65 találat a(z) állásidő cimkére

Állásidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kialakult helyzetre való tekintettel az a kérdésem, ha a munkavállalóknak állásidőt fizetünk egész hónapra, akkor kell-e térítenünk a vidéki bérlet 86 százalékát költségtérítés jogcímén? Válaszát előre is köszönöm.

Koronavírus miatti csökkentett üzemmód – állásidőre díjazás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az állásidőre eső díjazás mértéke lehet-e alacsonyabb, mint a távolléti díj? Van-e minimális összeg? Tisztelettel.

Fizetetlen állásidő Kérdés

Ha egy nagykereskedés vevők hiányában "fizetetlen állásidőnek" minősíti ezt az időszakot és csak ügyeleti, csökkentett létszámmal tart nyitva, addig a többi dolgozó, a kialakult "vis major" természeti katasztrófa (a vírus fertőzés ugyebár az) miatt nem dolgozik, mert a munkáltató, a cég nem tud neki munkát adni, ezen időszakra fizetést sem kell adni a munkavállalónak? Kérdésem, hogy ha nem kap a dolgozó fizetést, alapbért sem, akkor biztosan nem kell semmilyen járulékot sem fizetni?

Állásidőre járó bér Kérdés

Tisztelt Adózóna! Hogyan kell eljárni olyan esetben, amikor a munkáltató több műszakos munkarendben, munkaidőkeretben foglalkoztatja a munkavállalókat és egyik munkanapon a szolgáltató karbantartási munkája miatti egésznapos áramszünet kapcsán nem tudnak munkát végezni a dolgozók. Ilyen esetben kiadhat-e jogszerűen szabadságot a munkáltató? Vagy semmiképpen nem lehet szabadságot kiadni és állásidőre járó munkabért kell fizetni? És van-e különbség annak kapcsán, ha ez a nap mondjuk nem hétköznapra esik, hanem hétvégére? Válaszukat előre is köszönjük!

Egészségügyi alkalmatlanság – szabadság, állásidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Ha például lejár a munkavállaló táppénzre való jogosultsága, de a munkavállaló nem munkaképes, és egészségügyileg alkalmatlan a munkaköre ellátására, van mód részére szabadságot kiadni? Álláspontom szerint nem, mivel az Mt. 124. § (1) bekezdés alapján szabadságot a munkaidőbeosztás szerinti munkanapokra lehet csak kiadni. Amíg a munkaviszony nem szűnik meg, szerintem az állásidőre vonatkozó rendelkezések alkalmazandók. Szíves válaszukat köszönöm!

Elszámolás a munkaidőkeret végén órabéres dolgozóknál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalóink órabéres foglalkoztatásban, 4 havi munkaidőkeretben, napi 12 órás műszakbeosztásban (45 perces munkaközi szünettel) dolgoznak. Munkaidőkeret végén a 4 hónap alatt ténylegesen ledolgozott óraszám kevesebb, mint a 4 havi törvényes munkaidő alapján megállapított munkaidőkeret óraszáma. Havi bérezés esetén az állásidőre járó bért akkor is ki kell fizetni a dolgozónak, ha a ledolgozott óraszám nem éri el a törvényes munkaórák számát. Kérdésünk, hogy az órabéres dolgozóinknál is szükséges-e követni az előbbi gyakorlatot, miszerint kevesebb ledolgozott óraszám mellett is ki kell fizetni legalább a törvényes munkaórának megfelelő munkabért? Válaszát előre is köszönöm.

Így értelmezendő az állásidőre járó alapbérfizetési kötelezettség Cikk

Van-e foglalkoztatási kötelezettsége a munkáltatónak a munkavállaló munkaköre betöltésére való egészségügyi alkalmatlansága esetében, a munkaviszony megszüntetése hiányában? Megvalósulnak-e ilyenkor az állásidőre járó díjazás feltételei? – a Kúria döntése.

Munkaügy Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külszíni, mélyépítő munkát végez vállalkozásom. Az idei tél hosszantartó, különösen hideg időt, fagyos talajt és altalajt "eredményezett". Kérdésem: az Mt.146. § (1) alapján, elháríthatatlan külső körülményre hivatkozva, jogosult vagyok-e munkáltatóként fizetés nélküli időszaknak minősíteni a leírt időintervallumot? Válaszát várom, köszönettel: Huber István

Állásidő időjárási vis maior esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mélyépítkezési vállalkozásom télen is foglalkoztatja a munkavállalókat. Az idei télig ez nem is volt probléma, azonban a mostani rendkívüli hideg időjárás nem tette lehetővé a munkát. Olvastam, hogy ha elháríthatatlan külső ok következik be (a rendkívüli időjárás a mélyépítési vállalkozásom esetén ennek tekinthető?) nem vagyok köteles állásidőre fizetni. Ha valóban így van, ezt hogyan adminisztráljam le (van erre formanyomtatvány, formaszöveg stb.),illetve ha kell adnom bért, ezt milyen formában kell megtennem, van-e erre is valamilyen formanyomtatvány, formaszöveg, illetve az idevonatkozó paragrafusokat szeretném megkérdezni. Szeretném pontosan ledokumentálni az egészet, hogy egy esetleges ellenőrzés során minden rendben legyen. Válaszát előre is köszönöm, Tisztelettel: T.Tihamér

Alapbér vagy munkabér? Az állásidőre járó pénzről döntött a Kúria Cikk

A felperes gépjárművezető munkakörben állt az alperes alkalmazásában, munkaszerződésében alapbérét a mindenkori minimálbérnek megfelelő összegben határozták meg. Ezen felül a gépjárművezetőket ügyvezetői utasításban meghatározott számítási módszerével megállapított üzemanyag-megtakarítás, illetve külföldi munkavégzés esetén napidíj is megillette.

Behívásos munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk rendelési állománya igen hullámzó. A változó igényeknek megfelelő munkaerő-szükségletet eddig alkalmi munkavállalók alkalmazásával hidaltuk át. Ez azonban időben és létszámban is korlátozta a lehetőségeinket. Most hallottam a behívásos munkaviszonyról. Amit eddig olvastam róla, az segítene megoldani az alkalmi munkavállalók alkalmazásával járó többletadminisztrációt. De az alábbi kérdésekre még nem találtam meg a megnyugtató választ. Kell-e állásidőre bért adnom nekik, ha nem végeznek munkát? Szabadságot hogyan számolok el nekik? Jár-e nekik betegszabadság, felmondási idő? Mi van akkor, ha egy hónapban egy napot sem dolgoznak? Szünetel a biztosításuk? Köszönettel: Bleier Györgyi

Órabéres munkavállaló állásidőre járó bére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Most vettem át egy céget, ahol korábban az órabéres dolgozók bérét úgy számfejtették, hogy a ténylegesen ledolgozott órákat fizették ki nekik, állásidőre járó bért nem, de erről sem a munkaszerződésben nem találok semmit, sem egyéb megállapodásban. Abban szeretném a segítségét kérni, hogyan kell helyesen bérszámfejteni órabéres munkavállalóknál ,ha a ténylegesen ledolgozott időre állapodunk meg velük, illetve ha nem. Mire kell odafigyelni, hogy helyes legyen a bérszámfejtés. Köszönettel: Krcsik Eszter

Ennyit kell fizetni az állásidőre, a napidíjra, külföldi munkára Cikk

A cég átmenetileg nem tud munkát adni dolgozóinak, mennyi bért köteles fizetni? Külföldi munkánál mennyi a napidíj, figyelembe kell-e venni az adott ország előírásait? Olvasói kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd munkajogászunk válaszolt.

Előzetes letartóztatásban lévő ügyvezető számfejtett állásideje Kérdés

Tisztelt Cím! Előzetes letartóztatásban lévő ügyvezető részére számfejtett és kifizetett állásidőre járó juttatás jogszabályellenes-e? Tisztelettel: Éva

Behívásos munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam cikküket a behívásos jogviszonnyal kapcsolatban és az lenne a kérdésem, hogy jól értelmeztem-e az olvasottakat, vagyis, hogy ilyen esetben, amikor dolgozik a munkavállaló állásidőt sem kell fizetni? A szabadsága hogyan alakul egy ilyen munkavállalónak? Például egy rugógyárban vannak olyan munkák, amelyek alkalomszerűen merülnek fel, vagy ha több a munka akkor tudnák ezeket az embereket alkalmazni - erre nyújthat megoldást a behívásos jogviszony? Takarítócégben a helyettes takarítókat lehet így alkalmazni? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink