921 találat a(z) áfakulcs cimkére
Ingatlan bérbeadásához kapcsolódó villamos energia
Kérdés
Tisztelt Szakértő! "A" vállalkozás üzemeltet egy épületet, ahol kivitelezői munkát végez "B" vállalkozás. "A" vállalkozás továbbszámlázza a villamos energiát "B" vállalkozásnak. Milyen áfakulccsal kell továbbszámlázni a villamos energia számlán lévő AHK-s és 27 százalékos tételeket, 1. eset: amennyiben van bérleti díj, 2. eset: amennyiben nincs bérleti díj (szívességi használat történik)? 3. eset: Milyen áfakulccsal kell továbbszámlázni magánszemély bérlő felé a villamos energiát, abban az esetben, ha van bérleti díj? "A" vállalkozás itt is üzemeltető szerepet tölt be. Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
Háromszögügylet vagy láncügylet, áfakulcs ?
Kérdés
Az ügyletben három kft. vesz részt - „A” cég: magyarországi kft., közösségi adószámmal, termékértékesítő, - „B” cég: svájci gazdasági társaság német közösségi adószámmal, nincs letelepedve Németországban, közbenső cég, termékbeszerző „A” cégtől, termékértékesítő „C” cégnek, - „C” cég: horvát gazdasági társaság, közösségi adószámmal, termékbeszerző „B” cégtől. A segítségüket szeretném kérni abban, milyen áfakulccsal készíti el a számlát a magyarországi kft. („A” cég), a svájci partner („B”) cég részére, ha a szállítmány közvetlenül a magyar kft.-től kerül kiszállításra Horvátországba ? - ha a szállítást a magyar cég intézi, - ha a szállítást a svájci cég intézi, - ha a szállítást a horvát partner intézi. Következő kérdés az lenne, ha magánszemélyek részére értékesít ugyanez a svájci cég egy csomagküldő szolgáltatáson keresztül. A magyarországi kft („A” cég) által gyártott terméket Németországba szállítatja ki és onnan az EU területére értékesít. - milyen ÁFA kulccsal számláz a magyar kft, ha a szállítást a magyar kft intézi - milyen ÁFA kulccsal számláz a magyar kft, ha a szállítást a svájci cég intézi Tisztelettel köszönöm előre is a válaszukat
Meghibásodott pénztárgép bevétel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó online pénztárgépe meghibásodott. Egy hétig kézi nyugtákat állított ki, majd a szerviztől kapott cserepénztárgépet. Most már lassan 2 hónapja, hogy ezt használja, még mindig nem készült el az övé. Kérdéseim: 1. A meghibásodás napján már ütött be bevételeket a pénztárgépbe (többféle áfakulccsal), de aznap már nem tudott zárást készíteni, így nem ismertek az összegek. Honnan lehet lekérni az aznapi bevételt áfakulcsonként, hogy könyvelni lehessen? 2. A kézzel kiállított nyugtákat majd az elkészült saját gépébe kell beütnie, vagy be kellett volna ütnie már a cserepénztárgépbe külön adóügyi bizonylatként, mikor megkapta?
Közösségi szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésem megválaszolásában szeretném szíves segítségét. Magyarországon belföldi telephellyel és közösségi adószámmal rendelkező vállalkozás, ezen a telephelyen autójavítást végez közösségi adószámmal rendelkező (román) vállalkozás felé. Külön tünteti föl a számlán az anyagköltséget (áfamentes), valamint a szolgáltatást. A munkavégzés Magyarországon történik. A számlázóprogram a szolgáltatásra felszámítja a 27% áfát. Kérdésem az, helyes-e így a számla kibocsátása, hogy az anyag áfamentesen, a szolgáltatás áfásan kerül feltüntetésre. Segítségét megköszönve, további sikeres munkát kívánok!
Katás bt. – hogyan számlázzuk?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes "katás" bt. Ausztriában végzett munkát. A megrendelő magyar cég, amely rendelkezik magyar és osztrák adószámmal. A számlát az elvégzett szolgáltatásról az osztrák adószámra kéri. Hogyan kell számlázni, milyen számlát kell kiállítani, "AM" vagy 0%-os áfakulccsal? Köszönöm.
Új építésű családi ház villanyszerelési áfája
Kérdés
Tisztelt Cím! Egy villanyszerelési cikkeket árusító és lakó-, illetve nem lakóépület építését végző kft. új építésű családi ház villanyszerelési munkáit végzi alvállalkozókkal magánszemély részére. A családi házra vonatkozó kedvezményes (5 százalékos) adókulcsnak megfelel az épület, mert nem haladja meg a 300m2-t. Az alvállalkozó 5 vagy 27 százalékkal számlázzon a kft. felé a végzett munkáról? A kft. a munka elvégzése után a magánszemély felé milyen adókulcsot alkalmazzon? Milyen egyéb szabályoknak kell még érvényesülni ebben az esetben? Válaszukat köszönettel várjuk! Könyvelde Bt. Nagyné Farkas Ida
Szállodai komplex szolgáltatás esetén az áfakulcsok alkalmazása
Kérdés
A belföldi szálloda általában interneten akciós ajánlatot tesz közzé, amelyben megjelöli, hogy például 4 nap (3 éjszaka) félpanziós ellátással meghatározott összegbe kerül. A számla kiállításakor soronként részletezi a szállás, a reggeli, a panziós vacsora nettó árát és az áfa összegét. Tekintettel arra, hogy a szállás és az étkezés áfakulcsa különböző, helyes-e az a számlázási mód ebben az esetben, hogy a szállásköltséget 18%, az étkezést (reggeli és vacsora) 5%-os kulccsal tünteti fel a szálloda?
Ingyenes gyógyszerminta
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy gyógyszergyártó cég ingyenes gyógyszermintát bocsát a kereskedelmi képviselete számára, melynek a csomagolására rákerül, hogy ''minta'', továbbá, hogy kereskedelmi forgalomba nem hozható termék, akkor az ilyen megkülönböztetéssel ellátott gyógyszer marketinganyagnak minősül/minősülhet-e áfaszempontból? A készleten is átminősíthető marketinganyaggá? Majd kiadáskor mint marketinganyag megjelenhet a számlán? Ha marketinganyag lesz, akkor megőrzi a gyógyszerek 5%-os áfakulcsát, vagy ebben az esetben már 27%-os áfakulcsot kell rá alkalmazni? Segítségét előre is köszönöm! Üdvözlettel:: Füzesi Katalin
Éttermi áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Büfét nyártól üzemeltetve merült fel az a kérdés, hogy ha a halat 5 százalék áfával tudjuk beszerezni mint alapanyag, akkor büfénkben ezt sütve árulva milyen áfát kell alkalmazni? Befolyásolja az alapanyag beszerzési árának áfája az éttermi szolgáltatás áfáját? Válaszát előre is tisztelettel megköszönöm!
Új lakás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2019. évben társasházi lakásokra előszerződés keretében előlegeket számlázunk ki a vevők felé, akár a teljes vételár 90 százalékában. Építési engedély azonban csak 2020-ban lesz, és várhatóan még 2 évig tart az építkezés a birtokba adásig. 2019. 12. 31-éig az előlegszámlák 5 százalékos áfamértékkel számlázhatók. 2020. 01. 01-jétől mi lesz a helyes áfakulcs előleg-, illetve végszámlák esetén? Köszönöm szépen válaszát.
Közlekedési bírság továbbterhelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk tartós bérletbe ad egyéb járműveket, a bérleti szerződés rendelkezései alapján a bérleti díjnak nem része a jármű használatával közvetlenül összefüggő karbantartási, úthasználati díj, illetve az esetlegesen felmerülő közlekedési kihágás miatti bírság. Mivel a bérletre tekintettel a jármű tulajdonosa társaságunk marad, így a bírság (jellemzően külföldi hatóságoktól) hozzánk érkezik, amelyet továbbterhelünk a bérlő felé. A kérdésem az, hogy ezen bírság az áfatörvény 13. § (3) a) értelmében nem minősül szolgáltatásnyújtásnak és így áfakörön kívüli tétel, vagy tekintettel az érvényben lévő bérleti szerződésre, mivel az nevesíti azt, és nem rendelkezik emiatt a szerződés megszegéséről, járulékos költségként kell kezelnem és a fő ügyletnek megfelelően kell 27 százalékos áfával növelten számlán átterhelnem? Segítségüket előre is köszönettel.
Lakásáfa – előleg
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2021. évi átadású új lakás vásárlására fizetendő előleg esetén (nem volt 2018 novemberében érvényes építési engedélye), a 2019. évben mi a helyes felszámítandó adó mértéke? Köszönöm
Kürtőskalács áfa
Kérdés
Van egy vendéglátó egységet/pecsenyézőt üzemeltető kft. (A vendéglátás áfa már tisztázott számomra.) Mostantól viszont szeretne kürtös kalácsot is árusítani. Jól gondolom, hogy a kürtőskalács áfája 18 százalék akkor is ha helyben fogyasztják, és akkor is ha elviszik?
Számlázás II.
Kérdés
https://adozona.hu/kerdesek/2019_2_6_Szamlazas_bqe Tisztelt Kelemen László! A fenti URL kódon feltett kérdésemre adott válaszát nagyon szépen köszönöm. Szeretném még kiegészíteni az ott leírtakat. A cég úgynevezett bajnokságot is szervezne a felületen, amelyben minimum 4, maximum 32 fő vehet részt. Azonos összegű nevezési díjakat szednének, amiből a végén visszaosztásra kerülne a nyeremény, mégpedig úgy, hogy az 1. helyezett az összegyűlt nevezési díjak 30%-át kapná, a 2. 15%-át, a 3,5%-át. Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdéseim lennének: 1. Hogyan kell ebben az esetben számlázni? 2. Ha több országból jönnek össze a játékosok, szabályos-e, ha például a bruttó 6 euró nevezési díjat úgy számlázzák, hogy az ország áfakulcsának függvényében alakul a nettó érték és az áfa összege? Tehát ahol magasabb az áfakulcs ott kisebb lesz a nettó és nagyobb az áfa, de a nevezési díj mindenki részére 6 euró lenne? Aki az oldalon regisztrál, kap 5 darab játszási lehetőséget ingyen. Ennek van-e valamilyen adóvonzata? Köszönöm a segítséget! Vágner Emília
TEAOR 5610
Kérdés
Fenti címen kérdést tettek fel, amiben arról érdeklődött a kérdező, hogy ha mint egyéni vállalkozó, a szakmakódja szerint 561001-es, akkor felszámíthat-e 5 százalékos áfátt, illetve fizetnie kell-e a turizmusfejlesztési hozzájárulást. (A kérdés linkje: https://adozona.hu/kerdesek/2018_3_20_TEAOR_5610_bgf) Szerintem a szakértő válaszában nem volt alapos: a KSH-hoz irányította a kérdezőt, mondván az 5610-es TEÁOR nem jogosít 5 százalékos áfára, csak az 5530-as, ezért javasolta annak felülvizsgálatát, hogy jó SZJ számot alkalmaz-e az egyéni vállalkozó. Egyrészt: az SZJ nómenklatúra nem ismeri az 5610-es számot, és fordítva: a szakmakódjegyzék nem tartalmazza az 5530-as számot. Magyarán: az egyéni vállalkozók nem tudnak 5530-as számmal kezdődő szakmakódot kérni, miután a rendszerben ilyen nem létezik! Az éttermi, cukrászdai szolgáltatást nyújtó vállalkozó csakis az 561001-es szakmakódot kaphatja meg. Ez akkor most azt jelenti, hogy az egyéni vállalkozók ki vannak zárva az 5 százalékos értékesítés lehetőségéből?

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 18. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...