74 találat a(z) alapbér cimkére
Túlóra elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Helyesen gondolom-e, hogy az általános munkarend szerint munkát végziő munkavállaló számára 1 óra túlórára jutó bér számítása a következő. Túlóra díja = 1 órára eső alapbér + 1 órára eső bérpótlék. Az 1 órára eső alapbér meghatározása során a havi alapbért az adott hónapban a rendes munkarend szerint ténylegesen ledolgozandó munkaórákkal kell osztani. Az 1 órára eső bérpótlék meghatározása során a havi alapbért a 174-es osztószámmal kell osztani. Havi alapbér legyen 200 ezer forint. Bérpótlék legyen 50 százalék. Havi munkanapok száma legyen 20 nap. Túlóra díja = 200 000/(20*8)+200 000/174*50 %=1250+575=1825 Ft. Mivel a túlóra komponenseinek számításához eltérő osztószámot kell használni, így ebből adódóan az eltérő munkanapú hónapokban eltérnek a túlórák óradíjai. Köszönettel, Pap Ernő
Távolléti díj: mikor kell fizetni, hogyan kell kiszámolni?
Cikk
Több tucatnyi olyan szituáció szerepel a munka törvénykönyvében és más jogszabályokban, amikor a munkáltató távolléti díjat köteles fizetni a munkavállalónak. Ismertetjük ezeket, továbbá azt is, hogy milyen elemekből tevődik össze a távolléti díj.
Kirúgott, felmondott dolgozók: ez jár, ha nem rohannak a versenytárshoz
Cikk
Adott egy munkáltató, aki gondos körültekintéssel, több lépcsős kiválasztási folyamat eredményeként munkaviszonyt létesített egy mérnök-informatikussal. Telik-múlik az idő, és a munkavállaló – nagyobb karriert és/vagy magasabb bért remélve – más munkáltatók felé kacsintgat. Tudására és szakmai tapasztalatára figyelemmel a munkahelyváltás nem okoz nehézséget, a munkáltató versenytársai örömmel fogadják jelentkezését. A potenciális új munkáltatók a széleskörű gyakorlat mellett ugyanis a legféltettebb titkok felfedésében is reménykednek.
Amit a minimálbérről és a garantált bérminimumról tudni kell
Cikk
Elegendő-e, ha pótlékokkal, különféle juttatásokkal együtt éri el a munkavállaló jövedelme az elvárt minimálbért, milyen szabályok érvényesek a teljesítménybérezésre, és mikor nem lehet garantált bérminimumot fizetni?
Kötelező-e a garantált bérminimum?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég, ahol dolgozom, a következők szerint alkalmaz: heti 40 órás munkaviszonyban, órabérrel. Azonban kevesebbet dolgozok, mint a havi kötelező munkaóra, és így az adott havi alapbérem nem éri el sem a minimálbért, sem pedig a garantált bérminimumot. Például, ha havi 10 napot dolgozom, akkor az alapbérem 10 nap*12 óra*702 Ft/óra plusz a bérpótlék. Helyesen jár el a munkáltatóm? Válaszát köszönöm!
Készenléti jellegű munkakör – munkaszüneti nap
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Intézményünkben 24/96 beosztásban dolgoznak portások készenléti jellegű munkakörben, 12 órás napi munkaidő alkalmazásával. Ebben az esetben teljes munkaidős foglalkoztatásnak lehet-e tekinteni a portások foglalkoztatását? Munkaszüneti napra a portásoknak rendes munkaidőt el lehet-e rendelni? Ebben az esetben kell-e fizetni pótlékot? Ha a minimálbérnél magasabb alapbérük van, amit szerződésben úgy kezelünk, hogy az a pótlékokat is magában foglalja, akkor jogszerű-e az a megoldás, hogy helyettesítés esetén a plusz szolgálatra csak az alapbért fizetjük?
Magasabb alapbért kaphatnak-e a több műszakot vállalók?
Cikk
Lehet-e eltérő alapbérben megállapodni ugyanazon munkakörbe tartozó dolgozóknál aszerint, hogy vállalják-e a háromműszakos munkarendet vagy sem? – kérdezte olvasónk. dr. Kéri Ádám, jogi szakértő válaszolt.
Amit a munkabérről a munkáltatónak és a dolgozónak is tudnia kell
Cikk
Alapbér, időbér, teljesítménybér, minimálbér, prémium, jutalom, fizetési nap: összegeztük, mi mindent kell tudni és betartani a bérezéssel kapcsolatban.
Minimálbér: nagyon fontos döntés az Európai Bíróságtól
Cikk
A magyar jogalkalmazás szempontjából is fontos döntést hozott az Európai Bíróság 2015. február 12-én a C/396-13 sz. ügyben minimálbér témakörben. E döntés ugyan nem a „német minimálbér” néven elhíresült szabállyal összefüggésben, hanem egy korábbi ügyben született, ám lényeges a tekintetben, hogy a minimálbér-szabályozások szempontjából hogyan kell eljárni az egyes bérelemeket illetően.
Alapbérbe épített bérpótlék szabályai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem teljesen világos számomra, hogyan kell alkalmazni azt a lehetőséget, hogy az alapbér tartalmazza a bérpótlékokat is, vagy az alapbérbe beépíthető a bérpótlék. Ezzel kapcsolatosan szeretném kérni szakértő segítségüket! Köszönettel: Benkő Eszter
Behívásos munkaviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban a témában feltett kérdésemre érkezett szakértői válasz, azonban nem teljeskörűen, így ismét feltenném a kérdéseimet: Hogyan alakul a szabadság a behívásos jogviszony esetén? Van szabadság? Mi alapján? Ha állásidőt nem fizetünk, és az adott hónapban éppen csak 12 órában dolgozott a munkavállaló, akkor csak az erre eső bért fizetem? Munkaidőkeret esetén havonta megfizetem az alapbért, és a keret végén, ha kevesebbet dolgozott, akkor visszaveszem, vagy neki is meg kell kapnia havonta legalább az alapbért? Esedékesség alatt érthetjük, hogy amikor többlet munka merül fel, amit a főállású dolgozók nem bírnak ellátni? Várom a válaszukat.
Sokat bukhat, ha erre nem figyel, mielőtt munkába áll
Cikk
Kellemetlen meglepetések sorát lehet megelőzni azzal, ha a munkáltatók és a munkavállalók a két fél kölcsönös megállapodása alapján írásban megkötött szerződésben pontosan rögzítik a munkavégzés egyes szabályait, annak díjazását. A gyakorlatban azonban sok esetben jellemző, hogy a munkavállalóknak nincs beleszólásuk a szerződés tartalmába, sőt, sok esetben nem is kötnek velük írásbeli szerződést. Cikkünkben összefoglaltuk, hogy milyen fontos munkajogi szabályokkal érdemes tisztában lenniük a munkáltatóknak és a munkavállalóknak.
Havidíjas munkaszüneti napja
Kérdés
A havidíjas munkavállaló munkabérét ha a hónapban az általános munkarend szerint hétköznapra esik a munkaszüneti nap, akkor meg kell bontani a ledolgozott napokra és a munkaszüneti napra járó alapbérét?
Kereskedelmi vállalat dolgozóinak alapbérmódosítása az új Mt alapján
Kérdés
Egy kereskedelmi vállalatnál dolgozom raktári dolgozóként. A munkaszerződésemben alapbérként 70.000.-Ft + havonta a forgalom függvényében számolt jutalékot kapok. Havi szinten bruttó 150.000.-Ft-ot. Kérdésem az lenne, hogy az új Mt szerint jól alkalmazzák-e a munkaszerződésben szereplő alapbért, vagy ezt is kötelező felemelni a mindenkori minimálbér összegére, annak ellenére, hogy a havi bruttó bérem mindig sokkal több volt a minimálbérnél?! Várom segítő válaszukat.