6898 találat a(z) Áfa cimkére

Egyre kevesebben tudnak áfát csalni Cikk

Sikertörténetnek nevezte az áfacsalások elleni küzdelemben az online pénztárgépek bevezetését Sors László, a Pénzügyminisztérium Nemzeti Adó- és Vámhivatalt vezető államtitkára, aki a Növekedés.hu portálnak adott interjúban arról is beszélt, hogy az élelmiszerautomaták NAV-hoz való bekötése is már napi 70 millió forint feletti forgalomról küld adatokat az adóhatóságnak.

Kiállíthat a vállalkozás saját magának számlát? Cikk

Áfás cég autószervizeléssel foglalkozik. A saját cégautójával karambolozott, a gépkocsit a saját szervizében javíttatja, a biztosító társaság csak számla után fizet. Kiállíthat a cég számlát saját magának cégautója javíttatási költségéről? A kiállított számla után befizeti az áfát, de le is vonhatja azt? – kérdezte olvasónk. Dr. kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.

Kompenzációs felár – őstermelő melletti egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: Adott egy mezőgazdasági őstermelő, általános forgalmi adó tekintetében kompenzációs rendszer melletti alanyi mentességet választott, kompenzációs felár megtéríttetésére tart igényt. Zöldségtermeléssel és -értékesítéssel foglalkozik. Az idei év augusztusában megszűnik a munkahelye, így őstermelés tekintetében járulékfizetésre lenne kötelezett. A következőt szeretné tenni: Egyéni vállalkozást (katás) indít az őstermelői státusza megszüntetése nélkül. A tervezett tevékenység szintén az áfatörvény 7. melléklete szerinti (II.) mezőgazdasági tevékenység, szolgáltatásnyújtás (mezőgazdasági bérmunka, fakitermelés?). A tevékenységi körök között nincs átfedés az őstermelés és az egyéni vállalkozás között, de mindkettőben csak mezőgazdasági tevékenység van. 1.) Áfa tekintetében az egyéni vállalkozás és az őstermelő egy adóalanynak minősül, indításkor van-e lehetősége az áfában az őstermelőitől eltérő áfamegállapítás választására, vagy ugyanúgy kompenzációs feláras alanyi mentesként kell elindítani? Év közben a kompenzációs felárról le lehet mondani? Az áfakörbe csak december 31-éig, léphet be? 2. Tekintve, hogy az egyéni vállalkozás keretében is mezőgazdasági tevékenységet végez (önálló vállalkozás), egyéni vállalkozóként is igényt tarthat kompenzációs felárra? Amennyiben igen, akkor a szolgáltatásnyújtásról az igénybe vevőnek felvásárlási jegyet kell kiállítani a szolgáltatásról? 3. Fakitermelés belefér-e az áfatörvény 7. számú melIéklet 10. pontjába? Köszönöm.

Alanyi adómentesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alanyi adómentes egyéni vállalkozó év közben elérte a 8 millió forintos árbevételi érékhatárt. Viszont a bevételei között vannak EU-n kívüli, harmadik országban letelepedett adóalanynak nyújtott szolgáltatások is. A kérdésem, hogy ezen bevételeket bele kell-e számítani a 8 millió forintba, vagy nem, mivel áfamentesek?

Áfa helyesbítése a számlahelyesbítőnél és a fogadó félnél 2018.07.01. után Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. ) 2018. 06. 15-ei teljesítésű számla áfája a 2018. augusztus 15-én kiállított helyesbítő bizonylat alapján nő. A számlakibocsátó önellenőriz, és megfizeti az áfakülönbözetet. A 2018. 08. 15-i keltű helyesbítő számlát befogadó a levonható áfát a 2018 augusztusi bevallásában vonhatja le, vagy már – mivel él a 15 napos szabály és még a júliusi áfát nem küldte el, a júliusi áfabevallásában levonhatja? Kérem, a válaszukban arra az esetre is kitérni, ha a 2018. júniusi áfa csökken. 2.) A helyesbítő bizonylat kelte: 2018. aug. 15. A helyesbítő bizonylaton a teljesítés kelte helyesen 2018. június vagy esetleg 2018. augusztus 15.? Ha a teljesítés kelte a 2018. augusztus 15-ei keltezésű helyesbítő bizonylaton június, akkor is csak mind a helyesbítő bizonylatot kiállító a fizetendő áfa csökkenését, mind a helyesbítő bizonylatot befogadó a levonható áfa csökkenését a 2018. augusztusi bevallásban veheti figyelembe? Köszönettel: Négyökrűné

Autószerviz saját magának állíthat-e ki számlát? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben kérném a segítségét: Egy áfás cég autószervizeléssel foglalkozik, a saját cégautójával karambolozott, a gépkocsit a saját szervizében javíttatja, a biztosító társaság csak számla után fizet. A kérdésem az lenne, hogy saját magának kiállíthat a cég számlát a saját cégautójának javíttatási költségéről? A kiállított számla után természetesen befizeti az áfát, de le is vonhatja azt? Válaszát előre is köszönöm.

Családi gazdálkodó és a visszlízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó szeretne visszlízing keretében termelő gépet vásárolni. A finanszírozó bank javasolta ezt a megoldást neki. A kérdésünk az lenne, hogy abban az esetben, ha a családi gazdálkodó ezt a termelő gépet költségként nem számolja el, és értékcsökkenést sem számol el rá, akkor az érte kapott bevétel nem számít bele a gazdaság bevételébe, így a 8 millió forintos korlátba sem? A családi gazdálkodó áfaalany, az áfát természetesen megfizetné az értékesítés után.

Festménybeszerzés áfatartalmának levonhatósága Kérdés

Egy ingatlanhasznosítással foglalkozó kft. nagyobb értékű festményt vásárol egy másik gazdálkodó szervezettől (nem az eredeti alkotótól). Az értékesítési számla áfa felszámításával került kiállításra és megfizetésre. A vásárló társaság levonásba helyezheti-e ennek a beszerzésnek az áfatartalmát? Köszönettel.

Raktárépület értékesítésének áfakötelezettsége Kérdés

Egy kft. 16 évvel ezelőtt vásárolt egy raktárépületet, melynek beszerzésekor a befogadott számla áfatartalmát levonásba helyezte. A raktárt azóta folyamatosan bérbeadással hasznosította. Most szeretné az ingatlan egy másik magyar gazdálkodó szervezetnek értékesíteni. Kérdésünk, hogy az ingatlanértékesítésnél a szerződés szerinti eladási árat terheli-e áfa vagy sem? Köszönettel!

Katás bt. – ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2006-ban alakult betéti társaság két éve kata szerint adózik. Jelenleg áfamentes, de várhatóan ebben az évben meghaladja a bevétel az alanyi mentesség határát, tehát áfás lesz. 2012. évben vásárolt egy tulajdoni lapon „iroda” címen szereplő ingatlant, a telekárat 27 százalék áfával, a felépítményt fordított adósan. Mivel a munkája jelenleg és hosszú távon a fővároshoz köti, szeretné a bt.-ben lévő ingatlant eladni. Hogyan kell kiszámláznia (már ez évben az áfakörbe tartozást, valamint a kata szerinti adózást figyelembe véve, valamint azt, hogy az ingatlanértékesítésre nem választotta az áfakörössé tételt), és milyen adózási szabályokat kell figyelembe venni még (például az ingatlanértékesítésnél az áfatörvény 135. paragrafusa szerinti 240 hónapos utánkövetési időszakot, fordított adózással vásárlás esetén hogyan kell alkalmazni)? Válaszát köszönöm.

Háromszögügylet – fogas kérdés az áfában Cikk

Pár héttel ezelőtt meghozott ítéletében az Európai Bíróság rugalmasan értelmezte az úgynevezett „háromszögügyletekre” vonatkozó áfaszabályokat. Míg az adózó javára döntő ítélet adótervezési lehetőséget biztosít nemzetközi áruértékesítés és fuvarozás szereplői számára, az ötletekkel csínján kell bánni – véli a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.

Áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfabevallással kapcsolatban a kérdésem a következő: a 1865 bevallás M-es lapján kell-e szerepeltetni az összesítő sorban adatot, amennyiben egy áfaidőszakon, vagyis adott hónapon belül egy partnertől származó számlák áfatartalma eléri a 100 ezer forintot? Köszönettel a választ.

Generálkivitelező által végzett pótmunka a használatba vétel után Kérdés

Megrendelő-építtető ingatlantulajdonosként, azaz a számla befogadójaként merült fel az alábbi kérdés. Fővállalkozó/kivitelező átadja az elkészült ingatlant úgy, hogy vannak még elvégzendő pótmunkák. A pótmunkák teljesítése, a teljesítés elfogadása és a számlázás az ingatlan átadását, várhatóan a használatbavételi engedély kiadását és akár még annak jogerőre emelkedését követően fog megtörténni. A fővállalkozó álláspontja szerint, amennyiben ez így történik, akkor ő már fordított áfával nem számlázhatja a pótmunkákat, csak egyenes áfával, függetlenül attól, hogy az építésiengedély-köteles ingatlanhoz kapcsolódnak, melyekre korábban a fővállalkozó fordított áfával állította ki a számlákat. A felek a pótmunkáról még az ingatlan átadását megelőzően fognak vélhetően megegyezni, megállapodást kötni. Van-e annak jelentősége, hogy a fővállalkozói szerződéstől elkülönült megállapodás születik a pótmunkákról, és a használatbavételi engedély lehet-e a választóvonal a fordított, illetve az egyenes áfás számlázás tekintetében? „ A fordított adózás alkalmazható-e abban az esetben, ha a végső átadás, a végszámla teljesítése, a teljesítés elfogadása, a számlázás a használatbavételi engedély jogerőre emelkedését követően történik?

Lakóingatlan beépített eszközökkel Kérdés

Társaságunk társasházat épít, melyben 150 négyzetméter alatti alapterületű lakásokat alakítunk ki. A lakásokhoz tároló és teremgarázs is tartozik majd. A lakások beépített bútorokkal, háztartási gépekkel kerülnek értékesítésre, előre meghatározott, szerződés szerinti műszaki színvonalon. A lakások vevőinek továbbá szerződésmódosítás alapján lehetőségük van arra, hogy további, magasabb műszaki színvonalú kialakítást kérjenek, továbbá egyéb berendezési tárgyakat is megrendeljenek a vételár módosításával, de külön meghatározott ellenérték fejében. Az eladó a további eszközöket, a magasabb fokú műszaki kialakítást a lakás átadásakor, annak részeként, azzal egyidejű teljesítés során – mint a lakás komplex kialakításának, átadásának része – adja át használatba a vevőnek. A vevő és az eladó az adásvételi szerződésben (és annak módosításában) abban állapodik meg, hogy a lakóingatlant a szerződés szerinti beépített és nem beépített berendezési eszközökkel adja át, vagyis az adásvételi szerződés csak abban az esetben teljesül, ha az eladó a szerződésben felsorolt eszközökkel együtt adja át a lakóingatlant. Kérdésünk, hogy ha a lakóingatlan a beépített bútorokkal, gépekkel (pl. beépített szekrény, konyhabútor, beépített tűzhely, mosogatógép, klímaberendezés, fűtőtestek, világítótestek, árnyékoló) együtt kerül értékesítésre, úgy a teljes vételárra vonatkozóan alkalmazható e az 5 százalékos adókulcs? Számlázható-e egyben a vételár a kedvezményes adókulccsal vagy nem?

Új áfa- és illetékrendszert javasolnak az ingatlanfejlesztők Cikk

Átmeneti intézkedéseket, 2020-tól pedig új, fokozatos adóteher növelést eredményező, rugalmas áfa- és illetékszabályozást, köztük az eladói illeték bevezetését javasolja a lakásépítésekre a legnagyobb ágazati szereplőket tömörítő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK), a javaslatcsomagot a szervezet eljuttatta a kormánynak is.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Alapítvány szja 1 százalékkal elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Autókereskedő EPR-díj áfatartalmának levonhatósága

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Kedvezményezett beolvadás?

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink