169 találat a(z) anyagköltség cimkére
Kisértékű tárgyi eszköz elszámolása Kérdés
Elszámolható-e anyagköltségként a kis értékű tárgyi eszköz, például asztali lámpa, asztali számológép, telefonkészülék, beszerzése?
Személygépkocsi-javítás, anyagfelhasználás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Céges személygépkocsi-javítás esetén a számlán tételesen felsorolt, beépített anyagokra is vonatkozik-e az áfatörvény 124. § (4), ami alapján az áthárított áfa 50 százaléka levonható? Válaszát előre is köszönöm szépen!
ELÁBÉ vagy anyag? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Klímaszereléssel és karbantartással foglalkozó cég a beszerelésre kerülő klímaberendezéseket is maga szerzi be, és szállítja a megrendelőnek. A klímaberendezéseket egy nagykereskedelmi cégtől vásárolja majd, és beszereli a megrendelések alapján. Kérdésünk, hogy ebben az esetben maga a klímaberendezés anyagköltségnek vagy ELÁBÉ-nak minősül? A cég főtevékenysége az épületgépészet, kizárólag azokat a klímákat szerzi be, melyeket azonnal be is szerel. Amennyiben ELÁBÉ-nak minősül az így vásárolt és beszerelt berendezés, fel kell-e venni a tevékenységi körök közé a kereskedelmi tevékenységet, illetve, ha magánszemély a megrendelő, kell-e pénztárgépet használni? Válaszát előre is köszönöm, Szabóné Sós Ildikó
Gyártó és értékesítő cég anyag-áru beszerzés elhatárolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni, mert van egy ügyfelem, aki ipari kapukat gyárt és szerel. A gyártás az nem igazi gyártás, mert az ipari kaput külföldröl készen veszik, csak a megrendelő egyedi kérésének megfelelően bővítik, szerelik egyéb alkatrészekkel látják el. Ezeket a külföldről behozott kapukat változatlan formában értékesítik is, de át is építik, felszerelvényezik, és be is építik. A megvásárolt anyagokat, árukat és a közvetített szolgáltatásokat, alvállalkozói díjakat egy felépített rendszer nélkül számoljuk el. Ők nem tudják, mi a különbség ezek között, én meg nem ismerem a munkafolyamatot, apparátus sincsen rá, de szeretnék elkezdeni egy rendszert felépíteni, hogy jól legyenek ezek elszámolva, és tudjunk az adatokból különböző számításokat végezni. Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy milyen jogszabályokat kell megfelelően ebben az esetben alkalmazni, szeretnék egy átfogó tájékoztatót nekik csinálni, ami alapján el tudunk indulni! Köszönöm szépen a segítséget! Krcsik Eszter
Pálinkafőzés és kóstoltatás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Nemrég alakult cég pálinka látványfőzdét nyitott. Tavaly a vásárolt gyümölcsöt lefőzette, a kész pálinkákat a főzde adóraktárából értékesítette. Év közben anyagköltséget számoltunk el, év végén saját termelésű készletet könyveltünk leltár alapján. Áprilisban megkapta az összes engedélyt, a pálinkákat áthozta a saját telephelyére, ahol a főzde van, innentől ott főz és értékesít is. A kérdésem, hogyan kell könyvelni a pálinkafőzést és -értékesítést? Kóstoltatással is foglalkozik a cég. Elég feltüntetnie a számlán, hogy rendezvényszervezés italfogyasztással? Elszámolhatja-e a pálinka mellé adott vizet anyagköltségként? Előre is köszönöm! Szilvia
Bérbeadó által kiszámlázott rezsidíjak könyvelése a bérbevevőnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a bérbeadó a gáz-, víz-, áramköltséget változatlan áron továbbszámlázza a bérbevevőnek (az eredeti rezsiszámlák másolatát mellékelve a számlához), a bérbevevő anyagköltségként könyvelheti azt? Előre is köszönöm a válaszát!
Társasház Iparűzési adója Kérdés
1.Társasházaknak az ingatlan-bérbeadásból származó bevétele után iparűzési adót kell fizetni. Számolhatnak el a bevallásban anyagköltséget? Esetleg arányosan? 2. A bérbeadás kiszámlázása megtörténik, a bérleti díjbevétel 16 százalék szja-val csökkentett összege folyik be a bankszámlára. Helyes az, hogy ez a befolyt összeg kerül bevételre (kettős könyvvitel), és ez az IPA alapja is? Köszönöm.
Fordított áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy építőipari vállalkozás, mely egy utasváró gyártását, helyszínre történő szállítását és telepítését vállalta egy építésiengedély-köteles beruházáshoz. Kérdésem az lenne, hogy az anyagköltség, szállítás, illetve a legyártott elem telepítése kapcsán jól gondoljuk-e, hogy csak a telepítés esik a fordított adózás szabályai alá, és eszerint kell kiállítani a számlát? Köszönettel.
Fordított adózás acélipari termékek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: autószereléssel foglalkozó vállalkozás acélipari termékeket vásárol, amelyekre 2015. január elsejétől a fordított adózás szabályai kiterjednek. A vállalkozás szolgáltatásnyújtása során a vásárolt termékeket beépíti a járművekbe, a számlán tételesen szerepelteti a felhasznált anyagot. Ebben az esetben ezen anyagokat a fordított adózás szabályai szeint kell továbbszámlázni? Köszönettel!
Családi gazdaság: az iparűzési adóról és az anyagköltségről Cikk
Melyek a jellemző anyagköltségek családi gazdaságnál, és hol kell iparűzési adót fizetni? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Szervizszámla anyagköltség-könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szervizszámla esetén a számla tételesen tartalmazza a beszerelt anyagokat értékükkel együtt, s a számla utolsó sora a munkadíj, ami általában töredéke az anyagköltségnek. Az lenne a kérdésem, hogy lehet-e az anyagtartalmat az anyagköltségre könyvelni, vagy a teljes számlát az igénybevett szolgáltatások közé kell könyvelni?
Fordított áfa Kérdés
Cégünk építőipari tevékenység miatt fordított áfás számlákat bocsát ki. Egy konkrét munkára szerződünk, de több részletben történik az elszámolás. Az anyagszükséglet a munka végzése során alakul ki. Mi előre megveszünk minden tevékenységhez anyagot, de csak időközben derül ki, hogy melyiket használtuk fel fordított áfás és normál áfás tevékenységhez. Így kezdetben minden anyagbeszerzési számla áfáját levonásba helyezzük. Kérdésem, hogy a fordított áfa miatt ezen anyagbeszerzések áfája egyáltalán levonható-e, és ha nem, de már levontuk, akkor önellenőrzéssel kell korrigálni, vagy a végső elszámolás időpontjában lesz korrekciós tétel? Válaszukat köszönöm!
Karbantartási költség Kérdés
Tisztelt Cím! Egy hatmillió forint könyv szerinti értékű irodán a következő munkákat végezték el 2014 októberében: az első: az irodaház régi sérült, hiányos mennyezeti szigetelésének eltávolítása, a padlásba épített lámpatestek leburkolása, leszigetelése, a padlásfelület hőtükörfóliával történő lezárása és a szigetelés elhelyezése. A munka nettó értéke 285 ezer forint. Az irodaházat a tavalyi év során vásároltuk, és idén januárban történt az üzembehelyezés. Az anyagköltség nettó értéke 143 ezer forint. A második: vásároltunk 56 ezer forint nettó értékben bejárati ajtót az irodához. A harmadik, 2014. 11. hóban 700 ezer forint nettó értékben – ez is az irodához tartozik – munka pedig a következő: irodaház épületének régi sérült külső szigetelésének eltávolítása, külső falburkolat lebontása, sérült hiányos szigetelés kicserélése, helyreállítása. Lehet ez a három tétel karbantartási költség? Köszönöm a választ.
Személygépkocsi téli gumi + szerelés Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Szeretném a véleményét kérni, hogyan kell 2014-ben könyvelni, ha a céges személygépkocsihoz 4 db téli gumit vásárolnak egy szervizben és külön soron szerepel a szerelési, centírozási díj ugyanazon a számlán. Mi a helyes számviteli elszámolás, anyag vagy kisértékű tárgyi eszköz? Köszönöm
Készlet vagy beruházás? Kérdés
Az alábbiakban kérem a segítségüket. Egy kft. lakó- és nem lakóépületek építésével foglalkozik. Az előző könyvelő mindent az építési anyagokra könyvelt, az építéshez igénybe vett (kőműves munkák) szolgáltatásokat is. Az ügyvezető szerint nincs készleten építései anyag, viszont fizikai valóságában áll az épület. Jelenleg az építkezés leállt. Megtehetem-e, hogy az építési anyagon nyilvántartott összeget átkönyvelem befejezetlen beruházásra? Illetve mivel az építkezést ebben az évben nem folytatták, az ingatlanra terven felüli értékcsökkenést számolhatok-e el, hogy valós képet kapjunk a beszámolóban? Kell-e hivatalos szakvélemény (például építész), hogy az ingatlan december 31-én milyen értéket képvisel? A társaságnak alkalmazottja nincs. Az ügyvezető nem építési szakember. Az építkezésen alvállalkozók dolgoztak. Gyors válaszukat köszönöm.