169 találat a(z) anyagköltség cimkére

Anyagköltség vagy természetbeni juttatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. kiemelt informatikai pályázat keretében – digitális szakadék csökkentése célcsoportok számára –, mint képző intézmény köteles a képzésben résztvevőknek eszközöket (tablet) biztosítani. A jelentkezők felé semmilyen költség nem hárítható át. A kérdés az, hogy a képzéshez szükséges eszközök (jelen esetben a tabletek) elszámolhatók-e képzés részét képező anyagköltségként, vagy pedig egyéb személyi juttatásnak minősülnek és mint ilyen adófizetési kötelezettség terheli? A tabletek a hallgatóknál maradnak a képzést követően. Köszönöm.

Anyagköltség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fém felületek kezelésével foglalkozó társaság a galvanizáló kádat (annak karbantartása után) újratöltötte elektrolit folyadékkal, ehhez nagy mennyiségben vásárolt oxidot, melyet teljes egészében beletöltött. Az így keletkezett elektrolit folyadékkal kb. öt évig (a következő nagy tisztításig) tudják a felületkezelést végezni. Az elektrolit folyadék állapotát folyamatosan ellenőrzik, ha szükséges a pH-szint beállításához kis mennyiségben szintén töltenek oxidot, illetve egyéb anyagot, amelyet azonnal anyagköltségként számolnak el. A társaság folyamatos mennyiségi és értékbeni nyilvántartást vezet. Kérdés: hogyan kell a kád újratöltéséhez felhasznált anyagot elszámolni? Azonnali felhasználást (anyagköltséget) jelent, amikor beletöltik a kádba, vagy készletre kell venni, és a számított felületre tapadás alapján kell a felhasználást anyagköltségként elszámolni, illetve van-e lehetőség ezt az anyagköltséget aktív időbeli elhatárolásként elszámolni?

Beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasággal foglalkozó kft. 2 éve 1 db John & Deere 8400 T típusú használt traktort vásárolt 10 millió Ft+áfa értékben. A traktor sajátossága, hogy nem gumikerekek, hanem a lánctalphoz hasonló gumihevederek vannak rajta, ezek a vásárláskor is láthatóan kopottak voltak, számoltunk is vele, hogy cserélni kell. A csere megtörtént, amelynek az anyagköltsége 6.750.000 Ft+áfa, ez 2 db heveder és 2 db meghajtó tárcsának az ára, külön javítási munkadíj nem lesz, saját dolgozóink fogják a cserét megcsinálni. A gép teljesítménye, élettartama ezzel a javítással nem nőtt. Az lenne a kérdésünk, hogy ezen javítás elszámolható egyösszegű, tárgyévi karbantartási költségnek, vagy a gép értékét növelő felújításnak kell kezelni?

Anyagköltség vagy bérmunka Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég egyedi gépek gyártásával foglalkozik. A kérdésem: amikor egy szállítórendszer kiépítéséhez például tésztakocsikat rendel, akkor ezt anyagköltség közé sorolhatom és nem bérmunkához? S gondolom, amikor a gyártósorhoz hűtőpályákat rendel, az is anyagköltség?

Szórólap nyomtatási költsége lehet-e anyagköltség? Kérdés

Kedves Adószakértő! Kérdésként merül fel, hogy szakmai vásárra készíttetett, nem kis összegű nyomdaipari termékek (szórólapok, névjegykártyák, prospektusok) minősíthetők-e kizárólag anyagköltségnek, s így iparűzésiadóalap-csökkentő tételnek? Mivel egyéb szolgáltatás nem jár hozzá a nyomda részéről! (Például marketingtevékenység, grafikai munka stb.) Köszönettel.

Így könyvelje a befejezetlen termelést és hipát Kérdés

http://adozona.hu/kerdesek/2017_8_24_Igy_konyvelje_a__befejezetlen_ter_vre Tisztelt Szakértő! Kérnénk szépen részletesen könyvelési és ipa szempontjából levezetni ebből a leírásból adódóan az alábbi kérdést, esetleg javítani a számviteli levezetést! Tehát egy adott évben elkezdődik a kivitelezés, ami nem fejeződik be tárgyévben. Gyűlnek a számlák az 51 és 52 es kartonokon. A közvetlen költségek, és a közvetett költségek arányos része év végén egy vegyes könyveléssel állományba vételre kerül. T235, K 581. (Az 511-en maradnak az anyagköltségek.) Az ipa alapját akkor tárgyévben az 51 es kartonon szereplő tételekkel lehet csökkenteni, majd következő évben, mikor realizál árbevételt a vállalkozás, és kivezeti késztermékről a lakást, akkor az 581 ből az anyagköltséget érintő rész ismét csökkentő tétel lesz az ipában?

Fordított adózás az áfában Kérdés

Tisztelt szakértő! Egy vállalkozás építésiengedély-köteles tárolót épít. Erre garázskapu kerül, ahol a számlában feltüntetett beépítési költség a számla végösszegének mintegy 10 százaléka, a 90 százaléka pedig a garázskapu anyagértéke. Kérdésem, hogy az ilyen arányokat tartalmazó számla végösszegét tekinthetem-e fordított adó alá tartozónak az áfa 142. § alapján? Köszönöm válaszukat. Tisztelettel Irodavezető

Iparűzési adó és saját gépkocsi használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki útnyilvántartás kiállításával saját gépkocsi használata után számol el költséget, a NAV által közzétett norma szerint elszámolt üzemanyagköltségét figyelembe veheti-e anyagköltségként az iparűzési adó alapjának kiszámításánál? Köszönöm a segítséget!

Névjegykártya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Névjegykártyát rendelünk reklámcégtől, az árát anyagköltségként vagy szolgáltatásként kell könyvelni? Válaszát előre is köszönöm!

Fordított adózás alvállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alvállalkozóként dolgozó áfás egyéni vállalkozó, amennyiben a fővállalkozó felé számláz, aki szintén áfakörös, akkor fordított áfás számlát kell kiállítania? Érdekelne ez abban az esetben is, ha van építési engedély, és ha nem építésiengedély-köteles a munka. Házépítésről van szó, és a kőművesmunkát kell a fővállalkozó felé számlázni. Számlázáskor külön kell bontani az anyagot és a munkadíjat? Ebben az esetben mind a kettő fordítottan adózik? Gondolom, hogy ha magánszemélynek számláz, akkor áfásan, vagyis 27 vagy 5 százalékosan kell számlázni. Kérem, hogy erősítsék meg, jó úton járunk-e. Előre is köszönöm.

Anyagköltség vagy bérmunka Kérdés

Tisztelt Szakértő! CNC-megmunkálással foglalkozó cég bérmunkát (fémmegmunkálást, alkatrészgyártást) vesz igénybe, de effektíve egy megmunkált árut kapnak vissza és a számlán sokszor maga az áru darabárban van feltüntetve, nem pedig az azon végzett szolgáltatás. Mi alapján lehet eldönteni (iparűzési adó miatt fontos), hogy ezek most anyagköltségnek vagy bérmunkának számítanak? Köszönöm.

Autójavítási számla könyvelése Kérdés

Kedves Szakértő! Autójavításos számla esetében az anyagköltséget, ha az külön szerepel a bizonylaton, lehet-e anyagköltségként kezelni, s nem karbantartásként? Mivel az iparűzési adóból az levonható lenne, de a karbantartási költség nem, hogyan helyes ezeket kezelni a könyvelésben? Függ-e attól, milyen arányú az anyagköltség a javításhoz képest? Köszönettel.

Befejezetlen termelés számvitele – hipa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy építőipari cég egy házat épít eladásra. Az első évben előlegeket kap a vásárlóktól és elkezdi építeni az ingatlant. Év végén még nincs átadás, de az épület már 95 százalékos készültségben van. Év végén aktiváltam a befejezetlen termelést: T239-K58. A társaságnak más tevékenysége nem volt. Az iparűzési adó bevallásában nincs árbevétel, csak felhasznált anyagok és alvállalkozók. A következő évben nyitáskor visszavezetem a befejezetlen termelést: T58-K239, és januárban átadják a házat. Ekkor keletkezik árbevétel, és az 58-ason pedig költség. Eredmény és társasági adó szempontjából rendben is lenne a dolog, de az iparűzési adóban most csak bevétel van semmilyen levonható tétel nincs. Ez biztos nem jó így. Mi a megoldás, hogy ne a teljes bevétele után kelljen iparűzési adót fizetni, csak azért, mert áthúzódott az átadás a következő évre. Gondolom valahogy "áruvá" kéne aktiválni a terméket (ingatlan) és onnan kivezetni eladáskor. De ezt csak gondolom. Kérem segítsenek a helyes számviteli megoldásban. 2. A kérdés folyománya, hogy ha az első évben volt más tevékenység is, akkor azzal szemben "jogosulatlanul" számoljuk el annak az építkezésnek az anyagköltségét, aminek a teljesítése csak a következő évben lesz. Miközben ezt most írom, lehet, hogy meg is van a megoldás? A felhasznált anyagokat és alvállalkozásokat az első évben raktárra vegyem és a második évben, mikor az átadás megtörténik, akkor számoljam el a költségnemek szerint? Így egy évbe és helyes költségnemre kerülne minden.

Szlovák cég részére végzett szerviz áfamegítélése Kérdés

Szlovák cég részére társaságunk gépjármű-szervizelést végezne Magyarországon. Mindkét fél rendelkezik EU-s adószámmal. A szlovák cégnyilvántartás adatai szerint a cég szlovák székhellyel rendelkezik, de az ügyvezető magyarországi állandó lakhelyű. Mivel lehet igazoltatnunk ebben az esetben, hogy a székhely, ahol a központi ügyvezetés helye van, nem Magyarország, illetve milyen nyilatkozatokra, egyéb igazolásokra van szükség ahhoz, hogy az anyagköltséget és a munkadíjat áfa nélkül számlázzuk közösségi szolgáltatásnyújtásként? (A vevő az áfa fizetésére köteles személy, vagy az ügyvezető személye miatt belföldi szolgáltatásként kell kezelnünk?) Köszönöm: Mikro

Anyagköltség (energiahordozók) levonása az ipa-alapnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. saját tulajdonú telephelyeinek üzemeltetéséhez (irodák,raktárak fűtése, világítása) felhasznált energiahordozók (áram, gáz) számlázott értékét anyagköltségként számolja el, és így az ipa-alapnál levonható tételként tünteti fel. Az ELMŰ-ÉMÁSZ és a FŐGÁZ szolgáltatásként számlázza az energiahordozókat, és a számlán feltünteti, hogy közvetített szolgáltatást tartalmaz, Ráadásul az ELMŰ-ÉMÁSZ egyik számlájának kiállítója Energiakereskedő Kft., a másik Energiaszolgáltató Kft., telephelyek függvényében. Jól gondolom, hogy mindezektől függetlenül helyes az anyagköltségként történő elszámolás? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink