adozona.hu
Szerzői jogdíj mobiltelefon, okoseszköz értékesítése esetén – mutatjuk, kinek kell fizetni, kinek nem
//adozona.hu/altalanos/szerzoi_jogdij_mobiltelefon_okoseszkoz_erte_GCOQFH
Szerzői jogdíj mobiltelefon, okoseszköz értékesítése esetén – mutatjuk, kinek kell fizetni, kinek nem
Felmerül-e szerzőijogdíj-fizetési kötelezettség mobiltelefon, okoseszköz értékesítése esetén? Olvasói kérdésre Kneitner Lea okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Mobiltelefonokat, okoseszközöket értékesítő ügyfelünk esetében bármi módon felmerül a szerzőijogdíj-fizetési kötelezettség (Artisjus)? Ő azt mondja, hogy cég és cég közötti értékesítés esetén az eladónak van jogdíjfizetési kötelezettsége adathordozói minőség jogcímen, gigabájt alapon. Valóban felmerül-e a jogdíjfizetési kötelezettség? Ha igen, pontosan milyen jogszabályi előírás alapján, és hogy történik a megállapítása, megfizetése és könyvelése?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Az Ön által feltett kérdés a szerzői jogdíjjal (Artisjus-díjjal) kapcsolatos, amely bizonyos adathordozók, például mobiltelefonok és egyéb okos eszközök értékesítésekor felmerülhet. Magyarországon a szerzői jogi törvény alapján adathordozói minőség jogcímen valóban létezik szerzői jogdíjfizetési kötelezettség.
Jogszabályi háttér
A szerzői jogi jogdíjfizetési kötelezettség alapját a következő jogszabályok adják: a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) 20. §-a kimondja, hogy bizonyos készülékekre és adathordozókra magáncélú másolás lehetősége miatt jogdíjat kell fizetni.
A részleteket a jogdíj fizetéséről az Artisjus mint közös jogkezelő szervezet határozza meg a mindenkori jogszabályok és megállapodások alapján.
Az Adózóna írásait jogdíj témakörben itt olvashatja el. |
Mobiltelefonok és okoseszközök jogdíjfizetési kötelezettsége
A mobiltelefonok és okoseszközök esetében az a szempont, hogy az eszköz képes-e magáncélú másolatok tárolására (például zene, filmek stb.), és rendelkezik-e beépített vagy bővíthető adattároló-kapacitással. Ha igen, akkor ezekre az eszközökre a szerzői jogdíjat meg kell fizetni. A jogdíjat gigabájt (GB) alapon számítják, és az értékesítő vállalkozásnak kell megfizetnie, ha az eszközt olyan vevő részére értékesíti, aki nem mentes a díjfizetés alól.
Cég és cég közötti értékesítés
A cég és cég közötti értékesítés esetében is felmerülhet a szerzőijogdíj-fizetési kötelezettség, kivéve, ha a vevő cég nyilatkozik arról, hogy az eszközt nem magáncélra, hanem üzleti felhasználásra vásárolja. Ilyenkor a szerzői jogdíj megfizetése nem szükséges, de ezt a nyilatkozatot írásban szükséges beszerezni az eladónak, hogy mentesülhessen a fizetési kötelezettség alól.
Jogdíj megállapítása és megfizetése
Az Artisjus évente közzéteszi a különböző eszközökre vonatkozó jogdíj-tarifákat. Az adathordozó mérete (például mobiltelefon esetén a beépített és bővíthető tárhely GB-ban mérve) alapján kell meghatározni a fizetendő jogdíjat.
A jogdíj megfizetése az alábbi módon történik:
- Az értékesítő cég regisztrál az ARTISJUS-nál, és havonta vagy negyedévente bejelenti a jogdíjfizetési kötelezettség alá eső eszközöket.
- Az Artisjus felé az eszközök adatai és darabszáma alapján befizetik a jogdíjat.
- A megfizetett jogdíj könyvelése a vállalkozásnál költségként kerül elszámolásra.
Nyomtatványok és nyilatkozat
Az Artisjusnak tett bejelentést és a jogdíj megfizetését az Artisjus honlapján található formanyomtatványokkal és bejelentési kötelezettségek alapján kell teljesíteni. Ha a vásárló cég igazolja, hogy az eszközt nem magáncélra használja, akkor erről írásos nyilatkozat szükséges, amit meg kell őrizni az eladónak.
Összefoglalásul: az ügyfelének valóban lehet szerzői jogdíjfizetési kötelezettsége, ha mobiltelefonokat és okos eszközöket értékesít, mivel ezek adattárolásra alkalmasak. A jogdíj mértékét az Artisjus határozza meg gigabájt alapon. Amennyiben cég és cég közötti értékesítés történik, és a vevő cég nem magáncélra használja az eszközöket, úgy nyilatkozattal mentesülhet a jogdíjfizetés alól.
Hozzászólások (0)