hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

900 milliárddal kevesebb bevétel

  • MTI

Az idén a gazdasági visszaesés hatására több mint 900 milliárd forinttal kevesebb lesz az adóbevétel, mint amit tavaly szeptemberben terveztek - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter csütörtökön egy pénzügyi fórumon. A kormány korábban 800 milliárd forintos adóbevétel-csökkenéssel számolt.

A bevételkiesést 1 000 milliárd forintos kiadáscsökkentéssel kompenzálja a kormány, a hiány így 3,8 százalékon belül marad. A miniszter csütörtökön, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének (ÁFEOSZ) pénzügyi fórumán elmondta: öt-hat százalékos gazdasági visszaesés mellett illúzió a foglalkoztatás növelése, az idén és jövőre csak a foglalkoztatás csökkenésének lassulását lehet elérni. Hangsúlyozta: a vállalkozások esetében minden adócsökkentési lehetőséget a foglalkoztatás serkentésére használtak fel. A versenyképességet rontó helyi adóhoz Oszkó Péter szerint akkor lehet hozzányúlni, ha már növekszik a gazdaság. Az szja csökkentése számos jövedelemkategóriában többet ad, mint amennyit a vagyonadó elvesz - hangsúlyozta a miniszter, aki az utóbbival kapcsolatban megjegyezte: az üzleti célú ingatlanok megadóztatása soha nem került komolyan szóba.

A miniszter elmondta: a magyar költségvetés túlköltése és szerkezete önmagában versenyhátrányt okoz; míg például Szlovákiában 30 százalék alatti az adóék, nálunk a GDP 40 százalékát elveszi az állam, a gazdaság ezért kevésbé motivált.

Az adócentralizációban 4-6 százalékos lemaradást kell leküzdeni. A foglalkoztatás adóztatásában a miniszter szerint dupla annyi a lemaradás a régiós versenytársakhoz képest, mint az adóékben. Az élőmunka területén azonban a lemaradásunk csökken, 2010-re a visegrádi országok között előnyös helyzetben leszünk.

A marginális adóék a miniszter szerint az átlagbérnél rendkívül magas, a többletjövedelemből 71 százalék kerül az államkasszába, ebben vezetők vagyunk a világban. Elmondta, elsősorban az átlagjövedelem adóterhelésénél szerették volna az adóéket régiós összehasonlításban versenyképessé tenni, a válság elmúltával azonban a magasabb jövedelműek marginális adóterhelését is csökkenteni kell.

Oszkó Péter ismertette: az adóék lassan szorítható le, olymódon, hogy a kieső adóbevételeket nem pótolják vissza, hanem kiadáscsökkentéssel kompenzálják. A következő kormány felelőssége lesz, hogy amikor az eddigi intézkedések eredményeként a gazdasági növekedés megindul, otthagyja-e a többletet a gazdaságban adócsökkentéssel, vagy a költségvetési kiadásokat növeli.

Az adósságpályáról szólva elmondta: a GDP-arányos eladósodottság a GDP csökkenése miatt emelkedik. A gazdaság visszaesése az idén alacsonyabb lenne, ha az IMF-pénzt elköltenénk, de ez később a növekedés lassulásához vezetne. Tévhit, hogy minden ország két kézzel szórja a pénzt - hangsúlyozta a miniszter -, a tagállamok egyharmada egy fillért sem költ a stabilizációra, ennek köszönhetően azonban a válság után gyorsabban fognak talpra állni.

Magyarországot magas eladósodottsága és a gazdaság csökkenése miatt a befektetők sokkal kockázatosabbnak tartják, a gazdaság növekedési pályára állítását ezért korlátos forrásokkal kell megoldani. A jövedelemtermelő képességet úgy kell javítani, hogy rövid távon se emelkedjen az adósság - hangsúlyozta a szaktárca vezetője.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kameruni munkaválalló

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink