adozona.hu
Béren kívüli juttatás: a 12 ezer forintos utalvány 18 ezerbe kerülhet majd
//adozona.hu/archive/20090312_cafeteria_beren_kvuli_juttatas
Béren kívüli juttatás: a 12 ezer forintos utalvány 18 ezerbe kerülhet majd
Jelentős vásárlóerő visszaesést okoz, ha a most adómentesen adható étkezési és egyéb adómentes utalványok felét megadóztatják, ez pedig tovább mélyítheti a válságot - mondta Balázs Krisztián, az utalványforgalmazással foglalkozó Accor Services Magyarország Kft. marketing igazgatója.
A 12 000 forintos melegétel utalvány juttatása az új szabályok szerint a munkáltatónak 18 344 forintba kerülne, míg ugyanez munkabérben kifizetve, mintegy 25 000 forint az összes közteherrel együtt.
Balázs Krisztián szerint már az adóztatás tényének is elriasztó hatása van, korábbi felmérések szerint a most bejelentettnél jóval kisebb, a 11 százalékos eho 2008-as tervezett bevezetése kapcsán készült felmérés szerint a munkáltatók 40 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem adna étkezési utalványt alkalmazottainak.
A KOPINT-TÁRKI március közepén végzett, a teljes juttatás megadóztatásáról szóló vizsgálatát előzetes eredményeit ismertetve a marketing igazgató elmondta: az adatok alapján az látható, hogy bármilyen, cafetéria elemet érintő adóterhelés a munkaadók közel 50 százaléka esetében úgy jelentkezik, hogy nem adja a továbbiakban a juttatást és ezt bérként sem konvertálja át. Hozzátette: a kutatás, amely a teljes összeg megadóztatásának hatását vizsgálta, azt mutatja hogy 100 milliárd forint vásárlőerő teljesen kikerül a piacról, felerősítve a gazdasági recessziót, a kapcsolódó 16-17 milliárd forint áfa sem kerül befizetésre. A számítások szerint közvetetten vagy közvetve kapcsolódó mintegy 10.000 munkahely veszélybe kerülhet és mintegy 12 milliárd forint vendéglátói becsült adó- és járulékbefizetés sem jelenik meg a költségvetésben. Balázs Krisztián elmondta: a szakmai utalvány forgalmazók éves kibocsátott forgalma 180-200 milliárd forint.
A környező országok példáján az látható, hogy gazdasági válság idején is növelik az utalványokban biztosított és adómentességet élvező vásárlóerőt, mert a munkaadók számára költséghatékony megoldás a munkaerő megtartására, a költségvetés számára a felhasználás biztos áfa-bevételt generál, a munkahelyek tekintetében biztosan áll mögötte munka-intenzív szolgáltatás, a költségvetés számára a befektetések segítik a költségvetési hiány finanszírozását, a vásárlőerő felhasználása elsősorban hazai termékben, hazai munkahelyen történik.
A vállalati szférában jelenleg 1,5 millió munkavállaló részesül hidegétel utalvány és 1 millió munkavállaló melegétel utalvány juttatásban.
Az étkezéshez kapcsolódó adómentes juttatások a bruttó átlagkeresetek mindössze 4-6 százalékát képviselik, ez jelenleg az EU középmezőnyét jelenti, ahol Románia és Bulgária 15 százalék feletti szinttel vezetik a listát.
A munkavállalók 65 százaléka fogyaszt munkanapokon meleg ebédet, ami számos étterem napi bevételének akár 60 százalékát és foglalkoztatási szintjét biztosítja. Nemzetgazdasági szinten 2007-es adatokat figyelembe véve a legalább 5 főt foglalkoztatott vállalkozások létszámbővülése 1,8 százalék, míg a vendéglátásban érdekelt szakágazaté 12 százalék. A cafetériához kapcsolódó éves juttatások összege 200-250 milliárd forint között van, ami teljes egészében számlázott forgalom keretében megjelenő vásárlóerő.
A szakszervezetek is tiltakoznak
Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek elnöke ártalmasnak nevezte a kormány szerdán elfogadott javaslatát. Úgy vélte a számok "riasztóak", a kormány "találomra" 62 százalékos személyi jövedelemadót és 27 százalékos járulékterhet vet ki az üdülési csekkek, az étkezési hozzájárulás és az önkéntes pénztári befizetések felére. Véleménye szerint téved a kormány, ha azzal számol, hogy a munkáltatók "simán" átvállalják ezeket a terheket. Ezzel a döntésével a kormány jelentősen lerontja az üdülési csekk, az étkezési hozzájárulás felhasználásának, valamint az önkéntes pénztárak működésének feltételeit - mondta. A kérdésben további és mielőbbi tárgyalást sürgetett a szakszervezeti vezető.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke is elfogadhatatlannak nevezte a cafeteria tervezett megadóztatását. Hangsúlyozta: ezek a juttatási formák csak jelenlegi, adómentes formájukban működőképesek. A szakszervezeti vezető az üdülési csekk esetében kiemelte annak belföldi turizmusra gyakorolt kedvező hatását is. A béren kívüli juttatások megadóztatásával az államháztartás egyensúlya nem fog javulni - vélekedett.
A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége hasonló értelmű közleményt juttatott el csütörtökön az MTI-nek. A szövetség határozottan elutasítja, és tiltakozik a kormány javaslata ellen. Elfogadhatatlannak nevezi a foglalkoztatott munkaerő "megsarcolását", és úgy véli, "az öngondoskodás elleni ilyen mértékű támadás mérhetetlen károkat okoz nemcsak a jelenlegi munkavállalóknak, hanem a fiatal generációnak, a pályakezdőknek is". A javaslatok ellen a VDSZ minden törvényes eszközzel tiltakozni fog - hívják fel a figyelmet a közleményben.