hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjkalkulátor 2008: számoljon velünk!

  • Béres Molnár Gergely könyvvizsgáló, adószakértő

A nyugdíjjal kapcsolatos kérdések nem csak a nyugdíjat érintő jogszabályi változások miatt népszerűek. Mindenki tudni szeretené, hogy ledolgozott évei, befizetett járulékai alapján mennyit utalnak majd neki. Kalkulátorunk ebben van olvasóink segítségére. Számoljon a 2008-as változások alapján!

A nyugdíjszámítási szabályok 2008. január 1-jétől megváltoztak. Az Országos Nyugdíj Főigazgatóság honlapján csak egy tájékoztató található a változásokról, de számítási módszert  egyelőre nem közölnek. A nyugdíjkalkulátor számítási elve egy részleges nettó kereset kiigazítására, azaz valorizációjára épül. Eszerint a nyugdíj összegét bonyolult módszerrel, az 1988. január 1-től a nyugdíjazásig elért keresetek átlagából számítják ki. Ennek során a régebbi, a maihoz képest alacsonyabb színvonalú kereseteket aktuális nominális (névérték szerinti) szinten veszik számításba. Vagyis kiszámítják az akkori nyugdíj jelenlegi értékét úgy, hogy növelik az infláció mértékével. Az idei évtől kizárólag a havonta 227 ezer forint kereseti átlagot el nem érők számíthatnak a teljes kereseti átlaguk elismerésére, az efeletti átlagkereseteket csak degresszív (fokozatosan csökkenő) módon határozzák meg. Náluk az átlagkeresetet a munkában töltött időre vonatkozó szorzóval kell majd meghatározni (csökkenteni).

A nyugdíj kalkulátor az úgynevezett öregségi nyugdíj várható összegének meghatározására szolgál. A modell csak az általános eseteket kezeli. A kalkulátor input adatai a kereseti és a munkaidő adatok (munkában töltött napok illetve kieső napok). Minden év adatát ki kell tölteni, mert ellenkező esetben helytelen lesz az eredmény. Azokban az években, amikor nem volt kereset, a kieső időt mindenképpen be kell írni.

A területileg illetékes nyugdíjbiztosítótól mindenki kikérheti a személyére vonatkozó adatokat. Ez azért is hasznos lehet, mert van idő az esetleges eltérések, hiányzó adatok tisztázására. 

A legkisebb öregségi nyugdíj összege jelenleg 28.500 forint/hó. Akinek nincs 20 év munkában töltött éve, az csak öregségi résznyugdíjra jogosult. A bruttó keresetnek 1992. március 1. óta felső korlátja van, a járulékfizetés felső határa miatt. A nettó kereset a bruttó kereset és az adott évnek megfelelő személyi jövedelemadó különbözete.

A ténylegesen megfizetett járulékok és a nyugdíj összege között nincs semmilyen kapcsolat. Feltételezhető csupán, ha valaki nettó keresettel rendelkezett, az fizetett, vagy utána fizettek is járulékot. A kalkulátor hasznos lehet azoknak, akik a közeljövőben nyugdíjba mennek. Mivel a számítás 1988-tól veszi figyelembe a kereseti és munkaidő adatokat, a nyugdíj várható mértéke igen jól megbecsülhető, illetve tájékoztatást nyújthat a várható nagyságrendről. A kalkulátorral a tárgyévi keresetek növelésének nyugdíjra vonatkozó hatását is fel lehet mérni.

A nyugdíjszámítási szabályok 2008. január 1-től megváltoztak. Az ONYF honlapján csak egy tájékoztató található a változásokról, de számítási módszert (algoritmust) nem közölnek. Az első negyedévben, várhatóan márciusig még a 2007-es jogszabályok érvényesek a nyugdíj kiszámításánal. A 2007-es nyugdíjkalkulátorhoz kattintson ide!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink