1345 találat a(z) áfabevallás cimkére

Számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2013. szeptemberi keltezésű, 2013. májusi teljesítésű, 2013. október hónapban érkezett jóváíró számla miatt kell-e a május hónapot önellenőriznem? 2014. januári teljesítésű számlát tévesen (áfa) 200 ezer forintról állítottam ki januárban, februárban sztornóztam és kiállítottam (áfa) 150 ezer forintról. Az eredmény 50 ezer forint fizetendő adó csökkenés. Januárra kell önellenőrzést beadnom? Köszönettel: Geyer

Pénztárgép előlegszámla áfája Kérdés

Tisztelt Adózóna Több ügyfelünk is rendelt az Alt Cash Kft.-től pénztárgépet. Az előleg áfáját levontuk tavaly. Most az ügyfeleink igényeltek támogatást. Így az előleg áfáját szerintem nem jogosan igényeltük vissza. A kérdésem a következő: kell-e önellenőrizni azon hónap áfabevallásait, amelyben az Alt Cash Kft. előlegszámlája után érvényesítettünk levonható áfát? Előre is köszönöm a válaszukat.

Betegség miatt nullásan bevallott áfa Kérdés

Tisztel Szakértő Havi áfabevallók vagyunk (2 fős kft.-nk van). Betegségem miatt kértem a könyvelőnket, hogy nullás áfabevallást adjon be 2 hónapig. Azonban a bevételi áfát átutaltam a NAV áfaszámlára (nem vontam le a költségáfákat, így túlfizetéseim vannak). Most adja be a könyvelőm az elmaradt/helyes áfabevallásokat 2013-ra. Kérdésem: a hatóság a javított/korrigált áfabevallásokra pótdíjat számol fel? Ha igen, milyen összegben? Köszönettel várom a válaszát.

Göngyöleg áfa könyvelés 2014 Kérdés

Tisztelt Szakértő? Mi a helyes könyvelés visszáru esetén? Könyvelő programunk a 2014. évi áfatörvény-változásra hivatkozva ( 77. § és a 153./C §) a visszáru áfáját az alábbi módon könyveli: T 45 K 814 T 45 K 467 Ennek megfelelően a visszáru áfáját az áfabevallás 31. sorába emeli be (nem a levonható áfát csökkenti, hanem a fizetendőt növeli). Helyes ez az eljárás?

Pénzforgalmi áfa Kérdés

Tisztelt Szakértők! Pénzforgalmi áfával kapcsolatban szeretném a segítségüket kérni. 2013-ban az adóalany bejelentkezett a pénzforgalmi áfa hatálya alá, de a számláin nem tüntette fel ezt a tényt, vagyis csak pár darab számlán. Adóbevallásait sem a pénzforgalmi áfa szerint készítette, hanem a normál teljesítés szerint. Mi a teendő, önellenőrizni kell az áfa-bevallásokat a számla befogadójának is és a kibocsájtónak is? A vevőket milyen formában kell erről tájékoztatni? Mulasztási bírságot szabhatnak ki rá? Segítségüket köszönöm.

Gépjármű-fenntartás szolgáltatás áfája Kérdés

A kérdésem a 2014. évi áfabevallás kitöltéséhez kapcsolódik. Az áfatörvény 124. § 4. bekezdés alapján "nem vonható le a személygépkocsi üzemeltetéséhez, fenntartásához szükséges szolgáltatást terhelő előzetesen felszámított adó összegének 50 százaléka". A bevallás kitöltési útmutatójában nem szerepel ez a paragrafus, a telefonra vonatkozó paragrafus viszont igen, melyet a 66. sorban kell szerepeltetni. Ebből én arra következtetnék, hogy a 66. sorba kell írni a gépjármű-fenntartás szolgáltatáshoz kapcsolódó levonható áfa összegét is. Jól gondolom? Köszönettel.

Használtcikk-kereskedelem Kérdés

Tisztelt Szakértők! Számítógép internetes kereskedelmével foglalkozó egyéni vállalkozó, aki új és használt gépeket egyaránt forgalmaz, a használt cikkek tekintetében az árrésadózás módszere alapján az áfa összegét a következők szerint állapítja meg: értékesítési ár (például 100 000 forint), beszerzési ár (például 90 000 forint) = árrés (10 000 forint). Az árrést úgy tekinti, mint amely már tartalmazza a 21,26 % általános forgalmi adót. Az áfabevallás 9. és 50. sorában feltünteti, és be is fizeti a 2 126 (kerekítve 2 000) forintot. A vállalkozói jövedelem meghatározásakor helyesen jár el akkor, ha a 100 ezer forint bevételéből levonja a 90 ezer forint beszerzési árat és a 2 126 forint általános forgalmi adót, így 7 874 Ft jövedelmet (vállalkozói adóalap) mutat ki? A használt cikkeket, magánszemélyektől (is) szerzi be, ebben az esetben adásvételi szerződést írnak róla. Kérdésem az volna, hogy mi az a minimális adattartalom az adásvételi szerződésen, amely feltétlenül szükséges ahhoz, hogy az ügylet az adóhatóság által se lehessen megkérdőjelezhető? (Például legalább milyen adatokat kell, hogy megadjon magáról az eladó magánszemély, ezek helytállóságát szükséges-e, egyáltalán jogosult-e a vállalkozó a személyi okmányok vizsgálatával ellenőrizni? A szerződésen szükséges-e a két tanú, stb.) Az egyedi áfanyilvántartás vezetését (cikkenként - eladás: dátum, bizonylat, eladási ár – beszerzés: dátum, bizonylat, beszerzési ár – árrés, áfaalap, áfa) excel táblázatban oldja meg. Előírás-e ennél valamilyen komolyabb rendszer használata, kifogásolható-e ez? A használt cikkek beszerzésének áfáját természetesen nem vonja le, az adásvételi szerződések és a szintén viszonteladói minőségükben áfa áthárítása nélkül értékesítő kereskedők számlái nem is tartalmaznak áfát. A kérdésem a felmerülő egyéb költségekkel kapcsolatos, amelyek ugyanannyira a használt cikkekkel, mint a 27 százalék áfával terhelten beszerzett és értékesített árukkal kapcsolatban merülnek fel. Ilyenek: hirdetési díjak, az árukat házhoz szállító futárcég költsége, irodaszerek, internet, egyéb anyagbeszerzések, könyvelési díj, stb. Ezen költségszámlákban áthárított levonható általános forgalmi adó levonható-e, vagy alkalmazni kell-e rá az áfatörvény 123. § szerint megosztást, arányosítást? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!

Nemzetközi fuvar áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégem nemzetközi fuvarozási tevékenységet folytat második alvállalkozóként. Az általunk elvégzett nemzetközi szállítás Németországból Svájcba történt, az első alvállalkozó megbízásából. Az áru az EU területét elhagyta (kivámolták ), így az első alvállalkozó szerint az Áfa tv. 102. §. 1.bek. b) pontja vonatkozik a számlázásra, nem pedig az Áfa tv. 37. § 1. bekezdése. Ebben az esetben akkor a számlát áfamentesen, vagy áfásan kell-e kiállítanunk az első alvállalkozó felé, illetve, ha mentesen, akkor az áfabevallás melyik sorában kell szerepeltetni? 01. vagy a 93. sor?

Családi gazdálkodó áfa Kérdés

Ügyfelem családi gazdálkodó. A családi gazdálkodás tagjai az apa, anya és két kiskorú gyermekük. A családi gazdálkodás nem jogosult kompenzációs felárra, az áfát az általános szabályok szerint állapítja meg, tehát 2-es adószámmal rendelkezik. Az adószám az apa nevéhez tartozik, ő a családi gazdaság vezetője. 2012 októberében vásárolt egy gazdasági épületet családi gazdálkodóként, melyről az eladó fordított áfás számlát állított ki (a számlán az apa neve, mint családi gazdálkodó szerepelt). Az áfát bevallotta és levonásba is helyezte. Az épületet bérbe adta egy kft-nek. A bérbeadásra áfaalanyiságot választott az apa 2012. október 1-től. A NAV ezt engedélyezte, mert a bérbeadási tevékenységét is ezen időponttól jelentette be. Az apa és anya rendelkezik termőföld tulajdonnal, amit bérbe ad egy kft-nek már több éve. Ezek a földtulajdonok nem tartoznak a családi gazdaságba. Amiben bizonytalan vagyok: 1. A bérbeadásra szerintem csak 2013.01.01-jétől választhatta volna az áfakört, mivel már volt bérbeadási tevékenysége (termőföld-bérbeadás), csak ezt nem volt kötelező bejelentenie, ezért a NAV nem látta az adatlap beküldésekor. Mi a teendő ebben az esetben? 2. Az épület bérleti díj számla teljesítési időpontja és fizetési határideje 2013.01.31. A föld bérleti díja így 2012-ben még nem áfás csak 2013-ban? És az épületé? 3. Mivel mind a családi gazdaság tevékenysége, mind a bérbeadás áfakörös, a megvásárolt épület áfája levonható-e? 4. A családi gazdaság másik tagja, az anya, nem élt a bérbeadásra az áfakötelessé tétellel, akkor ő továbbra is áfamentesen adja bérbe a földet? 5. Az áfabevallás beküldésénél az apa adószámát használva össze kell adni a családi gazdaság és a bérbeadás jövedelmének áfás bevételeit, és így kell egy bevallást beadni?

Áfaarányosítás kompenzációs felár esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás adólevonásra jogosító és adólevonásra nem jogosító szolgáltatást is nyújt, ezért az előzetesen felszámított adót arányosítás alkalmazásával állapítja meg, és helyezi levonásba. Decemberben kompenzációs felárral őstermelőtől kukoricát vásárolt. Kérdésem az lenne, hogy a felszámított kompenzációs felárat is arányosítani kell-e, vagy a teljes összeg levonásba helyezhető? Ha arányosítani kell, akkor az arányosan levonható kompenzációs felárat az áfabevallás 68. vagy 73. sorában kell szerepeltetni?

Nyugta utáni áfafizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem kisgyermekeknek tart úszásoktatást. A szülők az oktatást a helyszínen fizetik be, és az ügyfelem erről nyugtát állít ki. Ügyfelem áfakörös, tehát minden bevétele után fizetendő áfája keletkezik. A nyugtának nincs áfatartalma, de gondolom, bruttó összeggel állítja ki. Lehet-e bizonylata az áfabevallásnak a nyugta? Vagy mi ilyenkor a teendő? Válaszát előre is köszönöm!

Áfabevallás nyílt végű pénzügyi lízing esetében Kérdés

A nyílt végű pénzügyi lízingnél mikor kell az áfabevallás 77. során kimutatni beszerzéskor a nulla áfás számla összegét, vagy a havi törlesztéskor a tőke törlesztőrészt, mert ez utóbi az áfás?

Szlovák importőr cég Magyarországon vámkezelt árujának áfája Kérdés

„X” szlovák cég Taiwanból importál terméket. A szállítást a termék feladási helyéről „X” szlovák cég rendeli meg, és fizeti. A megrendelt termék rendeltetési helye Magyarország, „Y” kft. A terméket „X” szlovák cég Magyarországon vámkezelteti, a termék Magyarországon kerül szabadforgalomba. Az áfatörvény szerint az import teljesítési helye Magyarország lesz, az adó megfizetésére az importáló szlovák cég kötelezett. A szlovák cég az importtal kapcsolatos ügyintézésre közvetett vámjogi képviselőt bíz meg, így ebben az esetben az „X” szlovák cégnek nem kell magyar adószámot kiváltania, mert minden adót (áfa, vám) a képviselő rendez a magyar adóhatóság felé. Az adóköteles termékimportot követően a szlovák cég Magyarországon teljesít adóköteles értékesítést, melyre a magyar áfaszabályok vonatkoznak. Kérdéseim: milyen bizonylat-kiállítási és bevallási kötelezettségei vannak az ügylet szereplőinek az adóköteles termékimporttal és az azt követő adóköteles magyarországi értékesítéssel kapcsolatban? Hogyan, kinek és milyen címen keletkezik áfabevallási kötelezettsége? A magyar közvetett vámjogi képviselőnek milyen áfabevallási és számla-kiállítási kötelezettsége van az adóköteles importtal és a Magyarországon, „Y” kft. felé teljesített értékesítéssel kapcsolatban? Például a magyar közvetett vámjogi képviselőnek a szlovák importőr nevében a magyar szabályok szerint számlát kell kiállítani az adóköteles értékesítésről, a kiállított számlában a vevő az „Y” magyar cég, a teljesítés helye Magyarország, adókulcs 27 százalék: ki lesz a számlában az eladó, a magyar közvetett vámjogi képviselő? A magyar közvetett vámjogi képviselő hogyan szerepelteti az adóköteles importot és az import utáni levonható áfát, majd az értékesítést az adóbevallásában? „X” szlovák cég: importőrként milyen bevallási és számla-kiállítási kötelezettsége van?

Megállapodás vadászati lehetőség biztosítására Kérdés

A magyar vadásztársaság egy megállapodást kötött egy román vállalattal, hogy vadászati lehetőséget biztosít magyarországi tavain a román cégnek, amelyet a megállapodásban bérlőnek neveznek. A bérlő alkalmanként 10 fős vadászcsoporttal vadászhat ezeken a területeken a megállapodásban rögzített vízivadakra. A megállapodás és a vadászati lehetőség 2013.09.01.-2014.01.31-éig szól, de számla ellenében a megállapodásban rögzített összeget euróban egy összegben áfa nélkül a román cég átutalta. Mivel a vadásztársaság egyszeres könyvvitelt vezet, a 2013. évre elszámolja egyösszegben az egész bevételt. A vadásztársaság 2013-ban éves áfabevalló. Mivel azonban közösségi adószámot kért, 2013.11.06-án, negyedéves bevallóvá vált. Kérdéseim:1. A megállapodásban zavar a bérlő kifejezés, nem minősítheti ezt egy ellenőrzés bérleti szerződésnek? A társaság tevékenységei között a bérvadászat benne van, de a terület-bérbeadás nincs. Okozhat-e ez problémát? 2. Mivel áfa-arányosítással lehet a költségeknél visszaigényelni, jól gondolom, hogy ez nem áfás bevétel, és ezzel az arányosítással levonható áfa kevesebb lesz? 3. Milyen áfabevallást kell kiállítania, milyen intervallumra a társaságnak? 2013.01.01.-2013.11.06-áig éves, majd 2013.11.07.-12.31-éig negyedévest, valamint erre az időszakra a 60-ast is? 4. Kiléphet-e a társaság áfakörből december 20-áig, és maradhat-e 1-es adószámmal közösségi adószám? Válaszukat előre is köszönöm.

Közösségi adószám megtartható-e? Kérdés

A magyar vadásztársaság vadászati lehetőséget biztosít egy román cégnek, közöttük szerződés jött létre, mindkét cég közösségi adószámmal rendelkezik. Ha a magyar vadásztársaság kilép az áfakörből, alanyi mentességet kér december 20-áig, a közösségi adószáma is megszünik? 2014-ben, ha ismételten szerződést kötnek, áfa-bevallási kötelezettsége lesz-e a vadásztársaságnak?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink