adozona.hu
Adócsökkentés és iparűzési adó vidéken
//adozona.hu/archive/20081117_hipa_adocsokkentes
Adócsökkentés és iparűzési adó vidéken
Miskolcon még nincs döntés egy esetleges adócsökkentésről, Szombathelyen nem terveznek adócsökkentést, Kecskeméten az adócsökkentés ellenére nő az iparűzési adóbevétel,
A miskolci önkormányzat még nem döntött a jövő évi adóterhekről, az idén különböző jogcímeken mintegy 9,5 milliárd forint adóbevételre számít a borsodi megyeszékhely. Miskolc polgármestere, Káli Sándor még nem tudott konkrét választ adni az MTI azon kérdésére, hogy lesz-e valamilyen adócsökkentés a gazdaság fejlesztése érdekében.
A szakértőkkel, szakbizottságokkal való egyeztetés után a jövő évi költségvetés tárgyalásánál lesz lehetősége a miskolci közgyűlés tagjainak dönteni arról, hogy milyen - az önkormányzat költségvetését érintő - esetleges változtatásokat vezetnek be a gazdaság élénkítése érdekében - tette hozzá.
Kakas Zoltán, a polgármesteri hivatal adóosztályának vezetője azt mondta: Miskolcon az iparűzési adó jelenleg a maximális 2 százalék, ugyanakkor azok a kisvállalkozásosok, amelyeknek adóalapja nem éri el a 2 millió forintot, nem fizetnek iparűzési adót.
Míg tavaly ilyen címen 5,4 milliárd forint folyt be a városi büdzsébe, idén már 6,6 milliárd forintra számítanak. Ez az összes költségvetési bevétel mintegy tizede.
Különböző adójellegű bevételekből összességében 9,5 milliárd forint várható a kasszába - jegyezte meg az osztályvezető.
Szombathelyen
Szombathelyen nem tervezik a helyi adóbevételek csökkentését, a befektetéseket újabb ipari parki területek bővítésével kívánják ösztönözni - mondta az MTI érdeklődésére Németh Kálmán, a város szabaddemokrata alpolgármestere. "A helyi adóból származó évi 5 milliárd forintnyi bevétel szükséges ahhoz, hogy a város 23 milliárd forintos költségvetésével a működőképességét meg tudjuk őrizni" - mondta. Hozzátette: az alacsony költségvetési finanszírozás miatt Szombathely az iparűzési adóból befolyt összegeket évek óta a működésre kénytelen felhasználni a fejlesztések finanszírozása helyett.
Németh Kálmán elmondta: az önkormányzat egy második szombathelyi ipari park létesítésére nemrég vásárolt meg 1,2 milliárd forintért egy 20 hektáros területet és a szombathelyi repülőtér melletti, volt katonai gyakorlótér területén további 600 hektár megvásárlását tervezik a Honvédelmi Minisztériumtól, a szomszédos Söpte község önkormányzatával közösen.
Az alpolgármester hangsúlyozta: a jelenlegi uniós adójogszabályok ma már nem engedik meg, hogy egy-egy vállalkozásnak az iparűzési adóból engedményeket tegyenek, nem alkalmazhatnak semmiféle diszkriminációt. A vállalkozások Szombathelyen jelenleg iparűzési adójuk 2 százalékát címkézhetik különböző általuk megjelölt, sport, kulturális, vagy oktatási célokra.
Kecskemét
Kecskeméten egy év alatt nőtt a vállalkozások száma, valamint nőtt az önkormányzat iparűzési adóbevétele is, annak ellenére, hogy a megyei jogú városok közül elsőként döntött arról a város közgyűlése 2007. november 29-én, hogy négy év alatt 2 százalékról 1,6 százalékra csökkenti az iparűzési adót - mondta az MTI-nek Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét gazdasági ügyeiért felelős alpolgármestere hétfőn.
Egy év alatt bebizonyosodott, hogy maglapozott döntést hozott a közgyűlés, mert a csökkentett iparűzési adó ellenére a 14.527 kecskeméti székhellyel rendelkező vállalkozás 4,606 milliárd forint iparűzési adót fizetett be 2008. november 12-ig. Ez az összeg 432 millió forinttal több, mint amennyi a múlt év hasonló időszakában befolyt a város kasszájába - ismertette a város adóbevételeinek alakulását Szemereyné Pataki Klaudia, akit a Daimler-Benz német autóipari konszern júniusi bejelentése után választott meg a közgyűlés alpolgármesternek, a Mercedes beruházás koordinálására.
Az alpolgármester hangsúlyozta: kettős célja volt az adócsökkentésnek, egyrészt fel akarták hívni a figyelmet Kecskemétre, hogy minél több vállalkozás települjön a városba, másrészt a csökkentett adó miatt megmaradó forrást vissza tudják forgatnia a vállalkozások saját fejlesztéseikre, beruházásaikra. Komoly számítások és mintegy három hónapos elemző munka előzte meg a döntést, de beigazolódik, hogy helyesen döntöttek - fűzte hozzá az alpolgármester.
Szemereyné Pataki Klaudia véleménye szerint, a német konszern döntése szerencse a város szempontjából, de sok egyéb mellett a város gazdaságösztönző koncepciója is közrejátszott.
A Daimler-Benz igazgatótanácsa, amikor a beruházásról döntött, már tudta, hogy mire a termelés beindul a kecskeméti gyárában, 1,6 százalék lesz a helyi iparűzési adó mértéke. Ez ebben az egy adónemben 25 százalékos megtakarítást jelent a cégnek.
A közgyűlés fokozatosan csökkentette az iparűzési adó mértékét - mondta az alpolgármester hozzátéve, hogy már egy évvel ezelőtt érzékelték a gazdasági recesszió jeleit, és azzal számoltak, hogy mire elérik az 1,6 százalékos szintet, addigra ismét el kell indulni a növekedésnek.