92 találat a(z) építési engedély cimkére
Építőipari beruházás megítélése fordított adózás szempontjából Kérdés
Tisztelt Adózóna! Vállalkozásunk egy új hűtőtároló építésével bízta meg az építő céget. A beruházás építésiengedély-köteles. A tervben a hűtőtároló építésén túl út és parkoló is szerepel. A létesítmény használatbavételi engedélyéhez a hatósági hozzájárulás feltétele a közlekedési létesítmények terv szerinti szilárd burkolattal történő kiépítése és a kapu megléte. Az építő cég az út és a parkoló kivitelezésére az Útép céget bízza meg. A számlázáskor az áfa felszámításához az alábbi kérdések merültek fel: 1.) Ha a teljes beruházás egy szerződésben szerepel, hogyan számláz az alvállalkozó az építő felé, illetve az építő a beruházó felé? 2.) Amennyiben a hűtőtároló építése, illetve az út és parkoló építése külön szerződésben szerepel, mert az induláskor még nem volt ismert, hogy az építő milyen feltételekkel tud alvállalkozót találni, hogyan számláz az alvállalkozó az építő felé, illetve az építő a beruházó felé? 3.) A tűzoltóság kötelezte vállalkozásunkat tüzivíztároló építésére. Ez a beruházás egyenes vagy fordított áfás? Válaszukat előre is köszönjük. Tisztelettel.
Áfa: 5% vagy nem? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonát képezi egy 2002. évben építéssel megkezdett, és szerkezetkészre épített 4 lakásos építmény, amelyet értékesíteni szeretne a cég, mert saját erőből tovább nem tudta finanszírozni, és évek óta csak az enyészeté volt az épület. A vevő, aki szintén egy kivitelező vállalkozó lenne, abban az esetben válna érdekeltté, ha az áfatörvény szerint az 5% -os áfakulcs még vonatkozhatna rá. Ő már rendelkezne 4 vevővel, viszont az a dilemma, hogy a földhivatalban a tulajdoni lapon még csak, mint telek szerepel az építmény, az építési engedély lejárt, lehet-e még valamit kezdeni esetleg, hogy a felek jól járjanak? Köszönettel : Birwin
Fordított adózás építési hatósági tudomásulvételi eljárás körébe tartozó eljárásoknál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk nem építésiengedély-köteles építkezést kezdett meg. Az építkezés településképi bejelentéstételi kötelezettség mellett végezhető. Az áfa összegét az áfatörvény 142. § (1) bekezdése szerint a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője fizeti a) a 10. § d) pontja szerinti termékértékesítés esetében; b) a szolgáltatás nyújtásának minősülő olyan építési-szerelési és egyéb szerelési munka esetében, amely ingatlan létrehozatalára, bővítésére, átalakítására vagy egyéb megváltoztatására – ideértve az ingatlan bontással történő megszüntetését is – irányul, feltéve, hogy az ingatlan létrehozatala, bővítése, átalakítása, egyéb megváltoztatása építésihatóságiengedély-köteles, építési hatósági tudomásulvételi eljáráshoz vagy egyszerű bejelentéshez kötött, amelyről a szolgáltatás igénybevevője előzetesen és írásban köteles nyilatkozni a szolgáltatás nyújtójának. A polgármesteri hivatal határozatot hozott a településképi bejelentés tudomásul vételéről. A kérdésem az lenne, hogy ahogy ez a tudomásulvétel azonos-e az áfatörvény szerinti építési hatósági tudomásulvételi eljárással, vagyis az építkezésről szóló számlákat fordított adózás szerint fogadhatom csak be, vagy nem tartozik bele ebbe a körbe, és egyenes adózású számlák befogadása helyes? Az 312/2012. kormányrendelet XII. fejezete tartalmazza az egyes építésügyi hatósági tudomásulvételi eljárásokat, de nem tér ki a településképi bejelentés tudomásulvételi eljárásra. Válaszát köszönöm.
Ingatlanértékesítés áfamegítélése 2020 után Kérdés
Van egy vállalkozó, aki 2019. évben elkezdett egy 8 lakásos társasházat építeni. Az építés folyamán folyamatosan állít ki részszámlát, illetve előleget kér, majd a lakások használatbavételi engedélye után kiállítja a végszámlát, ez viszont már áthúzódik a 2020. évre. Az építési engedély, illetve a bejelentési kötelezettség már 2018. november után történt. A részszámláknál és az előlegnél az 5 százalékos áfát számolta fel, a végszámlát, amikor kiállítja, hogyan kell számolni az áfával? Köszönöm előre is a segítséget.
Áfa önellenőrzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. március hónapban kiállításra került építési munkáról egy számla egyenes adózással. Most, 2019-ben kiderült, hogy ezt a számlát – mivel építésiengedély-köteles volt a munka – fordított áfásan kellett volna kiállítani. 2019. február hónapban az eredeti számla sztornózásra került, és kiállítottuk a fordított áfás számlát. Azt szeretnénk kérdezni, hogy a sztornó számlát és a fordított áfás számlát melyik időszaki áfabevallásban – 2017.03. hó vagy 2019. február hó – kellene szerepeltetni mind a vevő, mind a szállító oldaláról? Köszönettel.
Napvitorla telepítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem uszodáknak is készít napvitorla-fémszerkezetet, amire felszerelik fel a napvitorlát. Ezt ő áfásan számlázza. Most viszont egy szálloda medencéi fölé kell ilyen szerkezetet készíteni, és a megrendelő azt mondta neki, hogy fordított áfásan állítsa ki a számlát, mert ezek a a fémszerkezetek a tervrajzokon is szerepelnek, és ezért építésiengedély-kötelesek. A 312/2012. kormányrendelet 1. számú mellékletének 18. sora szerint ez magánházaknál nem engedélyköteles, e szerint dolgoztak ők. A szállodák, uszodák esetén építésiengedély-köteles a medencék fölé kialakított napvitorlarendszer kivitelezése? Köszönettel: Szalánczi Dóra
Lakásáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk ingatlanfejlesztéssel foglalkozik, új építésű lakásokat fejlesztünk. Kérdésem az ingatlan eladásakor felszámítandó áfakulcs használatára vonatkozik: 1. Az építésre kerülő lakások / családi házak megfelelnek a kedvezményes (5 százalékos) adókulcs feltételeinek. 2. Építési engedélyt várhatóan 2019. áprilisban kapunk. 3. 2019. 12. 31-éig el tudjuk érni a szerkezetkész állapotot. Kérdések: a) Amennyiben az 1-3. feltételek adottak, akkor 2019. 12. 31-éig történő eladás esetén alkalmazható-e az 5 százalékos áfakulcs? b) 2020 utáni értékesítéskor szintén alkalmazható-e a kedvezményes kulcs (2023-ig)? c) Szükséges-e elérni ehhez e szerkezetkész állapotot? Köszönöm válaszát! Nemes István
Lakóingatlan áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság új építésű társasházi lakásokat értékesít. Az épületek kivitelezését generálkivitelező végzi. A vevők egy része vállalja a vételár teljes megfizetését 2019. dec.31-éig, ami azt jelenti, hogy a fizetett összegek után 5 százalékos áfafizetési kötelezettség áll fenn. Ugyanakkor a Ptk. és szerződés alapján a teljes vételár megfizetésével a tulajdonjog átszáll a vevőre. A vevő egy olyan lakás tulajdonosává válik, amely birtokba nem vehető, mivel az építés alatt áll. Az érintett épületek készültségi foka 2019. dec. 31-én változó lesz, várhatóan 20 százaléktól 70 százalékig terjed. Az építési engedély 2019. január hónapban vált jogerőssé. Kérdés: A lakások értékesítésére az áfatörvény 10. § a) vagy a 9. § (1) bekezdése vonatkozik, és meddig előleg az előleg, és mikor kell a végszámlát kibocsátani (a tulajdonjog megszerzésekor vagy a birtokbaadáskor)? Választ előre is köszönöm.
5 százalékos lakásépítési áfa Kérdés
Tisztelt Adózóna! A médiában is foglalkoztak az 5 százalékos áfa témájával. Ezzel kapcsolatosan szeretnék információt kérni, mert nem tudom, hogy jól értem-e a változást. Egy konkrét építéssel, példával élve: 2019 februárjában építési hatóságnál jóváhagyott tervek alapján, egyszerű bejelentés során, ha az építkezés 2019-es évben befejeződik, akkor alkalmazhatom-e, számlázhatom-e az 5 százalékos áfát (nem a megrendelő, építtető él az áfa-visszatérítéssel)? Bizonytalanságomat az okozza, hogy kamarai szakember rádiós műsorban elhangzott nyilatkozata szerint a 2019. december 31-éig bejelentett építésekre is vonatkozik az 5 százalékos áfa. Várom válaszukat, előre is köszönöm.
Irodakialakítás munkálatainak áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk elvállalta egy újonnan épült irodaházban a bérlő igényeinek megfelelő irodák kialakítását, a bérlő megbízásából. Jól gondolom-e, hogy tekintettel arra, hogy ugyan maga az irodaépület építése építésiengedély-köteles tevékenység volt, de azt nem cégünk végezte, a cégünk által elvégzett kialakítás már nem az, így egyenes áfás számlát kell kiállítanunk az elvégzett munkákról? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Ingatlanátalakítás áfája Kérdés
Egy kft. megvásárolt egy lakóházat és szeretné átalakítani könyvelőirodának, és egy üzlethelyiséget is kialakítana. A földhivatalhoz beadott egy kérelmet a rendeltetés megváltoztatására. A földhivatal építési szakhatóságtól véleményt kért, addig felfüggesztette a változtatás elbírálását. Az építéshatóság csak az átalakítás befejezése után hajlandó kiadni a szakvéleményt. Kérdésem az átalakítás költségeinek az áfatartalmát visszaigényelhetem-e annak ellenére, hogy a földhivatali nyilvántartásban lakóház szerepel? Milyen eljárást kellene tennem, hogy az adóköteles tevékenységem végzéséhez szükséges ingatlan átalakítási költségeinek az áfarészét vissza tudjam igényelni.
Napelemes kiserőmű üzembe helyezése Kérdés
Tényállás: Egy kft. építtetett egy 499 kW kimeneti teljesítményű napelemes kiserőművet. Ezt az erőművet az áramszolgáltató átvette 2018. január végén. A hatóságoktól a mai napig nem kaptuk még meg a kiserőmű használatbavételi engedélyét és a termelői földkábelhálózat létesítésének használatbavételi engedélyét. A napelemes kiserőmű 2018 januárjától termeli az áramot, és havonta számlázzuk is a MAVIR felé a megtermelt áram értékét. Az alábbi kérdéskörben szeretnénk a véleményüket kérni: 1. Üzembe helyezhető-e a napelemes kiserőmű 2018 januárjától, és elszámolható-e az értékcsökkenés úgy, hogy a hivatalos használatba vételi engedély a mai napig nincs meg? 2. Üzembe helyezhető-e a napelemes kiserőmű, hogy a telket telekként aktiválom, és a létesítményt, a termelőberendezést, a napelemes kiserőművet – amivel az áramot termeljük – műszaki berendezésként 15 év hasznos élettartammal (panelek, inverterek élettartama)? Vagy az egészet együtt egyéb építményként szükséges aktiválni? A kiserőmű használatbavételi engedélyén az alábbi szerepel: A létesítmény • az erőmű típusa: fotovoltaikus kiserőmű (kis teljesítményű erőmű) • az erőmű teljesítménye: 499 kW • erőműhöz kapcsolódik: betonházas transzformátorállomás • létesítés helye • építési engedély száma:. A dokumentumban továbbiakban építményként hivatkoznak a kiserőműre. A kiserőmű építése építésiengedély-köteles, de nem építmény. Az építési naplóban napelempark létesítése néven fut a beruházás.
Nyílászáró gyártása és beépítése építésengedély-köteles munkán Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari tevékenységgel foglalkozó társaság alvállalkozót vesz igénybe a munkák kivitelezéséhez. A munka építésengedély-köteles, a fordított áfa alá tartozik. A kivitelezési munka részeként az épületbe új nyílászárókat kell beépíteni. Alvállalkozóval vállalkozói szerződés keretében nyílászárók gyártására és beépítésére szerződünk. Ez esetben fordított áfával számláz az alvállalkozó? Válaszukat előre is köszönöm szépen!
Lakásáfa: határidő-hosszabbítást szeretnének a kedvezményes kulcsra az ingatlanfejlesztők Cikk
A kormány új lakásáfa-javaslata egyértelműen kedvezően hat a piacra az ingatlanfejlesztők szerint, kiszámíthatóbbá teszi a beruházásokat, enyhíti a kapacitás- és szakemberhiányt, fékezi a drágulást, de a legnagyobb cégeket tömörítő szervezet, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) fél évvel kitolná az építési engedély alapján biztosított lehetőséget.
Több használatba vett lakás, kevesebb építési engedély Cikk
2018 első három negyedévében 10 218 új lakás épült, 28 százalék-kal több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 26 655 volt, 6,2 százalékkal kevesebb, mint 2017 azonos időszakában, közölte a KSH.