6898 találat a(z) Áfa cimkére
Szerzői jog
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi alapítvány (alanyi adómentes) harmadik országból (USA) származó könyv hazai fordításának és terjesztésének jogát vásárolja meg. Kérdésem, hogy az alapítványnak keletkezik-e áfabevallási és -befizetési kötelezettsége? Miben változik az áfa megítélése, ha közösségen belülről szerzi be a jogot? Válaszát előre is köszönöm.
Telefon áfájának visszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. a telefonszámla áfáját 100 százalékban visszaigényli, mert a számla bruttó értékének 30 százalékát kiszámlázza a telefont használó dolgozóknak. A kiszámlázást természetesen áfásan teszi és befizeti az áfát utána. De a kft. semmilyen nyilvántartást nem vezet, módszert nem választott, hogy mi alapján számlázza ki a 30 százalékot. Semmilyen dokumentummal, megosztással stb. nem tudja a magánhasználatot alátámasztani, hogy az mennyi lenne. Jól jár-e el a cég ezzel a magatartással? Válaszukat előre is köszönöm.
Német számla
Kérdés
Tisztelt adószakértő! Egy társaság ügyvezetője eldöntötte, hogy interneten Németországból rendeli meg a hegesztőgépet, amely a magyarországi árnak a fele árából megszerezhető A vételár magyar forinttal lett kifizetve. A németül kiállított számlán fel van tüntetve a magyar forint összege és az átváltott euró is. Az összeg 178 880 forint, az 554,20 euró a számlán feltüntetve 19 százalék áfa 88,49 euró. A kérdésem a számlával kapcsolatban: hogyan számolhatom el, illetve a könyvelés menetét, az áfa elszámolását valójában a teljes könyvviteli, pénzügyi elszámolására kérek tanácsot. Üdv: Katalin
Közösségen belüli szolgáltatás igénybevétel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni egy közösségen belül igénybe vett szolgáltatás számlájával kapcsolatban. Egy spanyol cég 0 százalék áfa összeggel számlázott a magyar kft. felé részvételi díjat, feltüntetve megjegyzésben, hogy adómentes EU-s kereskedelem. A magyar kft. közösségi adószáma szerepel a számlán. Az Európai Bizottság holnapján a közösségi adószám érvényességének ellenőrzésénél lekérdezve az eladó spanyol cég adószáma érvénytelen volt. Hogyan kell ezt a számlát könyvelni áfa szempontjából? A 18A60-as bevallásban az érvénytelen adószámot fel kell tüntetni? A számla végösszegére rászámolva a 27 százalék áfa összeget be kell vallani fizetendő áfaként a NAV felé, a levonható áfát pedig nem szabad visszaigényelni? Válaszát előre is köszönöm!
Katás egyéni vállalkozó szünetelése
Kérdés
Egyéni vállalkozó (áfában alanyi mentes) 2018.02.01-től katás, előtte az szja szerinti tételes szabályok vonatkoztak rá. 2018.10.01-től szüneteltetné tevékenységét. Az alábbi kérdésekben kérném szakértői véleményüket: - A katára áttérés előtti napon számba vette a készletét, a szünetelés okán van-e ezzel teendő? Jól értelmezem-e, hogy a számba vett készlet növeli a bevételét, ha visszatér az szja hatálya alá, illetve ha megszünteti a tevékenységét, akkor katás bevételnek számít? - Van-e annak jelentősége az előző kérdéshez kapcsolódva, ha a kata időszak alatt a készlet értékesítésre került? - Az szja-s időszak alatt fejlesztési tartalék képzés történt, amit 2020-ig kell felhasználni. A szünetelés befolyásolja-e a fejlesztési tartalék felhasználásának időszakát? - Áfa szempontjából szükséges-e a 8 millió forintos alanyi mentesség határát időarányosítani 9 hónapra? Válaszuk sürgős lenne, amennyiben lehetséges, kérem szíveskedjenek mielőbb válaszolni!
Visszáru kezelése
Kérdés
Tisztelt Cím! Állásfoglalásukat szeretném kérni a következő gazdasági esemény megítélésében. Egyik szállítónktól 2018. júliustól rendszeresen nagy összegben vásárolunk (az egyes számlák áfatartalma rendre meghaladja a 100 ezer forintot). Ezekből a szállításokból heti rendszerességgel visszáruzunk tételeket (például minőségi kifogás miatt). A szállító ezekről jóváíró számlákat állít ki, ahol mindenegyes sornál feltünteti az eredeti számlaszámot, amin elhoztuk az árut. Az online számlarendszerben jelenti ezeket a jóváíró számlákat. Amikor átvettük az árut, minden rendben volt a szállítással (mennyiség, ár stb.). Kérdésünk, hogy a visszáru ügylet alapot ad a számla módosításnak? Ezek a visszaküldések nem lehetnek különálló ügyletek? Ez a kérdés azért nem mindegy, mert akkor a bejövő oldali számlákat nekünk is hasonlóképpen kell jelenteni az áfabevallásban. Ráadásul egy eredeti számlához több, akár 20-30 jóváíró számla is kapcsolódhat majd az elkövetkező 1-2 évben. Ráadásul például a 8. jóváíró számlában nem az eredeti számlát kell előzmény számlaként jelölni, hanem a 7. jóváírót, így kell egy értékesítési láncolatot képezni és a havi bevallás mellékletében jelenteni. Ez a folyamat hihetetlen adminisztrációs terhet ró a vállalkozásokra. Köszönettel: István
Építési telek fizetendő áfájának levonhatósága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem tájékoztatásukat, hogy egyéni vállalkozónál a korábban áfamentesen magánszemélytől beszerzett és most továbbértékesítendő építési telek eladási árára fel kell-e számítani az áfát adómentes beszerzés esetén vagy sem? Ha pedig fel kell számítani, hiszen az áfatörvény általános szabályai szerint adóköteles az adóalany által – ilyen minőségében – belföldön és ellenérték fejében teljesített termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása. A magánszemélytől történt beszerzés – mivel az nem tartalmazott előzetesen felszámított áfát – keletkeztethet-e bármilyen áfalevonásba helyezési jogosultságot vagy sem? Várom válaszukat,üdvözlettel!
Kínából igénybe vett ügyvédi szolgáltatás teljesítési helye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önöz: ügyfelem (magyarországon bejegyzett áfaalany gazdasági társaság) Kínából vett igénybe ügyvédi szolgáltatást, amelyre az ottani szabályok szerinti 6 százalékos adót számítottak fel. Ebben az esetben még az áfatörvény 37. §-a alapján kell-e importszolgáltatásként is 27 százalékos áfát felszámítani, hiszen akkor kétszeres adózás lenne. Állítólag kínai szabályok szerint ott fel kellett számítani ezt az ottani végső felhasználót terhelő adót. Az ügyvédi szolgáltatás egy kínai társaság működésével, fizetőképességével volt kapcsolatos, aki ügyfelem által történt megrendelésre kifizetett előleget nem tudta visszatéríteni.
Közösségen belüli beszerzés vámkezeléssel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném véleményét kérni: az általam könyvelt társaság beszerzett Hollandiából terméket, melyet Törökországból szállítottak Magyarország területére, ezért a termék vámkezelésen esett át, és kivetésre került a vámhatóság által a 27 százalék áfa. A társaság rendelkezik a termék beszerzéséről a holland partnertől számlával, valamint a vámhatóság által kivetett áfáról szóló határozattal is, amely áfát el is utalták természetesen. Kérdésem a következő: ezt a beszerzést az áfabevallásban hogyan kell helyesen szerepeltetnem? A vámhatósági kivetés alapján a termékimportot terhelő levonható adó sorában? Ez esetben az A60 összesítő jelentésben nem kell szerepeltetnem? Válaszát előre is köszönöm! Cselyuszka Antalné
Hajó értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi tényállás kapcsán kérném szíves segítségét: Kb. 4 évvel ezelőtt egy Dubai székhelyű cég megvásárolt egy magyar cégtől egy hajót áfamentesen. A hajó kiszállításra is került igazolható módon Szerbiába, azonban később mivel használati szerződést kötött a Dubai cég egy magyar magánszeméllyel a hajó ismét Magyarországra került és magyar lajstromszámot kapott, itt lett regisztrálva is. Ugye jól gondolom, hogy mivel visszakerült a hajó belföldre, ezért az adómentes értékesítés feltételei nem bizonyíthatóak? Érdeklődöm továbbá, hogy amennyiben a Dubai székhelyű cég el kívánja most adni ezt a hajót egy magyar magánszemélynek akkor ezt áfával növelten teheti meg? Továbbá az eladó és vevő vonatkozásában milyen illeték/adó egyéb költségek merülnek fel? Válaszát előre is köszönöm.
Tehergépjármű-értékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég szeretné kivonni a forgalomból tehergépjáművét. A könyvekben nullára íródott, értékkel nem szerepel. A kivonást követően értékesíteni szeretné. Megteheti-e ezt, milyen értéken, és ha igen, a számlán szereplő összeget áfásan kell kiállítania minden esetben? (A cég áfakörbe tartozik.) Válaszát előre is köszönöm.
Tárgyieszköz-beszerzés utáni áfa-visszaigénylés
Kérdés
Egyéni vállalkozó RÉSZLETFIZETÉSSEL vásárolt nem kis értékű tárgyi eszközt. A vállalkozó pénztárkönyvet vezet (pénzforgalmi szemlélet). A beszerzéskor visszaigényelheti-e az eszköz teljes áfáját, vagy csak a részletek kifizetési ütemében igényelheti vissza?
Termékértékesítés áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném kérni a segítségét a következő kérdésben: ha egy magyarországi székhelyű cég sporteszközt értékesít EU-s és harmadik országban élő magánszemélynek, akkor 27 vagy 0 százalékos áfával kell-e számláznia az értékesítést, ha az eszköz bizonyíthatóan elhagyja Magyarországot? Illetve hogyan tudjuk bizonyítani az országból való kivitelt, ha például a vevő készpénzben fizet, és maga viszi el az eszközt? Segítségét előre is köszönöm!
Üzletben euróval történő fizetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő Hölgy/Úr! Egyéni vállalkozó ügyfelem kiskereskedelmi üzletében szeretné bevezetni, hogy euróval is lehessen fizetni. Sinka Júlia 2014.08.09-én választ adott ennek módjáról. Ügyfelem vevői többségében magánszemélyek, de vannak vállalkozások is. Értékesítéskor készpénzes számlát állít ki vagy a pénztárgépbe üti be a bevételt. Az euróban kiállított számlára rá kell írni az áfa értékét forintban is, és mivel az árfolyamról a vállalkozó dönt, nem fog megegyezni az aznapi MNB-árfolyammal (a NAV felé az MNB-árfolyam alkalmazása lett bejelentve). Ha a vállalkozás kér áfás számlát, akkor azt az áfa forintösszeget fogja levonásba helyezni, ami a számlán van. De ez az összeg nem fog megegyezni az egyéni vállalkozó által bevallandó áfával. Lehetséges az egyéni vállalkozó által bevallott és a vásárló vállalkozó által levont áfa között eltérés? Köszönettel: Kauker Zsoltné
Cég adószámának törlése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. adószámát 07.14.-08.14-ig törölték a cégbíróságon, számviteli beszámoló letétbe helyezésének elmulasztása miatt. A beszámoló letétbe helyezése után aktiválta a NAV az adószámot, de a negyedéves áfabevallást (04-06. hó), mivel a törlés ideje alatt 07. 20-án lett benyújtva, visszautasítja az adóhatóság az előző időszaki és a 04-06. havi beszerzésre vonatkozó számlák áfalevonhatóságát. Ez milliós nagyságrendű áfafizetési kötelezettséget eredményezne a cégnek. Mi lehet a teendő a beszerzések áfájával? Később érvényesíthetők-e ezek a számlák? Havi bevalló lesz a cég, és akkor július hóban levonhatja-e a 2. negyedévi számlákat? Köszönettel várom válaszát.