437 találat a(z) adómentes juttatás cimkére
Forgatható utalvány Kérdés
Létrehoznak egy kft.-t, amely utalványkibocsátással foglalkozik, létrehoznak egy szövetkezetet, amely utalványforgalmazással foglalkozik, valamint létrehoznak még négy szövetkezetet, amelyből egy szociális szövetkezet lesz. A kft. forgatható (sport)utalványokat fog kibocsátani, melyet a második szövetkezet fog értékesíteni a további négy szövetkezet részére. Ez utóbbi négy szövetkezet tagjai – a személyes közreműködésük "ellenértékeként", illetve támogatásként – az első szövetkezettől megvásárolt forgatható utalványt kapják díjazásul. A tagok más jövedelmet nem kapnak. A szövetkezeti tagok ezt a forgatható utalványt elviszik az utalványforgalmazó szövetkezethez, ahol azt kérésükre (a kezelési költség levonása mellett) visszaváltják. A biznisz kitalálójának az az elképzelése, hogy a szövetkezetek tagjai személyi jövedelemadót és járulékot sem fizetnek (?), mert a juttatás adómentes. Tudom, az szja-törvény szerint (többek között) csak akkor nem pénzben adott a juttatás, ha az utalvány nem visszaváltható (kivéve a ki nem osztott utalvány), de ez forgatható utalvány, ezért nem merem csípőből rávágni, hogy nem adómentes. Ráadásul azt találtam, hogy a forgatható utalványt az utalványbirtokos kérésére a kibocsátó köteles visszaváltani hazai törvényes fizetőeszközre. A fenti elképzelés véleményük szerint jogkövető-e, nem ütközik bármely lépés jogszabályi előírásba? Látnak-e benne olyan rést, amely bármely cégnél, illetve a tagoknál esetleg adóhiányt eredményezne?
Szakszervezeti segély Kérdés
Szakszervezet által a tagja részére adott egyszeri segély adómentes-e, illetve milyen összeghatárig? Továbbá az szja-törvény 1. számú mellékletének 8.18 pontja alkalmazható-e a szakszervezet által a tagjának adott tárgyjutalom esetében? Köszönöm válaszukat.
BKV-jegyek elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság szeretné kifizetni alkalmazottjának a BKV-jegyét, amelyet a munkáltató tevékenységével összefüggésben vásárolt napközbeni ügyintézés céljából. A feladat nem tartozik a munkavállaló feladatkörébe. Milyen módon teheti meg, hogy mindkét fél részére adómentes legyen? Milyen nyilvántartást kell vezetni? Több munkavállaló is érintett lehet, megoldható-e, ha tömbben vásárol jegyet a munkáltató? Kérem, hogy szja, áfa, tao vonatkozásában adja meg válaszát. Köszönöm! Üdvözlettel: Reményiné
Adomány, adózás, jótékonyság Kérdés
Egy közhasznú egyesület esetében merültek fel az alábbi kérdések: 1. A közhasznú egyesület adhat-e adományként – adómentesen – tűzifát rászorulóknak, illetve azt milyen bizonylatokkal tudja helyesen alátámasztani? 2. Az egyesület hozzájárulhat-e adományként egy rászoruló tanuló iskolai étkeztetéséhez? Milyen bizonylatokkal kell azt alátámasztani? 3. Az egyesület jótékonysági bált szervezett. A befolyt adományokat "egy nehéz anyagi körülmények között élő, de elismerésre méltó tanulmányi eredményű általános iskolás diák tanulmányi költségeinek megsegítésére" ajánlotta fel, és adta át a szülőknek. Ez adómentesen adható-e? Az egyesület alapszabálya többek között az egyesület cél szerinti tevékenységei között említi: "Szociális tevékenység, családsegítés. Anyagi és természetbeni támogatás biztosítása hátrányos helyzetűek számára. Hátrányos helyzetű családok és hajléktalanok segítésében való részvétel, ételosztás megszervezése". Az alapszabályban szerepel a közhasznú tevékenységek felsorolása is, mely viszont a fenti részt újra felsorolva már nem tartalmazza. Ugyanakkor a fenti példák célja nyilvánvalóan közhasznú. Az szja-törvény 1. számú mellékletének 3.3. pontjában azt találtuk, hogy a közhasznú egyesületből, alapítványból annak létesítő okiratában rögzített közhasznú céljával összhangban a közhasznú cél szerint címzett magánszemélynek nem pénzben adott juttatás értéke, valamint a pénzben történő juttatás esetén legfeljebb a minimálbér 50 százalékát meg nem haladó összegben havonta adott támogatás, továbbá a 2008. január 1-je előtt alapított, a magyar kultúra, tudomány, művészet és sport érdekében kiemelkedő tevékenységet folytató és kimagasló eredményt elérő magánszemélynek nyilvános jelölés alapján odaítélt és nyilvánosan átadott szakmai díj adómentes.
Parkolási költség Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társas vállalkozás tagjai a saját tulajdonukban lévő személygépkocsijukat használják – kiküldetési rendelvény vezetése mellett – hivatalos utakra, a cég tevékenységével összefüggésben. A cég ezen gépkocsik részére szeretne a székhely (amely Budapest fizető parkolási övezetében található, de egyik tulajdonosnak sem ez a lakóhelye) közelében parkolóhelyet bérelni. Kérdés, hogy ezt megteheti-e úgy, hogy nem keletkezik adófizetési kötelezettsége egyik félnek sem (hasonlóan az autópálya-matrica juttatásához az szja-törvény 4. paragrafusának (2a) bekezdése alapján – lásd NAV 2015/8. tájékoztató füzete), illetve amennyiben nem, úgy ez milyen juttatásnak minősülne, és miként kellene adózni utána? Válaszukat előre is köszönöm.
Hazautazás költségtérítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló hétvégente hazautazik a saját autójával, ezért havonta 40 ezer forintot kap (vagyis 2000 kilométerre kilométerenként 20 forintot). Ebben az esetben is 9 forintig adómentes a juttatás, a felette levő rész pedig adó- és járulékköteles? Válaszát ezúton is köszönöm.
Kulturális szolgáltatás adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég a saját dolgozóinak egy évben 50 ezer forint értékben fizet ki kulturális szolgáltatásról szóló számlát adómentesen. A cég szeretne adni a dolgozó hozzátartozóinak is (férj, feleség, gyermek). Az szja-törvény szerint ez szerintünk adómentesen adható. Szerintem a nem dolgozónak (és nem is üzleti partnernek) adott ilyen juttatás a társasági adótörvény szerint el nem ismert költség, azaz tao-adóalap növelő tétel. Más vélemények szerint semmilyen adóvonzata sincs, sem szja, sem eho, sem tao. Kérdéseim: 1) Ha a saját dolgozónak 50 ezer forintnál többet fizet ki a cég, akkor az 50 ezer forint feletti rész hogyan adózik? 2) Ha a dolgozó hozzátartozója kap 50 ezer forint értékig kulturális utalványt, akkor hogyan kell adózni? Van-e szja, eho, társasági adó vonzata? Köszönettel: Viktor
Önkéntes segítők, figyelem! Csak így lehet adómentes a költségtérítés Cikk
Egyre többen vállalnak Magyarországon is önkéntes munkát, amiért nem kapnak fizetséget, ellenben a munkavégzéssel összefüggésben felmerülő kiadásaikat ellentételezheti a foglalkoztató szervezet. Na, de mely szervezet? És milyen törvényi rendelkezéseket kell ahhoz betartani, hogy ne kelljen adót fizetni a juttatott költségtérítés után?
Ajándékutalvány tagjainknak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyugdíjpénztárunk négyezer forintos ajándékutalványt adna azért, hogy a tagságát bővítse, azaz új belépő tagoknak adnánk ezt. Olvasatom szerint ez üzletpolitikai (reklám) célból adott ajándék, és adómentes. Szeretném kérdezni, hogy valóban adómentes-e, és, ha mégsem, hogyan adózzunk utána? Nagyon köszönöm megtisztelő válaszukat.
Munkába járás gépkocsival Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk, egy kavicsbánya, amit a dolgozóink nem tudnak tömegközlekedéssel megközelíteni. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben elszámolhatok-e több költségtérítést nekik adómentesen, vagy csak a kilométerenkénti 9 forintot, és amit elszámolok pluszban, az munkabérként adózik? Köszönöm!
Adómentes kulturális szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária! A tegnap megjelent "Miért nem lehet mozijegyet adni adómentesen?" cimü cikkel kapcsolatban lenne kérdésem. Az Ön által leirtaknak ellentmond a NAV által kiadott állásfoglalás miszerint: a muzeális intézmény és művészeti létesítmény (kiállítóhely) kiállítása a szavak hétköznapi jelentése alapján értelmezhető fogalmak. Ugyanakkor az állatkerti szolgáltatás – eltérő tevékenységi besorolása okán – nem tartozik ide. Ugyanezen cikkel kapcsolatban még egy kérdés felmerül, azt is megemliti, hogy ismeretterjesztő előadás is adható adómentesen. Ugyanakkor a szóban kapott információ alapján a különböző városismereti séták, melyek az utóbbi időben egyre nagyobb számban terjednek, nem minősithetők ismeretterjesztő előadásnak. Mi alapján adhatunk a munkavállalóknak adómentes juttatást? Köszönettel, Bettina
Miért nem lehet mozijegyet adni adómentesen? Itt a válasz Cikk
Koncerteken és kulturális rendezvényeken való részvétel támogatásával is hozzásegíthetik a munkáltatók dolgozóikat a nyári regenerálódáshoz. Cikkünkben összefoglaltuk az szja-törvénynek a kulturális kikapcsolódáshoz nyújtható, adómentes munkáltatói támogatásra vonatkozó rendelkezéseit, s tisztázzuk, mely kulturális szolgáltatásokra vonatkozik mindez.
Védőfelszerelés elszámolása áfában, szja-ban, társasági adóban Cikk
„Elszámolható-e – bármilyen formában – a személyesen közreműködő tagnak juttatott, munkavégzéshez szükséges hallókészülék ára? Amennyiben a készüléket a gazdasági társaság vásárolja meg, elszámolható-e a társasági adóban, keletkezik-e a magánszemélynek bevétele utána (ha igen, akkor milyen jogcímen), illetve az áfatartalma levonásba helyezhető-e?” – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Bölcsődei szolgáltatás, családi napközi ellátás adómentessége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy cég (munkáltató) átvállalja a dolgozója családi napköziben elhelyezett gyermeke után fizetendő költségtérítés összegét, melyről a cég nevére kiállított számlával rendelkezik, akkor az adott munkáltató ezt az összeget elszámolhatja-e a társaságiadó-törvény szerint vállalkozás érdekében felmerült költségként? Illetve ez az összeg adómentes nem pénzbeli juttatásnak minősül-e a magánszemély szempontjából? Valamint kérdésként merült fel, hogy a társaság személyesen közreműködő tagjára vonatkozhat-e az elszámolhatóság? Alább egy korábbi állásfoglalást találtam a NAV honlapján. Jelen helyzetben az alkalmazható-e? http://www.nav.gov.hu/nav/archiv/adoinfo/szja/bolcsodei_szolgaltatas_csaladi_napkozi.html Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Ácsné Huszti Erika
Rehabilitácós kezelés, műtét céges juttatásának következményei Kérdés
Jól értelmezem-e a "Mégsem lesz adómentes ez a munkáltatói juttatás" című cikküket, hogy, ha a cég munka-egészségügyi orvosa indokoltnak tartja a mozgáskorlátozottság, illetve látásromlás stb. esetén a rehabilitációs kezelést – például 2-3 hetes hévízi kúrát, rendszeres gyógytornát vagy látást javító műtétet, illetve szemüveg, gyógyászati segédeszköz (például cipő) beszerzését, akkor azt a cég működésével összefüggőként, költségként lehet elszámolni egyéb terhek nélkül?