898 találat a(z) bevétel cimkére

Mellékállásban katás kisadózó bevételébe beleszámít-e a főállásból keresett fizetése? Kérdés

Főállású munkavállaló (közalkalmazott) vagyok egy felsőoktatási intézménynél. Mellékállásként katás egyéni vállalkozó szeretnék lenni. A tervem az, hogy katás bevételeim mindegyike egy cégtől származna (amely nem a főállású munkaadóm), és ez éves szinten meghaladná az 1 millió forintot. A főállásomból kapott bruttó fizetésem magasabb lesz, mint a katás vállalkozóként szerzett bevételem. (A nettó fizetésem viszont kevesebb, mit a katás bevételem.) A kérdésem az, hogy esetemben fennáll-e a következő körülmény: a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személytől (megbízójától) szerezte?

Ezekből az adókból fizettünk többet Cikk

Elsősorban az adóbevételek növekedésének köszönhetően javult februárban az államháztartás központi alrendszerének egyenlege – állapítható meg az NGM tájékoztatójának adataiból.

Őstermelés – szolgáltatás Kérdés

Őstermelő rétiszéna-termesztéssel foglalkozik. Kérdésem, hogy, ha tisztító kaszálást végez (szolgáltat), akkor ezt végezheti-e az őstermelői tevékenységen belül? Ha végezheti, akkor ezt, mint őstermelői bevételt adózza le, vagy mint önálló tevékenység jövedelmével számoljuk el (tételes elszámolással)? Őstermelésben átalányadózók vagyunk.

Kiterjesztett garancia értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem a 2016-os évtől kezdődően termék értékesítéséhez az egy év kötelező garancián felül kiterjesztett garanciát kínál térítés ellenében vevőinek. Külföldi tulajdonosi elvárás, hogy az így megszerzett árbevételt arra az időszakra határoljuk el, amelyik időszakban a garancia realizálásra kerül. A magyar számvitelben és adójogban van-e valamilyen lehetőség/előírás e bevétel időbeli elhatárolására? Van-e valamilyen előírás ezen kötelezettségvállalás fedezetére történő céltartalék képzésére? Mekkora összeget lehet kötelezettségként megképezni? A teljes árbevétel összegét? Vagy esetleg a tervezett ráfordítás összegét? Mivel kell alátámasztani a megképzett céltartalék összegét? Köszönettel

Ingatlanértékesítés bevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2015 novemberében 40 millió forintért eladta az ingatlanját (családi ház). Foglalóként 3 millió forintot kapott 2015 novemberében, míg a maradék 37 millió forintot csak 2016 februárjában kapta meg. Az adásvételi szerződést még 2015-ben benyújtották a földhivatalba, és a birtokbaadás is megtörtént még tavaly. Az eladó magánszemély 2015. évi bevételének csak a 3 millió forint számít vagy a teljes 40 millió forint annak ellenére, hogy azt csak 2016 februárjában kapta meg? Köszönöm.

Ingatlant adott el? Itt számolhatja ki a jövedelme adóját! Cikk

Ha lakás vagy más ingatlan eladásából jövedelme keletkezett, meghatározott esetekben adót kell fizetnie utána. Az Adózóna kalkulátorával kiszámolhatja, hogy mennyit.

Áfa levonhatósága átmenetileg nem működő kft.-nél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfaszempontból hogyan jár el helyesen egy vállalkozás, ahol a tevékenység ingatlan bérbeadása, viszont egy pár hónapon keresztül nem volt bérlője, így kiállított számlája sem? A bérbeadást adókötelessé tette, a bejövő számlák áfatartalmát levonásba helyezte korábban. Az említett, bevétellel el nem látott időszakban jogosult levonni a kft. a beérkező számlák áfatartalmát? Ez időszak alatt keletkezett áfát nem igényelte vissza az értékhatár elérése ellenére, viszont ismét bérbeadási tevékenységet végez (bár nem ingatlan, hanem egyéb jellegű), így most visszaigényelné a felhalmozódott összeget. Megteheti? Előre is köszönöm a válaszát!

Fontos változás a családi gazdaságok bevételeinek felosztásánál! Cikk

Ki lehet a családi gazdaságok tagja, kik vehetők számításba a bevételek és a kiadások felosztásánál? Tavaly januártól változott egy fontos szabály, amit már a 2015. évről szóló bevallásoknál is szem előtt kell tartani.

Lakóingatlan-bérbeadás – kollégiumi díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lakóingatlanom bérbeadásának bevallása során csökkenthetem-e bevételemet gyermekeim kollégiumi díjával? Igaz, hogy a kollégium szálláshelyszolgáltatásnak minősül, de a hallgatók ideiglenes lakcímen be vannak jelentve és 90 napnál hosszabb ideig tartózkodnak a kollégiumban. Köszönöm válaszát.

Szünetelés időtartama alatt befolyt katás bevétel Kérdés

Tisztelt szakértő! 2015. 11. 30. naptól szüneteltetem katás egyéni vállalkozásomat. Még 2015 november elején kibocsátottam egy átutalásos számlát, amelynek ellenértéke csak a szünetelés időtartama alatt, azaz 2015. december 17. napon folyt be. Hogyan kell ez után a szünetelés alatt befolyt, kataalanyként kiszámlázott bevétel után adóznom? A katás bevételi nyillvántartásban hogyan kell szerepeltetnem? Válaszát előre is köszönöm.

Ezeket tudnia kell, ha megszünteti egyéni vállalkozói tevékenységét Cikk

Nem is hinné, mennyi „bevétele keletkezik" – ami nem hozza, hanem viszi a pénzt –, ha megszünteti egyéni vállalkozását. Mi lesz a műhellyel, irodával, eszközökkel, készletekkel, korábban igénybe vett kedvezményekkel? Összefoglaljuk, milyen kötelezettségei, milyen teendői vannak, és miért érdemes figyelni a figyelési időszakra.

Őstermelői igazolvány – ettől is függ, minek minősül a bevétel Cikk

Az ügyletet és a számla kiegyenlítését követően jött rá az őstermelő, hogy betétlapja már nem érvényes. Mikorra és hogyan számolható el a bevétel? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária válaszolt.

Mezőgazdasági őstermelői igazolvány érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Ügyfelem mezőgazdasági őstermelő (tételes költségelszámoló, áfakörös). 2014. decemberében volt egy értékesítése, a számla kelte, teljesítése és a fizetési határidő is 2014. december volt. A számla összegét 2015. január 5-én egyenlítette ki a vevő. Így a bevételt 2015. évre kell könyvelni. Ügyfelem 2015. márciusban vette észre, hogy 2015. évre még nem érvényesítette őstermelői betétlapját. A betétlap érvényesítésre került márciusban (előző években mindig érvényes volta tárgyév kezdetén.) Kérdésünk: a 2014. decemberi teljesítésü számla összegét, amelyet pénzügyileg 2015. évben kapott meg őstermelői bevételként, 2015. évben el lehet e számolni. A válaszát előre is köszönöm!

Szálláshelyfoglalás visszamondásának kezelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy hotel esetében hogyan kell kezelni számlázási, számviteli és adózási szempontból azt az esetet, amikor egy vendég lefoglalja a szállást, de adott határidőn túl mondja vissza a foglalást? A hotelt egy kft. üzemelteti. Mit, és hogyan számlázhat a vendég részére a hotel ebben az esetben? A lemondás pénzben kifejezett értéke egy éjszaka szállásdíjának felel meg. Milyen megnevezést írhat a számlára, hogyan kell kezelni áfaszempontból (áfakörös vagy nem áfakörös)? Ha áfakörös, akkor 27 vagy 18 százalékos áfával kell kiszámlázni a lemondás értékét? Egyáltalán minek minősül a szobalemondás adójogi szempontból? Gondolok itt a kártalanítás, kártérítés vagy kötbér esetére. A számvitelben való kezelésére is kíváncsi vagyok. A lemondás összegét értékesítés nettó árbevételeként vagy egyéb bevételként kell könyvelni? Köszönöm válaszát!

Üzembentartói jog Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy a tehergépkocsi üzembentartói jogának átadása áfás bevétel lesz-e? Tisztelettel: Jakus Tünde

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egészségügyi biztosítás adózása

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Iparűzési adó alapja

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink