92 találat a(z) bérlés cimkére
Munkavállaló részére bérelt lakás áfája és költségelszámolása
Cikk
„Mobilitási célú lakhatási támogatáshoz bérelt ingatlan áfa levonhatósága” – címmel tett fel kérdést olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértőnk válaszolt.
Bérbe vett eszközön végzett beruházás elszámolása
Kérdés
Adott egy nagy értékű ingóság (vízijármű), melyet a társaság bérel. A bérleti szerződés időtartama alatt jelentős beruházást végez a járművön, majd a bérleti szerződés megszűnik, mert zárt végű pénzügyi lízing keretében a járművet a bérbeadótól megvásárolja. Hogyan kell kezelni jelen esetben az "idegen ingóságon végzett beruházást"? Egyéb esetben értékesítené, vagy térítés nélkül átadná, vagy terven felül értékcsökkenést számolna el rá. De mivel most bekerül a könyveibe az eszköz, van valamilyen mód a beruházás érvényesítésére? Az eredeti bérleti szerződés nem rendelkezett a bérbevevő által elvégzett beruházások sorsáról és a lízingszerződésben sem szerepel, hogy az ár esetleg tartalmazná ezeket az elvégzett munkákat... Mi a helyes eljárás ?
Ló bérbeadása
Kérdés
Induló egyéni cég fő tevékenységét 9329 teaor alatt vendégek kocsikáztatásával végzi. Rendelkezik egy tréning lovaskocsival, de anyagi okok miatt, ló vásárlása helyett (mivel van rá mód) lovakat szeretne bérbe venni. Van-e erre lehetősége, ha igen, milyen szerződés alapján (bérleti, vagy bértartási)? A bérelt állatokat, hogyan kell nyilvántartani? A magánszemélynek, akitől a a lovakat bérli, milyen adózási kötelezettsége van?
Ingatlan bérleti költség és ingatlan kiadásból származó jövedelem szembeállítása
Kérdés
Tisztelt Uram / Asszonyom! A kérdésem végén linkelt cikk taglalja az szja törvény 1. paragrafusának azon kitételét, mi szerint az ingatlankiadásból származó bevétel csökkenthető az ingatlanbérletből származő költséggel (bizonyos feltételek teljesülése esetén) A kérdésem az lenne, hogy ez több ingatlanból származó bevétel esetében is igaz-e? Például: Ingatlant bérlek 200 000 forint értékben és két ingatlant adok ki, amelyekből 120 000, illetve 80 000 forintnyi bevételem származik. Helytálló azon értelmezésem, hogy ilyen esetben nem kell adót fizetnem? Köszönettel! NG http://ado.hu/rovatok/ado/kisokos-a-berbeadasbol-szarmazo-jovedelem-adozasarol
Németországból bérelt autó utáni cégautóadó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar kft., amelynek a tulajdonosa német állampolgár, a német kapcsolt vállalkozásától tartósan, hosszú távra bérel személygépjárművet. Ebben az esetben a magyar cégnek meg kell fizetni a cégautóadót? Köszönettel:
Tárgyalóbérlés & vitorlásbérlés adózási megítélése
Kérdés
Tisztelt Szakértő Kollega! Az alábbi adózási helyzet áfa megítélésében és természetbeni juttatási kérdésében kérném segítségét. Ha én szeretnék találkozni 10 partneremmel és kibérelek egy tárgyalót óránként 20 000 forint + áfa összegért, és ott vagyunk 7 órát, akkor az elismert költség és áfa levonható. Ha 10 partneremmel üzleti tárgyalást folytatok és kibérelünk egy vitorlást, amely ugyancsak alkalmas üzleti tárgyalásra. és még kapitányt is bérelünk hozzá, és kifizetünk érte 140 000 forint + áfa összeget, akkor az természetbeni juttatásnak minősül vagy a valós üzleti tárgyalás alapján igazolható az üzleti tevékenység és nem természetbenizik és az áfa is levonható? Mindkét esetben üzleti megbeszélésről van szó (nem bújtatott költség érvényesítésről). Viszont egyes esetekben nem elhanyagolható a sikeres tárgyalás színpadi kelléke és helyszíne sem. Megtisztelő válaszukat köszönjük. UJ
Rezsi – áfa-visszaigénylés
Kérdés
Egy kft. magánszemélytől bérel egy lakást iroda céljából. A lakásban használt víz, villany és fűtés költségéről szóló számlák után visszaigényelhető-e az áfa? A közös költség elszámolható-e költségként a kft.-nél? A lakás a cég hivatalos telephelye. A magánszemély nem lakik ott. A közüzemi számlák a cég nevére szólnak. (A fizető adatainál a cég neve szerepel, felhasználónévként pedig a magánszemély.)
Ingatlan áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy cég, mely az ügyvezetőtől bérel telehelyet (feldolgozó üzem), már sok éve. Az ingatlanon végzett átalakítások, melyek a törvényi előírások és biztonság miatt kerültek kialakításra, bérelt ingatlanon végzett beruházásként vannak nyilvántartva. Sajnos a cég élete úgy alakult, hogy jelenleg nem működtetik már az üzemet és lehetősége lenne a tulajdonosnak az értékesítésre. Az ingatlanon végzett beruházás "mai értékét" az ügyvezető megfizetné a cégnek értékesítés előtt. Annyi a probléma, hogy a ráköltött pénz mintegy 6 millió forint, de ezek egy része már el is avult, az új szabályok, előírások miatt teljes felújításra lesz szüksége az új tulajdonosnak. Okozhat e problémát az áfa szempontjából, ha a tulajdonos csak 1,5 millió forintot fizet meg a cégének? Gondot okoz-e, ha nem a nyilvántartott érték után fizeti meg az áfát a cég? Köszönöm JT
Cégvezetőnek bérelt ingatlan
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. megbízási szerződést köt egy bolgár illetőségű céggel szakértői, vezetői konzultációs szolgáltatások nyújtására. A bolgár cég személyesen közreműködő tagja a szolgáltatások ellátása érdekében Magyarországra költözik, a szerződésük értelmében a magyar kft. köteles lakást bérelni a bolgár cég képselője részére Budapesten. A lakás bérleti díját a magyar kft. fizeti és nem számlázza tovább a bolgár cégnek. A szakértő magánszemély egyébként Bulgáriában biztosítási jogviszonnyal rendelkezik mint vállalkozó, de Magyarországon tartózkodik az év 2/3-ában és mellesleg svéd állampolgár. Szerintem a magyar kft. által nyújtott a lakhatás a szakértő adóköteles jövedelme Magyarországon - mint önálló tevékenységből szerzett jövedelem -, akkor is, ha két cég közötti megbízási szerződésben írják elő a lakhatás biztosítását a kirendelt tanácsadó részére. Jól értelmezem-e a helyzetet adózási szempontból? Köszönettel: Bolcsik Anita
Szmoking bérlése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben. Cégünk egy hivatalos rendezvényen való résztvételhez (gazdasági tevékenységünkhöz kapcsolodóan) szmokingot bérelt az ügyvezetőnek. Hova soroljuk a szmoking bérlésének költségét, illetve milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli? Segítségét és válaszát előre is köszönöm!
Magyar társaság személygépkocsi bérlése külföldi társaságtól
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Magyarországi kft. külföldi cégtől (EU adószámmal rendelkező szlovák s.r.o.) bérel személygépkocsit hosszú távra. A bérlet elején nagyobb összegű kauciót kell fizetnie, melyet a bérlet végén a kaució tulajdonságából adódóan visszakap. A havonta (EU tagország cége által nettóban) kiszámlázott havi bérleti díj magában foglalja a biztosításokat is. Az ügylet számviteli elszámolásával, könyvelésével, áfa-megítélésével és kapcsolódó adóterhekkel kapcsolatban szeretnék tájékoztatást kérni: - a bérbeadó részéről a kaucióról kiállított számla ugye áfamentes és hosszú lejáratú követelésként könyvelendő? - tárgyi eszközként nyilván kell tartani a gépkocsit a bérlet ideje alatt? - a havi bérleti díj egyben a kapcsolódó költségekkel együtt bérleti díjként könyvelendő, vagy valamilyen elv szerint megbontva? - a bérleti díjról befogadott nettó számla kapcsán van valamilyen különleges teendő az áfabevallásnál? - köteles a bérlő cég cégautóadót fizetni a gépkocsi után? - köteles a cég útnyilvántartást, vagy egyéb nyilvántartást vezetni? - lehetséges az, hogy a cég fizet cégutóadót, a cég bankkártyájával (vagy pénztárából) fizeti a tankolásokat, de azok számláit nem teszi be a könyvelésbe társasági adó csökkentő tételként?
Lakáskiadás, -bérlés
Kérdés
Az adóbevallásban hogyan kell szerepeltetni a lakáskiadás bevételét és a lakásbérlés kiadását magánszemély esetében, amennyiben nem adószámosként végzi. Igénybe kívánja venni a jogszabály biztosította kedvezményt, munkáltatótól nem kap lakhatási támogatást. Munkaviszonyból származó jövedelme mellett ezt kellene beállítani az adóbevallásában. Alkalmazhatja-e a 90 százalékos jövedelemhányadot a bevételnél vagy tételesként lehet csak?
Ingóság bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Partnercégünk magánszemélytől szeretne gépet bérelni. A magánszemélynek kell-e adószámot kiváltani, számlát kiállítani a bérleti dijról? Ha igen, azt áfásan kell megtennie? Költséghányad alkalmazása lehetséges-e a bevételből? Valamint keletkezik-e ehofizetési kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm.
Egyéni vállalkozó – cégautó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó személygépkocsit cégautóként bérel (nem lízing!). A cégautóadót a bérbeadó cég fizeti. Kérdésem: kell-e útnyilvántartást vezetni? Köszönöm válaszukat. Mária
Díjbekérő, előlegszámla, számla
Kérdés
Tisztelt Szakértő Asszony/Úr! Kérdésünk a bérleti díjak előre számlázásával kapcsolatos. Többnyire szerződéssel alátámasztott szolgáltatásról van szó (ezen kívül van megrendelésen, feljegyzésen alapuló bérlés is), melyben rögzítésre kerül, hogy előre kell rendezni a bérleti díjat, a tényleges teljesítést, bérlést megelőzően, meghatározva a fizetési határidőt, mely természetesen korábbi, az igénybe vett teljesítésnél. Kérdésünk: ha a szerződésben rögzítve van minden feltétel, kikötés, előre fizetés ténye: kiállítható esetleg "csak" számla, mely alapján átutalja a partner előre az összeget, vagy mindenképpen úgy szabályos, hogy kiállítunk egy számlát az előlegről (előlegszámla), majd egy számlát a bérlés, teljesítés után (végszámla)? Szabályosan milyen dátumokkal kell kiállítani a számlákat? Díjbekérő alkalmazása is kötelező ilyen esetben? Nagyon köszönjük fáradozásukat, és várjuk szíves válaszukat! Üdvözlettel pénzügy