123 találat a(z) bankkártya cimkére
Csekkbefizetés bankkártyával – hogyan könyveljük?
Cikk
Egy kft. a csekkes számlákat bankkártyával fizeti ki, postán. Ezt hogyan kell könyvelni? – kérdezte az Adózóna olvasója.Tirpák Anita mérlegképes könyvelő és adószakértő, a Corvin-Alkusz Kft. munkatársa válaszolt.
Csekkbefizetés bankkártyával
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a csekkes számlákat bankkártyával fizeti ki, postán. A vállalkozói bankszámlán megjelenik a kifizetett összeg. A számlákat szállítóra ajánlott könyvelni? Vagy pénztáron, és a kifizetett összeg készpénzfelvételnek minősül? Köszönöm válaszát!
Nem vállalkozói tevékenység terhei
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem az alábbi kérdésben legyen kedves megosztani álláspontját velünk: Az adóév folyamán többször előfordult már, hogy társaság vállalkozó ügyfeleink olyan tételeket fizettek bankkártyával, melyek saját használati céljaikat szolgálták. Ez jellemzően akkor fordul elő, mikor valamelyik tulajdonos tag a cégben meggondolatlanul vásárol. Ezeket az összegeket mi nem vállalkozói tevékenységgel kapcsolatos kiadásra könyveljük, de nem vagyunk tökéletesen tisztában az adóterheivel. Az világos, hogy ezen tételek adóalap-növelő hatásúak társasági adóban. De ezen túlmenően is kellene legyen (szerintünk) valamilyen kapcsolódó jogkövetkezmény, hiszen az így könyvelt tétel fogyasztja a cég házipénztárát/bankját, vagyis tulajdonképpen kiveszi a tag ezt az összeget a társaságából (olyan kicsit, mintha osztalékot kapott volna). Kérdésem az, hogy pontosan hogyan járunk el helyesen az ilyen módon lekönyvelt tételek esetében? Állásfoglalását előre is köszönjük.
Húszéves bankkártyaügy a Kúria előtt, az Európai Bíróság előzetes döntése kell
Cikk
Előzetes döntéshozatali eljárást kezdeményez az Európai Bíróságnál bankokat és bankkártya-szolgáltatásokat érintő versenyügyben a Kúria.
Az OTP 11 ezer hitelkártyás ügyfelének fizet vissza pénzt
Cikk
Az OTP Bank vállalta, hogy a korábbi kamatszámítási gyakorlata miatt 11 ezer fogyasztónak visszatérít több mint 19 millió forintot, valamint oktatási kampányt indít a hitelkártyákról a pénzügyi kultúra fejlesztése érdekében. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elfogadta a bank kötelezettségvállalását.
Az adóhatósági eljárások illetékének mértéke és megfizetési módja
Cikk
Mennyi a végrehajtási eljárások illetéke, milyen módon fizethető meg? A NAV információs füzetben foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat.
Bankkártyát elfogadó vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vevőink bankkártyával fizetnek szolgáltatásainkért. A kiállított számla, a bankköltségek és a banki kiegyenlítés könyvelése hogyan történik? Válaszát előre is köszönöm.
Bankkártyás fizetési mód
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kereskedelmi kft. vállalkozási szerződéssel szerződött üzletkötők bevonásával értékesíti termékeit. A cégnek üzlete nincs, kiizárólag az üzletkötőkön keresztül lehet vásárolni. Az üzletkötő járja az országot, és a beérkezett rendeléseket küldi a központba, ahol az áru összekészítése szállításra, illetve a számlázás is történik. A fizetési mód átutalásos, utánvétes. Az ügyvezető szeretne az üzletkötőknek banki terminált adni, hogy a megrendeléseknél adott esetben lehetőség legyen azonnal bankkártyával fizetni. Kérdés: 1. Ha például egy vevő azonnal a megrendelés leadásakor lehúzza a bankkártyáját az üzletkötőnél lévő terminálon, ott helyben az üzletkötőnek kell-e előlegszámlát adnia? Nyilván ez csak kézi számlatömbből lenne lehetséges. 2. Miután a kártyalehúzás még nem garancia arra, hogy be is érkezik a számlára a pénz, azt gondoljuk, hogy akkor kell előlegszámlát kiállítania, ha a kft. számlájára megérkezik a bankkártyás jóváírás (ez adott esetben lehet 1-2 nappal a tranzakciót követően). Jól gondoljuk? 3; Amennyiben a termék kiszállítása néhány napon belül a kártyás lehúzást követően megtörténik, mindenképpen alkalmazni kell-e az előleg- végszámla számlázási módot, vagy elegendő a vevőnek a végszámlát küldeni a vásárolt termékről? Itt mondjuk lehet 1-2 nap differencia abból a szempontból, hogy a banki jóváírás napja mondjuk március 5, de a terméket például március 7-én szállítják ki. Mi a helyes menete ennek? Köszönettel.
Mikor világíthatók át az ügyfelek, mikor nem? Új előírások a Postánál
Cikk
Január 1-jétől az ügyfelek okmányok bemutatása nélkül fizethetik be csekkjeiket, ha bankkártyával fizetnek, de nem szükségesek az okmányok az adó, illeték, és bírság csekkek befizetésénél, illetve 300 ezer forintig az áru, szolgáltatás ellenértékének készpénzes megfizetésekor sem – közölte a Magyar Posta Zrt. csütörtökön az MTI-vel.
Szegeden hamarosan egyérintéses bankkártyával lehet jegyet vásárolni a teljes tömegközlekedésben
Cikk
A tél végétől valamennyi szegedi közösségi közlekedési járművön jegyet válthatnak majd egyérintéses bankkártyával az utasok – tájékoztatta a SZKT Kft. az MTI-t.
Rémhírek a PayPass-os bankkártyákról, cáfol a rendőrség
Cikk
Rémhír az a közösségi médiában terjedő állítás, hogy nem biztonságos az érintős (PayPass rendszerű) bankkártya – jelentette ki az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) bűnmegelőzési osztályának vezetője az ORFK és a Magyar Bankszövetség közös sajtótájékoztatóján.Rémhír az a közösségi médiában terjedő állítás, hogy nem biztonságos az érintős (PayPass rendszerű) bankkártya – jelentette ki az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) bűnmegelőzési osztályának vezetője az ORFK és a Magyar Bankszövetség közös sajtótájékoztatóján.
Bankkártya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan járok el helyesen a következő esetben: van pénztárgép, van bankkártya és van SZÉP-kártya leolvasó a cégnél. A modulok nincsenek összekapcsolva. Tehát a bankkártyás és SZÉP-kártyás fizetéseket a pénztárgépbe be kell külön ütni, viszont sokszor előfordul, hogy a napi pénztárjelentésen a kártyás összeg kevesebb, mint a kártyás terminálról lehúzott napi összesítő. Köszönettel! Ildikó
SZÉP kártyával, bankkártyával borravaló
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét abban, hogy ha egy étteremben SZÉP kártyával vagy bankkártyával fizet a vendég az elfogyasztott étel és ital után, a fizetendő összeg 8000 Ft és a vendég kérésére 9000 Ft kerül levonásra a kártyájáról, az 1000 Ft különbözet kettős könyvvitelben hogyan könyvelendő, ha nincs külön szervízdíj feltüntetve a számlán és a vendég a pincérnek adná? Ő hogyan kapja meg? Köszönöm a segítséget.
Bankkártya negatív jutalék
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ügyfelünk üzletében bankkártyát is elfogad, mely vásárlások összege a céges bankszámlára érkezik, optimális esetben jutalékkal csökkentett összegben. A kártyaelszámoló azonban bizonyos esetekben (a lehúzott kártya típusától függően) negatív jutalékot is számol, azaz nem levon, hanem hozzáad a lehúzott összeghez, így több alkalommal is előfordul, hogy magasabb összeg érkezik be a bankba, mint maga a lehúzás. Ezen kapott összeg minek minősül, és érintheti-e az áfát? A kapott elszámolásból mindössze annyi információt kapunk, hogy egy adott napon összegezve mennyi volt a jutalék. Külön-külön a pozitív és negatív tételeket nem.
Árfolyam helyes alkalmazása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. szállodai vendéglátással foglalkozik. A szobák ára, mivel határ közeli helyen fekszik és a vendégei javarészt euróban fizetnek, euróban van meghatározva. A kft. saját árfolyamot használ, a vendégek számára ki van írva az adott napon alkalmazott árfolyam, ami követi ugyan az euró hivatalos árfolyamát, de kb. 10-15 forinttal elmarad attól. A pénztárgépbe a kft. a saját árfolyamán számolja át a kapott eurót, és az így forintosított összeget üti be, mint eurós fizetés. Emellett rendelkezik bankkártyás fizetést lehetővé tevő terminállal is, ahol a vendégeknek lehetősük van eurós bankkártyával fizetni, tehát a kft. a bankkártyás fizetéseket euró bankszámlájára kapja meg euróban, de ebben az esetben is a forintos pénztárgépbe a kft. által alkalmazott árfolyamon van forintosítva az eurós fizetés. A kérdésünk az lenne, hogy megteheti-e ezt a kft., vagy kötelező neki az adott napi valuta vagy deviza vételi árfolyamot használnia, illetve az áfa szempontjából helyes-e ez az eljárás?