144 találat a(z) élettárs cimkére

Szja – élettárs Kérdés

Tisztelt Szakértő! Személyijövedelemadó-bevallás elkészítése során merült fel a kérdés: 3 gyermek édesanyja adóbevallását készítem, aki egy férfival él együtt és nevelik a gyermekeket, akik a hölgy házasságából születtek. Kérdésem, hogy a lakcímkártya szerint azonos címen élő élettárs igénybe veheti-e az szja családi kedvezményt úgy, hogy nem bejegyzett élettársi kapcsolatról van szó, de életvitelszerűen együtt élnek és nevelik a gyerekeket. Köszönöm!

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ingatlannak fele-fele arányban tulajdonosa egy hölgy és az élettársa. Nem bejegyzett élettársak. Az ingatlanon – közösen – több millió forint értékben értéknövelő beruházást hajtottak végre. Az összes számla az úr nevére szól. 5 éven belül eladják az ingatlant. Megoszthatják-e az igazoltan értéknövelő beruházásra költött összeget a tulajdoni hányad arányában a jövedelem meghatározásakor, annak ellenére, hogy csak az egyikük nevére szólnak a számlák? Válaszát köszönöm. Némethné T. Krisztina

Családi kedvezmény érvényesítése, különös tekintettel felváltva nevelt gyermekere. Kérdés

Tisztelt Adózóna! A fenti kérdésre 2019.03.24-én választ kaptam Surányi Imréné okleveles közgazdától. A 1853-as számú bevallás kitöltésekor azonban a választól eltérő eredményt kaptam. Abban a családban, ahol három családi pótlékra jogosult kiskorú gyermeket nevelnek, a közös háztartásban élő – nem bejegyzett – élettársak, és a három gyermekből két gyermek felváltva nevelt, egy gyermek pedig közös, mekkora összegű családi kedvezmény érvényesítésére jogosult az apa az adóbevallásában, megosztással? A bevallás elkészítése során a két felváltva nevelt gyermekre 2*0,5*220 000 Ft adótartalomnak megfelelő, az egy közös gyermekre pedig 220 000 Ft adótartalomnak megfelelő családi kedvezmény érvényesítését teszi lehetővé a bevallást kitöltő az élettársnak. Az anyának nincs jövedelemadó-köteles jövedelme. Surányi Imréné válaszában azt írta, hogy az apa év végén az adóbevallásában megosztással érvényesítheti az anyának járó 2*0,5*116 670 forint adótartalmának megfelelő családi kedvezményt. A fentiekre való tekintettel kérem segítségüket a helyes családi kedvezmény összegének megállapításához.Tóthné H. Edit

Családi kedvezmény érvényesítése, különös tekintettel felváltva nevelt gyermekre Kérdés

Tisztelt Adózóna! A 2018. évi szja-bevalláshoz szeretnék segítséget kérni, gyermekek utáni kedvezmény igénybevételéhez. A családban három kiskorú, családi pótlékra jogosult gyermeket nevelnek a szülők, akik nem házasok, nem bejegyzett élettársak, de közös háztartásban élnek, a gyerekek utáni családi pótlékot nem egyedülállóként veszik igénybe. A három gyermekből egy közös, aki után az apa év közben érvényesítette az adókedvezményt. Két gyermek az anya előző kapcsolatában született, akiket közös nyilatkozat alapján felváltva nevelnek a szülők. A fentiekre tekintettel az apa igénybe veszi a két gyermek után járó családi kedvezmény 50 százalékát. Kérdésem, hogy az apa jogosult-e a 2018. évi bevallásában a három gyermek után járó 33 ezer forint/hó adókedvezmény érvényesítésére, természetesen a felváltva nevelt gyermekek után csak az 50% kedvezményt igénybe véve. Továbbá kérdésem, hogy a fenti esetben mennyi az 50%? A két gyermeket felváltva nevelő apa által érvényesített családi kedvezmény 50%-a után megmaradó két gyerek után járó 50% (10 ezer forint/hó x két gyermek), vagy az anya által figyelembe vehető három gyermek után járó 33 ezer forint/hó kedvezmény 50%-a? Tóthné Edit

Babaváró hitel, autóvásárlás támogatása: megjelentek a kormányrendeletek Cikk

Több családvédelmi intézkedéssel kapcsolatban, így a korábban már beharangozott babavárást és a nagycsaládosok autóvásárlásának támogatását célzó kormányrendelet is megjelent a 2019/39. számú Magyar Közlönyben.

Családi kedvezmény érvényesítése élettársak esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi kedvezmény érvényesítésével kapcsolatban szeretném a segítségét kérni! A szülők nem bejegyzett élettársak, közös háztartásban élnek. 2018 júliusában összeházasodtak. 3 gyermek van, 2 gyermek az anyukáé és 1 gyermek közös. Hogyan érvényesíthetik a családi kedvezményt a szülők? Az élettárs a családi kedvezményét, amit az anyuka nem tud érvényesíteni a 7 920 000 forint adóalapból a három gyermek után, visszaigényelheti-e az adóbevallásban teljes mértékben? Az adóbevallásban milyen módon kell szerepeltetni a gyerekeket a 03-as lapon? Válaszát előre is köszönöm!

A NAV a családi adókedvezmény érvényesítéséről Cikk

Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a családi kedvezmény érvényesítésére vonatkozó alapvető tudnivalókról.

Élettárs kapcsolt vállalkozása Kérdés

"A" és "B" nem bejelentett élettársi kapcsolatban él. "A" egyéni vállalkozó és munkavállalóként alkalmazza "B"-t, aki 100 százalékban tulajdonos egy kft.-ben. Kapcsolt vállalkozásnak minősül-e az ügylet, ha "A" számláz "B" cégének?

Közös őstermelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közös őstermelői igazolvány kiváltásával kapcsolatba kérném a segítségét. Adott egy őstermelő, aki eddig belefért a 4 millió forintos kedvező adózású értékhatárba, a későbbiekben viszont véleménye szerint bevétele meg fogja haladni a 4 millió forintot. Emiatt , hogy a bevételt megossza, közös őstermelői igazolványt váltana ki, de kivel tudna? - van egy élettárs, aki nem bejegyzett élettárs, - van 3 kiskorú gyermek, - van egy édesanya, aki nem egy lakcímen él vele. Van-e valamilyen sorrend abban, hogy kit kell elsőként rávenni a közös őstermelői igazolványra? Lehet-e közös őstermelése kiskorú gyermekével? Köszönöm válaszát!! Üdv. CsÉva

Hétvégi hazautazás céges autóval Kérdés

Tisztelt Szakértő! A dolgozó állandó lakóhelyétől több mint 100 km-re végez munkát. Kérelmezte a hétvégi hazautazás kifizetését (max 4 alkalommal havonta). A 15 Ft/km költségtérítést kérte. (Az élettársának céges autó magáncélú használata van engedélyezve, ennél a költségvetési szervnél dolgozik ő is és az üzemeltetési költség egészét a költségvetési szerv fizeti.) A munkáltató szerint nem fizethető ki, mivel szolgálati autóval való munkába járás esetén – mivel annak összes üzemeltetési költsége nyilvánvalóan a költségvetést terheli – a magánszemélynél nem merül fel költség, így nincs is mit megtéríteni. A kérdésem, hogy kifizethető-e számára az útiköltség-térítés?

Biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Középiskolai tanulmányait végző diák terhes lett (19 éves), az iskolai tanulmányait 2019. 04. 30-ával fejezi be, a vizsgák 2019. 06. 30-áig tartanak, ekkor fejeződik be teljesen az iskola, a szülés várható időpontja 2019. 07. 06-a. A terhes kismamának meddig van biztosítási jogviszonya, ha végig jár iskolába és befejezi tanulmányait (2019. 06. 30-ával)? Ha év közben kiderül, hogy mégsem tud végig bejárni és tanulmányait idő előtt be kell fejeznie, ebben az esetben meddig van biztosítási jogviszonya? Ha időközben magántanuló lesz és tanulmányait vizsgákkal lezárva fejezi be, akkor meddig tart a biztosítási jogviszonya? Biztosítási jogviszony megszűnése után egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie? Az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetése fedezi a szülés és a kórházi kezelést vagy ez erre nem nyújt fedezetet és a szülésért és a kórház ellátásért fizetni kell? A terhes kismama és a gyermek édesapja élettársi kapcsolatban vannak, a családi adókedvezményt ez esetben a magzatra az édesapa csak a gyermek megszületése után visszamenőlegesen érvényesítheti? A szülést követően a kismama milyen ellátást tud igényelni (csed, gyed, gyes), nem volt előtte munkaviszonya? Válaszokat előre is köszönöm. Tisztelettel: Lászlók Éva Virtus Kft

Kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk belföldi kiküldetése teljesítéséhez olyan személygépkocsit szeretne használni, melynek törzskönyvében ő a tulajdonos, a forgalmi engedélyben viszont egy másik magánszemély az üzembentartó (akinek a nevére a kgfb is szól). A két magánszemély között nincs jogi kapcsolat. Élettársak ugyan, de ez nem bejelentett élettársi kapcsolat és hivatalosan nem egy lakcímen laknak. Ebben az esetben elszámolható kiküldetési rendelvény alapján bevételnek nem számító költségtérítés a munkavállalónk részére? Várom megtisztelő válaszukat!

Ingatlan értékesítéséből származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! „A” magánszemély „B” élettársával közösen vásárolt egy lakást ½, ½ tulajdoni hányad arányban. A lakást „A” személy 20 millió forint hitelből (a hitel adósa „A” személy) és „B” személy 10 millió forint önerejéből vásárolták 30 millió forintért. Különválásuk következében „B”személy megvásárolja „A” személytől az ½ tulajdoni hányadát 20 millió forintért, melyből „A”személy a felvett hitelét végtörleszti. „A” személynek az ingatlan értékesítéséből jövedelme keletkezik, de valójában az egész vételárat a hitelébe végtörleszti. „A” bevétele 20 millió forint, a megszerzésre fordított tulajdoni hányada: 15 millió forint, szerzéssel összefüggő egyéb kiadás: 500 ezer forint, így jövedelme 4,5 millió forint. A szerzés és az értékesítés is 2018. évben történik. Milyen lehetőségei vannak „A” magánszemélynek az szja-fizetés mérséklésére, vagy elengedésére? Az szja-törvény 63. § (7) rendelkezik egy mérséklési, vagy elengedési lehetőségről. Válaszát előre is köszönöm.

Kilépés családi gazdaságból Kérdés

2016-ban családi gazdaságot hoztam létre hat fővel. A családi gazdaság tagja lett a családi gazdaság vezetőjének (családi gazdálkodó) élettársa is. Az éllettársi kapcsolat idöközben megszűnt. Az élettárs mint a családi gazdaság tagja földterületet, eszközt nem hozott a családi gazdaságba. Kérdés: hogyan szüntethető meg a volt élettárs családi gazdasági viszonya? Kérem szíves válaszukat.

Hozzátartozó halála Kérdés

Tisztelt Szakértő, az alábbi témában szeretném kérni a segítségét. Ismerősöm élettársának meghalt a nagyszülője. A kérdésem az lenne, hogy ismerősömnek jár-e a 2 nap mentesülés a munkavégzési kötelezettség alól, ha egyeneságbeli rokon élettársa, és nem házastársa. Köszönettel

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink