adozona.hu
Cégalapítás az EU-ban: költség, tőke, idő
//adozona.hu/archive/20090907_cegalapitas_EU
Cégalapítás az EU-ban: költség, tőke, idő
Az Európai Unió jogharmonizációs törekvéseinek következtében a különböző cégformák értelmezése, gazdasági, illetve felelősségi tartalma az unió országain belül közel azonos. A cégalapítás feltételei azonban tagállamonként még mindig sokban eltérnek. Elsősorban a tagállamok gazdasági fejlettségéből adódó speciális tényezők, úgymint a cégalapítási procedúra, a költségek, az eltérő tőkekövetelmények számottevően megnehezítik a vállalkozók helyzetét.
A Világbank Doing Business 2009 című kiadványában azt vizsgálja, hogy melyek azok a tényezők, amelyek elősegítik, illetve gátolják az üzleti aktivitás fokozódását a világ 181 gazdaságában. A kutatás egyik súlypontja a vállalkozásalapítás körülményeinek részletes elemzése és bemutatása. A felmérés szerint 4 alapvető tényező - határozza meg, hogy az adott országban a vállalkozásalapítás folyamata mennyire kedvező a gazdaság szereplőire nézve. Ezek a befolyásoló elemek a következők:
A cégbejegyzés regisztrációs folyamatának időtartama, költsége, komplexitása, illetve a minimális tőkeszükséglet mind olyan tényezők, amelyek befolyásolják a vállalkozási kedvet, a produktivitást és hatással vannak az egyes iparágak közötti tőkeátcsoportosítási lehetőségekre, s nem utolsósorban meghatározzák a gazdasági szereplők változásra való reakciókészséget, dinamizmusát.
A kutatásba bevont 181 gazdaság közül az alábbiak bemutatják, hogyan is teljesített Magyarország, Ausztria, Németország, Szlovákia, Csehország és Románia.
(*)Nyilvánosan működő részvénytársaság/Zártkörűen működő részvénytársaság
Érdekes megállapítás, hogy a felmérés szerint mind Magyarország, mind pedig Románia jóval megelőzi a többi európai országot. Ez azt jelenti, hogy nálunk és keleti szomszédunknál is viszonylag egyszerű cégalapítási procedúrával kell megküzdeniük a vállalkozni kívánó gazdasági szereplőknek. Felmerül azonban a kérdés, hogy ha ennyire kedvező feltételek mellett lehet egy új céget bejegyeztetni, akkor miért áramlik a tőke mégis inkább Németországba vagy Ausztriába. Egy befektetés döntés meghozatala természetesen rendkívül komplex folyamat, amelyben számos egyéb tényező is szerepet játszik. A beruházási kedv ösztönzéséhez nem elegendő egy egyszerű és jól átlátható cégbejegyzési eljárást kialakítani, a gazdasági háttérfeltételeket, a stabilitást is meg kell teremteni.
Az elmúlt években azonban jelentősen egyszerűsödött a vállalkozásalapítási eljárás Európa-szerte. A legnépszerűbb intézkedések közé tartozott például a regisztrációs formalitások egyszerűsítése, az egyablakos ügyintézés és az elektronikus cégbejegyzés bevezetése. A minimális tőkeszükséglet eltörlése, illetve csökkentése szintén gyakori lépés volt. Az Európai Unió ugyancsak ösztönözni kívánja az újrakezdést, azaz hogy a bukott vállalkozások kudarca ne maradjon örök bélyegként a vállalkozókon, hanem merjenek új vállalkozásba kezdeni. Ezen intézkedések eredményeként az EU-15 tagállamaiban felére csökkent a vállalkozások bejegyzésének ideje, illetve jóval olcsóbbá vált az egész procedúra - állítja az Európai Bizottság 2007-es jelentése.
A Világbank-kutatás szerint Magyarország a 8. helyen áll a cégalapítási eljárás reformjával legtöbbet foglalkozó országok Top 10-es listáján. 2008. július 1-jétől hazánkban kizárólag elektronikus úton lehet bejegyeztetni céget, illetve az ún. egyszerűsített cégeljárás bírósági ügyintézési határideje két munkanapról egy munkaórára csökkentették.
Kneitner Lea - Ferencz Gyöngyi
VGD
Hozzászólások (1)
Rövid határidővel, garanciával áll a www.ceget.hu honlap a rendelkezésére cégalapítás (cégbejegyzés), cégmódosítás (változásbejegyzés) , cég átalakulás, cég megszüntetésével illetve székhelyszolgálattal kapcsolatos ügyekben (akár 0% iparűzési adóval rendelkező településen is), tapasztalt társasági szakjogász ügyvédek közreműködésével. Emellett egyszerűen és naprakészen minden információt megtalál és intézhet a cégeljárással kapcsolatosan.