234 találat a(z) útnyilvántartás cimkére
Háziorvoslás olcsóbban: így számolható el a gépkocsihasználat Cikk
Sokszor felmerülő kérdés, hogy az egyéni egészségügyi vállalkozóként működő – a személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvény hatálya alá tartozó – háziorvosok, házi gyermekorvosok miként számolhatják el a tevékenységük során használt személygépkocsi költségeit. Cikkünkben ismertetjük a vonatkozó tudnivalókat.
Őstermelő nemleges nyilatkozattétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő 4 millió forintnál kevesebb bevétele esetén élne a nemleges nyilatkozattételi lehetőséggel. Ehhez szükséges 20 százalékot kitevő összegű számla. Kérdésem az lenne, hogy a költségek között hogyan lehet elszámolni személygépkocsi-költséget? Alkalmazhatja-e a havi 500 kilométer átalány gépkocsiköltséget, vagy csak számlával igazolhatja ezeket a költségeket? Kell-e ebben az esetben útnyilvántartást vezetni? Belép-e ekkor a cégautóadó-fizetési kötelezettség? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Bodolai Marianna
Kisteherautóhoz kell-e útnyilvántartást vezetni? Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdést szeretném feltenni. Van a kft.-ben két céges autó, amelyek át lettek vizsgáztatva kisteherautóvá, nem kell fizetnünk rájuk az szja-törvény alapján cégautóadót, az össztömegük meghaladja a 2500 kilogrammot. Menetlevél-kötelesek. Útnyilvántartást kell rájuk vezetni? A menetlevélnél elfogadható ezeknél az autóknál az elektronikus menetlevél? Köszönöm válaszát: Farkas Zsuzsanna
Útiköltség-elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mindenki előtt ismert az a rendszer, hogy, ha az alkalmazott a saját gépjárművét használja a munkáltatója érdekében, és ehhez kiküldetési rendelvénnyel rendelkezik, illetve útnyilvántartást tud felmutatni az általa megtett útról, úgy költségtérítést kaphat a költségei ellentételezésére, melyet vagy hónap közben az általa benyújtott szabályszerű bizonylatok (útnyilvántartás, kiküldetési rendelvény) alapján térítenek meg számára, vagy pedig a fizetésével együtt számfejtik részére, és a bércetlijén is feltüntetik. Kérdésem az lenne, hogy, ha két cég köt egymással vállalkozási szerződést, mely szerint az egyik azt vállalja, hogy a másik adminisztratív feladatait ellátja, akkor ezt leszámlázza az egyik fél a másik felé. Viszont, ha a felek azt is kikötik, hogy a feladat ellátásához gépkocsihasználat-térítést is fizetnek a megtett út arányában, úgy azt számlázzák-e egymás között (és ha igen, milyen áfakulccsal), vagy pedig a feladatot ellátó cég útnyilvántartását benyújthatja-e a közvetlenül az első cégnek, hogy kifizessék számára a felmerült költségei ellenértékét? Ha ez így van, akkor cégautóadó-fizetésre kötelezett a magánszemély?
Személygépkocsi cégben Kérdés
Tisztelt Szakértő!! A kft. nevére került egy személygépkocsi. Milyen nyilvántartási kötelezettségünk van? Milyen bevallási kötelezettségünk keletkezik? Milyen papírok kellenek ahhoz, hogy az alkalmazott vezethesse az autót? Milyen nyilvántartást kell ehhez az alkalmazottnak vezetni? Válaszát előre is köszönöm.
Külföldi cég bérbe adja személygépkocsiját Kérdés
Egy német cég bérbe adja a személygépkocsiját a magyar tulajdonosának, aki azt hivatalos utakra használja. Azt szeretném megkérdezni ezzel kapcsolatban, hogy milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik a magánszemélynek Magyarországon, ha ő ezt a gépkocsit egy magyarországi cégnél is használja, mint alkalmazott, mégpedig úgy, hogy útnyilvántartást vagy kiküldetési rendelvényt ír a hivatalos utakról? Magyar cégnek kell-e cégautóadót fizetni, ha az alkalmazottja kiküldetési rendelvénnyel intézi a céges dolgokat? A válaszát előre is nagyon köszönöm.
Alapítvány cégautó adó és autó fenntartásásnak költségei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves tájékoztatásukat és állásfoglalásukat a következő esettel kapcsolatban: Nem közhasznú alapítvány szociális területen otthoni szakápolást és házi segítségnyújtást végez idős embereknek. Erre OEP-pel szerződést kötött és ebből finanszírozza a tevékenységét. Az alapítvány pályázaton nyert egy személygépkocsit, és azt szeretnénk tudni, hogy a cégautóadó fizetési kötelezettség vonatkozik-e rájuk. Az alapítvány a szociális gondozás mellett más alaptevékenységet is végez, ezért az autót több célra használják, a felmerülő költségeket elszámolják hivatalosan kiállított számlák alapján (biztosítás, üzemanyag stb...). Ha cégautóadó fizetésére kötelezett akkor az útnyilvántartás vezetése kötelező? Vagy minden esetben kell az útnyilvántartást vezetnie. Munkájukat megköszönve, tisztelettel: Szabó Anita
1 x 1 a személygépkocsi költségtérítéséhez Cikk
Saját autóját vagy házastársáét veszi igénybe kiküldetéséhez a munkavállaló, netán szívességből valaki másét használja? Kiküldetési rendelvény vagy útnyilvántartás kell az elszámoláshoz? Összefoglaltuk a tudnivalókat.
Beleköthet-e az adóhatóság, ha nincs útnyilvántartás? Cikk
Szankciókkal jár-e, ha a cégnél nem vezetnek útnyilvántartást? Olvasói kérdésre Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó válaszolt.
Cégautóadó átvállalása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Átvállalható-e (2009. év bármelyik részéében) a cégautóadó-fizetési és -bevallási kötelezettség abban az esetben, ha egy alkalmazott saját gépjármű hivatali célú használatára útnyilvántartás alapján kap költségtérítést? Például 2009-ben egy céges autó és egy magánszemély tulajdonában álló autó után vall be és fizet. Illetve a cég tulajdonában álló gépjármű után 2013-ban minden esetben meg kellett fizetni (ha útnyilvántartást vezetett a céges utakról, akkor is)? Köszönettel.
Kiküldetési rendelvény kontírozása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalók és a személyesen közreműködő tulajdonos kiküldetési rendelvény alapján kap gépjármű-költségtérítést. Milyen főkönyvi számlára könyveljük: 526 Belföldi kiküldetés vagy 55 személyi jellegű kifizetés? Illetve szeretném megkérdezni, hogy milyen fő lényegi különbség van az útnyilvántartás és a kiküldetési rendelvény után kapott költségtérítésben? Útnyilvántartás alapján kapott költségtérítés a magánszemélynél bevétel és cégautóadó-fizetési kötelezettsége is keletkezik...szemben a kiküldetési rendelvénnyel. Akkor miért kiküldetési rendelvény alapján számol el "mindenki"? Köszönettel.
Útnyilvántartás vezetése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Adott társaság személygépjármûveket üzemeltet, melyek után megfizeti a cégautóadót. A tankolások üzemanyagkártyával történnek, melyekrõl összesített számlát állít ki a Mol. Az üzemanyagot költségként elszámolják, az áfát nem vonják le. Kérdésem: – Hivatkozott személygépjármûvek esetén ajánlott vagy kötelezõ az útnyilvántartás vezetése? – Útnyilvántartás hiányában konkrétan milyen szankciókkal büntethet az adóhatóság? Várom nmegtisztelõ válaszukat, Köszönettel Véghné
Bérelt személygépkocsi áfalevonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. (kettő ügyvezetővel, negyven alkalmazottal, a tevékenysége őrzés, takarítás, oktatás, többnyire Budapesten) személyautókat bérel, határozatlan időre. A bérbeadó cég tételesen, autónként számláz bérleti díj, cégautó, üzemanyag(benzin), nincs vásárlási opció kikötve. Kértük a kft.-től, hogy vezessenek útnyilvántartást, hogy kizárjuk a magánhasználat felvetődését, de nem akarnak, mert szerintük nem kell (a bérbeadó ezt mondta). Cégben kizárólag cégesen használják az autót (az ügyvezetőnek van sajátja). Kérdés: 1. Áfa levonása az egyes tételekre hogyan lehetséges, ha kizárólag céges használat van (tilos benzinre, parkolásra, úthasználatra nyilván)? 2.Kell-e bizonyítani a kizárólagos üzleti felhasználást? (A bérbeadó cég szerint nem.) Várjuk megtisztelő válaszukat.
Kishaszonjármű áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni. A saját tulajdonunkban van egy kishaszonjármű, amihez útnyilvántartást vezetünk. A szervizhez kapcsolodó karbantartási anyag és munkadíj áfája levonásba helyezhető (például motorolaj és munkadíj)? Köszönöm válaszát!
Egyéni vállalkozó személygépkocsi-költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nyílt végű lízing keretében személygépkocsit vásárol. Ebben az esetben a bérleti díj áfáját levonásba helyezi a vállalkozó (áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint állapítja meg.). Költségként a vállalkozói bevétel 1 százalékát meg nem haladóan veszi figyelembe a bérleti díjat. A személygépkocsira az útnyilvántartás vezetése helyett havi 500 kilométeres utat számol el átalányban, illetve még költségként számolja el a megfizetett gépjárműadót, biztosítási díjakat. Ez esetben a vállalkozót terheli a cégautóadó-fizetési kötelezettség. Kérdésem, hogy a fenitek alapján helyesen jár-e el a vállalkozó a költségelszámolás könyvelésénél? Amennyiben a vállalkozó nem számol el költségeket (bérleti díj, biztosítási díjak, gépjárműadó), csak a havi 500 kilométeres utat számolja el, akkor mentesül a cégautóadó megfizetése alól? Ez esetben jogosan helyezi levonásba a nyílt végű lízing keretében megfizetett áfát? Válaszukat előre is köszönöm!