2071 találat a(z) KATA cimkére

Többes jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi személynek az alábbi jogviszonyai állnak fenn: - Felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanuló - Kft. tagjaként személyes közreműködésre kötelezett - Katás egyéni vállalkozó A kérdés, hogy milyen járulékot kellene fizetni a kft.-ben és a katában? A kft.-ben a főiskola mellett nem kötelezett minimum járulékot fizetni. A személyesen közreműködő kft.-tag csak 25 ezer katát fizet. DE! ha a katát és a főiskolát nézzük, akkor aszerint 50 ezer a kata. Köszönettel

Katás bt. járulékbevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás bt.-nek kell-e 08-as járulékbevallást küldenie, ha nincs alkalmazottja, illetve járulékköteles kifizetése sincs?

KATA-Orvos Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Egy orvosokból álló bt. szeretne áttérni a katára. Főállásban egy kft. tulajdonosa és ügyvezetője alkalmazotti jogviszonyban. A kft. is orvosi ellátással foglalkozik. Tevékenysége folytatásához bérli a kft. rendelőjét, ahol munkaidő után rendel. Valamint egy kórházban ügyeletet vállal, továbbá tv műsoroknál is ügyeletet lát el. A bt. bevétele a fenti szolgáltatások ellenértékéből áll. 2018-tól áttérhet-e a kata hatálya alá?

Katás egyéni vállalkozó, áfa értékhatár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki adószámos magánszemélyként be volt jelentkezve a NAV-hoz ingatlan-bérbeadási tevékenységre évek óta, tárgyi mentes tevékenységre. 2017.04.01-jén katás egyéni vállalkozásra váltott, ahol alanyi adómentességet választott, és ezzel egy időben bejelentésre került, hogy a bérbeadási tevékenységet magánszemélyként végzi. Az áfatörvény 189. § -a tartalmazza a kötelező arányosítást, de csak a nyilvántartásba vétel esetén. Mi az Önök álláspontja azzal kapcsolatban, hogy mivel az adóalany már nyilvántartásba vett adóalany volt az egyéni vállalkozás indítása előtt is, így a teljes 8 millió forintos bevételi határt lehet figyelembe venni egész évre vagy arányosítani szükséges? Köszönettel:

Szabad a kata az ügyvédi irodák számára is Cikk

December 1-jétől elkezdhetik bejelenteni az ügyvédi irodák az adóhatóságnál, ha 2018. január 1-jétől a kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) szerint szeretnének adózni – hívja fel a figyelmet honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Kata – ügyvédi iroda Kérdés

Most érkezett cikk a kata bejelentkezésekkel kapcsolatban, hiányolom, hogy az ügyvédi irodák nem jelentek meg benne, pedig 18/01/01-től legjobb tudomásunk szerint erre lehetőségük lesz. Köszönettel: Nagy Péter

Kata határ Kérdés

1. Az egyéni vállalkozó katázni szeretne. 2015 nyarán kezdte a vállalkozást, és áfás. Január 1-jétől választhatja-e a katát? Milyen bejelentési kötelezettsége van és meddig? A bevételi határ ebben az esetben bruttó 12 millió? 2. Ki léphet-e az áfakörből? Alanyi mentes katásként 8 millió forint lehet a számlázott bevétele 2018-ban?

Mi számit bele a kereseti korlátba? Kérdés

Katás egyéni vállalkozó bevétele beleszámít-e a munkaviszonyban elért keresetében annak, aki a nők kedvezményes nyugdíjazásával (40 éves munkaviszony) megy nyugdíjba?

Rokkantsági ellátás melletti önfoglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben a rokkantsági ellátásban részesülő személy bt.-t kíván alapítani és annak beltagja és ügyvezetőjeként, a kata adózási módot választja, úgy a bt.-ben lévő jogviszonya nem keletkeztet társadalombiztosítási jogviszonyt, így a 25 ezer forint tételes adó megfizetésére kötelezett csak? És ezáltal az ezen jogviszonyából származó jövedelme nem számít bele a rokkantsági járadék miatti keresetkorlátozásba? (2011. évi CXCI. törvény 13. § d) ) Amennyiben felülvizsgálatra kerül sor 2020-ban, úgy a rokkantsági ellátás továbbfolyósítását ezen jogviszonya nem fogja akadályozni? Miben változik a fenti helyzet, ha az egyéni vállalkozás létrehozása mellett dönt és azon belül választ kata adózási módot? A friss határozat alapján az egészségi állapot mértéke 20 százalék, D kategória, rehabilitáció nem javasolt, kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható, korlátozó tényezők nincsenek). Válaszát előre is köszönöm.

Második katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem szépen a segítségét. Orvosként tevékenykedő katás egyéni vállalkozó 2017-ben eléri a 12 millió forint bevételt. Felmerült benne, hogy a jövő évben alapít egy betéti társaságot (szintén katást) és megpróbálja megosztani a bevételeit az egyéni vállalkozás és a betéti társaság között. Egyébként 3 helyre számláz, onnan jött össze a 12 millió forint. Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdések merültek fel bennem: 1. Megfelel-e a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének az új katás bt. alapítása, mivel ezzel egyetlen célja az adó mérséklése, a munkát ugyanaz a személy fogja ellátni. 2. Ha megalapítja a bt.-t, abban ő lesz a kültag, és ő lesz a kisadózó is. Lehet-e a kültag az ügyvezető, a beltag pedig egyfajta „csendestárs”, aki sem a cég irányításában, sem tevékenységében nem vesz részt, így adót sem fizet. 3. Ha megalapítja a bt.-t, mekkora összegű katát kell fizetnie, úgy hogy egyéni vállalkozóként már fizeti az 50 ezer forintot. Köszönöm szépen a segítséget! Vágner Emília

Jogviszony – járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy bt., amelynek egy beltagja, és egy kültagja van, a beltag egyben az ügyvezető (cégvezető is). A bt. 2018. januártól a kata alá szeretne tartozni, természetesen az ügyvezető (beltag) megfizetné az 50 ezer forint havi kata költséget. Ugyanezen beltag (ügyvezetőnek) van egy kivás kft.-je is, ahol 50 százalékos tulajdonos, és egyben ő az ügyvezető is. Jelenleg főállású a jogviszonya, és ennek megfelelően fizeti meg a járulékokat. Kérdésem az lenne, hogyha a bt.-ben megfizeti az 50 ezer katát, akkor vállalhatja-e ingyen a kft.-ben az ügyvezetést? Ha igen, akkor vállalhat-e ingyen az ügyvezetésen kívül más feladatokat is (szoftverfejlesztés)? Ha nem vállalhat igyen más feladatokat, akkor felveheti-e saját magát alkalmi munkaviszonnyal? Vagy eseti megbízási jogviszonnyal a feladatok ellátására? Ezeknek milyen költségei vannak? Válaszát előre is köszönöm, Tisztelettel.

Ügyvédi iroda belép a katába Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Kérdésem, hogy 2018. január 1-jétől az ügyvédi iroda lehet katás? Eddig kettős könyvitelben könyveltem, lehet-e továbbra is ezt folytatni? Úgy gondolom, ebből is ki tudom tölteni a katás bevallást, és ha visszatér, akkor sem lenne probléma. Válaszukat köszönöm.

Nappali tagozatos egyetemi hallgató Kérdés

Nappali tagozatos egyetemi hallgatónak olyan munkavégzés adódott, amelyhez ki kell váltania az egyéni vállalkozói igazolványt. Kérdésem: milyen adózási formát célszerű választania? Jó-e ha katát választ, és mennyi a havi fizetési kötelezettsége?

Katából kilépett egyéni vállalkozó visszalépése Kérdés

Ha valaki 2016.11.01-jétől lépett ki a kata hatálya alól, akkor a módosítás szerint 2018 januárjától vagy 2018.11. hónaptól lehet ismét katás egyéni vállalkozó? Válaszát előre is köszönöm

Kata egyéni ügyvéd ügyvédi irodává alakulása esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! A következő cikkre (http://adozona.hu/2018_as_valtozasok/Ok_is_katazhatnak_jovore_megszavaztak_a_tor_WB5JDF) történő hivatkozással a következő kérdéssel fordulnék Önökhöz. 2015. szeptembere és 2017. májusa között katás egyéni vállalkozóként dolgoztam. 2017 júliusában ügyvédi tevékenységbe kezdtem, és a kamarai összeférhetetlenségi szabályok miatt megszüntettem a katás egyéni vállalkozást, hogy aztán azt egyéni ügyvédi, immár jogi szolgáltatás nyújtásával újrakezdjem. A megszüntetés sikeres volt, azonban az adószámom egyéb okokból nem került törlésre, így ügyvédként is a korábbi adószámom megmaradt. A NAV-hoz történő bejelentkezéskor azonban a kata törvény 6. §.-a miatt nem engedte a NAV rendszere, hogy bejelentkezzek a kata hatálya alá. A célom az, hogy ismét kataalany legyek. Az önök szakértői véleménye szerint, azért nem lehettem ismét kataalany, mert az adószám megmaradása miatt ugyanazon adóalany maradtam és így a tv. 6. §-a szerinti kikötés kizárta ezt? Jelen törvénymódosítás értelmében, amennyiben megszüntetem az egyéni ügyvédséget, az adószám törlésével, majd ügyvédi irodát alakítok, amely új adószámmal fog rendelkezni és új adóalany lesz, lehet az ügyvédi iroda kataalany, függetlenül attól, hogy annak egyszemélyes tagjával szemben alkalmazandó a 6. § szerinti kikötés? Ügyvédi iroda esetén az Önök véleménye szerint az Iioda lenne az új adóalany, amely a tagja után fizetné a tételes kata adót? Önök szerint működhet ez a konstrukció? Köszönet

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink