2071 találat a(z) KATA cimkére
Evás egyéni vállalkozó 2018. évtől átlép a kata alá
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Eva hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó január 01-jétől átlép a kata hatálya alá. Az átlépéssel kapcsolatban felmerült kérdésünk a következő. Már most lehet tudni, hogy idei teljesítésű számlát annak fizetési határideje miatt, a megrendelő csak januárban fog kiegyenlíteni. Figyelembe kell-e venni a számla várható összegét a 12. 20-ai eva feltöltés miatt, mivel megváltozik az adózói státusz? Egyáltalán melyik évre kell a bevételt elszámolni? Eddig úgy volt, hogy a pénzügyi teljesítés idején kellett. Ha januárban érkezik be a pénz, mit tegyünk az áfa összegével? Terheli-e a 2018. évi katás bevételt az összeg? Válaszát nagyon köszönjük !
Újabb könnyítést ígértek a katásoknak
Cikk
Tizenkét millió forint lehet a legkisebb vállalkozásoknál az adómentesség felső összeghatára az áfában – mondta Varga Mihály az MTI-nek adott nyilatkozatában.
Katás egyéni vállalkozó bérhízlalása
Kérdés
Tisztelt szakértő! Katás egyéni vállalkozó esetében, hogyan kell a bevételek között számításba venni a bérhizlalást? Az ügyfél felé megtörténik a napos állatok kihelyezése számla nélkül, majd szintén számla nélkül megkapja a hizlaláshoz szükséges takarmányféleségeket. Amikor az állatok elérik a vágási súlyt, akkor leadják az állatokat, majd kapnak egy elszámolást a megrendelőtől. Ebben az elszámolásban minden egyes tételről (takarmányféleségek és a napos állatok) külön bizonylatszámonkénti kimutatás készül, majd az értékesítésről is a leadott állatok súly szerinti besorolásáról és ezek eladásáról részletes, bizonylatonkénti kimutatás készül, de egyik számlát sem kapja meg az egyéni vállalkozó. A költségek és a bevételek alapján, ezek különbözeteként kimutatható egy nettó bérnevelési díj és csak erről állít ki a katás egyéni vállalkozó egy számlát és számszerűen is ez az érték kerül számára kifizetésre, ugyanúgy, mint az őstermelőnek. A kérdésem az, hogy a katát választó egyéni vállalkozó milyen bevétellel számol bérhízlalásnál katás bevételként? Az egy kiállított számla értéke lesz bevétele, vagy a ki nem állított teljes összegű bevételt kell számolni? Hogy alkalmazza, illetve vonatkozik-e rá az szja törvényben (3. § 18. pont) meghatározott bérhízlalás bruttó módon történő elszámolása, mely a fogalmak véleményem szerint az őstermelőre vonatkoznak? Köszönöm válaszát!
Kiváról katára áttérés
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Bt-nk jelenleg a kiva hatálya alatt adózik. Jövőre szeretnénk áttérni a katára. Kérdésem, hogy van-e ennek akadálya, illetve milyen adózási, számviteli dolgokra kell figyelni az áttéréskor, különösképp az osztalékra tekintettel? Válaszukat előre is köszönöm!
Napirenden: kata, kiva, egyházi 1 százalék, közigazgatási rendtartás, illetékek
Cikk
A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény, az egyházaknak felajánlható adóról, az általános közigazgatási rendtartásról, továbbá az illetéktörvény módosításáról szóló vitával folytatta csütörtöki munkáját a Ház.
Katás vállalkozás alanyi adómentessége
Kérdés
Szeretném megtudni, hogyan alakul a katás egyéni vállalkozó alanyi adómentességének határa 2017-ben, ha vállalkozását 2017. nov. 1-jétől indítja, de magánszemélyként 2017. január 1-jétől havi 80 ezer forintért ingatlanbérbeadásból van jövedelme? Köszönöm
Eva vagy kata?
Kérdés
Egyéni vállalkozó bevétele 12 millió forint. Ha evás akkor 12 millió forint után fizet 37 százalék adót, ha katás, akkor 12 millióból 21,26 áfát, amennyiben áfaalany indulástól kezdve. A járulékokat nem számolva az majdnem egyforma. katásként sokkal jobban járna? Az eva 4 440 000, a KATA 2 551200 forint. Eszerint érdemes lenne áttérni, évközben vagy csak év végén. Jól számoltam vagy mégsem? A kalkulátor nem számol a katánál áfával. Válaszukat előre is köszönöm.
Kisadózó vállalkozó kijelentése T1041-en
Kérdés
Bt. bel- és kültagját kisadózó vállalkozóként bejelentettem 2013. 01. 01.-jével, azóta fizetik a 2x50 000 forint adót. A NAV-tól most érkezett felszólítás, hogy a T1041-en nem jelentettem ki őket annak idején. Kérdésem: ha továbbra is biztosítottnak minősülnek (mint kisadózók) és továbbra is társas vállalkozók, miért kell a kijelentés?
Ingatlan áfája, kivonás vállalkozásból
Kérdés
Egy egyéni vállalkozó főtevékenységként építőipari szolgáltatást nyújt. 2002-ben vásárolt egy vendéglő ingatlant, az áfát levonta. Ezen ingatlant kezdetektől bérbeadja áfával növelten (2008-ban is ezt választotta). Kérdés: 1. 2018-ra az ingatlan-bérbeadásra ki szeretne lépni az áfakörből, jár-e ez valamiféle áfát érintő kötelezettséggel? 2. Milyen módon lehet ezt az ingatlant kivonni a vállalkozásból és mint bérbeadó magánszemély, bérbe adni? Ha ezt ki lehet vonni, jár-e valamilyen adófizetési kötelezettséggel? 3. Ha a bérbeadást kivehetjük az egyéni vállalkozásból és átkerülne bérbeadó magánszemély kategóriába, akkor az építőipari szolgáltatásra választhatja-e a kata szerinti adózást? köszönettel!
Katás bt. kültagjának közreműködése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy katás bt., ahol jelenleg a beltag személyes közreműködésre kötelezett és a vezető tisztségviselő is (ügyezető), aki után fizeti a bt. a katát. (Nem főállású, mert 36 órás munkaviszonnyal rendelkezik.) Változna az ügyvezető személye, aki személyes közreműködésre kötelezett és ügyvezető is lenne, főállású katás lenne, 50 ezer forint/hó katafizetéssel. A bt. bevétele olyan tevékenységből is származik, amit a kültag látna el, például könyvelés. Mérlegképes regisztrációra szükség van a cég által kiszámlázott bevételhez? Lehetséges-e, hogy a kültag ezt a tevékenységet 0 forint megbízási díjért vállalja el? A bt. bevétele és nyeresége teljes egészében a beltag jövedelme lenne. Mivel családi vállalkozásról van szó, ez nem jelent problémát. Kérdés az, hogy havi 1 fő utáni kata fizetésével (50 ezer forint lenne) cirka havi 250 ezer forint bevétel utáni járulék-adó rendezett lenne? Ha már 2 fő után kell katát fizetni, az már nem éri meg a vállalkozásnak, illetve a kültag nem vállalhat keresőtevékenységet (összeférhetetlenségi szabályozás miatt). Ha november 1-jétől szeretnék a módosítást, akkor a NAV-hoz milyen nyomtatványon meddig kell azt bejelenteni? Ha november 15-étől változik az ügyvezető személye, akkor novemberben hogyan kell fizetni a katát? Lehetséges-e, hogy valaki jövedelem nélkül, ingyenesen végezzen tevékenységet a bt.-ben, amelynek nem tagja? Válaszát előre is köszönöm! Üdv: Zsuzsa
Katás adózás – beltag, kültag
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság kültagja a kisadózó, az 50 000 Ft/hó adót megfizeti. A beltag eddig egyetemi nappali hallgató volt, 2017. 09. 27-ével megszűnt a hallgatói jogviszonya. Kérdésem, hogy ebben az esetben a beltagnak a minimálbér szerinti járulékot kell megfizetni? Vagy őt is kisadózóra be kell jelenteni? A beltagnak nem lesz máshol biztosítása. Köszönettel: Ildikó
Kata – százalékos adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés kapcsán kérem közreműködését. Amennyiben egy kata adózást választó egyéni vállalkozó naptári évben elért bevétele átlépi a jogszabályban meghatározott 1 millió forint/hó értékhatárt és ez alapján az értékhatárt meghaladó bevétel után százalékos adófizetési kötelezettsége keletkezik, terheli-e további adófizetési kötelezettség e bevételére tekintettel? Előre is köszönöm.
Csiki-csuki a katában: 50 ezerről 75 ezerre, majd vissza
Cikk
Hányszor lehet ide-oda lépegetni katás vállalkozásként a havi 50 ezer, illetve 75 ezer forintos tételes adófizetési limitek között? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Belépés katába év közben – bevétel számítása
Kérdés
2017. január 1-szeptember 30-áig a vállalkozónak 6 millió 800 ezer forint volt s bevétele. Október 1-jétől katás vállalkozó lett, és részarányosan 1 millió 999 ezer forint bevételre tehet szerint, mint katás. Össze kell-e vonni a két összeget a 8 millió forintos bevételi határhoz kötött alanyi mentesség meghatározásakor, akkor be kell-e lépni az áfakörbe, vagy külön-külön adóznak a bevételek?
Kata táppénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozó pár napra kórházi ellátásra szorult (október 09-12-ig), ez idő alatt keresőtevékenységet sajnos nem tudott folytatni, nem egész hónapban volt beteg, csak arra a pár napra, amit kórházban töltött. Kérdéseim, erre a pár napra igényelhet táppénzt? Hogy befolyásolja a katafizetést és bevételi értékhatárt? A teljes kata összeget kell neki megfizetnie? A pár nap táppénz miatt a bevételi összeghatár is módosul? Továbbá, ha teljes hónapban táppénzen van, akkor kell neki katát fizetnie, ez az idő kiesik a bevételi határösszegéből? Válaszát előre is köszönöm. Lászlók Éva, Virtus Kft.