88 találat a(z) behajtási költségátalány cimkére

Behajtási költségátalány Kérdés

Egyéni vállalkozó vagyok, és a Tigáz 2016. 05. 22-én felszámított 12 ezer forintot behajtási költségátalány címén, mert 2015. 06. 16-án késedelmesen fizettem ki a gázdíjat. Kérdésem az, hogy rám, mint fogyasztóra kiterjed-e a törvény hatálya? Szolnoki Béla 2016. 03. 29-ei cikke alapján tettem fel a kérdésem.

Evaalap – behajtási költségátalány elengedése Kérdés

Tisztelt Ügyintéző! A következő kérdés merült fel a kettős könyvvitelű evás vállalkozómnál. A 2016-os törvényi változás következtében a nem követelt behajtási költségátalány kivezethető, és a rendkívüli bevételek között kell szerepeltetni. A kérdésem, hogy ezen rendkívüli bevétel – amely teljes egészében az elengedett behajtási költségátalányból származik – az eva alapját képezi-e? Válaszát előre is köszönöm.

Késedelmi kamat, behajtási költségátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-től szállító partnere 2016 májusában a 2013-2016. közötti időszakra vonatkozóan késedelmi kamatot és behajtási költségátalányt követel. A 2013-2015. közötti időszakban késedelmikamat- és költségátalány-követeléséről nem küldött értesítőt. A számlák mindegyike pénzügyileg rendezve lett, azaz tőkekövetelés nincs. A számlák postán érkeztek, és az igaz, hogy késve lettek fizetve, viszont a számlák kézbesítésének időpontja az esetek 90 százalékában meghaladta a fizetési határidőt. Ebben az esetben jogos-e a követelés? Meddig követelhető visszamenőleg a késedelmi kamat és behajtási költségátalány? Akkor is jogos, ha adott évre vonatkozóan nem értesíti partnerét a követelésről? Köszönettel!

Amit a behajtási költségátalányról tudni kell: a NAV és az NGM tájékoztatója Cikk

Hogyan kell értelmezni a behajtási költségátalány újraszabályozott előírásait és adózási következményeit? A NAV és az NGM közleményt adott ki a legfontosabb tudnivalókról.

Behajtási költségátalány több évre visszamenőlegesen? Így lehetséges Cikk

Bevezetése óta nagy fejtörést, galibát okoz a behajtási költségátalányra vonatkozó, folyton változó szabályok értelmezése. Olvasónk meglepődve tapasztalta, hogy a szállítója két-két és fél évvel ezelőtti számlák esetében terhelt rá behajtási költségátalányt az egyéni vállalkozására. Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó- és járulékszakértőnk válaszolt.

40 eurós behajtási költségátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő. Egyéni vállalkozásomban (egyszeres könyvvitel) egy szállítónak késedelmesen fizettem pár nap késéssel. A szállító 2016. 03. 21-én kelt egyenlegközlő levelében kimutatta a késedelmesen fizetett számlák utáni 40 eurós költségátalány-tartozásaimat számlánként. Korábban soha nem követelték. A számlák dátumai a következő (kelte, fizetési határidő, kiegyenlítés dátuma sorrendben): 2013.09.20.; 2013.10.05.; 2013.10.04 2014.06.13.; 2014.06.28.; 2014.06.30 (28-a szombatra esett) 2014.07.03.; 2014.07.18.; 2014.07.23. Ezek egyedi gyógyszerrendelések voltak, külön szerződésünk nem volt. 1./ Szerintem csak a 3. számlára lenne jogos a 40 euró. 2./ Úgy tudom, ha egy éven belül nem követelik a 40 eurót, akkor később sem követelhetik. Háromszor 40 eurót róttak ki rám a fentiek alapján, holott az első számlát a fizetési határidő előtt fizettem, a másodiknál szombatra esett az esedékesség, hétfőn kapták meg az összeget. A harmadikat valóban később fizettem pár nappal. Jogos-e a követelésük 2016. 03. 21-én – 2 év elteltével –, miközben az előző években nem követelték tőlem? Köszönettel: Molnár Margit

Könyvelési tudnivalók a behajtási költségátalányról Cikk

Március 23-ától önálló törvény (2016. évi IX. törvény) szabályozza a behajtási költségátalányt, mely rendezi a korábban vitatott problémákat, egyértelművé és egyszerűbbé téve ezzel az érintett üzleti partnerek adminisztrációs kötelezettségeit. A törvény hatálya nemcsak a kihirdetését követően létrejött kereskedelmi ügyletekre terjed ki, hanem visszamenőlegesen is szabályozza a korábbi ügyleteket – írja a LeitnerLeitner adózási blogjában Siklós Márta.

Megjelent az áprilisi VálaszAdó Cikk

Új törvény a behajtási költségátalányról, új intézkedés a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól, s sok örökzöld téma, mint például, hogy hogyan lehet különbséget tenni az ellenérték és az ellenértéknek nem minősülő, áfa hatályán kívüli fizetés között, és milyen feltételek mellett segíthet családtag, ismerős a vállalkozásban színesítette az Adózóna.hu márciusi cikkfelhozatalát.

Behajtási költségátalány 2015. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azok a cégek, amelyeknél a 2015-ös beszámoló mérlegkészítési időpontja a behajtási költségátalányról szóló törvény hatályba lépése utáni időpontra esik, hogy járnak el helyesen a 2015-re vonatkozó behajtási költségátalány kezelésében? A törvény visszamenőleges hatálya miatt eltekinthetnek-e a behajtási költségátalány egyéb ráfordítás-kötelezettségkénti könyvelésétől, majd a begyűjtött lemondó nyilatkozatok alapján a kötelezettség-rendkívüli bevétel tétel könyvelésétől, vagy kötelező a gazdasági események könyvelése? A minimum adóalap szerint adózó vállalkozások esetében adóvonzata is van a döntésnek, nem mindegy, hogy a rendkívüli bevétellel növelt összeget vagy az anélküli összes bevételt tekintik a mininmumadó alapjának. Válaszát megköszönöm. Tisztelettel: B. Ilona

Ebből nagy baj lehet – állítja az adótanácsadó Cikk

Jelentős mértékben is emelkedhet a behajtási költségátalányra kötelezett vállalkozások társaságiadó-fizetési kötelezettségének összege egy márciusi törvényváltozás során, ugyanis a cégeknek a 2015. évi beszámolójuk összeállítása során egyéb bevételként ki kell vezetniük a nem követelt 40 eurós késedelmi tételeket a kötelezettségek közül, hívja fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Baker Tilly Hungária. Emellett az új törvénynek köszönhetően a behajtási költségátalány már nem jár automatikusan a hitelezőnek, hanem azt kérnie kell a kötelezettől.

Behajtási költségátalány Kérdés

A behajtási költségátalányról lemond a jogosult, és ezt közli a másik féllel; ez megfelel a törvényben leírtaknak? 2014. és 2015 évekre kérdeznénk. Ezt nem a szerződés tartalmazza, hanem egy külön iratba foglalták. Olvastuk a behajtási költségáltalányról szóló cikkükben a következő mondatot: "Az új törvényben is szerepel az a kitétel, hogy a vállalkozás, illetve a szerződő hatóság a behajtási költségátalány megfizetésére nem köteles, ha az erre irányuló igény érvényesítése során a késedelmét kimenti." Ezt konkrétan hogyan érti a jogalkotó? Ha kap felszólítást, akkor kell ezt a kimentést megírni, vagy amikor már késedelembe esett, és milyen indokot fogadnak el? Válaszukat köszönjük.

40 eurós költségátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Aki 2015. évre még nem könyvelte le a 40 euró költségátalányt (a szállító nem tart rá igényt), annak 2015. évre le kell-e könyvelni azt ráfordításként és bevételként? Ha nem könyvel semmit, helyesen jár-e el?

Behajtási költségátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2016. évi IX. törvény alapján módosult a költségátalány elszámolási szabálya. A 2015. évre a kötelezettnek nem kell egyéb ráfordításként elszámolnia azt, ha azt tőle a jogosult nem követeli? Illetve, a korábban elszámolt, és kötelezettségként kimutatott költségátalányt a 2015. évi beszámoló készítésénél ki kell vezetni egyéb bevétellel szemben, ha azt a jogosult nem követelte? Ezen tételek eredményre gyakorolt hatása a társasági adó feltöltésére kötelezett vállalkozásoknál probléma lehet! Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Behajtási költségátalány külföldi partnerrel szemben? Cikk

Belföldi és külföldi partner közötti fizetési késedelem esetén – vagyis akkor, ha egy belföldi, számviteli törvény hatálya alá tartozó adóalany késedelmesen fizet egy külföldi partnerének – is alkalmazni kell a behajtási költségátalányra vonatkozó rendelkezéseket? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

Megjelent a Magyar Közlönyben az új 40 eurós szabály Cikk

A Magyar Közlöny 2016. évi 39. számában (március 23.) a „2016. évi IX. törvény a behajtási költségátalányról” címmel jelent meg az új jogszabály.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink