93 találat a(z) építés cimkére
Így érvelnek a lakásépítés áfájának csökkentése mellett Cikk
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) számítása szerint tartósan kiszámítható feltételek, 3-4 százalékos kamatszint és 5-12 százalék közötti áfa mellett a következő 2-2,5 évben duplájára, évi 18-19 ezerre nőhetne az új építésű lakások száma – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke hétfőn az M1 aktuális csatornán.
Fordított áfa építkezés Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyik ügyfelünk építőipari vállalkozást üzemeltet, melynek során építési engedély-köteles ingatlan építését végzi. Az ingatlanhoz tartozik egy garázs, mellyel kapcsolatban az alábbi szolgáltatásokat veszi igénybe: - föld kitermelése - föld elszállítása - munkagép bérlése helyi hasznűálathoz - a helyszínen föld mozgatásának díja A kérdésünk az lenne, hogy ezek a szolgáltatások fordított áfás ügyletnek minősülnek-e? A fenti szolgáltatások mind ugyanazon partnertől lettek igénybe véve, és ugyanahhoz az épülethez kapcsolódnak. Korábban más esetekben a konténer bérlésre, illetve a sitt elszállítására áfás számlákat kapott a cég akkor is, ha építési engedély köteles ingatlanhoz kapcsolódott ez a szolgáltatás. Ezek a számlák helyesen lettek anno kiállítva?
Ingatlan Kérdés
Magyarországi székhelyű vállalkozás (áfakörös) magyarországi építési telekkel rendelkezik, lakóház, udvar megnevezéssel van nyilvántartva a földhivatalnál. Építtetni szeretne rá lakóingatlant (csak ezt engedélyezi az önkormányzat) egy magyarországi székhelyű (áfakörös) építőipari vállalkozással (generál kivitelezésben). A vállalkozás tevékenységi körében jelenleg nem szerepel ingatlan bérbeadásra vagy építésre vonatozó tevékenység. A vállalkozás bérbeadási, majd későbbi értékesítési céllal építené a lakóingatlant. Építtethet-e lakóingatlant ilyen céllal, amennyiben igen, milyen áfaszabály vonatkozik rá az építéskor, a bérbeadáskor, illetve az értékesítéskor, ha generál kivitelezővel építteti a lakóingatlant? 1. A beruházás fordított áfás? (mivel az építkezés engedélyköteles lesz) 2. Amennyiben fordított áfás, az ÁFÁ-t be kell fizetni és az vissza nem igényelhető/le nem vonható? Vagy bizonyos feltételek mellett levonható? 3. Létezik olyan megoldás, ahol az építési vállalkozó ÁFÁ-s számlát állít ki, a vállalkozás kifizeti és az ÁFÁ-t visszaigényli? Ehhez be kell-e jelentkezni? 4. Az ingatlan értékesítésekor milyen esetben kell ÁFÁ-t fizetni? 5. Él-e még az a szabály lakóingatlannál, hogy a használatbavételt követő 2 év után (mikor már nem minősül új építésű ingatlannak) a vállalkozás ÁFA mentesen értékesítheti magánszemélynek? 6.Mi a teendő, amennyiben a felépített lakóingatlant 2 év után a tulajdonosnak adják el?