adozona.hu
Örökösön behajtható tartozás és illetékmentes ajándékozás
//adozona.hu/archive/20070627_orokos_tartozas_ajandakozas_apeh
Örökösön behajtható tartozás és illetékmentes ajándékozás
Elmaradt adófizetés hány évig hajtható be az örökösökön, és hogyan lehet ezt elkerülni? Ha felszámolom évekre magyar lakóhelyem, akkor is kell Magyarországon adóbevallást készítenem? Munkaviszony hiányában milyen módon lehet biztosítotti jogviszonyom? Az ajándékozás mikor illetékmentes? A számla teljesítési dátumainak sorban kell következni? Kérdezzen Ön is!
1., Édesapám a halála előtt 4 évvel, munkanélküliként kiváltott egy vállalkozói igazolványt. Halálát lejelentettük minden állami szervnél. Fél év múlva a közjegyző felolvasta a végrendeletet, amit mi aláírtunk. A végrendelet után 3 hónappal jelentkezett az APEH, hogy megörököltem édesapám 4 éves adó-,tb-,nyugdíjtartozását,ami
1 300 000 forint. Én halála után szembesültem azzal, hogy vállalkozói igazolványt váltott ki, amit nem használt. Megörökölhető-e a tartozás a végrendelet lezárása után? (hiszen a közjegyző az államot képviseli,és minden hatóságnál lejelentettük a halálozást…) Ha édesapámnak 4 éves adótartozása volt,akkor az APEH miért nem lépett? Ha édesapám 4 évig nem fizetett a nyugdíj-járulékot,akkor hogyan mehetett korkedvezményes nyugdíjba és hogyan kaphatott utána teljes nyugdíjat fél évig? Az APEH miért nem vonta tőle le a nyugdíjából a tartozást?
Ha valaki nem fizetett adót meg és nem is lehet tőle behajtani, akkor az örökösön az örökrésze erejéig, több örökös esetében örökrészük arányában a tartozás behajtható. Ez azért van így, mert az örökös a rokona tartozásaiért a hagyaték tárgyaival, hasznaival felel.
A hozzátartozók bejelentik ugyan a halálesetet, de nem feltétlenül ők lesznek az örökösök. Így az adóhatóság is csak a hagyatéki eljárás következményeként értesül arról, hogy ki az örökös, ezért történhetett, hogy a végrendelet lezárása után kapták az értesítést.
Az adó megállapításához való jog egyébként –annak az évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amelyben az adóbevallást, bejelentést kellett volna tenni, illetve adót fizetni. Az adóhatóság is csak ezalatt az idő alatt hajthatja be a tartozást. Így történhetett az Ön esetében is, hogy a fennálló adótartozást 4 évig nem hajtotta be az adóhatóság, de ezután – még az elévülési időn belül – mégis lépett, hiszen a törvényben meghatározott határidőn belül történt az APEH intézkedése.
Az, hogy a kérdező édesapja – a fennálló tartozás ellenére is – nyugdíjba vonulhatott, amiatt lehetséges, hogy megvolt neki a nyugdíjba vonuláshoz feltételeit jelentő szükséges életkor és szolgálati idő. Ez tehát nem függ össze azzal, hogy van-e fennálló tartozása vagy nincs. Azt pedig a közjegyzőtől lehetne megkérdezni, hogy utólag van-e lehetőség az örökrészről való lemondásnak, ami után természetesen az adótartozás sem hajtható be.
2., Többször előfordul, hogy a kiállított számla egy korábbi teljesítésre szól, és akinek a számlát adom, az azt az egy-két hónappal korábbi teljesítési dátumot kéri. Mivel időközben máshova is számláztam, későbbi teljesítéssel, ezért ilyenkor dilemma, hogy mit tehetek. A könyvelőm szerint a teljesítési dátumoknak is sorba kell következni.
Teljesítéssel egy időben történő készpénzfizetés esetében a teljesítés időpontja és a számlakibocsátás időpontja megegyezik, így igaz az az állítás, hogy a teljesítési időpontoknak is időrendben kell követniük egymást.
Amennyiben azonban készpénzfizetés történik ugyan, de nem a teljesítéssel egy időben, hanem később, vagy nem készpénz, hanem egyéb módon, például átutalással fizetnek, akkor a teljesítés időpontja általában nem egyezik meg a számla kibocsátásának az időpontjával. Ilyen esetekben a számlák kibocsátási időpontjainak kell időrendben követniük egymást, azonban a teljesítési időpontok nem biztos, hogy időrendben követik egymást.
3., Az év első 3 hónapjában (márc. 25-ig) magyar munkaviszonnyal rendelkeztem. Ezek után Németországba költöztem es ott is maradok pár évig. A Magyarországon szerezett jövedelem utan természetesen befizettem a adót, németországi jövedelmem utan szintén megteszem. A kérdésem az lenne: kell Magyarorszagon adóbevallást beadnom vag eleg csak Németországban? Nyilvanvaló hogy Németországban több mint 183 napot töltök es itt van az állandó lakhelyem.
Ha Ön Magyarországot a külföldi letelepedés szándékával elhagyja, azaz a német lakóhely megszerzésével egyidejűleg magyar lakóhelyét felszámolja, akkor az ország elhagyásának időpontjától jövedelme Németországban válik adókötelessé. Ettől függetlenül azonban a Magyarországon 2007-ben szerzett jövedelméről 2008. május 20-áig bevallást kell adnia.
A bevallás benyújtása helyett az adóhatóságtól kérheti, hogy a hatóság az adót soron kívül, határozattal állapítsa meg. A kérelemhez ez esetben csatolnia kell a német adóügyi illetőségét igazoló okiratot, továbbá az adómegállapításhoz szükséges kifizetői igazolásokat.
4, Egyetemista vagyok, idén államvizsgázom. Mivel nem sikerült két vizsgám a következő félévben próbálhatom őket újra. A 10 félév elteltével azonban, most június 30-ától megszűnik a hallgatói jogviszonyom, így a társadalombiztosításom is. Potyautas leszek. A vizsgáim novemberben lesznek, decemberben remélhetőleg diplomát kapok, 2008. jan. 01-jétől pedig biztos állásom van. Ellátnak-e engem egy esetleges betegség miatt július elseje és december 31-e között? Vagy fizetnem kell a szolgáltatások igénybevételéért? Milyen megoldások léteznek arra, hogy legyen biztosítotti jogviszonyom, munkaviszony hiányában?
A nappali tagozatos hallgató a hallgatói jogviszonyának megszűnését követően további 45 napig jogosult egészségügyi szolgáltatás igénybevételére. Ezt követően amennyiben nem létesít pl. munkaviszonyt, illetve az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére egyéb jogcímen sem jogosult, akkor egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie minden hónapban. Ez a minimálbér 9 százaléka. A járulékfizetési kötelezettségre vonatkozó bejelentést a 07T1011 számú adatbejelentő lapon az állami adóhatósághoz kell teljesíteni.
A bejelentés, és a járulékfizetés alapján az egészségügyi szolgáltatásokat igénybe veheti. A sajtóban megjelent információk szerint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 2007. december 31-ig a jogosultsági feltételekkel nem rendelkező személyek esetében a szolgáltatások kifizetésére vonatkozóan moratóriumot hirdetett.
5., Apukám eladott egy telket amiből adott nekem 3 millió Ft-ot lakásvásárlás céljából. Ő adózik az eladásból származó jövedelme miatt, nekem kell adóznom az Ő ajándéka miatt?
A magánszemélytől kapott ajándék után adófizetési kötelezettség nincs. Ugyanakkor az ingó, többek között a pénz ajándékozása illetékköteles. A szülőtől kapott ajándék után, ha annak értéke nem haladja meg a 18 millió forintot, az illeték 11 százalék. Azonban a bankszámla- átutalással történő ajándékozás illetékmentes.
Amennyiben az édesapja az ingatlan eladásából származó jövedelemét 60 hónapon belül, saját maga vagy közeli hozzátartozója, volt házastársa részére lakásszerzésre fordítja (az Önnek lakásvásárlás céljából ajándékozott 3 millió forint lakáscélú felhasználásnak minősül), akkor az adó (annak megfelelő része) visszajár, vagy nem kell azt megfizetni.