125 találat a(z) építményadó cimkére

Helyi adók: így változtak a szabályok Cikk

Idén nyártól is változtak és 2017. január 1-jétől is módosulnak a helyi adókra vonatkozó előírások. A LeitnerLeitner adózásról érthetően című blogja összefoglalta az új szabályokat.

Korrigált forgalmi érték bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha egy önkormányzat az építményadó és/vagy a telekadó alapjának meghatározásakor az ingatlan korrigált forgalmi értékét veszi alapul, akkor az adózónak van-e adóalap-változás bejelentési kötelezettsége az önkormányzat felé, ha az ingatlan ugyan a tulajdonában marad, de az értéke a piaci viszonyok megváltozása okán csökkenhet/nőhet? Milyen dokumentum(ok) szolgál(hat)nak ennek az értékváltozásnak (adóalap-változásnak) az alátámasztására? Ha az önkormányzat kezdeményezi az adóalap-változást, mivel tudja ezt hivatalosan, jogszerűen alátámasztani? Válaszukat előre is köszönöm Szekeres Zsolt

Építmény-, telekadó és társai: amit tudni kell a részletekről Cikk

Közeledik a különböző helyi adók idei második részletének befizetési határideje. Az ingatlanárak elszabadulása miatt nagy körültekintést igényel az adózóktól, hogy egyre több önkormányzat a korrigált forgalmi érték alapján adóztatja az építményeket és a telkeket. Felhívjuk a figyelmet más helyi adók megállapítási sajátosságaira is.

Itt az idő: fizetni kell az adóelőlegeket! Cikk

Két héten belül fizetni kell a helyiadó-előlegeket.

Építmény-, telekadó, biztosítás számítása iparűzési adó szempontjából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bérbeadással foglalkozó cégnél a továbbszámlázott építmény-, illetve telekadó vagy biztosítás levonható-e az iparűzési adó alapjából közvetített szolgáltatásként? Ha igen, milyen feltételeknek kell megfelelni? Segítségét előre is köszönöm, üdvözlettel Zsoldos Imre

Új előírások a helyi adókban Cikk

Az iparűzési adótól a telekadón át az építményadóig módosul a helyi adókról szóló törvény, javarészt 2017-től, de némelyik passzus már az idén.

Közhasznú ingatlan adója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ingatlannal rendelkező közhasznú alapítvány az ingatlan egy részét bérbe adja. Társaságiadó-fizetési kötelezettsége nem keletkezik. A módosított civil törvény szerint az ingatlanhasznosításból származó bevétel közhasznú tevékenységnek minősül, de vajon az ingatlanadó szempontjából ennek van-e jelentősége? Mentes lehet-e az ingatlanadó alól ez az alapítvány? Köszönöm előre is a válaszukat.

Az iparűzési adótól a katáig: változások a helyi adókban Cikk

Kata, iparűzési adó, építményadó, telekadó, új fogalmi definíciók: az adócsomag számos ponton változtat a helyi adókról szóló törvényen.

Ingatlantulajdonjog-változás visszamenőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég elővásárlási jogával élve vásárolt egy ingatlant 2014-ben. 2015. 12. 05-én érkezett a törvényszéktől az ítélet, mely szerint visszamenőleges hatállyal törölte a tulajdonjogot, és másnak ítélte. 2016 januárjában jogerős. Melyik évben érintik az adott események a vállalkozás könyvelését? Amikor a tulajdoni lapon megjelenik a változás? Vagy amikor jogerős az ítélet? Vagy már a 2015. évre hatással van, hiszen mérlegkészítésig tudomása van erről a vállalkozásnak? Érintik az értékcsökkenést 2014. év + 2015. év, építményadót 2015-ben, az eszközök állományát 2014-2015-ben? Hogyan könyvelendők ezek az események, és milyen dátummal? Az építményadót az önkormányzat várhatóan 2016 júniusában módosítja. A 2014 decemberében befizetett illeték visszaigénylése folyamatban van. Köszönjük.

Építményadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy sportlétesítmény mentes az építményadó hatálya alól? Köszönettel: Égei Emese

Gépjárműadó, építményadó és társai: közeleg a befizetési határidő Cikk

Március közepe újabb közteher-fizetési határidő az adózók számára: az előírt helyi adókra kell az előleget, illetve az éves adó felét megfizetni.

Helyi adók Kérdés

Az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték egy ingatlanra, hogy üzemközpont. Az adózó úgy nyilatkozott, hogy az üzemközponthoz 8 ingatlan tartozik, és mivel az üzemközpont mezőgazdasági hasznosítást jelent, ezért mentesül a telekadó, építményadó alól, mivel minden – még az iroda művelési ágú épület is – összefügg a mezőgazdasággal. Az építményadóban csak a Htv. 13. § h) pontja ad mentességet, de ebben nem szerepel üzemközpont. A telekadóban pedig a 19. § b), illetve d) pontja, de itt sem olvasható üzemközpont-mentesség. Számomra egyértelmű, hogy nem kaphat mentességet, de hogyan kezelendő az ügyfél nyilatkozata, ugyanis az Art. 97. § 5. pontja szerint bizonyítási eszköz és bizonyítékok: ... az adózó nyilatkozata?

Helyi adó Kérdés

Helyi adóval, ezen belül is az épitményadóval kapcsolatosan kérdezem: Telepünk két község határában működik. Az idei évre mindkét önkormányzat bevezette az épitményadót (értékalapú, korrigált forgalmi érték alapján). Az A. önkormányzat helyrajziszám szerinti területén vannak azok az épitmények, melyek rendelkeznek forgalmi értékkel. A B. önkormányzat helyrajziszám szerinti területén gyakorlatilag nincsen semmiféle épitmény, csak üres a terület . Az egész telep, tehát A és B önkormányzat területét befoglalva be van kerítve. Az A önkormányzat több helyrajziszám szerinti területe mintegy 70 százalék, és már mint jeleztem, itt vannak az épületek, épitmények, a B önkormányzat az összterülethez képest 30 százalék területet birtokol, és itt nincsen épület, épitmény. Kérdésem, hogy helyesen gondolom-e, hogy az A önkormányzatnak vallom be az épitményadót a korrigált forgalmi érték alapján, hiszen az ő területükön vannak a forgalmi értékkel biró épületek, míg a B önkormányzatnak nem tudok mit bevallani, hiszen neki csak az üres területe van, és nem telekadót, hanem épitményadót vezetett be. Esetleg a két önkormányzat megegyezhet a megosztásban?

Önkormányzati építmény- vagy kommunális adó Kérdés

Magánszemély lakástulajdona kapcsán felmerült a bejelentkezési kötelezettség fenti adónemek valamelyikére. Saját gyakorlatom alapján úgy értelmeztem, hogy mivel magánszemély lakástulajdonáról van szó, kommunálisadó-fizetési kötelezettség keletkezik.(Újpesten az önkormányzat csak cégek tulajdonában lévő lakásra vet ki építményadót.) Lehetséges az, hogy ez a rendelet kerületenként változó? A VI. és VIII. kerületi önkormányzatok ügyfélszolgálatán ugyanis azt a választ kaptam, hogy ügyfelemnek nem kommunális adót, hanem építményadót kell fizetnie. Ügyfelem magánszemély, akinek tulajdonában van három budapesti lakás. Az egyikben benne lakik, ami egyben a vállalkozásának a székhelye, itt folytatja az orvosi magánpraxist. A másikban önkormányzati engedély alapján szálláshely-szolgáltatást végez, míg a harmadikat szeretné bérbeadni. Melyik önkormányzati adó hatálya alá kell bejelentkeznie? A mértékben nagyon nagy a különbség!

Ingatlanbérlés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cég ingatlant bérel magánszemélytől, havonta fizet neki bérleti díjat, levonja, és befizeti az adóelőleget. A kérdésem az lenne, hogy a magánszemély nevére szóló adókötelezettségeket (például építményadó) elszámolhatja-e a cég, ha a szerződésben úgy állapodnak meg? Előre is köszönöm szépen a segítséget!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink