adozona.hu
Hogyan kell kinéznie a a számlának?
//adozona.hu/archive/20080708_szamla_afa_adat
Hogyan kell kinéznie a a számlának?
„A számla kötelező adattartama lényegében nem változott, számos esetben azonban a megfogalmazása bonyolultabbá vált, az egyes tételek sorrendje változott” – hangzott el Nagy Gábor, a Pénzügyminisztérium főosztályvezetőjének előadásában egy Conforg-konferencián. Mit kell tudni a számla kiállításáról
A számla sorszáma mellé bekerült „amely a számlát kétséget kizáróan azonosítja” szöveg, amely vélhetően a kijelölt sorszámtartományba tartozást jelent, illetve azt, ami biztosítja a szigorú elszámolási kötelezettség teljesülését.
A termék értékesítőjének, szolgáltatás nyújtójának adószámát külön kell szerepeltetni, és külön szerepel a neve, címe. Több adószám esetén van annak is értelme, hogy azt az adószámot, közösségi adószámot tüntesse fel az adózó, amelynek felhasználásával a termék értékesítését, szolgáltatás nyújtását teljesítette.
A vevő (a termék beszerzőjének, szolgáltatás igénybevevőjének) neve és címe a jövőben is kell, hogy szerepeljen a számlán, a vevő adószámának a számlán való feltüntetése azonban már nem ennyire egyértelmű, az új áfatörvény meghatározásból ugyanis erre félreérthető, félremagyarázható a válasz. Kötelező adattartalom a termék beszerzőjének, szolgáltatás igénybevevőjének adószáma – mégpedig az, amely alatt (mint adófizetésre kötelezettek) a termék értékesítését, szolgáltatás nyújtását teljesítették
A teljesítés, az előlegfizetés időpontját továbbra is csak akkor kell feltüntetni, ha eltér a számlakibocsátás keltétől (a teljesítés időpontja jellemzően eltér). Itt kell utalni arra, hogy az új áfatörvény szerinti teljesítés időpontja is eltérhet – a korábbiakhoz hasonlóan – a szerződés szerinti, a számviteli előírások alapján figyelembe veendő teljesítési időponttól. A számlakibocsátás kelte pedig jellemzően a szerződés szerinti teljesítési időpont után van, így indokolt a számlán a teljesítés időpontját is feltüntetni.
Az adó alapja megfogalmazásában ugyan eltér a korábbitól, de tartamában nem, legfeljebb azzal, hogy feltüntetendő az alkalmazott árengedmény, feltéve, hogy azt az egységár nem tartalmazza.
Az áthárított adót csak akkor nem kell feltüntetni, ha annak feltüntetését az áfatörvény kizárja.
Új előírás az, hogy adómentesség esetében, valamint abban az esetben, ha adófizetésre a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője kötelezett (például a fordított adózás esetében), a számlának tartalmaznia kell jogszabályi hivatkozást vagy bármely mást, de egyértelmű utalást arra, hogy a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása
- mentes az adó alól, vagy
- után a termék beszerzője, szolgáltatás igénybe vevője az adófizetésre kötelezett.
Új előírás szerint, hogy a számlán az áthárított adót – az áfatörvény 80. paragrafusa szerint meghatározott árfolyam alkalmazásával – forintban kifejezve abban az esetben is fel kell tüntetni, ha az egyéb adatok külföldi pénznemben kifejezettek.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a külföldi pénznemben kiállított számlán az áfát is – elsődlegesen – a külföldi pénznemben kell feltüntetni, hiszen a számlázott – az áfát is magában foglaló – ellenértéket az adott külföldi pénznemben kell kiegyenlíteni.
Az áfa forintban történő feltüntetése az áfabevallásba beállítandó fizetendő, illetve levonható áfa összegszerű azonosságát biztosítja. Indokoltnak látszik azonban a számlán az áfa forintban meghatározott alapját is feltüntetni.
A számlára más törvény is megállapíthat rendelkezéseket, de a számla aláírását – az elektronikus úton kibocsátott számla kivételével – sem az áfatörvény, sem más törvény nem írhatja elő. Ez azonban nem zárja ki azt, hogy a felek – egymás közötti kapcsolatukban – a számla aláírásában állapodjanak meg.
A számlát – főszabály szerint – magyar nyelven kell kiállítani, de a vevő, igénybevevő előzetes írásos beleegyezésével bármely élő idegen nyelven is van erre mód. Az utóbbi esetben kibocsátó saját költségén köteles gondoskodni a bizonylat hiteles magyar nyelvű fordításáról, ha az adóhatóság az adóellenőrzés során megköveteli. (A számviteli törvény csak azoknak az adatoknak, megjelöléseknek magyar nyelven való feltüntetését írja elő, amelyek a bizonylat hitelességéhez, a megbízható, a valóságnak megfelelő adatrögzítéshez, könyveléshez szükségesek. Ezeket a belső szabályzatban meghatározott módon kell magyarul feltüntetni.)
A számla egyszerűsített adattartalommal kibocsátható:
- ha az adóalany részére egy másik adóalany vagy nem adóalany jogi személy előleget fizet,
- ha az adóalany részére az előbbiek közé nem tartozó személy, szervezet (azaz nem egy másik adóalany vagy nem adóalany jogi személy) előleget fizet és kéri a számla kibocsátását,
- ha a termék beszerzője, szolgáltatás igénybe vevője az ellenérték adót is tartalmazó összegét legkésőbb a teljesítésig, illetve a teljesítés napján egyidejűleg készpénzzel vagy készpénzhelyettesítő fizetési eszközzel maradéktalanul megtéríti és a számla kibocsátását az adóalanytól nem kéri,
- a fenti esetekben követelmény az is, hogy a számlán szereplő adatok egyébként forintban kifejezettek legyenek, továbbá akkor bocsátható ki,
- ha a belföldi adóalany belföldön kívül, a Közösség területén vagy harmadik államban teljesít termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást.
Az egyszerűsített számlának is tartalmaznia kell, az új áfa-törvény előírásai alapján:
- azokat az adatokat, amit a számla tartalmaz azzal, hogy
- az adóalapja helyett az ellenérték-adót is tartalmazó összegét,
- az alkalmazott adó mértéke helyett az alkalmazott adómértéknek megfelelő százalékértéket kell feltüntetni,
- áthárított adót pedig nem tartalmazhat.
Közösség területén vagy harmadik államba történő értékesítés esetén a számlának nem kell tartalmaznia:
- a termék beszerzőjének, a szolgáltatás igénybevevőjének adószámát,
- a teljesítés időpontját, viszont
- az adó alapja helyett az ellenérték pénzben kifejezett összegét, továbbá
- az adómentesség tételeként az „Áfa-törvény területi hatályán kívül” kifejezést kell feltüntetni.
Ténylegesen egyszerűsítést az jelentett volna, ha az új áfatörvény azt írja elő, hogy a számlának milyen adatokat kell minden esetben tartalmaznia – mondta előadása végén Nagy Gábor.