150 találat a(z) élettárs cimkére

Szja – három gyermek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Adott egy család, az anya "hozott" két gyermeke, kedvezményezett eltartottak. 2015 januárjában betölti a terhessége 91. napját a harmadik, közös gyerekkel. Az apának nincs "hozott" gyermeke, csak a közös gyermek. Élettársi kapcsolatban éltek, de 2015 márciusában összeházasodtak. A) az anya családi kedvezménye: 3 fő*206 250 Ft*12 hó=7 425 000 Ft? B) az apa családi kedvezménye: 3 fő*206 250 Ft*9hó=5 568 750 Ft? Számomra az nem világos, mikortól és hány gyermek után jogosult az apa családi kedvezményre. Az anya által ki nem használt családi kedvezményt az apa teljes mértékben igénybe veheti? Akár járulékkedvezményként is? Melyik hónapban van megosztás, és melyik hónapban közös érvényesítés? Válaszát köszönöm!

Nyugdíjjal kapcsolatos Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelemnek külföldi élettársa (német) van. Mindketten nyugdíjasok és itt élnek Magyarországon. A kérdésünk az lenne, hogy a német törvények szerint élettársként jogosult-e özvegyi nyugdíjra? Ha igen, milyen feltételekkel? Ha összeházasodnak mennyi ideig kell együtt élniük, hogy jogosult legyen az özvegyi nyugdíjra szintén a német törvények szerint? Köszönettel: Vallerné Klári

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Válaszadó! 2015. évre családi adókedvezményt igénybe veheti-e az élettárs a családban nevelt nem közös gyermekre tekintettel?

Családi kedvezmény Kérdés

Gyesen levő anyuka a gyermekét egyedülállóként nevelők családi pótlékát veszi igénybe. A gyermek és az anyuka ugyanarra a címre vannak bejelentve, viszont életvitelszerűen albérletben laknak a gyermek apjával, egy másik lakcímen. Mivel az anyukának nincs jövedelme a gyesen kívül, ezért az élettársa veszi igénybe a családi adókedvezményt. Véleményem szerint viszont nem vehetné igénybe, megoldás lenne-e, ha az egyedülállónak járó emelt összegű családi pótlékot lemondaná az anyuka? Abban az esetben érvényesíthetnék a családi adókedvezményt a férfi élettársa keresetéből? Visszamenőleg mennyi időre lehet bejelenteni az élettársi jogviszony létesítését, s ezzel egyidőben visszafizetni a emelt összegű családi pótlékra vonatkozó differenciát?

Első házasok adókedvezménye – folytatás 3. rész Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Megérkezett a NAV válasza a kérdésemre, mely nem egyezik meg az ön válaszával. S a NAV válasza sokkal bővebb is volt. Ígéretemhez híven most beidézem a NAV válaszát. Tisztelt Ügyfelünk! Hivatalunkhoz címzett e-mailben feltett kérdésére az alábbi választ adjuk. A bejegyzett élettársi kapcsolatról, az ezzel összefüggő, valamint az élettársi viszony igazolásának megkönnyítéséhez szükséges egyes törvények módosításáról szóló 2009. évi XXIX. törvény (a továbbiakban: Bék.) 1. § (1) bekezdése alapján bejegyzett élettársi kapcsolat akkor jön létre, ha az anyakönyvvezető előtt együttesen jelenlévő két, tizennyolcadik életévét betöltött, azonos nemű személy személyesen kijelenti, hogy egymással bejegyzett élettársi kapcsolatot kíván létesíteni. A Bék. 3. §-ának f) pontjába foglalt rendelkezése tartalmazza többek között a bejegyzett élettársi kapcsolat joghatásait, melynek értelmében, ha e törvény eltérően nem rendelkezik, vagy e törvény a rendelkezés alkalmazását nem zárja ki, megfelelően alkalmazni kell a házaspárra vonatkozó szabályokat a bejegyzett élettársakra. A törvény indoklása alapján a törvény általánosan egyértelművé teszi, hogy ahol jogszabály a házastársakra, házaspárra vagy a házasságra vonatkozóan állapít meg jogokat vagy kötelezettségeket, azokat a szabályokat a bejegyzett élettársakra, illetve a bejegyzett élettársi kapcsolatra is megfelelően érteni kell. Továbbá a bejegyzett élettársakat mindazok az adójogi, munkajogi, szociális, bevándorlási, honosítási stb. kedvezmények megilletnék, mint a házasságban élőket, illetve ugyanazok az eljárási szabályok is vonatkoznának rájuk, mint a házastársakra (pl.: tanúvallomás megtagadásának joga, összeférhetetlenségi szabályok). Kiemelhető még e körben, hogy a bejegyzett élettársak törvényes öröklési státusza is a házastársakéval azonos. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 29/C. §-a értelmében az első házasok kedvezményét az a házaspár érvényesítheti, amely esetében legalább az egyik házastárs első házasságát köti. A Bék. nem tartalmaz eltérő vagy kizáró rendelkezést az első házasok kedvezményével kapcsolatban, ezért megfelelően alkalmazható az Szja tv. 29/C §-ában foglalt, 2015. január 1-től hatályos adóalap-csökkentő kedvezmény a bejegyzett élettársak esetében is, amennyiben legalább az egyik élettárs első alkalommal létesít bejegyzett élettársi kapcsolatot. Kérjük a fenti tájékoztatásunk szíves elfogadását! Tájékoztatjuk, hogy az előzőekben részletezettek az elektronikus levelében foglaltakon alapuló szakmai véleménynek minősülnek, kötelező jogi erővel nem bírnak. Tisztelettel: Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fejér Megyei Adó- és Vámigazgatósága Tájékoztatási Osztály Kérem, hogy véleményezze a NAV által leírtakat! Előre is köszönöm szíves válaszát! Üdvözlettel, Kálmán Csaba.

Élettárs igénybe veheti-e a magzat után járó családi kedvezményt? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy élettárs igénybe veheti-e a magzat után járó családi kedvezményt az adóelőleg érvényesítésénél, illetve év végén, a bevallásban? Továbbá, hogy a munkáltató vizsgálhatja-e az adóelőleg-nyilatkozatban szereplő adatok valódiságát, az orvosi igazolást be kell-e kérnie, és azt meg kell-e őriznie? Üdvözlettel várom válaszát.

Csok új lakásra: méretek, összegek, feltételek és szankciók Cikk

Nem kaphat akárki akármilyen lakásra csok-ot, bőven akadnak kizáró okok, ráadásul a támogatást követő évtizedre is elköteleződést várnak a támogatottaktól. Meghiúsulás esetén szigorú a büntetés.

Érvényesítheti-e a családi adókedvezményt felváltva gondozott gyermek után a családi pótlékot nem kapó volt élettárs édesapa? Kérdés

Volt élettársak 10 éves gyermeküket felváltva gondozzák, az édesanya jelenleg nem dolgozik, de a családi pótlékot ő kapja. Igénybe veheti-e az édesapa a családi adókedvezményt? A gyermek elhelyezéséről egymás közötti megállapodással rendelkeztek, arról bírósági végzés nincs.

Családi kedvezmény megosztása élettársak között 3 gyermeknél 53-as bevallban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Anya első házasságából 1 gyermek, élettársi kapcsolatból 2 gyermek = 3 vér szerint gyermek. Élettárs 2 közös gyermek. A családnak 3 kedvezményezett eltartott gyermeke van. Szerintem igénybe vehetik havonta a 618 750 forint kedvezményt, éves szinten 7 425 ezer forintot. A kérdésem, mi alapján dönthetem el, hogy az 53-as bevallás A lapjának 26-os sor b. oszlopába mennyi az a kedvezmény maximuma, melyet jogszerűen beállíthatok? Helyesen járok-e el, ha az apa esetében a 26. sorba a 2 528 701 forint összevont jövedelmet írom, így visszakapja a levont előleget, az anya esetébe pedig a 2 506 345 forintot, nála nem lenne sem fizetendő, sem visszajáró. Apa 15M30 : 1-es sor 2 528 701.- Ft Megállapított eg.bizt.és ny. összege 429 880.- „ Évközben érv. családi jár kedv. 36 849.- „ Levont eg.bizt. és ny.jár 393 031.- „ Levont Szja előleg 42 108.- „ Anya: 1-es sor 2 506 345.- Ft Megállapított eg.bizt.és ny. összege 424 007,- „ Évközben érv. családi jár kedv. 378 201.- „ Levont eg.bizt. és ny.jár 45 806.- „ Levont Szja előleg 0 Megtisztelő válaszát előzetesen is szeretném megköszönni.

Nyilatkozat családi kedvezményről: zűrzavar az élettársaknál Cikk

Olvasóink kérdéseiből kiderült, hogy a családi kedvezmény érvényesítését kérő adóelőleg-nyilatkozathoz kiadott Tájékoztató élettársak esetében, ha a közös gyermekeket saját háztartásukban nevelik nem pontos, és ezért félreérthető, de legalább is bizonytalanságot okoz. Mi az igazság?

Családi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi problémára szeretnék egy megnyugtató kérdést kapni. Van egy család, akik hivatalosan nincs nyilatkozatuk arról, hogy ők élettartási kapcsolatban élnének, de tartósan közös lakásban élnek, és már született két gyermekük. A következő a kérdés, ami nem világos: az anya kapja a két gyermek után a családi pótlékot, de a családi kedvezményt nem kapja, mert nem dolgozik, a két pici babával otthon (gyesen) van. az apa szeretné a családi kedvezményt igénybe venni, a rendelet szerint a nyilatkozat útmutatása szerint hivatalosan közjegyző előtt kellene nyilatkozni, hogy élettársi viszonyban élnek. A kérdés, mivel az anya és az apa minkét gyermek esetében vér szerinti szülők, egy háztartásban élnek, szükséges-e a közjegyző által igazolt irat, hogy igénybe tudják venni a családi kedvezményt 2015-re és 2016-ra)? Tisztelettel kérem Önöket, hogy ha lehet, minél hamarabb tájékoztassanak, a téves nyilatkozat elkerülése végett. Üdvözlettel Gönczi Katalin és Zombor Péter

Családi adókedvezmény élettársak esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Munkavállalónk élettársi kapcsolatban él, van kettő közös gyermek. Bírósági döntés alapján az anya előző kapcsolatából származó gyermeket náluk helyezték el. Így az anya 3 gyermek után jogosult családi adókedvezményre, az apa 2 gyermek után. Jól gondolom, hogy év közben az apa csak a 166 660 Ft/hó összeget érvényesítheti, anya az 1 gyerek után a 220 000 Ft/hó összeget, de év végén az anya által fel nem használt kedvezményt az apa is igénybe veheti? Konkrétan arra gondolok, hogy anya jogosult éves szinten 7 920 000 Ft-ra, év közben igénybe vett 2 640 000Ft-ot, akkor az apa (élettárs) az éves bevallásban igénybe veheti a maradék 5 280 000 Ft-ot? Üdvözlettel: Freidler Tünde

Élettársi kapcsolat és családi adókedvezmény Kérdés

Élettársi kapcsolatban született két gyermek. Az apa venné igénybe a családi kedvezményt a 2015-ös évre szóló adóbevallásában. Az apának korábbi kapcsolatából van 1 gyermeke, akit az édesanyja nevel. Mikor veheti igénybe az apa a gyermek után járó összeget, amit 2 gyerekre tudna érvényesíteni, hiszen a korábbi kapcsolatában született gyermek után az édesanyja veszi igénybe a családi kedvezményt? Vagy mindenképpen a két gyermekre járó kedvezményösszeg jár neki? Gyermekenként 62 500 vagy 206 250 forint adóalap-kedvezmény? Köszönöm. R.

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A párommal élettársi kapcsolatban élünk, DE ez semmilyen hivatalos formában nincs megerősítve. Nem vagyunk bejelentve élettársként sehol, plusz az állandó lakcímünk sem egy helyen van (én a lakásomra vagyok bejelentkezve, ő pedig az albérletbe, ahol lakunk), ami másik városban is van, mint az én lakásom. A páromnak 3 kiskorú gyermeke van, akik után kap – nem emelt összegű – családi pótlékot. Viszont ő anyaságin van, ezért nem tudja igénybe venni a családi adókedvezményt (nincs hozzá olyan jövedelme), a gyermekek édesapja pedig szintén nem veszi/veheti igénybe a kedvezményt. A kérdés az, hogy én – mint nem hivatalos élettárs – igénybe vehetem-e a családi adókedvezményt, vagy ehhez élettársi bejelentést kell tenni, vagy legalábbis az állandó/tartózkodási címemnek meg kell egyeznie a gyerekek és a párom állandó tartózkodási helyével? Igazolni kell-e valamilyen formában, hogy együtt élünk? Továbbá, ha jogosult vagyok, ez a helyzet áll fenn már több éve, visszamenőleg lehet-e érvényesíteni ilyen jogosultságot? Tisztelettel: Kész Zoltán

Családi kedvezmény összege Kérdés

Tisztelt Szakértő! Élettársi kapcsolatban 1 gyermek van, a második gyermekkel tavaly szeptember elején volt 3 hónapos terhes a leendő anyuka. Az apukának egy korábbi kapcsolatából van egy harmadik gyermeke, aki után az anyukája veszi igénybe a családi kedvezményt. Az apa a három gyermek után járó családi kedvezményt veheti igénybe, akkortól, hogy a magzat betöltötte a 91. napot? Köszönettel: R.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsoltság

Pölöskei Pálné

adószakértő

Ügyvezető díjazás nélkül

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink