150 találat a(z) élettárs cimkére
Temetési segély munkavállaló élettársa gyermekének halála miatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ügyfelemmel főállású munkaviszonyban álló dolgozó élettársának gyermeke elhalálozott. Az élettársi kapcsolat NEM bejelentett élettársi kapcsolat, de 10 évnél hosszabb ideje fennáll. Adhat-e, és milyen adózási és/vagy járulékterhekkel adhat a munkáltató temetési segélyt a munkavállalójának? Válaszát tisztelettel köszönöm: Rozika könyvelő
Nem saját tuladonú személygépkocsi hivatali célú használata (munkaviszony)
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Munkavállalónknak szeretnénk útiköltségtérítést fizetni, viszont a hivatali célból használt gépkocsi nem az ő vagy közeli hozzátartozójának a tulajdona, hanem az élettársáé. Kérdésünk az lenne, hogy ilyen esetben milyen adóvonzat lép fel, illetve ez milyen plusz adminisztratív terhet ró a munkavállalóra, és/vagy munkáltatóra a saját tulajdonú gépkocsira fizetett költségtérítéshez képest. Jól gondoljuk, hogy jelen esetben a magánszemélynek mindenképpen nyilatkoznia kell az érvényesíteni kívánt költséghányadról (akár 100 százalék), és majd év végén a saját adóbevallásában "elszámolni" az esetleges különbözettel?
Szülői pótszabadság élettársak esetén
Kérdés
Igénybe vehet-e az élettárs a vele egy háztartásban (egy lakcímen) élő élettárs gyerekei utáni pótszabadságot? Nem házasodtak össze az anyával, de egy háztartásban élnek (nem bejegyzett, nem nyilvántartott élettársak, csak együtt élnek). "Apának" van 1 saját, "Anyának" van 4 saját és van 1 közös gyermek is. Minden gyermeknek be van jegyezve a lakcímkártyán a cím vagy állandó vagy tartózkodási helynek megjelölve.
Caládi adókedvezmény, vér szerinti apa, de élettárs
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A jogszabály azt írja, hogy "kedvezményre az jogosult, aki családi pótlékra jogosult; családi pótlékra az élettársakként együtt élő vér szerinti szülők is jogosultak." Ez akkor azt jelenti, hogy a vér szerinti apa, még ha nincsenek is összeházasodva, érvényesítheti az adókedvezményt. Üdvözlettel: B.-né https://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Csaladi_kedvezmeny_elettarsnak_WITVF8#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_daily&utm_content=201609_old_subscribed
Családi kedvezmény élettársnak
Cikk
Igénybe veheti-e a várandósság idejére, illetve azt követően a családi kedvezményt az apa, ha nem házasodott össze az anyával, de egy háztartásban élnek (nem bejegyzett élettársak)? – kérdezte az Adózóna olvasója. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Családi kedvezmény élettársnak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy az apa, ha nem házasodott össze az anyával, de egy háztartásban élnek (nem bejegyzett, nem nyilvántartott élettársak, csak együtt élnek), akkor igénybe veheti-e a várandósság idejére, illetve azt követően a családi kedvezményt? Az szja-törvény 29/A paragrafusának (3) bekezdése úgy fogalmaz, hogy "... továbbá a jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastársa". Én úgy értelmezem, hogy közös háztartásban élő házastársa veheti igénybe, viszont több helyen is olvastam, hogy a nem házasok esetében is igénybe veheti az apa. Mi alapján, ha igénybe veheti tényleg? Mivel kell igazolni a jogosultságot? Mielőbbi megtisztelő válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.
Szja – élettárs
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Személyijövedelemadó-bevallás elkészítése során merült fel a kérdés: 3 gyermek édesanyja adóbevallását készítem, aki egy férfival él együtt és nevelik a gyermekeket, akik a hölgy házasságából születtek. Kérdésem, hogy a lakcímkártya szerint azonos címen élő élettárs igénybe veheti-e az szja családi kedvezményt úgy, hogy nem bejegyzett élettársi kapcsolatról van szó, de életvitelszerűen együtt élnek és nevelik a gyerekeket. Köszönöm!
Ingatlanértékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az ingatlannak fele-fele arányban tulajdonosa egy hölgy és az élettársa. Nem bejegyzett élettársak. Az ingatlanon – közösen – több millió forint értékben értéknövelő beruházást hajtottak végre. Az összes számla az úr nevére szól. 5 éven belül eladják az ingatlant. Megoszthatják-e az igazoltan értéknövelő beruházásra költött összeget a tulajdoni hányad arányában a jövedelem meghatározásakor, annak ellenére, hogy csak az egyikük nevére szólnak a számlák? Válaszát köszönöm. Némethné T. Krisztina
Családi kedvezmény érvényesítése, különös tekintettel felváltva nevelt gyermekere.
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A fenti kérdésre 2019.03.24-én választ kaptam Surányi Imréné okleveles közgazdától. A 1853-as számú bevallás kitöltésekor azonban a választól eltérő eredményt kaptam. Abban a családban, ahol három családi pótlékra jogosult kiskorú gyermeket nevelnek, a közös háztartásban élő – nem bejegyzett – élettársak, és a három gyermekből két gyermek felváltva nevelt, egy gyermek pedig közös, mekkora összegű családi kedvezmény érvényesítésére jogosult az apa az adóbevallásában, megosztással? A bevallás elkészítése során a két felváltva nevelt gyermekre 2*0,5*220 000 Ft adótartalomnak megfelelő, az egy közös gyermekre pedig 220 000 Ft adótartalomnak megfelelő családi kedvezmény érvényesítését teszi lehetővé a bevallást kitöltő az élettársnak. Az anyának nincs jövedelemadó-köteles jövedelme. Surányi Imréné válaszában azt írta, hogy az apa év végén az adóbevallásában megosztással érvényesítheti az anyának járó 2*0,5*116 670 forint adótartalmának megfelelő családi kedvezményt. A fentiekre való tekintettel kérem segítségüket a helyes családi kedvezmény összegének megállapításához.Tóthné H. Edit
Családi kedvezmény érvényesítése, különös tekintettel felváltva nevelt gyermekre
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A 2018. évi szja-bevalláshoz szeretnék segítséget kérni, gyermekek utáni kedvezmény igénybevételéhez. A családban három kiskorú, családi pótlékra jogosult gyermeket nevelnek a szülők, akik nem házasok, nem bejegyzett élettársak, de közös háztartásban élnek, a gyerekek utáni családi pótlékot nem egyedülállóként veszik igénybe. A három gyermekből egy közös, aki után az apa év közben érvényesítette az adókedvezményt. Két gyermek az anya előző kapcsolatában született, akiket közös nyilatkozat alapján felváltva nevelnek a szülők. A fentiekre tekintettel az apa igénybe veszi a két gyermek után járó családi kedvezmény 50 százalékát. Kérdésem, hogy az apa jogosult-e a 2018. évi bevallásában a három gyermek után járó 33 ezer forint/hó adókedvezmény érvényesítésére, természetesen a felváltva nevelt gyermekek után csak az 50% kedvezményt igénybe véve. Továbbá kérdésem, hogy a fenti esetben mennyi az 50%? A két gyermeket felváltva nevelő apa által érvényesített családi kedvezmény 50%-a után megmaradó két gyerek után járó 50% (10 ezer forint/hó x két gyermek), vagy az anya által figyelembe vehető három gyermek után járó 33 ezer forint/hó kedvezmény 50%-a? Tóthné Edit
Babaváró hitel, autóvásárlás támogatása: megjelentek a kormányrendeletek
Cikk
Több családvédelmi intézkedéssel kapcsolatban, így a korábban már beharangozott babavárást és a nagycsaládosok autóvásárlásának támogatását célzó kormányrendelet is megjelent a 2019/39. számú Magyar Közlönyben.
Családi kedvezmény érvényesítése élettársak esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi kedvezmény érvényesítésével kapcsolatban szeretném a segítségét kérni! A szülők nem bejegyzett élettársak, közös háztartásban élnek. 2018 júliusában összeházasodtak. 3 gyermek van, 2 gyermek az anyukáé és 1 gyermek közös. Hogyan érvényesíthetik a családi kedvezményt a szülők? Az élettárs a családi kedvezményét, amit az anyuka nem tud érvényesíteni a 7 920 000 forint adóalapból a három gyermek után, visszaigényelheti-e az adóbevallásban teljes mértékben? Az adóbevallásban milyen módon kell szerepeltetni a gyerekeket a 03-as lapon? Válaszát előre is köszönöm!
A NAV a családi adókedvezmény érvényesítéséről
Cikk
Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a családi kedvezmény érvényesítésére vonatkozó alapvető tudnivalókról.
Élettárs kapcsolt vállalkozása
Kérdés
"A" és "B" nem bejelentett élettársi kapcsolatban él. "A" egyéni vállalkozó és munkavállalóként alkalmazza "B"-t, aki 100 százalékban tulajdonos egy kft.-ben. Kapcsolt vállalkozásnak minősül-e az ügylet, ha "A" számláz "B" cégének?
Közös őstermelés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közös őstermelői igazolvány kiváltásával kapcsolatba kérném a segítségét. Adott egy őstermelő, aki eddig belefért a 4 millió forintos kedvező adózású értékhatárba, a későbbiekben viszont véleménye szerint bevétele meg fogja haladni a 4 millió forintot. Emiatt , hogy a bevételt megossza, közös őstermelői igazolványt váltana ki, de kivel tudna? - van egy élettárs, aki nem bejegyzett élettárs, - van 3 kiskorú gyermek, - van egy édesanya, aki nem egy lakcímen él vele. Van-e valamilyen sorrend abban, hogy kit kell elsőként rávenni a közös őstermelői igazolványra? Lehet-e közös őstermelése kiskorú gyermekével? Köszönöm válaszát!! Üdv. CsÉva