71 találat a(z) alapbér cimkére

Így kell kimatekozni a távolléti díj összegét. Példákkal Cikk

Bár a munkavállaló csak 3 napig volt szabadságon, mégsem egyszerű kiszámolni, hogy milyen összegű távolléti díjra jogosult: meg kell határozni az esedékesség időpontját és kalkulálni kell bizonyos bérpótlékokkal is. Cikkünkben az 1 napra és 1 órára járó havibér, valamint a bérpótlék alapjának meghatározásáról is szó lesz.

Rokkantsági ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rokkantsági ellátásban részesülő személy nyugdíjas vagy sem, illetve havi személyi alapbére lehet-e 108 750 forint? Köszönettel várom válaszukat.

Bérpótlék meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy minden nap nyitva tartó, 52 fős vendéglátóipari kft.-ben lehetőség van-e arra, hogy a dolgozóknál az alábbiakra tekintettel állapítsák meg az alapbért? "Kevésbé közismert, de sok esetben hasznos tudni és alkalmazni, hogy felek megállapíthatnak olyan mértékű alapbért, ami tartalmazza a műszak-, éjszakai-, munkaszüneti napi és a vasárnapi pótlékot. Összegének megállapítására nincs konkrét rendelkezés, a kötelező legkisebb munkabéren felül az elmúlt időszak pótlékokkal számított átlagával, vagy az előreláthatóan pótlékra jogosító időszakok figyelembevételével érdemes kiszámítani." Ha a konkrét esetet vesszük, egy adott évben 13 ünnepnap van. Egy ünnepnapon kb. 20-22 fő dolgozik a vendéglátóipari egységben. Kiszámoljuk az egy ünnepnapra jutó 100 százalékos bérpótlék összegét, és ezt felszorozzuk 22 fővel, majd az így kapott összeget osztjuk el az 52 fő dolgozó között, vagyis ezzel az összeggel növeljük meg a jelenlegi alapbért mindenkinél. Megállapítható ezen módszerrel a bérpótlékkal növelt alapbér? És ebben az esetben elkerülhető, hogy havonta egyénenként kelljen bérszámfejteni a bérpótlékot? Köszönettel: Lívia

Munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vendéglátással foglalkoztató cég munkavállalója heti 20 órás munkaidőkeret szerinti munkarendben dolgozik. Közöttük olyan munkaszerződés (jogász által szerkesztett) köttetett, melynek egyik pontja az alábbi: "A munkavállaló személyi alapbére havonta bruttó XY Ft összeg, mely összeg tartalmazza a felmerülő pótlékokat is". Kérdésem, ha a munkavállaló munkaszüneti napra van beosztva, fizetni kell-e bérpótlékot részére? Köszönöm válaszát!

Így értelmezendő az állásidőre járó alapbérfizetési kötelezettség Cikk

Van-e foglalkoztatási kötelezettsége a munkáltatónak a munkavállaló munkaköre betöltésére való egészségügyi alkalmatlansága esetében, a munkaviszony megszüntetése hiányában? Megvalósulnak-e ilyenkor az állásidőre járó díjazás feltételei? – a Kúria döntése.

Elvárt béremelés 2017 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni, hogy a Mt. 153. § (5) bekezdése alapján 2017-ben mekkora béremelést kellene végrehajtani. A munkavállalók minimum 20 ezer forinttal több alapbérrel rendelkeznek a minimálbérnél. Társaságunk pályázni szeretne, amelyben kitétel, hogy a vállalkozás a 2011. évi XCIX. törvény 6. §-a alapján a munkavállalók bére nettó értékének megőrzéséhez szükséges mértékű béremelési kötelezettségének eleget tegyen. Amennyiben nem elegendő az év elején végrehajtott béremelés, utólag lehet-e emelni munkabért, hogy a pályázattól ne essünk el? Várom szíves tájékoztatását!

Munkabér módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy termelőüzemben a 2016. évben a fizikai dolgozók munkabére meghaladta a minimálbért. A munkáltató ösztönzési rendszert akar bevezetni, mely a teljesítmény mérését, a munkához való hozzáállást stb. mérné. Megteheti-e a munkáltató, hogy a munkaszerződéseket közös megegyezéssel úgy változtatja meg, hogy az alapbér a minimálbér legyen, és a teljesítménytől függően premizálja a dolgozókat minden hónapban?

Mt. 145. paragrafus – havi átalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az Mt.-ben azt olvastam: 145. § (1) A felek a 140-142. §-ban meghatározott bérpótlékot is magában foglaló alapbért állapíthatnak meg. (2) A felek a munkaszerződésben a) bérpótlék helyett, b) készenlét vagy ügyelet esetén a munkavégzés díjazását és a bérpótlékot magában foglaló havi átalányt állapíthatnak meg. (3) A pótlékátalány arányos részének meghatározásakor a 136. § (3) bekezdését megfelelően alkalmazni kell. A (2) bekezdésben, mikor az átalányt megállapítják, akkor például készenlétnél, ha jól értem, kiváltja a 20 százalékot, de még a rendkívüli munkavégzésért járó 50 százalékot is. Viszont a törvény azt írja, hogy a munkavégzés díjazását és a bérpótlékot is magában foglalja a havi átalány. A munka díjazása azt jelentené, hogy ilyen átalány esetén, ha a rendkívüli munkavégzés olyan formájáról van szó, mely alapján nő a tényleges munkaórák száma, akkor arra nem pusztán a pótlékot nem számfejtik tételesen (csak az átalányt), de még a plusz munkaóra után járó arányos alapbért sem? Például 160 óra helyett 168 órát dolgozott (1 havi keret legyen), akkor Ön szerint a fizetendő összeg az alapbér plusz alapbér/160*8 plusz átalány, vagy csak alapbér plusz átalány? Utóbbi furcsa lenne, de szeretnék tisztábban látni. Segítségét köszönöm! Tisztelettel.

Táppénzszámítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Legyen szíves tájékoztatni, hogy a táppénzre való jogosultság első napján érvényes szerződés szerinti havi jövedelem összegét hogyan kell kiszámítani abban az esetben, ha a munkavállaló a 130 ezer forint személyi alapbéren felül például 12 ezer forint műszakpótlékot, 7 ezer forint ágy melletti pótlékot és 5 ezer forint hétvégi pótlékot kap. Az egyik munkavállaló 3 hónapja (júniustól) dolgozik, akinek ezek a pótlékok járnak a személyi alapbérén felül. Június hónapban 149 000 forint volt a bére, július hónapban 154 000 forint, augusztus hónapban fizetett ünnep miatt 166 500 forint Szeptember hónapban táppénzre került. A másik munkavállaló 2015. 01. 16. óta dolgozik, ugyanilyen bérezéssel. Mely havi bérek átlagát kell figyelembe venni és beszámítani a táppénz igénylése során? Segítségét köszönöm!

Alapbérbe építhető pótlékok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy milyen pótlékokat lehet az alapbérbe beépíteni? Van-e konkrét összeg arra vonatkozóan, hogy mennyit kell kifizetni a minimálbéren, garantált bérminimumon felül vagy abban is megállapodhatnak a felek, hogy a pótlékok összege benne van a bérminimum összegében? Köszönettel:

Alapbér vagy munkabér? Az állásidőre járó pénzről döntött a Kúria Cikk

A felperes gépjárművezető munkakörben állt az alperes alkalmazásában, munkaszerződésében alapbérét a mindenkori minimálbérnek megfelelő összegben határozták meg. Ezen felül a gépjárművezetőket ügyvezetői utasításban meghatározott számítási módszerével megállapított üzemanyag-megtakarítás, illetve külföldi munkavégzés esetén napidíj is megillette.

Forgalomfüggő jutalék jogcíme számfejtés során Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen jogcímen kell kifizetést számfejteni, ha munkaviszonyos dolgozó a cég által értékesített termékek után forgalomfüggő jutalékban részesül? A dolgozó alapbért kap, a jutalék összege havonta eltér és nem minden hónapban jár. Milyen járulékokat kell megfizetni ez után a jogcím után? A bérrel azonos megítélés alá esik ez a kifizetés? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.

Túlóra elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Helyesen gondolom-e, hogy az általános munkarend szerint munkát végziő munkavállaló számára 1 óra túlórára jutó bér számítása a következő. Túlóra díja = 1 órára eső alapbér + 1 órára eső bérpótlék. Az 1 órára eső alapbér meghatározása során a havi alapbért az adott hónapban a rendes munkarend szerint ténylegesen ledolgozandó munkaórákkal kell osztani. Az 1 órára eső bérpótlék meghatározása során a havi alapbért a 174-es osztószámmal kell osztani. Havi alapbér legyen 200 ezer forint. Bérpótlék legyen 50 százalék. Havi munkanapok száma legyen 20 nap. Túlóra díja = 200 000/(20*8)+200 000/174*50 %=1250+575=1825 Ft. Mivel a túlóra komponenseinek számításához eltérő osztószámot kell használni, így ebből adódóan az eltérő munkanapú hónapokban eltérnek a túlórák óradíjai. Köszönettel, Pap Ernő

Távolléti díj: mikor kell fizetni, hogyan kell kiszámolni? Cikk

Több tucatnyi olyan szituáció szerepel a munka törvénykönyvében és más jogszabályokban, amikor a munkáltató távolléti díjat köteles fizetni a munkavállalónak. Ismertetjük ezeket, továbbá azt is, hogy milyen elemekből tevődik össze a távolléti díj.

Kirúgott, felmondott dolgozók: ez jár, ha nem rohannak a versenytárshoz Cikk

Adott egy munkáltató, aki gondos körültekintéssel, több lépcsős kiválasztási folyamat eredményeként munkaviszonyt létesített egy mérnök-informatikussal. Telik-múlik az idő, és a munkavállaló – nagyobb karriert és/vagy magasabb bért remélve – más munkáltatók felé kacsintgat. Tudására és szakmai tapasztalatára figyelemmel a munkahelyváltás nem okoz nehézséget, a munkáltató versenytársai örömmel fogadják jelentkezését. A potenciális új munkáltatók a széleskörű gyakorlat mellett ugyanis a legféltettebb titkok felfedésében is reménykednek.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

eÁfa, OSA számlakép

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink