2043 találat a(z) őstermelő cimkére
Területalapú támogatás megosztása
Kérdés
Az ügyfelem egyéni vállalkozásban almatermesztéssel foglalkozik katásként és őstermelőként kukoricát termeszt. A kapott területalapú támogatást meg lehet-e terület alapján osztani katás, illetve őstermelői bevételeként? Egyelőre a pénz megérkezésekor katás bevételként számoltuk el. Hogyan lenne helyes a támogatás elszámolása? Előre is köszönöm a segítséget. Üdvözlettel: Kutasi Gabriella
Őstermelő termőföld eladás.
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Regisztrált őstermelő vagyok, árbevételem 600 ezer forint alatt van: El akarom a tulajdonomban lévő (nem az én nevemen művelt), a leányomnak szívességi földhasznában adott szántómat. Több mint 5 éve a nevemen van. Milyen fizetési kötelezettségem lesz az eladási árból? Választ előre is köszönöm! Üdvözlettel: Sárközi József
Őstermelő, áfa-figyelési időszak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy áfás őstermelő által beszerzett homoktövis szaporítóanyag (csemete) tárgyi eszköznek minősül-e, és e tekintetben a figyelési időszak 60 vagy 240 hónap? Köszönöm.
Áfaarányosítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Általános szabályok szerint adózó áfaalany mezőgazdasági őstermelő ingatlant is bérbead. Az ingatlan-bérbeadásra nem választotta az áfa kötelezettséget, így van áfás és nem áfás bevétele is. Az lenne a kérdés, hogy azokat a költségeket, amelyek egyértelműen az áfakörös tevékenységéhez merültek fel, abban az esetben az áfa 100 százalékban levonható, vagy mindenképpen meg kell osztani a mentes és az áfás árbevétel között? Őstermelői tevékenységeként a növénytermesztést végez, áfásan értékesít, az ehhez kapcsolódó beszerzések (bérmunka igénybevétel) esetén fennáll-e a teljes áfalevonási lehetőség?
Mezőgazdasági tevékenység
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ültetvényre általánosságban igénybe vehető-e kisvállalkozói kedvezmény egyéni vállalkozóként, vagy van kizáró tényező? Mezőgazdasági tevékenységet végző, áfás adóalany a tavalyi évben januártól augusztus közepéig őstermelő volt, majd egyéni vállalkozó. Negyedéves áfás, minden az áfakötelezettség időpontjában lett elszámolva. Hogyan, mi alapján kell felosztania bevételeit, költségeit, kiadásait az szja-ban? Válaszát előre is köszönöm.
Őstermelő – bt. kapcsolata II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm korábbi, azonos című kérdésemre adott válaszát, de még egy kérdésem lenne az alábbi témával kapcsolatban: ha a családi gazdaság tagjai bt.-t alapítanak, akkor kinek, hol kell járulékot fizetnie maga után, hogy biztosított legyen? Köszönettel: V.Gabriella
Gyes mellett őstermelő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkaviszonyból gyesen lévő anyuka őstermelő is. Származott ebből árbevétele. Mivel fizetés nélküli szabadságon van, bár nem kérte papíron, de a gyes igényét a munkáltató közreműködésével adta be. Őstermelőként biztosított lesz, és meg kell fizetnie a járulékokat? Válaszát köszönöm.
Mezőgazdasági őstermelő ehofizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól gondolom, hogy nyugdíjas katás egyéni vállalkozónak – aki őstermelő is (ebből származó bevétele 5,8 millió forint) – a 1753-as bevallás 12-02 lap 42. sorában szereplő jövedelme (389 568 forint) után 22 százalékos ehót kell fizetnie? Köszönöm válaszát!
Felvidéki őstermelők és kkv-k kapnak magyarországi támogatást
Cikk
A magyar kormány gazdaságfejlesztési programjának keretében több mint másfélezer mezőgazdasági őstermelő, illetve kis és középvállalkozás kap támogatást az idei évben a Felvidéken, összesen 5,4 milliárd forint értékben, olvasható Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pozsonyi bejelentése a kormányportálon.
Őstermelő biztosítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági kistermelő (nincs más jogviszonya, mezőgazdasági őstermelőként biztosított, de nem kezdő), amennyiben a megelőző években nem szerzett bevételt mezőgazdasági tevékenységéből, úgy járulékbevallást sem kell beadnia. Ebben az esetben kell fizetnie a havi 7320 Ft-ot? Amennyiben volt bevétele megelőző évben, de az olyan minimális, hogy a 20%-nak a negyedévre eső járuléka nem éri el az 1000 Ft-ot sem, és ezáltal nincs fizetendő járuléka, úgy biztosított vagy fizetnie kell a havi 7320 Ft-ot?
Őstermelő családi gazdálkodó
Kérdés
A családi gazdaságba 2017-ben belépett az őstermelő felesége, aki 35 éves. Kérdésem: a járulékot hogy kell fizetni utána, vagy kell-e? Sehol nincs más jogviszonya.
Nappali tagozatos őstermelő járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagykorú nappali tagozatos giminazista, remélhetően szeptembertől nappalis egyetemista, őstermelőként köteles-e járulékot fizetni, ha: – rendelkezik saját névre szóló őstermelői igazolvánnyal, vagy – közös őstermelői igazolványon tag, vagy – igazolványa nincs, de családi gazdaság tagja? Mit kell tenni, ha igen? Milyen nyomtatványokon kell bejelentkezni, illetve bevallást és pótbevallást tenni visszamenőleg? Kell-e késedelmi kamatot fizetni? Válaszát köszönöm!
Egyéni vállalkozás melletti őstermelő eho
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A főállású tételes költségelszámoló egyéni vállalkozó, az egyéni vállalkozás mellett őstermelői tevékenységet is folytat. Jól gondoljuk, hogy ha az őstermelésből származó támogatásokkal csökkentett bevétele meghaladja a 8 millió forintot, akkor a költségek levonása után megmaradt jövedelem teljes összege után 22% (2017. évben) ehofizetési kötelezettség terheli? Ezen összeg alapja nem csökkenthető a vállalkozóként realizált vállalkozói kivét összegével (mely után szochot fizetett). Illetve ebben az esetben a megfizetett eho a 2018. évben költségként elszámolható lesz-e? Köszönettel: MG.
Nyugdíjasként dolgozó őstermelő a befizetett ehót költségként elszámolhatja-e?
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Családi gazdaságban ketten vagyunk tagok, mindketten öregségi nyugdíjasként végezzük ezt a tevékenységet. Adóbevallásunkat tételes költségelszámolás formájában készítjük, nem vagyunk egyéni vállalkozók, sem áfakörbe nem tartozunk, úgynevezett különleges jogállásúak vagyunk, vagyis kompenzációs felárra vagyunk jogosultak. Éves árbevételünk fejenként meghaladja a 8 millió forintot, vagyis tételesen adózunk. Jövedelmünk után negyedévente fizetjük a 15 százalék szja-t és a jelenleg 19,5 százalék (2017-ben 22 százalék) ehót . Az lenne a kérdésem, hogy a kettőnk részéről a negyedévente befizetett ehót a 2017. évi adóbevallás készítésekor költségként elszámolhatom-e? Azt tudom, hogy a 15 százalékos szja-t nem számolhatom el, de az ehóról nincs egyértelmű tudomásom. Várom szíves válaszukat: Csík Józsefné Szolnokról
Őstermelő – bt. kapcsolata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság vezetője ugyanazon TEÁOR kód alatti állattartást végezne. Egyéni vállalkozásban nem végezheti, mert nem lehet ugyanaz a TEÁOR kód. Korábbi válaszokban láttam, ha kft.-t alapít, akkor végezheti a két helyen ugyanazt a tevékenységet. Ha bt.-t alapít, akkor is? Illetve a járulékfizetést a bt. (ha az sem lehet, akkor kft.) tagjaként vagy az őstermelésben kell rendezni? A bt.-t a feleségével alapítanák, de a családi gazdaságot is ők alkotják. Köszönettel: V.Gabriella