142 találat a(z) élettárs cimkére

Magánszemély költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély munkáltatójától élettárs tulajdonában levő autó használatára (munkáltató érdekkörében felmerült ügyben) költségtérítést kap. Ebben az esetben felmerül-e a magánszemélynél a cégautóadó-fizetési kötelezettség? Ha igen, akkor kinek kell az adóbevallást elkészítenie és megfizetnie az adót, neki vagy az élettársának? Mely esetben nem merülne fel a cégautóadó-fizetési kötelezettség? Köszönöm válaszukat!

Özvegyi nyugdíj: ki kaphat, mikor éled fel? Cikk

A hatályos társadalombiztosítási szabályok szerint özvegyi nyugdíjra az elhunyt jogszerző házastársa, a bejegyzett élettársa, az elvált házastársa és az élettársa szerezhet jogosultságot.

Őstermelő mellett egyéni vállalkozó, kft.: mi a szabály? Cikk

Több olvasónk is kérdezett az őstermelés szabályairól. A kérdésekre Szarvas Imréné könyvvizsgáló, adószakértő válaszolt.

Őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Most lett egy őstermelő ügyfelem, s azután érdeklődöm, hogy az élettársa is szerepelhet-e vele közös őstermelői igazolványban? Másik kérdésem, hogy az őstemelő a saját termékét kinek adhatja el, s milyen előírások vonatkoznak az értékesítésre? Van egy kft.-jük, annak is értékesítenének, illetve másik őstermelőnek is, aki továbbadná a terméket? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Huéber Józsefné

Családi kedvezmény élettársi kapcsolat évközi megszűnése esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állásfoglalást kérnék arra vonatkozóan, hogy 11 éve (nem regisztrált) élettársi kapcsolatban élő férfi és nő, akik az elmúlt 11 évben 3 kiskorú gyermeket neveltek, melyből 1 közös, kettő az anya által hozott. Ha 2016. júniusban az élettársi vagyonközösséget ügyvéddel ellenjegyzett szerződésben megszüntetik, a közös gyerekre vonatkozóan közös szülői felügyeletben, hetente változó "felváltva gondozásban" állapodnak meg, az anya saját gyerekei nyilván az anyánál maradnak, akkor lehetséges-e, hogy semmiféle megosztás, közös érvényesítés nem jöhet náluk szóba a családi kedvezménynél, se az anyánál, se a férfinél...s a férfinak csak a saját vérszerinti gyereke utáni egygyerekes családi kedvezmény 50%-a jár családikedvezmény-keretként? A munkáltató 2016. júniusig a férfinak a vérszerinti gyerekére és az anya által aláírt nyilatkozata alapján 6 hónapon kereszül 220 ezer forint családi adóalap-csökkentő kedvezménnyel számolt. Az anya egyébként nem tudta 2016-ra igénybe venni a 3 gyerekre járó keretösszegét (2 fő*12 hó*220 000 Ft +1 fő 6 hó*220 000 Ft és 1 fő 6 hó*110 000 Ft) a családi járulékkedvezménnyel együtt sem.) A férfi valóban nem érvényesíthet semmit, csak júliustól decemberig az 1 fő*6 hó * 33 370 Ft keretösszeget? Pusztán azért, mert már a bevallás benyújtásakor nem élettársak? A NAV telefonos válasza szerint, egyiknél sem jelölhető a bevallásban megosztás vagy közös érvényesítés, mert a bevalláskor már nem áll fenn az élettársi közösség. Gyors válaszukat előre is köszönöm.

Eltartottak száma – rokkantsági járadék esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy édesanya a saját jogán rokkantsági járadékban részesül. Van kettő családi pótlékra jogosult gyermeke, év közben dolgozott, nyilatkozott is, hogy ő venné igénybe a családi adókedvezményt. Kettő vagy három "gyerekes" kedvezmény jár neki? Különbség van-e ebben a tekintetben a 2016. és a 2017. év viszonylatában? Van egy élettársa, aki szintén dolgozik, de év közben nem vesz igénybe családi adókedvezményt. Az éves bevallásban lehetősége van-e az édesanyának a fennmaradó kedvezményt megosztani a párjával? Kettő vagy három eltartott utáni adókedvezmény jár neki a megosztásra tekintettel? Van-e különbség a 2016. és a 2017. adóév tekintetében? Rokkantsági járadék esetében számomra nehezen értelmezhető, hogyan kell meghatározni az eltartottak számát, illetve, hogy van-e lehetőség, illetve mikor van lehetőség a megosztásra, az szja-törvény 29. § (1c) pontja miatt. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.

Rokkantsági járadék adókedvezmény megosztás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi adókedvezménnyel kapcsolatosan szeretnék kérdezni. Közös háztartásban él anya, apa, nem házastársak, csak élettársak. Anyának van egy korábbi kapcsolatából született rokkantsági járadékban részesülő gyermeke, aki után családi pótlékot nem kapnak, a gyermek részére folyósítják a rokkantsági járadékot. Valamint van egy közös gyermekük is az élettársával, aki után családi pótlékot is kapnak. Az anya 2016-ban nem dolgozott, így a családi kedvezményt nem tudta érvényesíteni. Az apa a közös gyermek után az egy gyerekes kedvezményt érvényesítette év közben. Év végén az éves bevallásban van-e lehetőség arra, hogy az anya megossza élettársával a fennmaradó kedvezményt a rokkantsági járadékban részesülő gyermekre tekintettel? Ha igen, abban az esetben az egy gyerekes vagy a két gyerekes kedvezmény jár-e a családnak? Válaszát előre is köszönöm.

Családi adókedvezmény megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi adókedvezménnyel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Az anyának kettő gyermeke van, az egyik közös az apával, de még nem intézték el az apai névre vételt, vagyis nem hivatalos. Közös háztartásban 2016 augusztusa óta élnek. Év végén megoszthatja-e az anya a családi kedvezményt az apával? Kell-e igazolniuk az élettársi kapcsolatot, vagy elegendő, ha egy címen élnek? Van-e időkorlát a kedvezmény érvényesítéséhez, hogy mióta élnek egy címen? Csak az együttélés időszakában keletkezett kedvezményt oszthatja meg az anya az apával, vagy a teljes évit? Köszönöm válaszát!

Adómentes lakáscélú munkáltatói támogatás: ezekre kell ügyelni Cikk

Fontos-e az adómentes lakáscélú vissza nem térítendő munkáltatói támogatásnál a támogatott ingatlanban szerzett tulajdoni hányada, a házasság, a beköltözők száma? Olvasói kérdésekre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Családi adókedvezmény 3 gyereknél Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Elvált előző házasságából hozott 2 gyermekét egyedül nevelő anyuka megismerkedett a leendő élettársával, akivel közösen vállaltak egy gyereket. A családi kedvezményt az otthon maradó anyuka teljes mértékben nem tudta igénybe venni, ezért élettársa igényelte vissza a fennmaradó összeget, amelyből az anyuka egy fillért nem látott. Van-e arra lehetőség, hogy az apukától az egy gyermekre jutó adókedvezmény kivételével a fennmaradó összeget az anyuka megkapja? Apuka szerint a családi adókedvezmény fele őt illeti meg annak ellenére, hogy az anyuka előző házasságából született gyermekek miatti magasabb adóalap-kedvezmény érvényesíthető. Mit lehet tenni ebben az esetben? A gyermekek nevelésében az apuka nem igazán vesz részt, mindent az anyuka fizet. 2017 januárjától már nem alkotnak egy életközösséget többek között a fent említett okok miatt is.

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. évi adóbevallásban milyen módon érvényesíthet családi adókedvezményt az, aki (nem regisztrált) élettársi kapcsolatban él? Az élettársaknak 2 közös gyermekük, az anyának 1 saját gyermeke van. A kettő közös gyermek közöl az egyik 2016. július hónapban született. Az anyának nincs adóköteles jövedelme. Az apa szeretné érvényesíteni az adókedvezményt az év végi adóbevallásában. Hány gyermek után veheti igénybe a kedvezményt? Tisztelettel

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a családi kedvezménnyel kapcsolatos: az élettársi viszonynál tudomásunk szerint úgy igényelheti a kedvezményt a nem vér szerinti szülő, ha a gyermekkel közös lakó-, vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, illetve ha legalább 1 éve szerepel a az Élettársi Nyilatkozatok nyilvántartásában, vagy a kérelmet legalább egy évvel megelőzően kiállított közokirattal igazolja. Az egyik kollégám ellátogatott a NAV-hoz, ahol azt a felvilágosítást kapta, hogy mivel 3 éve élettársak, így nyugodtan igényelheti a nem vér szerinti gyermek után is a kedvezményt (ők semminemű okirattal nem rendelkeznek az élettársi kapcsolatról, legfeljebb csak szomszédok, illetve barátok igazolhatják azt). Szeretnénk megkérdezni, hogy ez így ígaz, vagy félrevezették a kollégát? Köszönettel várom válaszukat.

Kapcsoltság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném az alábbi kérdésben. Adva van egy kft. ("A"), melynek kettő tulajdonosa van, 50-50 százalékos részesedéssel, mindkettő ügyvezetője is a társaságnak, továbbá egy egyéni vállalkozó ("B"). Az "A" egyik tagja az édesanyja, a másik az élettársa "B"-nek. "B" szerződéses kapcsolat alapján számlákat bocsát ki "A" részére. Kérdésem "A" és "B" kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Első házasok adókedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. alkalmazottja élettársi közösségben élt, született közös gyermekük. 2016-ban összeházasodnak, jár-e nekik az első házasok adókedvezménye abban az esetben is, ha már a közös gyerekük után érvényesítik az adókedvezményt? Üdvözlettel.

Családi adókedvezmény élettárs esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszát. Anyukának "A" apukától van kettő gyermeke (nem élnek együtt). Későbbiekben élettársi kapcsolatot létesít (közjegyzői okiratban foglalva) "B" apukával, akitől szintén lesz kettő gyermeke. "B" apukával anyuka közös háztartásban él mind a négy gyermekkel együtt. Kérdésem: "B" apuka igényli a családi adókedvezményt (anyukának nincs munkáltatója, nem dolgozik), akkor mind a négy gyermek után igényelheti a kedvezményt? Köszönettel várom válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

K+F költségek

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Családi kedvezmény érvényesítése önellenőrzéssel

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Telek aktiválása

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink