-as bevallás benyújtására kötelezett őstermelők csökkenthetik e tevékenységből származó bevételüket csökkentsék egyebek között a munkaerőpiacon hátrányos helyzetben lévő személyek foglalkoztatásához kötődő kiadással vagy annak egy részével.
Követelés vásárlása a kivában
Kérdés
T. Válaszadó! Egyik ügyfelünk haszonszerzési céllal követelést vásárolt meg egy pénzintézettől. A követelés értékesítése nagy valószínűséggel az idei évben nem fog megtörténni, csak jövőre. A kérdésem az lenne, hogy az említett tranzakciónál az idei vásárlási érték kiva-adóalap növelő tétel lesz-e, ami véleményem szerint logikusnak tűnhet, hiszen a követelés értékesítésének bevétele csak a következő évben fog realizálódni ? Válaszukat köszönjük.
Termőföld értékesítése: így számítsa ki a bevételt és a jövedelmet!
Cikk
Számos speciális szabályt figyelembe kell venni, ha valaki termőföld értékesítésből szerez jövedelmet. Ezeket gyűjtöttük össze.
Eladta vásárolt, örökölt, ajándékba kapott ingatlanát? Így kell adóznia!
Cikk
Mikor keletkezik jövedelem ingatlan értékesítéséből? Milyen költségek vonhatók le, a szerzéstől számított évek száma hogyan befolyásolja a jövedelmet? Minden, amit az ingatlan átruházásából származó jövedelem bevallásáról tudni kell.
Kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. visszatért a kata hatálya alá. A nyitómérlegben a kata időszak alatt be nem folyt bevételeket az eredménytartalékban mutatjuk ki. Kérdés, hogy ha ez a bevétel befolyik a tao időszak alatt, akkor ezt miként veheti ki a tulajdonos a cégből? Osztalékot fizet utána? De miért, hisz ez a bevétel a kata időszakban keletkezett? Köszönöm!