116 találat a(z) Tgyás cimkére
Osztalék és tgyás Kérdés
Egy kft. tagja, aki személyesen nem működik közre, és a kft.-ből nem kap semmilyen jogcímen jövedelmet, a cég 2014. évi eredménye alapján osztalékra tart igényt. Többes jogviszony valósul meg az esetében, mivel egy másik kft.-nél 8 órás munkaviszonyban dolgozik. 2014-ben szült, és 2014. 08. 01-től tgyás-t kap. Az osztalék kifizetése veszélyezteti a 2014-ben kifizetett tgyás-t? Ha kap osztalékot, vissza kell fizetnie ezt az ellátást?
Kata-fizetés gyás alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kata trv. 9. § a.) pontja kimondja, hogy a tgyás alatt nem kell megfizetni a tételes adót. Szeretném megkérdezni, hogy a vállalkozó, a gyás mellett megfizetheti-e a tételes adót? Abban az esetben, ha megfizeti, csökkentenie kell-e az éves bevételi értékhatárát havi 500 ezer forinttal? Köszönöm a válaszát.
Kata adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 2014. október hónapban szült, tgys-t vesz jelenleg igénybe. Egy boltot üzemeltet, ahol jelenleg munkavállalók dolgoznak, eddig is alkalmazottjai voltak. A kata bevallásban a november és december hónapban visszavonták a havi 500 ezer forint alapot, mivel jelentettük, hogy nem kell katát fizetnie az ellátás miatt, mert nem dolgozik. Viszont a bolt működött, tehát nem igazán reális, hogy csökkentsék az éves keretösszeget. Az idei évre vonatkozóan, hogy mik a lehetőségek, azt válaszolták a NAV ügyfélszolgálatán, hogy nem tudják, ez most itt egy joghézag. Mert nem fizeti a katát, mivel nem dolgozik, de az egyéni vállalkozás működik. Kérdésem, hogy mi a lehetőség ebben az esetben? Az ellátást kell leálítani és a katát továbbra fizetni, vagy kilépni a kata adózásból? Az megoldást jelentene erre? Várom válaszukat.
Tgyás+gyed utáni adók és kedvezmények Kérdés
Tisztelt Szakértő! Most kaptam meg a kormányhivataltól a 2014. évi igazolást. Sajnos nem teljesen világos számomra a következő: 1,/ Tgyás után levont szja után megkaptam a családi kedvezményt. Viszont ebből az igazolásból nem derül ki, hogy járulékokat vontak-e belőle, vagy ezen ellátás után nem is kell fizetni? 2,/ Gyed után levonták a teljes szja-t, itt nem érvényesítették a családi kedvezményt. A gyedből vontak nyugdíjjárulékot is, de ott sem érvényesítették a családi járulékkedvezményt. Ez így helyes, vagy a beadandó szja-bevallásban érvényesíthetem a kedvezményeket? Köszönettel: Léderer Györgyné
Gyesről táppénzre veszélyeztetett terhesként Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő helyzetben kérném a segítségét: 1999. szeptembere óta pedagógusként dolgozom. 2012. január közepétől veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen voltam 2012 áprilisáig, a szülésig. Tgyást a szülés időpontjától vettem igénybe, majd 2014 áprilisáig gyedben részesültem. Azóta gyesen vagyok. Jelenleg ismét veszélyeztetett terhes vagyok, várhatóan 2015 júniusában fogok szülni. Érdekelne – elsősorban anyagi szempontból –, hogy igényelhetek-e táppénzt a szülés idejéig terjedő időszakra? Ha igen, annak az összegét miből számítják? Jelenleg a KLIK a munkáltatóm, és mióta az első gyermekemmel itthon vagyok, emelkedett az illetményem. Ez befolyásolja-e a számítás alapját? Érdeklődöm továbbá, hogy, ha táppénzben részesülhetek erre az időszakra, akkor járhat-e az a későbbiekben számomra bármilyen hátránnyal? Például vonatkozik-e rám továbbra is a felmondás elleni védelem? Illetve a születendő gyermek után járó tgyás, gyed számításának alapja változik-e? Ha az előbbi út nem járható, a másik variáció szerint a gyes 2015 áprilisában lejár, de a szülésig 2,5 hónap hátra van. Ebben az esetben mi számomra a kedvezőbb, a táppénz igénylése, vagy a felhalmozódott szabadság kivétele? Ezekben az esetekben mi a tgyás és gyed számításának alapja? Köszönöm megtisztelő válaszát!
Mi számít bele a tgyás-ba, gyedbe? Cikk
Várandós kismamának január 1-jétől megszűnik az egyik, módosul a másik jogviszonya. Mi számít be a terhességi-gyermekágyi segélybe, illetve a gyedbe? Olvasónk kérdésére Széles Imre tb-szakértőnk válaszolt.
2015-ös csecsemőgondozási díj Kérdés
Ha valaki 2015. április 26-ára van kiírva szülésre, de előtte például már táppénzen van kettő hónapig, akkor mi lesz az ellátás alapja? Nem rosszabbul jár így, mert a táppénzes ideje is beleszámít a 180 napba?
Viszlát tgyás! Jön a csecsemőgondozási díj Cikk
Változik a mértéke és az elnevezése is a szülési szabadság idejére, azaz 24 hétre járó terhességi-gyermekágyi segélynek, ha elfogadja a Parlament az egészségügyi-, és egészségbiztosítási tárgyú törvénycsomagot.
Tgyás, gyed munkaviszony kezdete ünnepnapon Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014-ben A foglalkoztatónál 4 órás munkaviszonyban 70 000 bruttó fizetéssel december 31-én megszűnik a jogviszonya a kismamának.(közös megegyezéssel). B foglalkoztatónál a jelenleg 4 órás munkaviszony 2015.01.01 -től 8 órássá válik (a bruttó bér 130 000 lesz, jelenleg 60 000). A születés várható időpontja: 2015 március. Mindkét jogviszony folyamatos volt és fennállt 365 napon túl. Kérdésünk: nem érinti-e hátrányosan a kismamát a munkaviszonyaiban történő változás, mi lesz a tgyás és a gyed alapja, valamint jelent-e valamilyen változást az ellátás összegére nézve, ha nem év végén hanem december vagy január hónapban változik a foglalkoztatás módja. Tb ellenőrzésen munkaviszony kezdetét 01.01-ről átjavíttatták 01.02-re, mert a munkaviszony a munkába állás napjával kezdődik, annak ellenére.hogy a járulék teljes hónapra megfizetésre került. Az állami szektorban is kötnek munkaszerződéseket január 01., május 01. stb időponttal. Melyik eljárás a helyes? Köszönöm válaszát
Dupla nyugdíj, dupla táppénz? Ellátások többes jogviszonyban Cikk
Mennyi táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed jár annak a munkavállalónak, aki több helyen is biztosított, s hogyan veszik figyelembe a többes jogviszonyt a nyugdíjba menetelhez szükséges szolgálati idő, valamint a nyugdíj kiszámításánál?
Táppénz számítása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérem segítsenek az alábbi táppénzügyben. 2015. április hónapra vagyok kiírva szülésre, jelenlegi biztosítási jogviszonyom 2014. 09. 15-én kezdődött. Jelenleg heti 40 órás munkaviszonyom van, havi 200 000 forint bruttó bérrel. Ezt megelőzően 2013. 01. 01-2014.07.31-éig volt heti 10 órás munkaviszonyom. A héten kiderült, hogy veszélyeztetett terhes vagyok. Az a kérdésem, hogy ha november végén elmegyek táppénzre, mi lesz a tgyás, valamint a gyed számításának az alapja? Válaszukat előre is köszönöm.
Tgyás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozó terhes, és a munkaviszonyát megszüntetné, mert szülés után sem akar visszatérni a munkába. Ezt közös megegyezéssel vagy a dolgozó részéről történő felmondással is megtehetik? Ha a szülés előtt szüntetik meg a munkaviszonyt, akkor jár-e neki a tgyás, és kinél kell igényelnie, mennyi jár (több mint 365 nap folyamatos munkaviszonya van)?
Tgyás, gyed számítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014. novemberben születendő baba esetén, ha az édesanyának két párhuzamos jogviszonya volt 2005-től (munkaviszony és szabadfoglalkozású egészségügyi dolgozó megbízási jogviszonnyal, amiből a díjazása eléri a minimálbér 30 százalékát), azonban a szabadfoglalkozású jogviszony megszűnt 2014 áprilisában, akkor a tgyás és a gyed alapja, a munkaviszonyában szerzett 2013-as jövedelem vagy a munkaviszonyában és a szabadfoglalkozású jogviszonyában elért jövedelem lesz? Válaszát köszönöm!
Tgyás, gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 2014 decemberében szülő nő 2008. június 1-től 2013. szeptember 18-ig munkaviszonyban állt. 2013. szeptember 22-től 2013. december 15-ig munkanélküli járadékban részesült. 2013. december 16-tól határozatlan idejű megbízási szerződéssel dolgozott a minimálbér 30 százalékát elérő havi jövedelem mellett 2014. augusztus 20-ig. Ezt követően nem volt biztosított 2014. október 15-ig. 2014. október 15-től munkaviszonyban áll, havi 250 ezer forint fizetéssel. Szeretném megkérdezni, hogy a terhességi-gyermekágyi segély hogyan kerül megállapításra, mi fogja képezni annak az alapját? Mi képezi majd a tgyás utáni gyed alapját? Változna-e és ha igen, hogyan a Tgyás és a Gyed alapja akkor, ha a biztosítás folyamatos lenne, azaz 2014. augusztus 21-től kezdődne a jelenlegi munkaviszonya? Válaszát előre is köszönöm.
Tgyás, gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szíves válaszát kérem az alábbi kérdéseimre: • Első gyermekem 2013.01.01-én született, jelenleg gyermekgondozási díjban részesülök. A második gyermekem várható születési időpontja 2014.12.10. Amennyiben 28 nappal előbb megigénylem a terhességi-gyermekágyi segélyt, jogosult maradok-e az első gyermek után járó gyedre a gyermek 2 éves korának betöltéséig? • A második gyermekem után járó terhességi gyermekágyi segély összege megegyezik-e az első gyermek után folyósított összeggel? Amennyiben nem, mi alapján történik annak megállapítása? • A második gyermek után a tgyás igényléséhez és folyósításához milyen dokumentumokat és hová kell újtani? Orvosi igazolásra van-e szükség, a szülés várható időpontjáról? Válaszát előre is köszönöm.