6899 találat a(z) Áfa cimkére
Év közbeni kata és az áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 01.01-05.31-ig tételes költségelszámolással működött. 06.01-től választotta a kata szerinti adózást. Egész évben alanyi áfamentes volt. Kell-e arányosítani áfa szempontjából az árbevételt az időszakok között? Ugyan egész évben nem haladja meg az árbevétel a 8 millió forintos alanyi mentes határt, de a katás időszak alatt elért bevétele olyan mértékben több, hogy az arányosítás miatt esetleg meghaladhatja azt. Válaszukat megköszönöm! Üdvözlettel!
Kata – áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozás megszűnését készítem. Volt a vállalkozónak tárgyi eszköze; mivel az a megszűnés napján is a birtokában van, ezért piaci árat állapítottunk meg rá, és szeretnénk beállítani az áfabevallásba. (Nem adta el és nem selejtezte az eszközöket.) Ezt az áfabevallás melyik során kell kimutatni? Másik kérdés: jól gondolom-e, hogy mivel a tárgyi eszköz nem lett értékesítve, ezért a kataalapot nem fogja befolyásolni a tárgyi eszköz? Köszönettel várom válaszukat.
Generálkivitelezés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély generálkivitelezővel családi házat szeretne építtetni. A beruházás megfelel az 5 százalékos áfa feltételeinek, de a villanyszerelési munkálatokat az építtető magánszemély szeretné megcsinálni, mert ez a szakmája. Problémát jelent-e ez az 5 százalékos áfa szempontjából, ha a generálkivitelezővel kötött szerződésben a villanyszerelési munkálatok nem szerepelnek. Köszönettel: Vágner Emília
Autóbérlés Londonban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt cég autót bérelt Londonban. Az autó felvételének helye a londoni repülőtér volt, ez fel is van tüntetve a számlán. A számlát forintban állították ki és csak egy fizetendő összeg sor szerepel rajta, általános forgalmi adóra való hivatkozás nem. Szerepel még a számlán a bérbeadó és a bérbevevő cég összes adata és közösségi adószáma is. Tudomásom szerint azonban az autó rövidtávú bérlése esetén az áfatörvény 44. § (1) bekezdése értelmében a teljesítés helye az a hely, ahol az autót a bérbevevő birtokába adják. Így értelmezésem szerint az áfát a bérbeadónak kellett volna felszámítani. Kérdésem az, hogy ebben az esetben kell-e nekünk szerepeltetni a számlát az A60-as bevallásban, ha a bérbeadó semmit nem tüntetett fel a számlán, ami áfára vonatkozna? Bár véleményem szerint nem fordított áfás ez a tétel. Válaszukat előre is köszönöm szépen! Üdvözlettel: Kaszab Éva
Fordított adózás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Negyedéves áfabevalló bt. 2018. 06., 07., 08., és 09. hónapokban (ezekre a hónapokra vonatkozó teljesítéssel) egyenes adózású számlákat állított ki építési szolgáltatásról, mint alvállalkozó. A számlák kiállítása és pénzügyi rendezése után azonban kiderült, hogy az ügylet fordított adózás alá esik. A tévesen áfa felszámításával kiállított számlák helyett 2018. 10. 04-én elkészítették a "mínuszos" számlákat, illetve a fordított adózású számlákat is, A számlákon az eredeti teljesítési időpont szerepel, a számlák kelte 2018. 10. 04. A papír alapú számlákat az online rendszerben rögzítette a cég. Kérdésem, hogy a mínuszos, illetve a fordított adózású számlákat a 2018. 3. negyedévre vonatkozó bevallásban szerepeltethetjük-e? Illetve a 2018. 6. havi teljesítésű egyenes adózás helyett kiállított mínuszos számlát (mivel a fizetendő adó csökken, ez már 2. negyedévben bevallásra került, de a helyes számla csak 10. 04.én került kiállításra) melyik időszakban számolhatjuk el? Az adóhatósági telefonos ügyintéző azt mondta, hogy a még be nem vallott, egyenes adózású számlákat a 3. negyedévben és a mínuszos és fordított számlákat a 4. negyedévben a 10. havi kiállítás miatt. Ez azonban jelentős hátránnyal jár, mert be kellene fizetni az áfát a 3. negyedévre, ugyanakkor a vevőnek is vissza kellene fizetni a tévesen felszámított fizetendő adót, mert a számlák pénzügyi teljesítése megtörtént. Előre is köszönöm szíves válaszukat.
Szolgáltatás áfailletőségének különleges esete
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy törvényben nem nevesített szolgáltatás áfailletőségével kapcsolatban kérem tanácsát. Konkrét magyarországi ipari létesítményben végrehajtott technológiai átalakítást követően a jelenlegi állapotról EU-s cég magyar beszállítótól rendelt meg adatbázis alapú dokumentációt. A dokumentáció alapján a létesítmény fizikai vagy jogi helyzete nem változik és nem is változtatható meg, azaz ez alapján nem történik semmilyen tevékenység, és engedélyezéshez sem kapcsolódik. Illetve az elkészült dokumentáció újdonságot nem tartalmaz, a szolgáltatás alapvetően formátumbeli átalakítást jelent. A dokumentációkészítést ez alapján adatfeldolgozásnak tekintjük. Mindezeket figyelembe véve úgy értelmezzük a törvényt, hogy a magyar beszállító nem ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatást nyújt az EU-s cég részére, így a szolgáltatásnyújtásra vonatkozó főszabály szerint kell az áfát számítania. Azaz a magyar cég 0%-os áfás számlát állít ki EU-s partnere számára. Várjuk megtisztelő véleményét, hogy egyetért-e indoklásunkkal.
Egyéni vállalkozó – le nem vonható áfa könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nyílt végű lízing keretében személygépkocsit szerzett be. Mivel van némi magáncélú felhasználás minden hónapban, ezért az erre jutó áfát nem kérjük vissza a törlesztőrészlet könyvelésekor. Kérdésem az lenne, hogy a le nem vonható áfát hova kell elkönyvelni ez esetben? Hogy fog kinézni a könyvelési tételem? 44 költségszámlára vagy 5-6 számlaosztályba kell könyvelni? Válaszát előre is köszönöm!
Gyakorlati képzés kiszámlázása képző intézmény felé
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely tanműhelyt tart fenn, 40-60 diák gyakorlati képzését biztosítva (nappali és esti tagozat keretében egyaránt, hegesztőknek és szerkezetlakatosoknak). A kft.-t megkereste egy külső képző intézmény, hogy a külsős vállalkozás által a kft. felé közvetített diákok képzését végezze el. A kérdés az lenne, hogy ilyen esetben áfaköteles-e a kft. által a külsős vállalkozás részére számlázott oktatási szolgáltatás? Véleményünk szerint igen, az áfatörvény 85. paragrafusában foglaltak alapján. Azonban mindenképp szükségünk lenne az Ön véleményére is! Válaszát előre is köszönjük!
Áfamentesség választása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy jelenleg pénzforgalmi áfa elszámolású cég jövőre szeretne áfamentességet választani. Kérdésem: Azoknak a bevételi számláknak az áfáját, melyeket ezidáig nem fizettek ki, mikor kell leróni? Akkor, amikor majd megkapja a cég az összeget, vagy amikor áttér az alanyi mentességre? Kérdésem még: abban az esetben, ha idén meghaladja az árbevétel az alanyi mentességi értékhatárt (ami jelenleg 8 millió forint), abban az esetben is válaszhat jövőre alanyi mentességet, vagy ez ki van zárva? Illetve, ha jövőre felemelik 12 millió forintra az alanyi mentességi értékhatárt, de ezt nem lépi át idén a cég, akkor választhatja jövőre az alanyi értékmentességi értékhatárt az új szabályok hatálybalépése miatt? Illetve még egy kérdés: ha egy jelenleg áfás cégnek továbbvihető áfája van év végén, és jövőre alanyi mentes szeretne lenni, amihez a feltételek adottak, akkor a továbbvihető áfának mi lesz a sorsa? Vissza lehet, illetve kell igényleni a NAV-tól?
Alvállalkozónak biztosított szállásköltség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. alvállalkozója részére szállást biztosít, az erről szóló számla a kft. nevére szól. Kérdésünk, hogy ebben az esetben társaságunk a számlán szereplő áfa összegét levonásba helyezheti-e?
"Tartós számla"
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van számla a külföldről igénybevett tartós bérletre, de szerződésenként csak egy. 1. Ausztriai pénzügyi szolgáltatónál nyíltvégű pénzügyi lízing (=tartós bérlet), keretében 3 db (Ausztriában forgalomba helyett) személygépkocsira vannak a szerződések megkötve. 2. Számla csak egy-egy van a szerződéskötéskor autónként. Ezt ők úgy hívják, hogy „tartós számla”, ezt az első részlet fizetésekor megkaptuk, később már nem állítanak ki több számlát. 3. A továbbiakban havonta ez alapján van a szerződésenkénti állandó összegű inkasszó lehívás az EUR számlánkról megállapodás szerint. (Még egyszer: nincs újabb számla havonta.) 4. Kereskedelmi adóköteles tevékenységhez (Közösségi termékértékesítés) vannak használva a járművek, üzletkötők járják vele Európát (nem Magyarországon közlekednek) a magyar társaság uniós értékesítésének elősegítése érdekében. 5. Megítélésem szerint az áfa besorolásakor az EU-ból igénybevett szolgáltatás a gazdasági esemény, és így áfában a „Közösségi szolgáltatás igénybevétele” valósul meg fizetendő áfa besorolással és levonással, tekintettel az adóköteles célra. Ennek megfelelően töltjük az A60-as 4. lapját is. 6. Kérdésem: van számla, de csak egyszer, és ez érvényes minden további időszaki bérleti díjra. Az áfatörvény konkrétan tiltja-e az ilyen "tartós" számlával történő elszámolást akár a fizetés, akár a levonás oldalról, amennyiben minden más feltétel rendben van? Köszönet a válaszért előre is.
EU-ból beszerzett személyautó áfájának bevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. EU-n belül vásárol egy új járművet saját használatra, melyet a vámhatóság 8703 VTSZ alá sorol. Regisztrációs adót vetettek ki rá, bár a forgalmi engedélyben teherautónak van minősítve. Ha jól értelmeztem a leírtakat, áfa szempontjából is személyautónak minősül? Ha igen, akkor melyik áfa sorban (sorokban) kell szerepeltetni a bevallásban, és valóban levonási tilalom alá esik az ilyen módon EU-ból beszerzett új jármű áfája? Válaszát előre is köszönöm.
EU-ból beszerzett személyautó áfájának bevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. EU-n belül vásárol egy járművet saját használatra, melyet a vámhatóság 8703 VTSZ alá sorol. Regisztrációs adót vetettek ki rá, bár a forgalmi engedélyben teherautónak van minősítve. Ha jól értelmeztem a leírtakat, áfa szempontjából is személyautónak minősül!? Ha igen, akkor melyik áfasorban (sorokban) kell szerepeltetni a bevallásban, és valóban levonási tilalom alá esik az ilyen módon EU-ból beszerzett jármű áfája? Válaszát előre is köszönöm.
Vitorlás hajó értékesítésének áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2002. évben egy gazdasági társaság vásárolt egy új vitorlás hajót (vtsz. 8903), amely sport- és szórakozási célokra alkalmas. A beszerzéskor az áfát az akkor hatályos szabályok szerint jogszerűen visszaigényelte. Korábban több alkalommal hosszabb-rövidebb ideig bérbe volt adva (a Balatonon), de az elmúlt néhány évben nem sikerült ily módon hasznosítani. Ezért a hajó értékesítését határozta el a vállalkozás. A cég jelenleg is alanya az áfának, az általános szabályok szerint. A hajó értékesítését terheli-e áfa, vagy az áfatörvény 87. § b) pontja szerint áfamentességet kell alkalmazni? Köszönöm szépen válaszát.
Áfa építőiparban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari vállalkozás jelenleg alanyi adómentes, de hamarosan átlépne áfakörbe. Jelenleg egy családi házon dolgozik, ahol az építtető mindig módosít a határidőn, mert nincs pénz. Az lenne a kérdés, hogy rá lehet-e terhelni az áfát a megbízóra, ha közben lesz az építőipari vállalkozás áfakörös (a munka befejezése előtt)? Segítségét köszönöm!