423 találat a(z) adómentes juttatás cimkére

Rehabilitácós kezelés, műtét céges juttatásának következményei Kérdés

Jól értelmezem-e a "Mégsem lesz adómentes ez a munkáltatói juttatás" című cikküket, hogy, ha a cég munka-egészségügyi orvosa indokoltnak tartja a mozgáskorlátozottság, illetve látásromlás stb. esetén a rehabilitációs kezelést – például 2-3 hetes hévízi kúrát, rendszeres gyógytornát vagy látást javító műtétet, illetve szemüveg, gyógyászati segédeszköz (például cipő) beszerzését, akkor azt a cég működésével összefüggőként, költségként lehet elszámolni egyéb terhek nélkül?

Helyi bérlet Kérdés

Tisztelt Surányiné! Köszönöm a helyi bérlettel kapcsolatos válaszát, de az utolsó bekezdését nem értem, amit alább bemásoltam. Tehát arra kérnék választ, hogy budapesti telephellyel rendelkező kft. vidéki lakhelyű ügyvezetőjének adómentesen vásárolhat-e budapesti ügyintézéshez (NAV, bank, vevők, szállítók stb.) BKK-bérletet. Az ügyvezető napi gyakorisággal a kft. telephelyén (Budapesten) intézi a kft. ügyeit. A következő volt az Ön utolsó bekezdésében: "A helyi bérlet juttatása tehát akkor tekinthető a tevékenység ellátásához biztosított szolgáltatásnak, ha a magánszemély napi gyakorisággal a kft. székhelyén, telephelyén kívül végzi a tevékenységét, mely esetben a kft. nevére szóló számla alapján vásárolt helyi bérlet miatt nem keletkezik adókötelezettség stb." Segítségét köszönöm. Ildi

Mégsem lesz adómentes ez a munkáltatói juttatás Cikk

Nem fogadta el az Országgyűlés a jövő évi adótörvénycsomaghoz benyújtott fideszes módosító indítványt, amely a munkáltatók által adómentesen adható juttatások közé sorolta volna az egyes egészségügyi szűrővizsgálatokat, továbbá a fizikoterápiás és a mentál-egészségügyi ellátást is.

Munkáltatói adómentes lakáshitel-törlesztés Kérdés

Szeretném, ha a munkáltatói adómentes lakáscélú hiteltörlesztés kontírozását megadnák. Továbbá az egyéb természetbeni juttatásét is, mint például Erzsébet-utalvány, útiköltség-térítés, egészségpénztári hozzájárulás. Szeretném továbbá megtudni, hogy a lakáshitel-törlesztésbe adómentesen nyújtott támogatást a bérlapon fel kell-e tüntetni.

Üzleti partner szállásköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem tájékoztatását. Ügyfelemhez érkezett egy külföldi partner üzleti tárgyalásra. Több napig tartózkodott Magyarországon, ennek szállásköltségét ügyfelem rendezte a társaság nevére szóló számla alapján. Kérdésem ehhez kapcsolódóan, hogy ez természetbeni juttatásnak minősül-e az szja-törvény szerint, és keletkezik-e a szállásdíj után adó- vagy járulékfizetési kötelezettség? Hasonló eset, amikor gépjavítás céljából érkezik külföldről a partnercég alkalmazottja, akinek a szállásköltségét szintén ügyfelem fizeti számla alapján. Kérdésem szintén ugyanaz, hogy kell-e adót vagy járulékot fizetni ezután a szállásdíj után? Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel Cselyuszka Antalné

Munkahelyi étkeztetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyvelõ irodaként a következõ kérdésre várom mielõbbi válaszukat. "XY" adóalany bejegyzett telephellyel rendelkezik egy budapesti irodaházban, mely nem saját tulajdonú. Dolgozóinak munkahelyi (üzemi) étkeztetést szeretne biztosítani az alábbi módon: "XY" adóalany a már bejegyzett telephelyén bõvíteni kívánja a bérelt helyiségek számát az étterem miatt. Az étterem üzemeltetését egy leányvállalatnak ("XY" adóalany 100 százalékban tulajdonos a leányban) kívánja átadni. Az étterem bejárata utcára nyílik, ezáltal bárki számára elérhetõ. "XY" adóalany 12 500 forint értékû, az étkezõhelyet üzemeltetõ leányvállalat által kibocsátott étkezési utalványt kíván adni dolgozóinak, melyet az adott telephelyen mûködõ étteremben lehetne felhasználni. Kérdésem: "XY" adóalany a fenti feltételrendszer szerint munkavállalói számára munkahelyi étkeztetésként nyújthatja-e kedvezményes adózással az utalványt 12 500 forintos értékhatárig? Fenti esetben teljesülnek-e az szja-törvény 71. § ba) bekezdésében leírtak? Válaszukat előre is köszönöm! Csávás Andrea

Vissza nem térítendő támogatás lakás építéséhez Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónknak adhatunk-e adómentesen lakás építéséhez vissza nem térítendő támogatást? Ha igen, az szja-törvény melyik szakasza alapján nyújtható adómentesen? A felépített lakás megfelel a méltányolható lakásszükségletnek, és a munkavállaló rendelkezik az építési költséget igazoló számlákkal. Az szja-törvény 1. számú melléklet 2.7 pontja, mintha csak a lakáscélú HITELEKHEZ adott támogatást engedné adómentesen: "munkáltató által..., hitelintézet... útján, annak igazolása alapján, ....nyújtott vissza nem térítendő támogatás..." Kérem szíves segítségét, előre is köszönöm. Novák Katalin

Jutalom alapítványtól kiegészítés Kérdés

2015. 04. 27-én feltett kérdésemre 05. 04.én kaptam választ Surányi Imrénétől. Meg szeretném jegyezni, hogy az alapítvány alapító okirata nem tartalmazza szó szerint így leírva azokat a célokat, hogy az alapítvány a diákokat pénzbeni- és tárgyjutalomban részesíti a kiemelkedő teljesítményüket követően (ballagáskor, vagy tantárgyverseny helyezettjeként). A többi leírt cél mellett, amibe beleérthető a diákok pénzbeni és tárgyjutalmazása, az csak a következő lehet: az alapítvány célja "a tehetséggondozás lehetőségeinek támogatása, széles körű felkarolása". Ezen cél alapján lehet-e adó- és járulékmentesen 10-15 000 forintos jutalmakat, valamint 4-5000 forintos könyvjutalmakat adni? Az eképpen megfogalmazott célba az alapítvány a pénzbeni és tárgyjutalmazást is beleérti. Kérdésem, hogy kívülálló szemmel, adószakmai tapasztalattal hogyan ítéli meg Ön ezt a jutalmazásos dolgot összességében? A szociálisan rászorultak támogatása az szó szerint szerepel a célok között, tehát az a 3.3 pont szerint a válaszban adott mértékekig adó- és járulékmentes, ha jól értelmezem. Előre is köszönöm, hogy még egyszer foglalkozik a jutalmazásos problémámmal.

Külföldi sportrendezvény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy az "Ingyen, adómentesen akár Barcelona-meccsekre is? Eltérő álláspontok" című cikkükben (2014.03.31.) lévő álláspont és NAV-jogértelmezés változott-e, azaz adható-e adómentesen külföldi sportrendezvényre szóló juttatás? Válaszát előre is köszönöm.

Cafetéria Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Ha a dolgozónak a munkáltató a Grawe Életbiztosító Zrt.-n keresztül életbiztosítást fizet, az egész éves díjat előre elutalja, amelyben például az éves főbiztosítási része 79 ezer forint, a kockázati, baleseti biztosítási része 1500 forint, ez adómentesen adható? Nem kell a munkáltatónak adót fizetni utána? Ez költségként elszámolható az adott időszakra? 2. Az éves 200 ezer forintos kedvezményes adózású keretösszeg az nettó módon értendő, a munkáltató által fizetendő adó nem számít bele a keretösszegbe. Jól gondolom? Az 1. pontban szereplő biztosítási összeg nem része ennek a kedvezményes keretösszegnek, azt ezen felül lehet adni? 3. Ha a munkáltató által megállapított keretösszeg felett, de a kedvezményes keretösszeg alatt kap valaki juttatást éves szinten, azután a magasabb, 51,17 százalékos adót kell fizetni a munkáltatónak? Köszönöm szépen.

Munkáltatói kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk alkalmazottjának kamatmentes munkáltatói lakásvásárlási kölcsönt szeretne nyújtani. Hangsúlyozom, nem az új juttatási formaként megjelent munkáltatói támogatást, csak kölcsönt, amit a dolgozó havi törlesztéssel visszafizet. De kamatmentesen szeretnénk adni. Az szja-törvényben annyi feltételt találtam, hogy pénzintézeten keresztül, a méltányolható lakásigénynek megfelelő lakás vásárlásához nyújtható úgy, hogy sem a munkavállalónak, sem a cégnek a kamatkedvezmény miatt ne kelljen adót fizetni. Kérdésem, hogy a pénzintézeten keresztül csak a folyósításnak kell megtörténnie, vagyis a törlesztés – a banki költségek csökkentése érdekében – történhet-e a munkabérből történő levonással is? Van-e arra vonatkozóan előírás, hogy a munkavállalónak vagy a lakás eladójának kell-e kifizetni a kölcsönt? Van-e bármilyen előírás a kölcsönszerződés tartalmára vonatkozóan? Mindezt természetesen annak érdekében kérdezem, hogy se a dolgozót, se a céget ne terhelje semmilyen adó vagy járulékfizetési kötelezettség.

Cafetéria-keret Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésre szeretnék Önöktől választ kapni: A 200 ezer forintos cafetéria-kerettel kapcsolatban szeretnénk tudni, hogy a keret az maga az adóalap-e (200 000x1,19), vagy a 200 000 forint, ami alacsony adózással a dolgozóknak adható? A bérprogramunk beállítása szerint, ha kiadok 197 000 forint cafetériát, az már túllépte a 200 000 forintos keretet (197 000x1,19). Ebben az esetben túllépte a keretet 34 430 forinttal, amit meg kellene pluszban adóztassunk. Válaszukat előre is köszönjük.

Felmondott lakáshitel munkáltatói támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a közelmúltban lehetővé vált lakáshitelek munkáltatói támogatásával kapcsolatos. Az lenne a kérdésem, hogy egy 3 hónapja felmondott lakáshitel amely átkerült a hitelintézet faktoring leányvállalatához, és ott teljes összegben esedékessé vált, kifizethető-e adómentesen munkáltatói támogatásként, amennyiben az 5 év alatt adható összeghatárnak és a méltányolható lakásigénynek megfelel? Ha igen, milyen igazolásokra van szükség hozzá? Válaszát előre is köszönöm!

Rendezvény költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: Egyesület nagyszabású rendezvényt, cukrász-, szakácsversenyt hirdet, amely megrendezéséhez vállalkozások támogatását kéri, pénzadomány, illetve tombolatárgyak formájában. A támogatókat közzéteszi a sajtóban, szórólapokon, plakáton, illetve lehetőséget biztosít szűmukra megjelenni, a terméküket kiállítani. Ezek a támogatások adománynak minősülnek? Vagy reklámszolgáltatásnak? Milyen igazolást kell kiadni az adományozó részére a pénzadomány, illetve a tárgyi felajánlások esetén? (Az egyesület nem közhasznú, illetve vállalkozási tevékenységet nem végez. A felajánlások között van például wellness hétvége is.) A megnyert tombola adómentesnek minősül, vagy valakinek (az egyesületnek vagy a nyertesnek) adózni kell utána? A felajánlott tárgyakat az egyesületnek hogyan kell könyvelni, nyilvántartani? A meghívottak és a versenyzők ellátása reprezentációnak minősül? A versenyzők tárgyjutalma, a kupák, oklevelek adómentesek? Válaszát előre is köszönöm!

Adómentes lakáshitel Kérdés

Tisztelt Adózóna! Nagyon sok mindent olvastam az adómentesen adható lakáshitel-támogatásról (5 millió/év). Viszont gyakorlati útmutatót sehol nem találok. Azt olvastam, hogy a hitelvezető banknál tudnak segíteni, de onnan elküldtek minket, hogy a könyvelővel kell ezt intézni. Vagyis, ha az ügyvezető a jogszabályok alapján úgy ítéli meg, hogy a munkavállaló jogosult az adómentes lakáshitel-támogatásra, akkor mi a pontos teendő? A cég a számlájáról elutalja a törlesztést a hitelvezető bankhoz? Vagy a dolgozó bankszámlájára, és ő rendezi a hiteltörlesztést? Milyen papírokat kell elkészíteni a munkáltató és a munkavállaló részéről? Köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink