1965 találat a(z) őstermelő cimkére

Bevallás adókról, járulékokról Esemény

Május 12.

Termőföld Kérdés

Szeretném értékesíteni 10 éve tulajdonomban lévő termőföldemet. Szeretném megkérdezni, hogy milyen adó- és illetékkötelezettségem van? Azt olvastam valahol, hogyha az értékesítéshez kiváltom az őstermelői igazolványomat, jobban járok.

Őstermelő és a diplomás gyed Kérdés

Tisztelt Tanácsadók, 2013 decemberében fejeztem be főiskolai tanulmányaimat, de közben kiderült, hogy gyereket várok, ennek következtében nem vállaltam munkát.Jelenleg regisztrált munkanélküli vagyok, és évek óta főállású őstermlő. A 2014. évi változások miatt vagyok jogosult a diplomagyedre. Őstermelőként az éves bevételem nem haladja meg a 600 ezer forintot. Első kérdésem az lenne, hogy a diplomás gyed, illetve a főállású őstermelői tevékenységem hogyan függ össze? Szüneteltetnem kell az őstermelői tevékenységem,vagy "vissza kell lépnem" őstermelőnek, esetleg elég annyi, hogy a gyermekem 1 éves koráig nem keletkezik bevételem? Ezt jelentenem kell valahol? Másik kérdésem az egységes területalapú támogatással kapcsolatban lenne, amely támogatásra jogosult vagyok (kb. 2 hektár földemmel). Érdekelne,hogy ez a támogatás bevételnek számít-e? Gyermekem 1 éves koráig a támogatásra jogosult vagyok-e diploma gyed mellett? Van-e egyáltalán bármilyen összefüggés a diploma gyed és terület alapú támogatás közt? Jelenleg ugye főállású őstermelőként vagyok biztosítva. A diplomás gyed időszaka alatt biztosítva leszek?Ha, igen, akkor őstermelőként kell-e erre az időre fizetnem a járulékaimat? Még egy kérdésem lenne, hogy a jelen törvények szerint mi a különbség a főállású őstermelő, illetve az őstermelő járulékfizetése között? Remélem tudnak nekem ezekben a kérdésekben segíteni. Előre is nagyon köszönöm a válaszukat.

Egyéni vállalkozó lehet-e egyben őstermelő is? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik egyéni vállalkozó ügyfelem, aki állatkozmetikával és lovastúravezetés-oktatással (felnőttoktatás) foglalkozik, őstermelői igazolványt szeretne kiváltani. A kérdésem az, hogy mint egyéni vállalkozó lehet-e egyben őstermelő is? Mint őstermelő, lehet-e áfakörös, és miben különbözik (ha egyáltalán van eltérés) a könyvelése és a költségelszámolása az egyéni vállalkozóétól? Kell-e külön nyilvántartást vezetni az egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenységéről? Az igazolványt a falugazdánál kell igényelni, be kell-e külön jelenteni a Kormányhivatalban vagy az APEH-nál. Ha az egyéni vállalkozásában megfizeti az adót és a járulékokat legalább a minimálbér után, van-e az őstermelői tevékenysége után fizetési kötelezettsége, ha ott nem vesz ki jövedelmet? Köszönettel: Buriánné

Családi kedvezmény őstermelőknél: itt a válasz, hogyan érvényesíthető Cikk

Tapasztalatunk szerint olvasóink számára a legnagyobb problémát a mezőgazdasági őstermelőkre vonatkozó családi járulékkedvezmény szabályok értelmezése okozza. Ezért cikkünkben részletesen bemutatjuk a szükséges tudnivalókat, a témában nemrég kiadott adóhatósági tájékoztatást, valamint példákon keresztül bemutatjuk a szabályok alkalmazását.

Őstermelő kompenzációs felár Kérdés

Tisztelt Cím! Kérdésem a következő: két őstermelő egymás közti élőállat-eladásnál alkalmazhatja-e a kompenzációs felárat? Az adás-vétel tényét hogyan kell dokumentálniuk? Köszönöm a választ: Zsu

Erdővásárlás illetékmentesség (2) Kérdés

Kedves Sinka Julia! Köszönöm válaszát. Számomra azonban még mindig nem teljesen világos. Az illetékmentesség csak akkor áll fenn ha regisztrált őstermelő, illetve egyéni vállalkozó vagyok (most nem vagyok), és nincs haszonbérbe adva a terület? Vagy akkor is, ha haszonbérbe van adva? Illetve, ha nem vagyok őstermelő, sem egyéni vállalkozó? Üdvözlettel.

Őstermelők, figyelem! Fontos tudnivalók az átalányadózásról Cikk

Átalányadózást választó mezőgazdasági őstermelő egy termelőgépet szeretne értékesíteni. A bevétele a gép értékesítésével meghaladná az átalányadózás esetében meghatározott maximális 8 millió forintot. Hogyan kell elszámolnia a jövedelmével? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Családi őstermelő 18. életévét betöltött tagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2013. óta közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezik a családjával, az akkor még 17 éves kiskorú gyermek. Idén betöltötte a 18. életévét, nappali tagozaton gimnáziumban tanul. Szeretném kérdezni, hogy kell-e ez esetben járulékot fizetni és bevallani a gyermeknek, főállású őstermelőnek minősül-e? Válaszát előre is köszönöm!

Őstermelő járulékfizetés Kérdés

Kedves Adózóna, Tisztelt Szakértő! Őstermelő bejelentésével, „járulék fizetésével”, bevallásával (58) kapcsolatosan akadtam meg, amelyben kérem a segítségüket. Adott egy őstermelő, aki az elmúlt években folyamatosan érvényes őstermelői igazolvánnyal rendelkezett, így véleményem szerint kezdő őstermelőnek nem minősül, aki ez idő alatt ápolási díjban részesült. Az ápolási díj folyósításának ideje alatt őstermelői bevétele nem volt, azaz a bevétel: 0. 2014. évben év közben az eddigi ápolási díjra való jogosultsága megszűnik, a gyermekét gyógyultnak minősítették. Kérdés: Az ápolási díj megvonásával milyen bejelentési, bevallási kötelezettsége van? Áprilistól milyen és mennyi közterhet kell fizetnie minimálisan? Felmerült ötletek: Mint magánszemély 6 810 egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet, vagy, mint kezdő őstermelő minimálbér után lerója a szocho- és járulékterheket. A korábbi év bevétele után az eho, de 0-t bármivel szorzom 0 lesz. Önként vállalt magasabb összeg, de akkor ismét minden szocho, nyj, ebj. Segítségüket, válaszukat előre is megköszönve: Somogyi Rita

Új családi gazdálkodó járulékfizetése Kérdés

Egy őstermelő, aki eddig is a bevételei alapján fizette a járulékait (nem érte el a 8 milliót) családi gazdálkodást készül alapítani a feleségével, akinek nincs bejelentett jogviszonya. Jól gondolom-e, hogy a feleség, aki eddig nem volt őstermelő, mint kezdő fizeti a járulékait a minimálbér után?

Őstermelő családi járulékkedvezmény Kérdés

Biztosított mezőgazdasági őstermelő a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében 2013-ban is és 2014-ben is nyilatkozattal vállalta, hogy az előírt járulékalapoktól magasabb összeg után fizeti meg a járulékokat és a szochót. A családban 2 gyermek van és 1 magzat. A családi járulékkedvezmény felől szeretnék érdeklődni, hogy érvényesítheti-e ezt az őstermelő? Köszönöm a választ.

Őstermelők követelésének engedményezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A fenti témában feltett kérdésre az alábbi információkat tudom még. A szerződő felek megegyeznek abban, hogy a közöttük létrejövő házassági vagyonjogi szerződés alapján a követelés összegéből x forint a házastársat illeti meg, a fennmaradó y összeget az őstermelő eladja z összegért a házastársnak. Kérdésem, a következő volt korábban: mezőgazdasági őstermelő ebből a tevékenységéből származó követelését engedményezte felesége javára házastársi vagyonközösség rendezése céljából. A követelés kifizetése a házastárs részére, milyen adófizetési kötelezettséggel jár, kinek kell megfizetnie az adót, kinek a bevétele lesz, az őstermelőnek vagy a házastársnak?

Őstermelő gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kismama, aki főállású munkaviszony mellett katás egyéni vállalkozó és kiváltotta az őstermelői igazolványát (az őstermelői igazolványa alapján kistermelő is lett). A szülést megelőzően táppénzre megy a főállású munkaviszonya alapján. A szülést követően az egyéni vállalkozásában segítő családtag (szerződéssel) végez munkát, így számlát kell kiállítania. Az őstermelői minőségében a termelt növényeket be kell takarítania és azt értékesíteni fogja. A kérdésem, hogy az őstermelői mivoltából származó bevétel miatt nem esik-e el a tgyás, illetve a gyed juttatástól, amíg a gyermek az 1 éves kort be nem tölti? Az egyéni vállalkozásában, mint már írtam a katát választotta, az őstermelői adómegállapítása pedig tételes költségelszámolással történik. Végezheti-e ugyanazt a tevékenységet egyéni vállalkozóként és őstermelőként is, természetesen a költségek megfelelő megosztása mellett? A kismamánál a legfontosabb kérdés most az, hogy ha megszül, akkor a szülést követő járandóságoktól nem esik-e el, ha egyéni vállalkozóként számlát állít ki (ahol a munkát a segítő családtag végzi), illetve őstermelőként jövedelme van. Köszönöm a válaszukat!

Őstermelő követelésének engedményezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő ebből a tevékenységéből származó követelését engedményezte felesége javára házastársi vagyonközösség rendezése céljából. Kérdésem, hogy a követelés kifizetése a házastárs részére, milyen adófizetési kötelezettséggel jár, kinek kell megfizetnie az adót, kinek a bevétele lesz, az őstermelőnek vagy a házastársnak?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Transzferár-nyilvántartás piaci adatainak a frissítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Motor bérbeadása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Art. 225. § értelmezése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink