88 találat a(z) építés cimkére

Áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általunk könyvelt építőipari cég építésiengedély-köteles munkáihoz igénybe vesz anyagmozgatásra alvállalkozókat. Kérdésünk: a targoncahasználatot, a daruzást, a rakodást hogyan számlázzák felénk? Az egyenes vagy a fordított adózás szabályai szerint? Válaszukat előre is köszönjük.

Lakásépítés generálkivitelezőként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdések: Adott vállalkozás magánembertől megvásárolt telken új lakóházat épít. Az építés során alvállalkozókat is alkalmaz. Ebben az esetben az alvállalkozói számlák fordítottan adóznak? Anyagvásárláskor a vállalkozó találkozott olyan értékesítővel, aki felajánlotta, hogy amennyiben visz nyilatkozatot arról, hogy új, építési engedélyköteles az építés, fordított adózású számlát állít ki a nyilatkozat ellenében. Ez lehetséges? Szlovákiából importált faanyag esetén normál rend szerint +/– az anyag áfája bevalláskor? Válaszát köszönöm.

Önkormányzati letelepedési támogatás Kérdés

Önkormányzatunk rendeletet kíván alkotni fiatalok helyben történő letelepedésére. Vissza nem térítendő támogatást ad a rendelet meglévő ingatlan felújításához, újonnan vásárolt és felújítandó lakóingatlan vásárlásához, lakóingatlan vásárlásához és új lakás építéséhez. A rendelet nem vizsgál szociális helyzetet, jövedelmet. Kérdés: adómentes ez a juttatás? Ha nem az, milyen adó (és esetlegesen járulék) vonzata van? Köszönettel:Tamus Mária

Családiház-építés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy építési vállalkozás 300 négyzetméternél kisebb alapterületű családi házat épít magánszemélynek . A magánszemély részére kiállított számla 5 százalékos áfát tartalmaz. Az építési vállalkozó alvállalkozót von be a kivitelezési munkába. Jól gondolom hogy a két adóalany közti ügylet az fordított adó? Válaszukat előre is köszönöm: Négy Szakág Kft.

Lakás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bár sok írás megjelent már, mégis feltennék egy kérdést a lakásáfa kedvezményes mértékével kapcsolatban. Kivitelezőként meglévő családi házhoz épít hozzá a cég. A munkálatok engedélykötelesek, az épület alapterülete nő, ezen túl tetőtér-ráépítésre is sor kerül. Az alapterület még így is a kedvezményes méreten alul marad. A hozzáépítést a földhivatalba be kell jelenteni, annyiban, hogy ott a térképre fel kell rajzoltatni. Alkalmazható-e az 5 százalékos adómérték ebben az esetben? Köszönettel várom válaszukat!

Üdülési jog fenntartási díjának könyvelése Kérdés

Az évente ismétlődő díj mellett közgyűlési határozat született az (egyszeri alkalommal fizetendő) lift építésének hozzájárulási költségéről. Ez része lesz az éves fenntartási díjnak ?

Új csarnok építésének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Első kérdésem lenne: Cégünk telket vásárol és csarnokot épít rá. Érdeklődnék, hogy a telek után visszaigényelhető az áfa? Illetve, hogy a csarnok összes költsége, anyagköltség és munkadíj után vissza lehet igényelni az áfátt? Második kérdésem pedig, hogy a jelenlegi székhelyen céges autóknak garázs építése révén felmerülő anyagköltség és munkadíj után vissza lehet igényelni az áfát? Köszönöm!

Építőipari kivitelező cég – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari kivitelező cégként áfával kapcsolatosan a következő kérdést teszem fel: építtetőnk magánszemély, cégünket bízza meg a tulajdonában lévő családi házának bővítésével. Egyszintes házhoz egy 50 négyzetméteres nappalit építünk hozzá. A művelet építésiengedély-köteles, az engedély megvan. 1./ Mi, mint kivitelezők áfa tekintetében 2016-ban milyen számlát kell, hogy kiállítsunk számára az anyagköltségről és munkadíjról? 2./ 27 százalékos vagy 5 százalékos áfatartalommal? (Csok-kedvezményes.) Tisztelettel: Géczi Sándorné

Lakásépítés áfája 2016. 01. 01-től? Bartha Úr válaszaira kérdés Kérdés

Tisztelt Szakértő Úr ! Sajnos nekem nem egyértelműek válaszai. Ezért kérem térjünk rá vissza. Értelmezésem szerint a lakást épitő vállalkozónak nincsen jogi alapja 5 százalékkal felszámítani az áfát, miután: 1. nem ingatlant és a hozzá kapcsolódó földrészletet értékesíti. 2. azt a szolgáltatást végzi, amit a törvény 10. paragrafus d. pontja kizár mint építési-szerelési munkákat. Igy véleményem szerint építőipari vállalkozás nem számlázhat 5%-os adó mértékkel a 27%-al szemben. Ettől teljesen független az a lehetőség a magánszemélyeknek,építtetőknek,hogy támogatás formájában visszaigényelhetnek ÁFA-t. Kérem szíves értelmezését és válaszát. Üdvözlettel: Sárosi Péter

Illetékmentesség Kérdés

Vállalkozás telket, telkeket vásáról abból a célból, hogy azokra házat épít és eladja. Ilyenkor a telekvásárlás milyen feltételekkel lesz illetékmentes?

Így érvelnek a lakásépítés áfájának csökkentése mellett Cikk

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) számítása szerint tartósan kiszámítható feltételek, 3-4 százalékos kamatszint és 5-12 százalék közötti áfa mellett a következő 2-2,5 évben duplájára, évi 18-19 ezerre nőhetne az új építésű lakások száma – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke hétfőn az M1 aktuális csatornán.

Fordított áfa építkezés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyik ügyfelünk építőipari vállalkozást üzemeltet, melynek során építési engedély-köteles ingatlan építését végzi. Az ingatlanhoz tartozik egy garázs, mellyel kapcsolatban az alábbi szolgáltatásokat veszi igénybe: - föld kitermelése - föld elszállítása - munkagép bérlése helyi hasznűálathoz - a helyszínen föld mozgatásának díja A kérdésünk az lenne, hogy ezek a szolgáltatások fordított áfás ügyletnek minősülnek-e? A fenti szolgáltatások mind ugyanazon partnertől lettek igénybe véve, és ugyanahhoz az épülethez kapcsolódnak. Korábban más esetekben a konténer bérlésre, illetve a sitt elszállítására áfás számlákat kapott a cég akkor is, ha építési engedély köteles ingatlanhoz kapcsolódott ez a szolgáltatás. Ezek a számlák helyesen lettek anno kiállítva?

Ingatlan Kérdés

Magyarországi székhelyű vállalkozás (áfakörös) magyarországi építési telekkel rendelkezik, lakóház, udvar megnevezéssel van nyilvántartva a földhivatalnál. Építtetni szeretne rá lakóingatlant (csak ezt engedélyezi az önkormányzat) egy magyarországi székhelyű (áfakörös) építőipari vállalkozással (generál kivitelezésben). A vállalkozás tevékenységi körében jelenleg nem szerepel ingatlan bérbeadásra vagy építésre vonatozó tevékenység. A vállalkozás bérbeadási, majd későbbi értékesítési céllal építené a lakóingatlant. Építtethet-e lakóingatlant ilyen céllal, amennyiben igen, milyen áfaszabály vonatkozik rá az építéskor, a bérbeadáskor, illetve az értékesítéskor, ha generál kivitelezővel építteti a lakóingatlant? 1. A beruházás fordított áfás? (mivel az építkezés engedélyköteles lesz) 2. Amennyiben fordított áfás, az ÁFÁ-t be kell fizetni és az vissza nem igényelhető/le nem vonható? Vagy bizonyos feltételek mellett levonható? 3. Létezik olyan megoldás, ahol az építési vállalkozó ÁFÁ-s számlát állít ki, a vállalkozás kifizeti és az ÁFÁ-t visszaigényli? Ehhez be kell-e jelentkezni? 4. Az ingatlan értékesítésekor milyen esetben kell ÁFÁ-t fizetni? 5. Él-e még az a szabály lakóingatlannál, hogy a használatbavételt követő 2 év után (mikor már nem minősül új építésű ingatlannak) a vállalkozás ÁFA mentesen értékesítheti magánszemélynek? 6.Mi a teendő, amennyiben a felépített lakóingatlant 2 év után a tulajdonosnak adják el?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink