221 találat a(z) Túlóra cimkére

Munkaügy – bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem benzinkúton volt pénztáros 2014. 12. 05.-2015. 08. 31. között. Munkaszerződésében a munkarendre vonatkozóan a következő van meghatározva: folyamatos műszak, kétheti beosztás szerint, mely két hónap átlagában éri el a heti 40 órás munkarendet. Ügyfelem kimutatása szerint havonta 220, 244, 168, 197, 242, 231, 220, 177, 196 órát dolgozott úgy, hogy 18 órától reggel 7 óráig, illetve 19 órától reggel 7 óráig, vagy 7 órától 18 óráig. Elmondása szerint szabadságot nem kapott, bár a bérpapíron a szabadság kivételét aláíratták vele. Kérdésem: ebben az esetben hogyan kell elszámolni a bérpótlékot, túlóradíjat kell elszámolni? Válaszát köszönöm.

Túlóra Kérdés

Segítségét szeretném kérni. Van egy 8 órás – nem munkaidőkeretes - munkavállaló, aki hétfőtől péntekig ledolgozza egy műszakban a heti 40 órát. Minden második szombaton 8 órát túlórázik és plusz 8 órát ügyel. Nem kap helyette pihenőnapot. Kérdésem az lenne, hogy 100 százalék bérpótlék jár a 16 órára, és még 40 százalékot kellene fizetni a 8 órás ügyeletre?

Túlóra és műszakpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jól gondolom-e, hogy ha az elrendelt túlóra 18 óra és hajnali 6 óra közé esik, a műszakpótlékot is számfejteni kell? Dolgozó 3 műszakban szokott egyébként dolgozni, így rendszeresen számfejtjük a műszakpótlékot. Köszönettel: Halász Gizella

Egyszerűsített foglalkoztatás napi 10 órában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó egyszerűsített foglalkoztatással alkalmazza a munkavállalóját, napi 10 órában. A probléma az, hogy a fizetési jegyzék készítésénél a program hibát jelez, mert a napi 8 órán felüli 2 óra túlóra arányosítottan meghaladja a Mt. 109. §-ában meghatározott éves 250 óra túlórát. Törvényes-e az a megoldás, hogy munkaszerződést kiegészítő megállapodást kötnek egymással, amelyben leírják, hogy napibért határoznak meg, ami napi 10 óra munkaidőre szól, és magában foglalja a munkaidő-beosztás szerinti munkaidőre járó bért, valamint az azon felül járó pótlékokat? Napibér: (611x10óra)+(611x50 %x2óra)=6721 forint, azaz 6800 forint napibér. Helyes-e ez a gondolatmenet? Köszönöm válaszát!

Nem fizették ki a túlórákat, megsemmisültek az iratok Cikk

Vagyonőrök perelték be volt munkáltatójukat, mert az állításuk szerint jelentős mennyiségű túlórát nem fizetett ki. A munkáltató tagadta ezt, de az elveszett nyilvántartások miatt nem tudta igazolni a munkavégzés tényleges időtartamát. A peres ügyre a Kúria tett pontot.

Hitte volna? A munkáltató így halogathatja a túlórapénzt Cikk

Az illetékes államtitkár szerint meg kell változtatni azt a rendszert, amelyben az egészségügyi dolgozóknak akár fél évig is várniuk kell túlórapénzükre. Zombor Gábor erről az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában beszélt.

Kéthavi munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari vállalkozás szak- és segédmunkásainál – a munkaszerződés módosításával – kéthavi időkeretben történő munkavégzést alkalmaz. Kérdésem az, hogy ez a munkaidőkeret megengedi-e, hogy az egyes munkanapok eltérő hosszúságúak legyenek, például napi 12 órát dolgozzanak a beosztás szerinti 3 napon, illetve beosztható-e szombatra és vasárnapra is a munkavállaló? Kell-e a munkavállalók részére írásos beosztást adni arról, hogy mikor jár túlóra, illetve bérpótlék a munkavállalóknak? Segítségét köszönöm.

Túlóra-elszámolás Kérdés

Társaságunknál eddig nem volt túlóra, a jelenlegi létszámmal túlóra bevonását szeretné a cég, nem időszakosan hanem hosszútávon. A fizikai munkások 7-15 óráig dolgoznak, utána hetente 2-3 szor dolgoznának 15-20 óráig, majd szombatonként 7-15 óráig. Mi a túlóra-elszámolás módja? Köszönettel:

Belföldi és nemzetközi fuvarozásban dolgozók Kérdés

Tisztelt Adózóna ! Kérem, tájékoztassanak az Mt. változása miatt esetlegesen szükségessé váló bérszámfejtési változásokról a belföldi- és nemzetközi forgalomban dolgozó gépkocsivezetőkkel kapcsolatban. Ők az AETR szerint dolgoznak: naponta maximum 9 óra lehet a vezetési idő, de hetente 2-szer lehet 11 óra úgy, hogy kéthetente összesen a 90 órát nem lépheti túl. 6 nap után 24 óra pihenőt kell kivenni, a következő 6 nap után 45 órát. Vasárnapra kell-e 100 % túlórapótlékot fizetni, illetve a 8. órát követő vezetésekre kell-e túlórát számolni? Az AETR EU-s jogszabály: ez felülírja-e a munka törvénykönyvét? Melyik az erősebb? Előre is köszönöm a választ.

Nem fizet a munkáltató a túlóráért? Vitás esetben ezt teheti a dolgozó Cikk

A havi rendszerességgel túlórázó dolgozók egynegyedének több mint 24 óra többlet munkaórája gyűlik össze havonta – derült ki a Profession.hu által végzett felmérésből. A túlórázók fele többségében előre tudja, mikor kell tovább bent maradnia a munkahelyén. A kutatás arra is fényt derített, hogy a megkérdezettek többségének a munkáltató nem fizeti ki a túlórát.

Túlórázik, hazaviszi a munkát? Cégek, amelyek tiltják ezt Cikk

Hat óra van, és még mindig a munkahelyén ül? Emailekre válaszolgat? Úgy érzi, hogy baromi fáradt és már semmire sincs energiája? Több országban és cégnél már tudják erre a megoldást. Egyre több helyen központilag tiltják be a hivatalos munkaidőn kívüli emailezést és telefonálást, van, ahol pedig felemelkednek az asztalok, így nem tudnak dolgozni rajta a dolgozók. És ez a cégnek is jó, higgye el! Mi, magyarok erről csak álmodhatunk – írja a hvg.hu.

Alkalmazás órabérben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkaügyi kérdésben szeretném kérni a segítségét. Lehetősége van-e a munkáltatónak olyan szerződést kötni az alkalmazottjával, hogy tisztán órabéres elszámolásban alkalmazza a munkavállalót? Megengedik-e a jelenleg hatályos törvények, hogy olyan szerződést kössön, amelyben nem határozza meg, hogy heti/napi hány órában alkalmazza? Az alkalmazás 20-25 óra között mozogna. A munkaadó nem szeretne túlórát fizetni, azonban esetenként – természetesen közös megállapodás alapján – 20 óránál több órát dolgozna az alkalmazott. Mindenképpen meg kell határozni, hogy hány órában alkalmazza, hiszen a bejelentésben meg kell adni az alkalmazás óraszámát? Esetleg megoldás lehet ilyen esetekre a megbízási szerződés, ha alkalmazottként ez nem lehetséges? Válaszát előre is köszönöm!

Így gürizhet napi 12 órát munkáltatói utasításra Cikk

Átmenetileg napi 12 órában szeretné foglalkoztatni dolgozóit a munkáltató. Megteheti-e, kell-e munkaszerződést módosítania, kell-e túlórapótlékot fizetnie? Olvasónk kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Ellenőrzés során lejár a munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik cégünk fuvarozó és a kérdésünk a következő lenne: mi a teendő abban az esetben, ha a tehergépkocsi menet közben ellenőrzést kap, ami 1,5 órán át tartott, és a dolgozónak időközben lejárt a munkaideje? Hogyan járjunk el a dolgozóval szemben helyesen számfejtésileg?

Munkaidőkeret elszámolása Kérdés

Tisztelt dr.Hajdu-Dudás Mária! A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni. Hogyan állapítom meg a 3 havi munkaidőkeretben meghatározott túlórák számát? Például: ha a munkaidőkeret az első hónapban 184 óra, és ledolgozva 220 óra van, akkor a különbözet a túlóra? Vagy a heti 48 óra fölötti rész lesz a túlóra? Vagy meg kell várjam a 3. hónap végét, összesítem a ledolgozott órákat, és akkor fogom látni a plusz többlet órákat? Ezek lesznek a túlórák? Hogyan határozható meg, hogy 50 százalékos vagy 100 százalékos bérpótlékkal kell kifizetni? Az engedélyezett fizetett távollét, például szabadság, beleszámít a munkaidő keret óráiba, és figyelembe kell venni ledolgozott óraként? Akkor hogyan vesznek ki szabadságot azok a munkavállalók, akik ilyen módon vannak foglalkoztatva? Várom szíves segítségét, őszinte köszönettel Jakab Tímea

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabérből letiltás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Egyszerűsített foglalkoztatás magyarázata 2025. évre

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink