6502 találat a(z) ÁFA cimkére
Személygépkocsi-eladás – áfa Kérdés
A kft. nyílt végű pénzügyi lízinggel egy évvel ezelőtt személygépkocsit lízingelt. Ez év szeptemberében lezáratta a nyílt végű pénzügyi lízinget, és kifizette a még fennálló összeget. A lízingelő cég ki is adta a számlát, mely áfát is tartalmaz. Ilyenkor levonható az áfa összege? Ezt az autót most, november hónapban értékesíti a kft. Milyen számlát kell kiállítanunk az értékesítésről, áfatartalma lesz? Előre is köszönöm a válaszukat.
Kivett beépítetlen terület értékesítésének áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. vásárol január 20-án kivett beépítetlen területet, lakásépítés céljából, a lakásokat értékesíteni fogja. A területnek 383/336-od arányban lesz tulajdonosa, 383/47 arányban egy magánszemély marad a tulajdonos. Szeptemberben úgy dönt, hogy eladja a részét egy másik kft.-nek, és nem ő építi fel a lakásokat. A másik kft. a magánszemély 47-ed részét is megvásárolja. Kaptunk egy adásvételi szerződést (mi könyveljük mindkét kft.-t), melyben az eladó kft. és a magánszemély is szerepel, valamint vevőként a másik kft. Jó ez így, nem kellett volna a vevőnek két adásvételi szerződést készíteni, külön az eladó kft.-vel és külön a magánszeméllyel. A másik problémám, hogy a szerződésben nem szerepel áfa, szerintünk – mivel ez egy építési telek – áfásan kellett volna értékesíteni a két cég között. A magánszemély pedig nem számít fel áfát. A tulajdonosok tájékoztatása alapján az adásvételi szerződés megkötése előtt már megállapodott a vevő kft.-vel, hogy elkezdheti az építést (az építési naplót a vevő kft. vezeti, melynek megnyitási dátuma korábbi, mint a telek-adásvételi szerződés dátuma). (Új törvények szerint nem építésiengedély-köteles). Ki kell esetleg térni erre az adásvételi szerződésben vagy megfelelő a korábbi megállapodás?
Katás – áfa Kérdés
Kérdésem az lenne, hogy idén a 8 millió forint áfabevételi értékhatárt meghaladta a cég, mennyi idő múlva lehet visszakerülni az alanyi mentes kategóriába?
Áfásból áfamentesbe jelentkezés ingatlan-bérbeadáskor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2011. évben vett egy ingatlant bérbeadási célból. Akkor levonta az ingatlan áfáját, valamint élt az áfatörvény 88. § (1) b) bekezdés lehetőségével, és bejelentkezett ingatlan-bérbeadásra vonatkozóan áfakörbe. Most év végén visszalépne áfamentesbe, azonban annyi áfa befizetése a 6 év során nem keletkezett az ingatlan-bérbeadásból, mint amennyit az elején levont az ingatlan vásárlásakor. Mi lenne az átjelentkezés következménye? Ismereteim szerint csak olyan áfa vonható le, ami később áfabefizetéssel párosul, emiatt úgy vélem, hogy ez az átjelentkezés jelentős áfafizetési kötelezettséggel párosulna. A következő variációk lehetségesek számomra, kérem jelölje meg, hogy melyik lehetséges: – Nem jár áfafizetési kötelezettséggel az átjelentkezés. – Az elején levont áfa és a 6 év során befizetett áfa különbözetét szükséges befizetni az államkasszába. – A teljes elején levont áfát szükséges befizetni az államkasszába. Számomra a második variáció lenne logikus, bár az is kérdés számomra, hogy egyáltalán egy ilyen átjelentkezésre megvan-e a jogosultsága ilyen helyzetben. További kérdésem, hogy ha áfafizetési kötelezettséggel járna ez az eset (átjelentkezés), akkor létezik-e elévülés, vagy akár 20 év után is meg kell fizetni az áfát az átjelentkezéskor? Válaszát előre is köszönöm!
Fuvarozás áfakulcsa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha egy társaság közúti árufuvarozással foglalkozik, mely tevékenysége során elhagyja a Magyar Köztársaság területét úgy, hogy közösségi területre vagy azon kívülre lép, akkor a magyarországi területen megtett út áfamegítélése milyen? Tárgyi mentes tevékenységnek minősül a közösségen belüli országban megtett út és a harmadik országbeli is? Vagy ezek közül valamelyik általános kulcs alá tartozik? Válaszát előre is köszönöm.
Webáruház értékesítése az áfában Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem arra vonatkozna, hogy ha egy cég webáruházat működtetne külföldi szerverről, akkor a webáruház által generált értékesítése belföldinek számít-e vagy külföldinek abban az esetben, ha egyébként belföldi a társaság, és magyarországi partnereknek értékesít? Válaszát előre is köszönöm!
EU-n kivülre számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy Magyarországon bejegyzett, magyar cég, egy kanadai anyavállalat Csehországban lévő leányvállalatának értékesít terméket, és e termék örökre Csehországban marad. A magyar cégnek áfásan vagy áfa nélkül kell számlát kiállítania? Melyik cég részére kell a számlát kiállítani, a cseh leánynak vagy a kanadai anyának? Megteheti-e azt, hogy a kanadai anyacégnek számláz, mert a cég ezt szeretné, de a cseh leánnyal volt gazdasági kapcsolata? A fuvarozást a TNT végzi, és csak a fuvardíjat számlázza a magyar cég felé.
Kínai import II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem értjük, hogy a szlovén vámkezelés során miért nem vetették ki az áfát, csakis a vámeljárási illetéket. Eddig úgy gondoltuk, hogy ha ott vámkezelték, akkor nálunk közösségi beszerzésként kell kezelni az ügyletet. Viszont, ha a szlovén vámhatóság nem vet ki áfát, akkor mit kell tennie a vállalkozásnak?!
Katás bt. áfája és bevétele II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a bevételeinek áfáját az ellenérték befolyásától függetlenül (bevételi nyilvántartástól eltérően) akkor vallotta be a bt., amikor a számla teljesítési időpontja volt, akkor a költségszámlák áfája levonható szintén a teljesítés időpontjában akkor is, ha azokat még nem fizette ki a vállalkozó?! Ha a bevételi nyilvántartást vezető katás bt. nem élt eddig azzal a lehetőséggel, hogy a bevétel befolyásának időpontjában vallja be az áfát, akkor válthat valamikor arra, hogy éljen ezzel? Szükséges ehhez külön a pénzforgalmi elszámolást választani?
Tárgyi adómentes katás Kérdés
Katásnak tárgyi adómentes tevékenységnél, ha átlépi a 8 millió forintot, be kell-e lépnie az áfakörbe, vagy a 8 millió forint feletti részre ki kell fizetnie a 40 százalékos büntetőadót?
Ingatlanáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy cég, mely ingatlannal rendelkezik. Az ingatlant magánszemélytől vásárolta adásvételi szerződéssel, lakóingatlanként. Most értékesíteni szeretné. Jól gondoljuk, hogy ezt áfamentesen teheti meg? Köszönöm: Jakus Tünde
Személygépkocsi áfája EU-n belüli vásárlás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. Ausztriából vásárol új személygépkocsit. A kft. rendelkezik ugyan közösségi adószámmal, de azt nem írták rá a számlára és az osztrák cég osztrák áfával adta el a személygépkocsit, tehát a magyar kft. megfizette a külföldi áfát. Ebben az esetben ez nem közösségi beszerzés, és itthon, Magyarországon nincs áfafizetési kötelezettség? A kft. saját célra vásárolta a gépkocsit, nem bérbeadás és nem továbbértékesítési céllal. Szabályos így, hogy nem tüntették fel a számlán a közösségi adószámot?
Katás egyéni vállalkozó – áfahatár túllépése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó novemberben meghaladja a 8 milliós alanyi mentes áfahatárt. Az ezt átlépő számlát már áfásan fogja kiállítani. A kérdésem az lenne, hogy a fizetendő áfát csökkentheti-e az esetleges beszerzések áfájával? Tekintettel arra is, hogy 2 évig nem választhatja majd az alanyi mentességet, ezek az évek a 2018 és 2019 évek lesznek? Legközelebb 2020-ban lehet esetleg megint alanyi mentes, ha az egyéb feltételeknek megfelel?
Külföldről rendelne ajándékot karácsonyra? Ennyit kell rá várnia Cikk
A Magyar Posta és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felkészült a karácsony előtti nagyobb csomagforgalomra és vámügyintézésre, az online vásárlók figyelmét pedig felhívják a földrajzi elhelyezkedéstől függő, eltérő szállítási időkre és vámszabályokra.
Katás bt. áfája és bevétele Kérdés
Tisztelt Szakértők! A katás bt. bevételi nyilvántartást vezet. Ha a számla teljesítése szerinti időben kell az áfát bevallani, akkor a bevételei után fizetendő áfa előbb kerül be a bevallásokba, ha a számlák ellenértéke a tárgyidőszakban esetlegesen ténylegesen nem folyt be, mint az bevételként könyvelésre kerül. Illetve év végén előfordulhat, hogy a decemberi áfabevallásba olyan összeg áfája is bevallásra kerül, mely tétel nem szerepel a kata bevételek között az adott tárgyévben. Jól értelmezzük ezt?