1243 találat a(z) ügyvezető cimkére

Tulajdonos, ügyvezető és katás: tb többes szereposztásban Cikk

Melyik jogviszonyában, mennyi és milyen társadalombiztosítási járulékokat kell fizetnie a többes vállalkozónak? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kft. gazdasági kapcsolatban áll egymással. A Kft. egyszemélyes tulajdonosa egyben ügyvezető is. B Kft.-ben 30 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkezik A Kft. tulajdonosa, a 70 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező tag az ügyvezető. A két ügyvezető házastársak. Kapcsolt vállalkozásnak minősül-e a két társaság? Köszönettel.

Személyes közreműködés II. Kérdés

Tisztelt Radics Zsuzsanna! Az azonos témában feltett korábbi kérdésemre adott válaszát köszönöm. Másként teszem fel a kérdést, hogy pontosan érzékeltessem a bizonytalanságom. Van egy társas vállalkozó, aki az ügyvezető tagsága miatt biztosított, csak ügyvezető, egyéb személyes közreműködése nincs a vállalkozásban. Kérdésem, ha csedre megy és egyedüli ügyvezető, kizáró ok-e az ellátás szabályos folyósításában, ha ő marad az ügyvezető? Azaz ebben a megközelítésben "személyes közreműködésnek", illetve ahogy az Ebtv. végrehajtási rendelete fogalmaz, "személyes tevékenységnek" minősül-e az ügyvezetés, megvalósítva ezzel a keresőtevékenység folytatását? Köszönettel. Pap Attila

Személyes közreműködés Tbj. szerinti fogalma Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Tbj. törvény használja a "személyes közreműködés" fogalmát, de sem maga a törvény, sem a végrehajtási rendelete nem ad rá pontos meghatározást. Hogyan kell ezt helyesen értelmezni? Az új Ptk. hatályba lépésével a továbbiakban is igaz-e az a Gt.-ből származó korábbi értelmezés, hogy maga az ügyvezetés nem minősül személyes közreműködésnek? Köszönettel. Pap Attila

Társas vállalkozás értelmezése Kérdés

Kedves Szakértő! Nagyon sok választ, jogszabályt elolvastam, próbáltam értelmezni, de lehet most sem tisztázottak előttem az alábbiak: kft. tulajdonosa, aki egyben ügyvezető és máshol nem biztosított, lehet bejelentve munkaviszonyban akár napi 2 órában is munkaviszonyban és a közterheket annak megfelelően fizetheti, arra a 2 órára. Ha ennyivel is le lehet tudni a járulékfizetést, akkor mi értelme van a társas vállalkozás megnevezésnek és miért fizet sok vállalkozó "emelt" járulékot? Legalább a minimálbér + annak másfélszerese. Jelen esetben adott egy kft. tulajdonosa, aki ügyvezető és máshol nem biztosított, valamint van egy alkalmazott a cégben. A kft. tulajdonosa katás egyéni vállalkozóként fizeti az 50 ezer forintot, a kft.-ben nem fizet semmit. Kérdésem, hogy mit kellene, vagy kellene-e egyáltalán a kft-ben bejelenteni és járulékot fizetni? Nagyon köszönöm a választ.

Nyugdíjas társas vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. nyugdíjas ügyvezetője, aki tulajdonosa is a társaságnak, tagi jövedelmet szeretne kivenni. Ebben az esetben a társasági szerződésben kell-e hogy rögzítve legyen, hogy vehet fel? Jól tudom, hogy ebben az esetben 10 százalék nyugdíjjárulékot és 15 százalék szja-t kell megfizetni? Köszönöm válaszát.

Kft.-ügyvezető és katás egyéni vállalkozó II. - folytatás Kérdés

Tisztelt Széles Imre! A témában adott válaszához (http://adozona.hu/kerdesek/2017_10_21_Egyeni_vallalkozo_kftvel_jlh) kapcsolódan szeretném kérdezni, hogy egy munkaviszonyos ügyvezetőnek el kell számolnia milyen jogcímen tölti az idejét a saját cégében? A hivatalos munkaidőn kívül nem lehet a saját vállalkozásában jelen, csak azért mert szeret ott lenni? A részmunkaidő "életszerűségét" egyik oldalról az elvégzendő munka mennyisége alapján becsülik talán. De mi van akkor, ha tapasztalati úton egy munkaügyi ellenőr a helyszínen azt látja, hogy a jelenléti ív alapján az ügyvezető 8 és 9 óra között letöltötte a munkaidejét, de még 10 órakor is jelen van a helyszínen?

Főállású katás egyéni vállalkozó és kft. ügyvezetője Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem szíves állásfoglalását: Egy főállású katás egyéni vállalkozó egyidejűleg egy kft. tagja és ügyvezetője is. Az ügyvezetést munkaviszonyban látja el (a társasági szerződésben rögzítettek szerint) részmunkaidőben, vagyis nincs 36 órás munkaviszonya. A társaság tevékenységében nincs személyes közreműködése. Helyesen járunk-e el, ha mint főállású katás megfizeti az 50 ezer forint katát, a kft.-ben pedig a ténylegesen kifizetett munkabér utáni járulékokat? Válaszát előre is köszönöm!

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van két kft. Mindkét kft.-ben ugyanaz a két magánszemély a tulajdonos. A. Kft.-ben X tulajdonosnak 20 százalék tulajdonrésze van, míg Y magánszemélynek 80 százalék, aki egyben ügyvezető, önálló aláíró. B. Kft.-ben X és Y magánszemélynek 50-50 százalék tulajdonrésze van, mindketten ügyvezetők, de együttes aláírási joguk van. Kérdésem, hogy amennyiben A és B Kft. elkezd egymással dolgozni, úgy kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e?

Bt. beltagja Kérdés

A betéti társaság beltagja az ügyvezető megbízási jogviszonyban, a társasági szerződés így szól. Személyes közreműködésre tekintettel munkaszerződést köt a saját bt.-vel heti 40 órában. A vezető tisztségviselésre nem vesz ki jövedelmet. Kérdésem: mi alapján fizeti a járulékot? Munkaviszonya alapján vagy tisztségviselő-társas vállalkozóként? Mert ugye a társas vállalkozó emelt szociális járulékot és emelt egészségbiztosítást fizet. A 17T1041-en hogyan jelenti be a két jogviszonyt és a 08-as bevalláson? Köszönöm válaszukat!

Kft.-tag és ügyvezető Kérdés

Tisztelt Adózóna Szerkesztősége! Az alábbiakkal kapcsolatban szeretnék szakmai véleményt kérni: A kft.-ben kettő fő tag van és mindketten ügyvezetők. Ügyvezetői megbízatásuk határozatlan időre szól a társasági szerződés alapján, amely azonban nem rendelkezik arról, hogy milyen jogviszonyban látják el az ügyvezetői teendőket. Az egyik tag munkaviszonyban, heti 20 órában értékesítési vezető (FEOR 1333), bruttó bére 80 500 forint/hó. A törzsbetét aránya 90 százalék. Az ügyvezetői teendőket megbízási jogviszonyban, havi 1 forintért látja el. A másik tag is munkaviszonyban, heti 20 órában dolgozik a cégben eladóként, bruttó bére 80 500 forint/hó. A törzsbetét aránya 10 százalék. Az ügyvezetői teendőket díjazás nélkül végzi, azaz havi 0 forintért. Természetesen mindkét tag a T1041-en munkaviszony alapján be van jelentve. Jó ez így? Elég a garantált bérminimum felének a megfizetése, vagy nem szükséges legalább a havi minimálbér alkalmazása? Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Téglásné Lippert Erika Nodytax Kft ügyvezetője

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét annak eldöntésében hogy a következő esetben fennáll-e a kapcsolt vállalkozás fogalma: egy bt. (fém, érc, vasanyag nagykereskedelem) beltagja személyesen közreműködik a társaság tevékenységében, 2018. január 1-jétől egy szinte ugyanilyen tevékenységet végző kft.-ben ügyvezetői feladatokat fog ellátni heti 40 órában (tulajdonrészt nem szerez, tag nem lesz). Bt. beltagként lehet ezt így végezni, kapcsolt vállalkozás, ha igen, van jelentési kötelezettség? köszönöm a segítséget.

Kft. tagja – kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem az alábbi kérdésben a segítségét. Van egy kft., amelynek tagja nem ügyvezető (az ügyvezetői feladatokat a fia látja el). A tag lehet-e főállású katás? A fiának van 36 órát meghaladó munkaviszonya. A családi kft.-ben az ügyvezetést folytathatja-e megbízási jogviszonyban, ellenszolgáltatás nélkül? A kft.-ben tevékenységet nem végeznek. Köszönöm gyors válaszukat :)

Díjazás nélküli ügyvezető bejelentése, bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ügyvezető nem tagja a kft.-nek, az ügyvezetést megbízásban látja el, díjazás nélkül. Ez a magánszemély rendelkezik heti 36 órát elérő munkaviszonnyal más társaságnál. Kérdésem: a 1041-es nyomtatványon hogyan jelentsem, vagy kell-e jelenteni, és ettől függően hogyan kezeljem a 08-as bevallásban? Segítséget megköszönve, tisztelettel: Szabó Istvánné

Azonos főtevékenységű gazdasági társaságok és az ügyvezetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alábbi kérdésben kérem szíves segítségét: TEÁOR 4321 villanyszerelés főtevékenységgel működő egy személyes kft. tagja (aki egyben ügyvezető is) számára nyílt egy újabb üzleti lehetőség. 90-10 százalék tulajdoni hányaddal (fent említett személyé lenne a 90 százalékos üzletrész) alapítana egy újabb kft.-t, melynek szintén ő lenne az ügyvezetője, a főtevékenysége ugyancsak TEAOR 4321 villanyszerelés lenne. Az ügyvéd szerint ez nem lehetséges, indoka: "azonos ügyvezetés alatt álló cégeknek nem lehet ugyanaz a főtevékenysége". Ez valóban kötelező jelleggel így van? Válaszukat előre is megköszönve Tisztelettel maradok!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink