905 találat a(z) áfakulcs cimkére
Vendéglátás és az áfa Kérdés
Pizzériát szeretnénk nyitni. Helyben készíti a pizzát, gyrost, különféle tésztákat, lasagnet, kávét és szörpöket. Jól értelmeztük a törvényt, hogy ezek helyben fogyasztása esetén az 5%os áfakulcsot alkalmazhatjuk, ha pénztárgép által kiadott bizonylaton az 5%os kulcs alatt szerepelnek? A főtevékenység TEAOR kódja: 5610: étterem-mozgó vendéglátás. A tevékenységi kódot jót választottunk? Az elvitelre kért termékeket a 27%-os adókulcs alá rögzítik. Jól értelmeztük a törvényt? Mire kell még figyelni? Válaszukat előre is köszönjük.
Lakásépítés áfa Kérdés
Magánszemélynek családi ház építésénél mi készítenénk az alapozás, falazás, födém, válaszfalazás, aljzat betonozás, belső vakolás, külső szigetelést. Tehát nem generálkivitelezés és nem is szerkezetkész állapot lenne. Ebben az esetben is 5 százalék az áfa, vagy erre nem vonatkozik az 5 százalékos áfa, csak a 27 százalék?
Gépkocsi restaurálása EU-n kívüli nem adóalany részére Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy belföldi kft., amely az áfakörbe tartozik és közösségi adószámmal is rendelkezik. Ez a kft. gépkocsik restaurálásával foglakozik. Abban az esetben, ha ennek a kft.-nek egy svájci nem adóalany magánszemély a saját gépkocsiját elhozza – kilépteti 3. országból és így belépteti az EU-ba – restaurálás céljából, utána mikor a gépkocsiját a kft. restaurálta, azután a megrendelő kilépteti az EU-ból és belépteti Svájcba (3. országba), ebben az esetben a kft.-nek milyen áfakulccsal kell a munkát kiszámláznia ennek a nem adóalany magánszemélynek? Vonatkozik-e erre az ügyletre a speciális szabály, az Áfa tv. 101. §-a, mely szerint 0%-os áfával kiállíthatja a számlát a restaurálásról? Vagy pedig, mivel a kft. nem adóalany részére végzi a szolgáltatásnyújtást, az általános szabályok szerini 27%-os áfakulccsal kell számláznia?
Számla pénzneme: forint vagy euró? Cikk
Internetes hirdetésről kapott számlán forintban és "tájékoztatásul" euróban is szerepel a végösszeg. A pénzügyi teljesítés "vásárlás hitelkártyával" jogcímen történik, a vevő bankszámláját az euróértéket a napi árfolyammal számolva terheli meg a bank, ami így nem egyezik meg a számla forintösszegével. A szerződés nem tér ki a fizetés pénznemére. A számlát forintos vagy eurós számlaként kell kezelni? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Lángossütő – milyen áfakulcsot kell használni? Cikk
Milyen áfakulccsal kell számolni a lángos helyben fogyasztásakor, illetve milyennel elvitelkor? Számít-e, milyen feltét van a lángoson? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.
Szállásfoglalás lemondása esetén törlési díj számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szállodában az ügyfél lemondta a szállásfoglalását, a lemondási határidőn belül, így a szerződési feltételek szerint nem jár vissza neki a fizetett előleg összege. Az ügyfél mindenképpen törlési díjról akarja a számlát. A szállás áfája 18 százalék, az előlegszámlát így 18 százalékos áfával kapták meg. A kérdésem az lenne, hogy mivel nem történt szolgáltatás, a törlési díjat milyen áfatartalommal kell kiszámlázni az ügyfél felé? Sajnos semmilyen jogszabályt nem találtam ezzel kapcsolatban, ezért megköszönöm, ha jogszabályi hivatkozást is kaphatnék az ügyben, ha van ez szabályozva. Még külön kérdésem lenne, hogy mi a teendő, ha az ügyfél külföldi? A szállásszolgáltatás teljesítési helye Magyarország, így áfával számlázunk, de ha nincs szolgáltatás, akkor már nem lehet itt a teljesítési hely. Válaszát előre is köszönöm!
Fuvarozás fuvar (menet)levelének tartalma Kérdés
Tisztelt Szakértő? Egy fuvarozással foglalkozó belföldi társaságnak (kft.) az egyes fuvarozási megbízás elvállalásakor tudnia kell-e pontosan, hogy kinek a termékét és milyen terméket fuvaroz? A tehergépkocsi fuvarlevelén (menetlevelén, CMR-en) szerepeltetni kell-e a fuvarozott áru pontos meghatározását? (A fuvarozás nem ekáerköteles!) A fuvarozási tevékenységet egy szlovák logisztikával foglalkozó cég megbízásából végezzük Magyarországon belüli fuvarozással, alvállalkozóként. Milyen áfakulccsal kell nekünk mint alvállalkozóknak a szlovák cég felé számláznunk a belföldi fuvart? Köszönöm válaszukat.
Lángosozó Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Ügyfelem lángosozót szeretne üzemeltetni, a lángosozó előtt asztalok lennének kihelyezve, ahol a vásárlók el is tudnák fogyasztani a megvásárolt terméket. A helyben fogyasztóknak lehet-e az értékesítéskor 5%-os áfatartalmú pénztárgépes nyugtát kiállítani? Ebben az esetben megvalósul-e az áfatörvény szerinti szolgáltatásnyújtás? Elvitelkor 18%-os vagy 27%-os nyugtát kell kiállítani? Függ-e attól, hogy milyen a lángos feltétje? Jól gondolom-e, hogy csak akkor kell 27%-os áfatartalmú nyugtát kiállítani, ha a lángos feltétjének a hústartalma meghaladja a 20%-ot, egyéb esetben pedig, amikor pl. a feltét sajt, tejföl, fokhagyma, helyes a 18%-os áfatartalmú nyugta kiállítása? Vagy minden esetben 27%-os áfatartalmú nyugtát kell kiállítani? Köszönöm.
Büfékocsi Kérdés
Tisztelt Bartha úr! Nagyon köszönöm gyors válaszát,nekünk egy melegkonyhás engéllyel rendelkező büfékocsink van melyben kávét, limonádét és szendvicset árulunk. A kocsi előtt magas asztalok, padok, asztalok vannak, mint említettem, cukorral, tejszínhabbal, kanállal, szalvétával felszerelve. Kisebb zenei fesztiválon szolgáltatunk, ott helyben fogyasztják a fent felsoroltakat. Igaz, hogy a fő besorolásunk, 56.10, de az én értelmezésemben és az Ön válasza szerint is alkalmazható az 5 százalékos kedvezményes áfakulcs, + 4 százalék turisztikai hozzájárulás. Megköszönöm, ha megerősít, mert holnap kezdődik az árusítás. Még egyszer nagyon köszönöm. Üdvözlettel
Mozgó büfé Kérdés
Tisztelt Szakértő, Mozgó büfében, melegkonyhás, helyben készített kávé, szendvicsek, üdítők áfája lehet-e 5 százalék, ha a mozgó büfé az 56.10 Szj alá tartozik és nem a 55.30 alá? Vannak asztalok, székek, cukor, tejszin, felszolgálás. Köszönettel
Visszáru, eltérő áfakulcs Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk megállapodott egy vevőjével hogy 2008-2009 év folyamán vásárolt termékeket visszaveszünk tőlük csökkentett áron. A jóváíró számlát úgy állítottuk, hogy hivatkoztunk arra az eredeti számlára, amiben a terméket értékesítettük. Azonban – mivel akkor 20 százalék áfával történt az értékesítés – a jóváíró számlában is 20 százalék áfát szerepeltettünk. Partnerünk nem fogadja el a jóváíró számlát, mondván hogy jelenleg 20 százalékos áfával nem lehet számlát kiállítani. Azt kérik hogy a jóváírást 27 százalékos áfával állítsuk ki. Véleményem szerint nem állíthatjuk ki 27 százalékos áfával a jóváírást egy olyan számlára hivatkozva, ahol 20 százalék áfával számláztuk ki a terméket. A megoldás esetleg az lehetne, ha a vevő számlázná vissza részünkre a terméket. Ezzel kapcsolatosan szeretném megkérdezni, hogy mi az Ön véleménye? Segítségét előre is köszönöm!
Szálláshely-szolgáltatás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó turisztikai célra, nyáron, rövid távra bérbe adja a saját halastavát, illetve a tó szigetén álló faházát, ahol a vendégek 2-3 éjszakát töltenek el. Eddig tóbérletről állított ki számlát 27 százalékos áfával (bérbeadásra választotta az adókötelességet). Júliusban felvette a tevékenységi körei közé az 55.90 tevékenységet a célból, hogy a számlát már szállásról is ki tudja állítani. Kérdésem az, hogy ezt számlázhatja-e 18 százalékos áfakulccsal?
Áfacsökkentést javasol az LMP Cikk
Még mindig nem késő csökkenteni az alapvető élelmiszerek áfáját – mondta szerdai sajtótájékoztatóján Csárdi Antal, az LMP országgyűlési képviselője. Úgy látja: az euró árfolyamának emelkedése inflációt gerjeszt, ami minden élelmiszer árát megemeli majd.
Egy számlán több áfakulcs Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy számlán belül szerepelhet-e egyenes és fordított adózású áfakulcs is? Ingatlanbérlés kapcsán.
Láncügylet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott 2 ügylet: „A” magyar cég rendel egy gépet „D” német cégtől. A géphez kapcsolódóan alkatrészeket rendel „A” magyar cég „B magyar cégtől. „B” magyar cég az alkatrészeket „C” német cégtől rendeli. Az alkatrészek szállítása „C” cégtől „D” céghez történik Németo-on belül, majd tesztelést követően beépítik a „D” cégtől rendelt gépbe és a gép az alkatrészekkel együtt elszállításra kerül Magyarországra az „A” megrendelőhöz. A gépbe beépített alkatrészek szállítását a géppel együtt a „D” német cég végzi „A” megrendelő magyarországi telephelyére. Az alkatrészeket „C” német cég számlázza „B” magyar cégnek, majd „B” magyar cég fog számlázni „A” megrendelőnek. Kérdésünk, hogy az alkatrészek számlázása „C” és „B” között, valamint „B” és „A” között milyen áfakulccsal történjen?