144 találat a(z) élettárs cimkére

Első házasok adókedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. alkalmazottja élettársi közösségben élt, született közös gyermekük. 2016-ban összeházasodnak, jár-e nekik az első házasok adókedvezménye abban az esetben is, ha már a közös gyerekük után érvényesítik az adókedvezményt? Üdvözlettel.

Családi adókedvezmény élettárs esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszát. Anyukának "A" apukától van kettő gyermeke (nem élnek együtt). Későbbiekben élettársi kapcsolatot létesít (közjegyzői okiratban foglalva) "B" apukával, akitől szintén lesz kettő gyermeke. "B" apukával anyuka közös háztartásban él mind a négy gyermekkel együtt. Kérdésem: "B" apuka igényli a családi adókedvezményt (anyukának nincs munkáltatója, nem dolgozik), akkor mind a négy gyermek után igényelheti a kedvezményt? Köszönettel várom válaszukat.

Elhunyt magánszemély végleges adója, adómentes támogatások Cikk

Magánszemély halála esetén felmerül a kérdés, adókötelezettséget is örökölnek-e a hozzátartozók. Cikkünkben részletezzük az elhunyt adózására, valamint a halála után a hozzátartozóknak juttatott támogatásokra vonatkozó szabályokat.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Egy bt.. két tagja "fiú" 50% (beltag), "anya" 50 % (kültag). Szerződéses jogviszony jön létre egy olyan kft.-vel, ahol a fiú nem bejegyzett élettársának az édesanyja 100 százalékos tulajdonos és ügyvezető. A kapcsolt vállalkozás létrejön akkor is, ha többségi befolyás jön létre közvetlen vagy közvetett módon. A közeli hozzátartozók szavazati arányát össze kell számítani (így a fiúét és az édesanyjáét biztosan). A Ptk. szerint közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér. Jól értelmezem-e, hogy a két vállalkozás nem kapcsolt vállalkozás, mert a bt. fiú tagja, és a kft. hölgy tulajdonosa nem minősül közeli hozzátartozónak? Nem változik akkor sem a helyzet, ha a bt. fiú tagja házasságot létesít az élettársával, hiszen a kft. hölgy tagja (a fiú anyósa) a Ptk. szerint "csak" hozzátartozója és nem közeli hozzátartozója lesz. És többségi befolyás vizsgálatakor csak a közeli hozzátartozók szavazati arányait kell összeszámítani?

Özvegyi nyugdíj: ki kaphatja, mikor éled fel? Cikk

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretein belül, az elhunyt jogszerző jogán, özvegyi nyugdíjra szerezhet jogosultságot a jogszerző házastársa, a bejegyzett élettársa, az elvált házastársa, illetve az élettársa. Ismertetjük azt is, hogyan, hol kell igényelni ezt a tb-ellátást.

Családi kedvezmény érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy anyának van három kedvezményezett eltartottnak minősülő gyermeke. Két gyermek attól a férfitől van, akivel sok éve együtt él, de nem házasok, nincsenek az élettársak nyilvántartásában bejegyezve. 2015. évben az anya félállásban 850 072 forint jövedelmet szerzett, amelyből év közben nem vontak le tőle sem személyijövedelemadó-előleget, sem egészségbiztosítási járulékot, sem nyugdíjjárulékot, csak munkaerő-piaci járulékot vontak tőle. Az apa 2015-ben 1 794 000 forintot keresett, nála a személyijövedelemadó-előleg levonásánál figyelembe vették a két gyermekét, azaz havonta 125 000 forint adóalap kedvezményt, de még ezek után is maradt éves szinten 294 000 forint adóalapja, ami után személyijövedelemadó-előleget kellett fizetnie év közben. Kérdésem, hogy az apa most a 2015. évi bevallásban tud-e a fenti adatok tükrében pénzt visszakérni az adóhivataltól? Ha igen, akkor mennyit, milyen jogcímen? Nagyon sokat tanulmányoztam a kitöltési útmutatóját a 1553-nak, valamint a szakirodalmat, de egyszer meggyőződök, hogy nem igényelhet vissza, majd ennek ellenkezőjéről is, hogy az apánál megmaradt szja mértékéig és még a tőle levont járulékokból is visszakérhet. Kérem szépen számomra ezt megvilágítani, és a fenti adatok ismeretében levezetni az apa 1553-as bevallásának sorai szerint. Fáradozását nagyon köszönöm. Tisztelettel: Szendrei Dénes

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállaló év közben (2015.) rosszul nyilatkozott, élettársi kapcsolatban élt születendő gyermekének édesanyjával és év közben a gyermek megszületése előtt várandósságra hivatkozva családi adókedvezményt vett igénybe egy gyermek után. Ez nem járt volna neki, és csak a 2015. évre vonatkozó adóbevallásában igényelhette volna adókedvezmény-megosztással. 2016. januárjában derült ki, hogy nem házasok, csak élettársi kapcsolatban élnek, 2016. januárban megszületett a gyermek. Lehet-e valamilyen módon javítani ezt a tévedést? Köszönöm segítségét.

Családi kedvezmény gyámügy által kirendelt gyermek esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi kedvezménnyel kapcsolatos tájékoztatást szeretnék kérni. Közös lakcímen élő, nem bejegyzett élettársi viszonyban lévő fiatal párhoz a gyámügy családba helyezi a nőhöz tartozó fiatalkorú testvérét (öccse). A nő családi pótlékot kap utána, ezért családi kedvezményre is jogosulttá válik. Jelenleg sajnos nem tudja igénybe venni a kedvezményt, ezért vetődött fel hogy akivel egy háztartásban él, az venné figyelembe a kedvezményt. Megtehetik-e? Előre is köszönöm!

Családi kedvezmény: én gyerekem, mi gyerekünk, élettárs, házastárs? Cikk

Naponta tapasztaljuk olvasóink kérdéseiből, hogy sokak számára nagy fejtörést okoz a családi kedvezményre vonatkozó előírások közötti eligazodás. Cikkünk a 2015. évi adóbevallás, munkáltatói adó-megállapítás elkészítéséhez egy konkrét példán mutatja be, hogy az érintettek családi helyzetében bekövetkezett változások esetén mi mindenre kell figyelni a szabályok helyes alkalmazásához.

Szja – három gyermek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Adott egy család, az anya "hozott" két gyermeke, kedvezményezett eltartottak. 2015 januárjában betölti a terhessége 91. napját a harmadik, közös gyerekkel. Az apának nincs "hozott" gyermeke, csak a közös gyermek. Élettársi kapcsolatban éltek, de 2015 márciusában összeházasodtak. A) az anya családi kedvezménye: 3 fő*206 250 Ft*12 hó=7 425 000 Ft? B) az apa családi kedvezménye: 3 fő*206 250 Ft*9hó=5 568 750 Ft? Számomra az nem világos, mikortól és hány gyermek után jogosult az apa családi kedvezményre. Az anya által ki nem használt családi kedvezményt az apa teljes mértékben igénybe veheti? Akár járulékkedvezményként is? Melyik hónapban van megosztás, és melyik hónapban közös érvényesítés? Válaszát köszönöm!

Nyugdíjjal kapcsolatos Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelemnek külföldi élettársa (német) van. Mindketten nyugdíjasok és itt élnek Magyarországon. A kérdésünk az lenne, hogy a német törvények szerint élettársként jogosult-e özvegyi nyugdíjra? Ha igen, milyen feltételekkel? Ha összeházasodnak mennyi ideig kell együtt élniük, hogy jogosult legyen az özvegyi nyugdíjra szintén a német törvények szerint? Köszönettel: Vallerné Klári

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Válaszadó! 2015. évre családi adókedvezményt igénybe veheti-e az élettárs a családban nevelt nem közös gyermekre tekintettel?

Családi kedvezmény Kérdés

Gyesen levő anyuka a gyermekét egyedülállóként nevelők családi pótlékát veszi igénybe. A gyermek és az anyuka ugyanarra a címre vannak bejelentve, viszont életvitelszerűen albérletben laknak a gyermek apjával, egy másik lakcímen. Mivel az anyukának nincs jövedelme a gyesen kívül, ezért az élettársa veszi igénybe a családi adókedvezményt. Véleményem szerint viszont nem vehetné igénybe, megoldás lenne-e, ha az egyedülállónak járó emelt összegű családi pótlékot lemondaná az anyuka? Abban az esetben érvényesíthetnék a családi adókedvezményt a férfi élettársa keresetéből? Visszamenőleg mennyi időre lehet bejelenteni az élettársi jogviszony létesítését, s ezzel egyidőben visszafizetni a emelt összegű családi pótlékra vonatkozó differenciát?

Első házasok adókedvezménye – folytatás 3. rész Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Megérkezett a NAV válasza a kérdésemre, mely nem egyezik meg az ön válaszával. S a NAV válasza sokkal bővebb is volt. Ígéretemhez híven most beidézem a NAV válaszát. Tisztelt Ügyfelünk! Hivatalunkhoz címzett e-mailben feltett kérdésére az alábbi választ adjuk. A bejegyzett élettársi kapcsolatról, az ezzel összefüggő, valamint az élettársi viszony igazolásának megkönnyítéséhez szükséges egyes törvények módosításáról szóló 2009. évi XXIX. törvény (a továbbiakban: Bék.) 1. § (1) bekezdése alapján bejegyzett élettársi kapcsolat akkor jön létre, ha az anyakönyvvezető előtt együttesen jelenlévő két, tizennyolcadik életévét betöltött, azonos nemű személy személyesen kijelenti, hogy egymással bejegyzett élettársi kapcsolatot kíván létesíteni. A Bék. 3. §-ának f) pontjába foglalt rendelkezése tartalmazza többek között a bejegyzett élettársi kapcsolat joghatásait, melynek értelmében, ha e törvény eltérően nem rendelkezik, vagy e törvény a rendelkezés alkalmazását nem zárja ki, megfelelően alkalmazni kell a házaspárra vonatkozó szabályokat a bejegyzett élettársakra. A törvény indoklása alapján a törvény általánosan egyértelművé teszi, hogy ahol jogszabály a házastársakra, házaspárra vagy a házasságra vonatkozóan állapít meg jogokat vagy kötelezettségeket, azokat a szabályokat a bejegyzett élettársakra, illetve a bejegyzett élettársi kapcsolatra is megfelelően érteni kell. Továbbá a bejegyzett élettársakat mindazok az adójogi, munkajogi, szociális, bevándorlási, honosítási stb. kedvezmények megilletnék, mint a házasságban élőket, illetve ugyanazok az eljárási szabályok is vonatkoznának rájuk, mint a házastársakra (pl.: tanúvallomás megtagadásának joga, összeférhetetlenségi szabályok). Kiemelhető még e körben, hogy a bejegyzett élettársak törvényes öröklési státusza is a házastársakéval azonos. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 29/C. §-a értelmében az első házasok kedvezményét az a házaspár érvényesítheti, amely esetében legalább az egyik házastárs első házasságát köti. A Bék. nem tartalmaz eltérő vagy kizáró rendelkezést az első házasok kedvezményével kapcsolatban, ezért megfelelően alkalmazható az Szja tv. 29/C §-ában foglalt, 2015. január 1-től hatályos adóalap-csökkentő kedvezmény a bejegyzett élettársak esetében is, amennyiben legalább az egyik élettárs első alkalommal létesít bejegyzett élettársi kapcsolatot. Kérjük a fenti tájékoztatásunk szíves elfogadását! Tájékoztatjuk, hogy az előzőekben részletezettek az elektronikus levelében foglaltakon alapuló szakmai véleménynek minősülnek, kötelező jogi erővel nem bírnak. Tisztelettel: Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fejér Megyei Adó- és Vámigazgatósága Tájékoztatási Osztály Kérem, hogy véleményezze a NAV által leírtakat! Előre is köszönöm szíves válaszát! Üdvözlettel, Kálmán Csaba.

Élettárs igénybe veheti-e a magzat után járó családi kedvezményt? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy élettárs igénybe veheti-e a magzat után járó családi kedvezményt az adóelőleg érvényesítésénél, illetve év végén, a bevallásban? Továbbá, hogy a munkáltató vizsgálhatja-e az adóelőleg-nyilatkozatban szereplő adatok valódiságát, az orvosi igazolást be kell-e kérnie, és azt meg kell-e őriznie? Üdvözlettel várom válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink