96 találat a(z) építés cimkére
Saját kivitelezésű társasház
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy cég, amely építőanyag-kereskedelemmel foglalkozik. Továbbértékesítés céljából többlakásos társasház építésébe kezd. Az anyagokat ő bocsájtja rendelkezésre, van saját foglalkoztatású építési szakembere, amellett egyes építési, kivitelezési munkákat beszámláznak, valamint rendelkezésre áll generál kivitelező, aki számláz felé. Kérdésem, hogy számviteli elszámolás szempontjából – amennyiben több évet érint a kivitelezés – készletek között kell-e kimutatni, vagy ráfordításként elszámolható (elhatárolással módosítva, mert 2018-ban kezdődött és várható befejezés 2019 év vége)?
Alvállalkozó lakásépítésnél
Kérdés
Építőipari generálkivitelező (áfaalany) új lakóépületet épít, melyet magánszemély részére 5 százalékos adókulcs alkalmazásával fog értékesíteni. Az ingatlan létrehozatala építési-hatósági engedély-köteles. Ügyfelem mint alvállalkozó (szintén áfaalany) ezen építési folyamat egyik részének elvégzésére vállalt kötelezettséget, az építési-szerelési munkának minősülő teljesítésének díját a generálkivitelező részére számlázza ki, ő a megrendelő. Kérdésem: Helyesen jár-e el alvállalkozó ügyfelem, ha az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 142. § (1) bekezdésének b) pontja alapján fordított adózás alkalmazásával állítja ki a munkadíj számláját?
Ingatlanépítés, áfa visszaigénylése támogatott lakhatás tevékenység esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy áfakörbe tartozó nonprofit gazdasági társaság, amely jelen pillanatban generálkivitelező bevonásával sérült, fogyatékkal élő emberek számára épít otthont. A vállalkozás támogatott lakhatás keretében fog otthont, ellátást, fejlesztő foglalkoztatást nyújtani autizmussal, egyéb értelmi fogyatékkal élő fiatal felnőttek számára. Kérdésként merül fel, hogy az ingatlanépítés során felmerülő áfa levonásba helyezhető-e vagy sem. Tevékenységének térítési díjainak egy részét a szociális ellátásról szóló törvény szerint kell megállítania. A számlázásra kerülő díjakból lesz, ami speciális jellegre tekintettel áfamentes körbe tartozik. És lesz, ami áfa felszámításával történik. Ennek aránya most még nem látható. Van-e valamilyen különleges szabály, mely lehetőséget biztosít az ingatlan építéséhez kapcsolódó áfa levonásba helyezésére, visszaigénylésére. Válaszát köszönöm.
Forgalomváltozás lesz a fővárosban hőgyűrű építése miatt
Cikk
A fővárosi hőgyűrű kiépítése miatt Budapest több pontján is távhővezeték-építés és -bővítés zajlik, a beruházás célja, hogy a belső, sűrűn lakott városrészekben élők is hozzájuthassanak a távfűtéshez – közölte a Főtáv Zrt. az MTI érdeklődésére kedden.
Fordított áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk vállalkozási szerződés keretében mezőgazdasági épület kivitelezési tevékenységét látja el. A munka építésiengedély-köteles. A vállalt munka része a megépített ingatlan mellett egy hídmérleg építése. A hídmérleget vállalkozási szerződés keretében egy alvállalkozó legyártja, leszállítja, telepíti és hitelesíti. A mérleg az épületen kívül mint egy önálló műtárgy helyezkedik el. Kérdésem, hogy a hídmérleg beszerzése és telepítése eshet-e fordított adózás alá? Üdvözlettel:
Lakás építettetése bérbeadás vagy eladás céljából
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném állásfoglalását: Egy társaság rendelkezik telekkel (építési telek ), amelyre generálkivitelezési szerződés alapján megbízott egy építőiparral foglalkozó céget, hogy építsen egy kulcsrakész lakóingatlant. Helyesen gondoljuk-e a folyamat számvitelét és áfa szempontból való megítélését ? 1. Az építőipari cég a készletek között befejezetlen termelésként tartja nyilván az építkezés során felmerült kiadásait, majd a szerződés szerinti részteljesítéskor fordított áfával számláz ki, a befejezetlen termelés egyidejű kivezetésével. 2/a. Ha a megrendelő cég bérbeadási céllal épített: A megrendelő cég a beruházások között tartja nyilván a befogadott kivitelezésről szóló számlákat, majd használatba vételkor aktiválja az ingatlanok között. Kell-e ebben az esetben saját rezsis beruházás miatt fizetendő áfát elszámolni, és mivel bérbeadás céljából építteti a lakóingatlant, amely bérbeadásra kéri az adómentesség helyett az áfa felszámítását, a levonható áfa között is elszámolni? A telek és a felépítmény külön lesz aktiválva (telek 0%, felépítmény 6% amortizációs kulccsal). 2/b. Ha a megrendelő cég eladási céllal épített: Amennyiben továbbértékesítés céljából építteti a a lakóingatlant, úgy a befogadott számlákat a befejezetlen termelés között tartja nyilván, majd innen átvezeti az áruk közé. A lakóingatlant egyenes áfa felszámításával fogja értékesíteni 2019. dec. 31-éig megkötött szerződés alapján magánszemély felé (ha cég a vevő, akkor is egyenes áfa), és mivel megfelel az 5%-os áfakritériumnak, így 5%-os áfamértékkel. A számlán lakóingatlant kell feltüntetni, vagy a telek + felépítmény bontásban kell szerepeltetni a szerződés szerinti értéket? Mi úgy gondoljuk, hogy mivel a telek nem önállóan lesz értékesítve, így a telek áfája fel veszi a felépítmény áfakulcsát (5%). Amennyiben a vevő nem fogja tudni teljes mértékben kifizetni a számlán szereplő teljes vételárat, hogyan alakul az áfa mértéke, illetve milyen számlahelyesbítést kell végrehajtani az eladónak, keletkezik-e önrevízió? Kérjük, hogy amely esemény megítélését nem jól gondoljuk, ott jelezzék a helyes eljárást! Válaszukat előre is köszönöm.
Lakóépület kivitelezése
Kérdés
Tisztel Szakértő! Egyéni vállalkozó (áfakörös) lakóépület kivitelezésével szeretne foglalkozni. Családi házat építene, majd eladná. Milyen feltételek szükségesek a tevékenységi kör elindításához? Áfaelszámolás szempontjából a családi ház építéséhez szükséges anyagok áfatartalma levonható-e? Van-e annak jelentősége áfa szempontjából, hogy megveszi az anyagot az adott évben a vállalkozó, de lehet, hogy csak a következő, vagy az azt követő évben építi be? Az alvállalkozók milyen áfával számláznak a vállalkozók felé? Az elkészült ház értékesítésekor milyen áfával számlázzuk ki a vevő felé a vételárat? Válaszát előre is köszönöm!
Fordított áfa?
Kérdés
Vállalkozói szerződés alapján áfás kft. fordított áfával számlázza a szolgáltatását épület homlokzatának felújításáról. A szerződés egyösszegű vállalásról szól. Az épület állványozását alvállalkozóval végezteti. Az alvállalkozó csak felépíti saját állványrendszerét, mást nem végez. A kimenő számlában és szerződésben nincs külön megemlítve az állványozás értéke. Az a kérdésem, hogy a beérkező állványozásról szóló számlában fordított vagy egyenes áfa kell hogy legyen. Szíves válaszukat előre is köszönöm: Molnárné
A Jobbik a teljes lakáspiacon ötszázalékos áfakulcs bevezetését javasolja
Cikk
A teljes lakáspiacon a kedvezményes, ötszázalékos áfakulcs bevezetését javasolja a Jobbik – mondta Z. Kárpát Dániel, a párt alelnöke vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján.
Családiház-építtetés áfája és illetéke
Kérdés
Fiam és felesége építési telket vásárolt, amelyen 160 m2-es családi házat kívánnak építtetni generálkivitelezővel. Hogyan befolyásolja a fizetendő áfa mértékét (5 vagy 27%) és a lakásszerzés illetékét, ha az építési engedély a fiatalok vagy a generálkivitelező nevére szól?
Lakóingatlan kiszámlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném állásfoglalását: egy kft. magánszemély részére épít lakóingatlant, a telek a magánszemély nevén van. A kivitelezést, a szükséges anyag beszerzését a vállalkozás biztosítja. Ez esetben a kft. a kiszámlázást 5% vagy 27% áfatartalommal teheti meg? Válaszát előre is köszönöm. Tóth Mária
Naperőmű és építési FAD kérdése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni azt, hogy egy 500 KW teljesítményű napelemekből álló naperőmű építése- kivitelezése és "kulcsrakész" állapotban való átadása a megrendelőnek az építőipari tevékenységek besorolásába tartozhat-e? Tehát érvényes lehet rá az áfatörvény szerinti fordított áfás kiszámlázás a megvalósító cég részéről? Ha igen, akkor van-e a számla kiállítására vonatkozóan valamilyen speciális előírás, mert egy ilyen naperőmű az alapozástól kezdve indul, a napelemeken keresztül ezek szerelését, és az erőmű csatlakozási bekötésével zárul. Mindez természetesen egy engedélyköteles építőipari tevékenység. Várom szíves válaszukat: Köszönettel: Törökné
Telek értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk (áfakörösek vagyunk) magánszemélytől vásárolt egy telket, amin a tervek szerint egy társasház épül. – Amennyiben ezt a telket továbbértékesítjük egy az egyben, akkor azt áfásan kell-e tennünk, és ha igen, akkor milyen mértékű áfával? – Amennyiben a telekre felépítjük a társasházat és a lakásokat fogjuk értékesíténei bizonyos telekhányaddal, akkor milyen áfakulcsot kell alkalmaznunk? Van-e különbség, hogy magánszemélynek vagy cégnek adjuk el? – Az építkezés költségszámláinak áfáját levonhatjuk-e? Segítségét köszönöm!
Termékértékesítés kontra szolgáltatás: fordított áfás vagy sem?
Cikk
Adóalanytól magánszemély rendel egy szennyvíztisztító berendezést, de a tényleges megrendelő nem ő lenne, hanem a kivitelező cég (engedélyköteles a lakásépítés). A kivitelezőnek milyen áfával kell számlázni a berendezést? Illetve mi lenne a helyzet abban az esetben, ha a gyártó építené be a berendezést, és szerződésben rögzítenék, hogy a telepítést anyaggal együtt végzi a cég? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
Lakásépítések: nincs elég szakember és kapacitás
Cikk
Az elmúlt években 150 ezer új lakás épült a szükséges 350 ezer helyett, és csak 150-180 ezret újítottak fel, holott 400 ezret kellett volna – olvasható a pénteki Világgazdaságban.