179 találat a(z) 5 százalékos áfa cimkére
Kedvezményes áfakulcs alkalmazása 2019 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk társasházak és családi házak kivitelezésével foglalkozik. Jellemzően magánszemélyeknek értékesítünk ingatlanokat (törvényben előírt méretűek). 2019. év végével megszűnik a kedvezményes (5%-os) áfa alkalmazásának lehetősége számunkra. Kérdésünk: 1. Alkalmazhatjuk-e az 5%-os áfát, ha a megrendelő magánszemély, telekkel rendelkezik, és megbíz bennünket egy családi ház felépítésével? A kivitelezés díjának 90%-át még idén megfizeti nekünk, de a birtokba adásra 2020-ban kerül sor. 2. Alkalmazhatjuk-e az 5%-os áfát, ha a megrendelő magánszemély, telekkel még nem rendelkezik, de ennek ellenére még idén megbíz bennünket egy családi ház felépítésével? A kivitelezés díjának 90%-át még idén megfizeti nekünk, de a birtokba adásra 2020-ban vagy azt követően kerül sor. 3. Alkalmazhatjuk-e az 5%-os áfát, ha a megrendelő magánszemély, telekkel rendelkezik, és megbíz bennünket egy családi ház felépítésével. Közben a magánszemély úgy gondolja, hogy egy másik – már meglévő – telkére építsük fel neki a családi házat. A kivitelezés díjának 90%-át még idén megfizeti nekünk, de a birtokba adásra 2020-ban kerül sor. 4. Alkalmazhatjuk-e az 5%-os áfát, ha a megrendelő magánszemély, telekkel rendelkezik, és megbíz bennünket egy családi ház felépítésével. Közben a magánszemély úgy gondolja, hogy egy másik – még meg nem lévő – telkére építsük fel majd neki a családi házat. A kivitelezés díjának 90%-át még idén megfizeti nekünk, de a birtokba adásra 2020-ban kerül sor.
Új lakóingatlan 5 százalékos áfája pontositás kérése Kérdés
Tisztelt Uram! Köszönjük válaszát! Szeretnénk pontosítást kérni. Link az előzőhöz: https://adozona.hu/kerdesek/2019_10_17_uj_lakoingatlan_5os_AFAval_torten_cby#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice „A fentiekből az olvasható ki, hogy az 5%-os adókulcs alá eső lakóingatlan értékesítés és a 27% alá eső épületrészek értékesítése esetében az adó alapja az az összeg, amit a termékértékesítő kap a termék beszerzőjétől, azaz alapvetően a szerződésben ekként meghatározott összeg. „Milyen összeg az adó alapja? Az alapanyag-számla? Munkadij? A kérdés az volt, hogyan állapítható meg a garázs ára? Hiszen valahogy meg kell mondani mennyi lesz a 27% áfás rész, azonban a például a betonszállító nem fogja külön kiszámlázni a garázsra felhasznált betonmennyiséget, a villanyszerelő nem fogja csak a garázs szerelési munkáit számlázni stb., hanem az egész házét fogják egyben… 1.b esetében az volt a kérdés, hogy pontosan a felsorolt helyiségek közül van-e olyan még a garázson kívül, amely nem tartozik az 5% áfa alá? 1.c A garázsra tehát külön, összesített árat kell számolnia a kivitelezőnek 27% áfával. Kérdésünk arra vonatkozott, hogy alkalmazható e a CSOK a garázsra, amire nem vehetjük igénybe az ÁFA tv szerinti 5%-os ÁFÁt? Lehet e együtt alkalmazni a CSOK rendelkezéseit az ÁFA tv rendelkezéseivel ugyan azon ingatlan különböző helyiségeivel kapcsolatban? Köszönjük szépen!
Hitelből fizetett ingatlan áfaidőpontja Kérdés
Adott egy magánszemély részére épített új ingatlan, melynek használatbavétele (tudomásulvétel) a hatóság részéről még 2019-ben történik. Az értékesítésről az építő vállalkozás a számlát 5 % áfával, mivel erre minden feltétel feljogosítja, 2019. decemberben kiadja. A számlát a magánszemély CSOK-os hitel felvétele érdekében a pénzintézethez benyújtja, aki azt csak többheti átfutással fogja az építő vállalkozás részére kiegyenlíteni. A birtokbaadást és a tulajdonjogátadást az építő kft. ahhoz köti, hogy az ingatlan teljes vételára kiegyenlítésre kerüljön. Ez biztosan 2020-ra fog tolódni. Kérdéseim, hogy annak ellenére, hogy a birtokbaadás és a tulajdonjog-átadás 2020. évi, 1. jogos-e a számlakiadás 2019-ben, 2. alkalmazhatja-e az építő kft. az 5%-os áfát? Válaszukat előre is köszönöm: Sándor Józsefné
5% áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 6 lakásos lakóparkra 2018. nov. 27-én véglegessé vált építési engedélyel rendelkezik. A lakások dec 31-éig átadható szinten lesznek. Kérdés, hogy ha dec 31-éig leszámlázzuk az ingatlanértékesítést, de pénzügyileg a vevő (CSOK, hitel,)később rendezné, az ügylet 5% áfával adózik? Ha a hitelkérelmet a bank befogadta, folyósítható, de a tényleges fizetés 2020-ra tolódik, akkor is áll az 5%-os áfa? Milyen feltételekkel alkalmazható az 5%-os ingatlanértékesítés? Válaszát előre is köszönve.
5% áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az 5%-os lakásépítési áfával kapcsolatos: 2018 november 1. előtt kapott építési engedélyt egy kivitelezés. Azonban az építés nem kezdődött el: tervmódosítás miatt újra kellett engedélyeztetni, ami 2018 november 1-je után történt meg. Az építtető nem magánszemély, hanem beruházó. Az ismert, hogy 2023 dec. 31-éig akkor alkalmazható az 5%-os áfa, ha 2018. nov. 1-jéig megtörtént a jogerős engedélyeztetés. Ez esetben az első engedélyeztetés alapján lehet 5%-os áfával szerződést kötni, vagy a tervmódosítás miatt történt második engedélyeztetés lesz mérvadó és ez esetben már csak 2019 dec. 31-éig történő értékesítésre lehet az 5%-os áfát alkalmazni?
Áfa – lakásértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Újépítésű, többlakásos társasházban a projekt utolsó lakásának értékesítésére a vállalkozás a vevővel 5%-os áfával szerződést kötött. A vevő a lakás tulajdonjogát és a birtokbavételt a teljes vételár megfizetésével szerzi meg. A vevő több részletben előleg fizetésére kötelezett. A megfizetett előlegek 5% áfa felszámításával kerültek számlázásra. A vevő azonban a vételár teljes kiegyenlítésével a szerződésben foglaltakkal ellentétben késedelembe esett, így a tulajdonjog az ingatlan első használatbavételétől számított 2 évet követően száll át a vevőre. Kérdés, hogy a lakás értékesítésére a teljes vételárra 5%-os vagy 27%-os áfa vonatkozik-e? Esetleg az előlegfizetéskor az 5% és az utolsó részletre a 27%-os áfafizetési kötelezettség keletkezik? Üdvözlettel és köszönettel.
E-book áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem általános iskolás gyermekek tanulását segítő könyvet állított össze, amelyet kétféle módon kíván értékesíteni. Egyrészt nyomtatott könyv formátumban, másrészt viszont az internetről letölthető e-book formájában. A cég kiadói joggal rendelkezik. Az áfatörvény 82. § (2) bekezdése értelmében a törvény 3. számú mellékletében felsorolt termékek esetében az áfa mértéke az adóalap 5%-a. Itt azonban csak a 4901 és a 4903 vámtarifaszámú könyv szerepel. Viszont már 2018. ősz óta lehet olvasni az interneten cikkeket, melyek szerint az e-bookokra is kiterjesztik a kedvezményes, 5%-os áfakulcsot. Illetve olvastam olyan cikket is, hogy ha ugyanaz a kiadvány elérhető könyv formátumban és e-bookként is, akkor mindkettőre alkalmazható a kedvezményes adókulcs. Tehát ez ügyben szeretném megkérdezni, hogy alkalmazhatjuk-e az e-bookra is a 5%-os áfamértéket? Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.
2019. december 31-éig szerkezetkész társasház áfája Kérdés
Kérdésünk a következő lenne: a pénzügyminiszter úr tavaly októberben bejelentette, hogy a 2019. december 31-éig szerkezetkészre megépített társasházaknál az 5 százalékos áfa használható 2020. december 31-éig abban az esetben, ha a készültséget a NAV-nál ezt bejelentik 2019. december 31-éig, de ez a kijelentés nem jelent meg a közlönyben. Ezt követően tettek egy újabb bejelentést 2018. november 7-én, ami arról szólt, hogy a 2018. november 1. előtt kiadott építési engedélyekre vonatkozólag használható az 5 százalékos áfa 2023. december 31-éig, ez a közlönyben meg is jelent. A kérdés az, hogy az első bejelentés tartalma megmaradt-e, vagy az törölték a második bejelentésükkel? Köszönettel: NLN Kft.
Céges ingatlan értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonosa megvásárolná a cég ingatlanán épült családi házat. Az ingatlan lakóingatlannak minősül. Az ingatlan első felében kereskedelmi egység épült raktárral, a hátsó részben családi ház. Ingatlan értékesítésére nem választott áfakört, de új ingatlan esetén, ha két éven belüli a használatba vételi engedély, akkor áfaköteles és a kedvezményes 5 százalék? Ha ez az ingatlan nem lakóingatlannak minősített, akkor a rajta lévő családi házat hogyan tudjuk eladni? Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel: Vargáné
Lakásbővítés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy 40 négyzetméteres ingatlant kibővítenek 100 négyzetméteresre, annak áfája 5 vagy 27 százalékos?
Általános forgalmi adó Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Társaságunkat magyar adószámmal rendelkező lengyel állampolgár magánszemély építtető új családi ház építésével bízta meg. A kiállítandó számlák áfatartalmának megállapítása érdekében kértünk a NAV-tól állásfoglalást, de válasz még nem érkezett, pedig nagyon fontos lenne számunkra. Kérdésünk, hogy az 5%-os áfa alkalmazható-e az ő esetében idén december 31. napjáig? Az egyszerű bejelentési dokumentáció 2018. december 8-án kelt, a kivitelezés pedig 2019. július 30-án kezdődne. Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Berecz István
5 százalékos lakásáfa generálkivitelező esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Beruházó cég a lakóingatlan-építést generálkivitelezőre bízta. Viszont egyes anyagok (például ablakok) számlái a beruházó nevére szólnak, nem a generálkivitelezőére. Az 5 százalékos értékesítéshez szükséges végleges építési engedély 2018. november előtti. Más építtető cégektől azt az információt kapta, hogy ha nem minden számla a generálkivitelező nevére szól, hanem mint beruházó közvetlenül is fogad be számlákat, akkor elveszíti az 5 százalékos áfával számlázás lehetőségét. Ebben kérném véleményét, hogy ez valóban fennáll-e, illetve ha igen, akkor milyen törvényi hivatkozás alapján. Válaszát előre is köszönöm.
Csirkesütő – GPS pénztárgép Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy csirkesütő autó (mozgóbolt) GPS pénztárgéppel ellátva, mely normál esetben 27%-os áfagyűjtőt köteles használni. A kérdésem a következő: ugyanezt az autót meghívják egy zárt rendezvényre (belépődíjas vagy cégrendezvényre), ahol a rendező biztosít WC-t, kézmosási lehetőséget, illetve asztalt, széket az étel elfogyasztásához. Az ételt helyben fogyasztják el a rendezvényre kilátogató személyek és dolgozók. Ilyen esetben elég-e az 5 százalékos áfagyűjtőt használnom a pénztárgépen vagy nem? Köszönöm a választ.
Társasház értékesítése Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Egy építési telken, ami a kivitelező tulajdona, társasházat épített és most értékesíteni szeretné. A lakásokat a telekkel együtt kiszámlázhatja-e 5%-os áfával? Az építési engedélyeket az elmúlt évben megkapták. Amennyiben külön számlázzák a telek hányadot és külön a lakóingatlant, az egész akkor is mehet 5%-os áfával? Válaszukat köszönöm.
Építési telek értékesítése 5 százalékos adómértékkel Kérdés
Az adásvételi szerződés tárgya, hogy az építési vállalkozó telekhányadot és felépülő társasházi lakást értékesít. A telekhányad értékesítésével egyidejűleg a lakás kivitelezésére, illetve a kivitelezés befejezésére a vevő az építési vállalkozóval vállalkozási szerződést köt. A társasházi lakás kulcsrakész átadásáig a felépítményen az építési vállalkozó marad birtokban. A vevő azt vállalja, hogy az ingatlanhányadot, mint építési telket vásárolja meg, és 4 éven belül megépíti a szerződésben körülírt lakást. A konkrét eset kapcsán kérem egyértelmű válaszukat arra vonatkozóan, hogy az építési vállalkozó helyesen jár-e el akkor, ha a lakóingatlan értékesítésére vonatkozó 5 százalékos adómértéket alkalmazza az építési telek tulajdoni hányadára is. (Az adásvételi szerződés a telekhányadot és a lakásértékesítést is tartalmazza.)