150 találat a(z) élettárs cimkére
Több jelentkező özvegyi nyugdíjra? Így bizonyítható az együttélés
Cikk
Hogyan lehet bizonyítani az egyes társadalombiztosítási ellátásokra való jogosultságot akkor, ha az a rendelkezésre álló dokumentumokból nem állapítható meg? Ezen a ponton jönnek be a képbe a tanúk. Cikkünkben összefoglaltuk, milyen jogszabályi rendelkezéseket kell a bizonyítás során figyelembe venni.
Családi adókedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónknak gyermeke született. A gyermek édesanyjával nem házastársak, ugyanazon a bejelentett lakcímen élnek, élettársi kapcsolatukról nem nyilatkoztak. A gyermek születése előtt az apa apasági nyilatkozatot tett. Igénybe veheti-e az apa a családi adókedvezményt év közben, vagy csak adóbevalláskor érvényesítheti azt? A családi pótlékot igényelheti-e bármelyik szülő ebben az esetben? Válaszukat előre is köszönöm.
Vissza nem térítendő állami támogatás (CSOK) feltétele
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném kérni a segítségét a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK) mint vissza nem térítendő állami támogatással kapcsolatosan. Élettársi kapcsolatban élek, melyből két kiskorú gyermekem született. Használt lakás vásárlására szeretném az állami támogatást igénybe venni. Jogosult vagyok-e a vissza nem térítendő állami támogatásra, ha a földhivatalnál irodaként bejegyzett ingatlannal rendelkezem? Köszönettel!
Özvegyi nyugdíj: így számítanak az élettársi és a házastársi évek
Cikk
Élettársi, házassági, majd a válást követően ismét élettársi kapcsolatban élt párjával az özvegy. Nem kapott özvegyi nyugdíjat, jogorvoslati kérelmével a Kúriáig jutott.
Özvegyi nyugdíj: ki jogosult rá, és milyen feltételek teljesülése esetén?
Cikk
A hatályos társadalombiztosítási szabályok szerint özvegyi nyugdíjra az elhunyt jogszerző házastársa, a bejegyzett élettársa, az elvált házastársa, és az élettársa szerezhet jogosultságot.
Magzat utáni kedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Élettársak esetében hogyan érvényesíthető a közös gyermek után a magzati kedvezmény, ha az anyának nincs jövedelme?
Élettársak családi adókedvezmény megosztása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérdésem az élettársak családi adókedvezményéhez: Apának nincs gyereke, anyának 3 családi pótlékra jogosult. Apa megosztással a járulékából levonhat a gyerekekre vonatkozóan kedvezményt, amit anya nem tudott igénybe venni? És maximum milyen összegben? Köszönöm előre a válaszukat.
Élettársak így érvényesíthetik a családi kedvezményt. Példák
Cikk
Néhány példán keresztül bemutatjuk az adóbevallás helyes kitöltését olyan (nem bejegyzett) élettársak esetében, akik a másik fél gyermeke után nem jogosultak családi kedvezményre, de az adóbevallásban megosztással érvényesíthetik azt.
Családi kedvezmény élettárs
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nő és egy férfi (nem regisztrált) élettársi kapcsolatban él. Egy közös gyermekük van, anyukának pedig az előző házasságából van két gyermeke. Kérdésem az lenne, hogy a férfi adóbevallásának elkészítésénél mennyi családi kedvezményt vehetünk figyelembe? Válaszát előre is köszönöm.
Ők sem dolgozhatnak vasárnap a boltokban, de vajon miért?
Cikk
Végezhet-e kereskedelmi tevékenységet az élettárs vasárnap március 15-e után? Hány forintos órabért, illetve milyen pótlékot kell fizetni az új törvény alkalmazásával a vasárnapi munkavégzésre? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Családi adókedvezmény élettársaknál
Kérdés
Tisztelt Cím! Helyes-e, ha a cikk szerint járunk el a családi adókedvezmény érvényesítésénél? " - A magánszemély két (az élettársával közös) és egy saját (összesen három) gyermek után, élettársa kettejük két közös gyermeke után jogosult családi kedvezmény érvényesítésére. A kedvezmény összege:a magánszemélynél: havi 3x206 250 forint. élettársánál: havi 2x62 500 forint. Nincs akadálya, hogy mindhárom gyermek után a magánszemély vegye igénybe a kedvezményt a saját jogosultsága alapján járó magasabb összegben. Amennyiben a magánszemély havi fizetése kevesebb 3x206 250 forintnál, a két közös gyermek után járó 2x206 250 forintról adhat élettársával közös érvényesítésre nyilatkozatot az adóelőleget megállapító munkáltatónak. Ha pedig a magánszemély összevont adóalapja az éves szinten járó családi kedvezmény a nem kozos gyermeke után járó részére sem nyújt fedezetet, annak az igénybe nem vehető részét is megoszthatja az élettársával, feltéve, hogy arra az élettárs összevont adóalapja részben vagy egészben fedezetet nyújt, és feltéve, hogy egyikük sem veszi igénybe a gyermeket nevelő egyedülállók családi pótlékát." Köszönettel: Anita
Vasárnapi munkavégzés élettárs
Kérdés
A 2014. évi CII. törvény a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról 2015. március 15-étől való életbelépésétől az élettárs végezhet-e kereskedelmi tevékenységet vasárnap? Hány forintos órabért, illetve milyen pótlékot kell fizetni az új törvény alkalmazásával vasárnapi munkavégzésre?
Love story adónézetből
Cikk
Mitévő legyen a szerelmespár, ha gyümölcsöt érlel a szerelem? Bármilyen furcsa, ez adókérdés is lehet.
Előbb jut a pénzéhez, ha nem feledkezik meg erről
Cikk
Aki nem utólag szeretné megkapni 2015-ben a rendszeres jövedelmének adóját, járulékait csökkentő családi kedvezményt, még az első kifizetés számfejtését megelőzően nyilatkoznia kell arról, hogy a kifizető a járandóság adóelőlegének, járulékainak megállapításánál vegye figyelembe ezt a kedvezményt. Mire figyeljenek az érintettek?
Családi kedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény 29. § (1b) pontja szerint "Ha az adott jogosultsági hónap után járó családi kedvezményre egy magánszemély jogosult, az őt megillető családi kedvezményt – adóbevallásban, munkáltatói adómegállapításban – megoszthatja a vele közös háztartásban élő, jogosultnak nem minősülő házastársával, élettársával, ideértve azt az esetet is, ha a családi kedvezményt a jogosult egyáltalán nem tudja érvényesíteni." Egy katás egyéni vállalkozó a vele nem bejegyzett élettársi kapcsolatban álló társától vár gyermeket. A magzat fogantatásának 91. napjától érvényesítheti-e a családi kedvezményt a terhes nő élettársa, tekintettel arra, hogy a katás egyéni vállalkozó a családi kedvezményt nem tudja érvényesíteni? Szeretném válaszát kérni továbbá arra is, hogy családi kedvezményre jogosult, ingatlant nem kifizetőnek, hanem egy magánszemélynek bérbe adó magánszemély érvényesítheti-e a családi kedvezményt az ingatlan-bérbeadásából származó jövedelme csökkentésével? Válaszát előre is köszönöm.