2082 találat a(z) KATA cimkére
Eváról katára áttérés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy evás egyéni vállalkozó 2018. 01. 01-től katás szeretne lenni. A 2018-ban befolyt evás bevétele melyik adóévre számít? Evásként vagy katásként kell adóznia utána? Köszönettel: Fidler Gáborné
Evás bt.-nek katába való áttérése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bevételi nyilvántartást vezető bt. év végével kijelentkezik az áfa hatálya alól és egyben szeretne áttérni a katába. Nincs főállású tagja. Kérdés: áttérhet-e a bevételi nyilvántartás alól egyenesen a katába, kinek kell a tagok közül a katába bejelentkezni és milyen adó terhe mellett vehetik ki az osztalékot? Tisztelettel Irodavezető
Katáról, illetve evából való visszatérés
Kérdés
Tisztelt Szolnoki Béla! A végelszámolással kapcsolatos válaszát nagyon szépen köszönöm. Elfelejtettem azonban megkérdezni, hogy kell-e könyvvizsgálat akkor, ha egy evás vagy katás cég normál adózásra tér vissza? Üdvözlettel várom szíves válaszát .
Így térhet át katára év közben
Cikk
Milyen határidővel kell beadnia az egyéni vállalkozónak a 2017. évi bevallását, ha 2017. 10. 01-jétől lesz katás? Milyen számú bevallásokat és mikor kell beadni az egyéni vállalkozás megszűnésével (átalakulásával) kapcsolatban? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő válaszolt.
Katás egyéni vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki szünetelteti a tevékenységét, vissza szeretné "aktiválni" a vállalkozását, de katásként. Viszont van 100 ezer forint feletti tartozása. Ilyen esetben, ha kifizeti a tartozását, választhatja a kata adózást? Válaszukat előre is köszönöm!
Kft.-ügyvezető és egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. ügyvezetőjeként a kft.-ben szüneteltetni szándékozott tevékenység esetén, a korábban szüneteltetett és most visszaaktivált egyéni vállalkozásban folytatott munka mellett van-e bármilyen járulékfizetési kötelezettség a kft.-ben, ha katás egyéni vállalkozóként a befizetési kötelezettség teljesítve van? Köszönettel
Belépés áfakörbe
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás alanyi mentes vállalkozó (kiskereskedő) áruit uniós államokból szerzi be. Uniós adószámát nem adja meg, a tagállamok felszámítják az áfát. Itthon áfát nem fizet. 2017 októberében uniós beszerzései tekintetében eléri a 10 ezer eurót. Ekkortól uniós adószámmal nettó módon szerzi be az árut, valamint megfizeti utána a 27 százalékos áfát. Bevétele nem éri el december 31-éig a 8 millió forintot. Kérdésem: Be tud-e jelentkezni – választhatja-e – az áfakörbe októbertől az általános szabályok szerinti elszámoláshoz (vagy csak következő év január 1-jétől)? A 10 ezer eurós értékhatár ebben az esetben felülírja a 8 millió forintos alanyi mentes értékhatárt? Köszönöm válaszát.
Szja-ból katába
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Szja szerint adózó egyéni vállalkozó 09.01-től átlépett a katába. Az augusztus 31-éig kiszámlázott, még be nem folyt bevételeket az szja időszaka alatt szerzett bevételnek kell tekinteni. A kérdésem az lenne, hogy ezeket a még be nem folyt tételeket az iparűzési adó alapjánál figyelembe kell-e vennem? Az első 8 hónapra vonatkozó helyiadó-bevallást el kell készítenem, mert szeretnénk az egyszerűsített tételes adófizetést választani az év hátralévő részére. Ha a kiszámlázott, még be nem folyt bevételt most figyelembe veszem a helyi adónál, és esetleg akkor egyenlítik majd ki ezeket a számlákat, ha újra szja szerint adózik az egyéni vállalkozó, akkor önellenőrzéssel tudom majd korrigálni a bevallást, vagy csak rögzítem, hogy ezeket a tételeket már 2017-ben "leadóztuk"? Előre is köszönöm a segítségét!
Kata és bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fiam heti 36 órát meghaladó munkaviszonyban dolgozik. Adószámos magánszemélyként falusi vendégfogadással (552005) foglalkozik, egy, a testvérével közös, nem lakott ingatlanban. 2015 tavaszán egy Romániában bejegyzett társaság vendégmunkások elszállásolását (szőlőt telepítettek Magyarországon) kérte. 3 hónapig laktak a vendégházban. Akkor én bejelentettem a 682001 Lakóingatlan bérbeadási tevékenységet a NAV-hoz. Egyéni vállalkozóként 2008.01.01.-től segítségemmel néhány egyéni vállalkozó könyvelését végzi. 2012.01.01.-től bejelentettem a kata alanyává. A falusi vendéglátásból és a bérbeadásból származó jövedelmét az önálló tevékenységből származó jövedelem szabályai szerint tételes költségelszámolással számítottuk ki. A vendégmunkások 2015 és 2017 években kb. 3-3 hónapot laktak a vendégházban, amelyet leszámláztunk és átutalással ki is fizettek.Kérdésem arra vonatkozik, hogy a kata mellett szerezhetett-e jogszerűen lakóingatlan bérbeadásból bevételt? Köszönöm a segítséget: Csuhai Imréné
Katáról, illetve eváról normál adózásra való visszatérés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás, illetve evás bt. végelszámolása esetén, a végelszámolást megelőző nappal a kata-, illetve az evaalanyisága megszűnik. Kell-e ilyenkor könyvvizsgálóval hitelesíttetni a végelszámolási nyitómérleget? Köszönettel várom válaszát.
Szja-ból katába év közben
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Az szja szerint adózó egyéni vállalkozó év közben (09. 01-től) katás lett. Az szja-s időszakra kell-e soron kívüli bevallást benyújtani, és ha igen, azt melyik nyomtatványon lehet megtenni? Vagy mivel még akár vissza is jelentkezhet újra az szja alá ebben az évben, a bevallást 2018. 02. 25-éig kell benyújtania? Köszönöm a válaszát !
Katás egyéni vállalkozó nyugdíjba megy
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás főállású egyéni vállalkozó nyugdíjba megy hó közben. Abban a hónapban még főállásúnak számít, és az 50 ezer forintot kell megfizetnie, vagy már kiegészítő tevékenységű, és 25 ezer forint az adója? Kell-e erről valahová valamilyen bejelentést tenni? Köszönöm válaszát!
Katás és ekhós
Kérdés
Katás főállású vállalkozó milyen feltételekkel választhat egyéb (sporttevékenységében) ekhós adózást?
Áfa alanyi mentes értékhatár túllépése
Kérdés
Katás nyugdíjas egyéni vállalkozó szezonális tevékenységet végez és ezért évente 3-6 hónapot szünetelteti a vállalkozását. Abban az esetben, ha az éves bevétele 6,5 millió forint, és 5 hónapot szünetelteti a vállalkozását, akkor a kata fizetési kötelezettsége 7 hó x 25 ezer forint. Kérdés: hogyan alakul az áfa alanyi mentessége? Kell-e arányosítani a 8 millió forint felső értékhatárt 7 hónapra, vagyis 8 000 000/12x7=4 666 667 forint, vagy ez az arányosítási kötelezettség csak az év közben kezdő vállalkozóra vonatkozik alanyi mentesség választása esetén? Így a példabeli esetben átlépte az alanyi mentesség időarányos értékhatárát és elvesztette az alanyi mentességét és a 4 666 667 forintot elérő számlától áfásan kell-e számláznia? Ha ezt elmulasztotta, akkor mi a teendő? Önrevízióval helyesbíthető?